Okullarımız İyilikte Yarışıyor Uygulamalı İyilik Projesi Yarışması 2024

MEB ile Deniz Feneri Derneği tarafından, öğrencilere/kursiyerlere iyilik, yardımlaşma, dayanışma, atık, sıfır atık, israf, geri dönüşüm, çevre ve çevreye iyilik kavramlarını tanıtmak; sıfır atık kültürünü benimsemiş, hayatı atıksız ve sıfır atık kültürüne uygun, çevreye ve doğaya zarar vermeden yaşamanın da aslında bir iyilik olduğu bilinci ve farkındalığına varmış bireylerin yetişmesine katkı sağlamak amaçlarıyla Okullarımız İyilikte Yarışıyor Uygulamalı İyilik Projesi Yarışması 2024 düzenleniyor. Ödüllü proje yarışması başvuruları devam ediyor.

Okullarımız İyilikte Yarışıyor Uygulamalı İyilik Projesi Yarışması 2024

Düzenleyen:MEB ile Deniz Feneri Derneği
Kategori:Tasarım Yarışması, Mimari Yarışmalar, Proje Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:İmam hatip ortaokulu, resmi ve özel ortaokullar, Anadolu imam hatip lisesi, Anadolu lisesi, fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, güzel sanatlar lisesi, spor lisesi, mesleki ve teknik Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi, çok programlı Anadolu lisesi, mesleki eğitim merkezi, halk eğitimi merkezi/olgunlaşma enstitüsüne bağlı kurslar ile açık öğretim kurumlarına bağlı öğrenciler/kursiyerler.
Son Başvuru Tarihi:24 MAYIS 2024, Saat 17:00
Sonuç Açıklanma Tarihi:17 TEMMUZ 2024
Ödüller:Ortaokullar
Birincilik Ödülü: 12.000
İkincilik Ödülü: 10.500
Üçüncülük Ödülü: 9.000
Jüri Özel Ödülü: Tablet + İyilik Kitap Seti
Çoklu İyilik Ödülü: Tablet + İyilik Kitap Seti
 
Lise / Halk Eğitim Merkezleri / Olgunlaşma Enstitüleri / Açık Öğretim Kurumları
Birincilik Ödülü: 15.000 ₺
İkincilik Ödülü: 13.500 ₺
Üçüncülük Ödülü: 12.000 ₺
Jüri Özel Ödülü: Tablet + İyilik Kitap Seti
Çoklu İyilik Ödülü: Tablet + İyilik Kitap Seti

Yarışma Hakkında

MEB ile Deniz Feneri Derneği arasında 14 Kasım 2020 tarihinde imzalanan “İyilik Okulu İş Birliği Protokolü” kapsamında, gerçekleştireceğimiz “Uygulamalı İyilik Projesi Yarışması”nı, 2022-2024 eğitim öğretim yılında, tematik bir başlıkla uygulamaya koyarak sürdürüyoruz.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen ve ülkemiz için çok kıymetli bir proje olan “Sıfır Atık” uygulamasını, bu seneki iyilik yarışmamızda ana iyilik teması olarak belirledik. Öğrencilerimiz, ayrıntılarına proje şartnamesinde yer verdiğimiz şekilde, hem atık azaltımı ve yeniden kullanımı ile ilgili projeler geliştirecekler hem de bunu bir iyiliğe dönüştürecekler.

Deniz Feneri Derneği ile MEB Orta Öğretim Genel Müdürlüğü, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı ortaokul ve liseler ile Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı, halk eğitimi merkezleri/olgunlaşma enstitüleri ve açık öğretim kurumlarındaki kursları/okulları kapsayan protokol, öğrencilerde, okullarda ve toplumda iyilik ve insani değerlere ait hassasiyetleri artırmayı; toplumsal dokunun güçlendirilmesini hedefliyor.  

Uygulamalı iyilik yarışması 6. yılında.

MEB İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği çerçevesinde ilk kez 2014-2015 eğitim öğretim yılında hayata geçirdiğimiz “iyilik okulu” projesi ve bu proje kapsamında daha önce 5 defa yürüttüğümüz “Uygulamalı İyilik Projesi Yarışması” ile Türkiye’nin dört bir yanında okuyan gençlerimizi bir kez daha iyilik yapmaya ve iyilikte yarışmaya davet ediyoruz.

Öğrencilerin içinde yaşadığı topluma, ülkesine ve yaşadığı dünyaya daha duyarlı, toplumsal ve sosyal sorumluluk bilincine sahip gençler olarak yetişmelerine katkı vermek amacıyla hayata geçirilen “Okullarımız İyilikte Yarışıyor Uygulamalı İyilik Projesi Yarışması” 2023-2023 eğitim öğretim yılında 6. kez uygulanacak.

İyilik için geri dönüştür.

“Sıfır Atık, Hayata İyilik Kattık!” sloganıyla öğrencileri/kursiyerleri atıksız bir hayat için geri dönüşüme ve iyiliğe davet eden ve “hayata iyilik katmak için” “İyilik İçin Geri Dönüştür!” sloganıyla da öğrencileri/ kursiyerleri atıksız bir hayata ve iyiliğe çağıran Deniz Feneri Derneği, proje kapsamında MEB İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığı ile Türkiye’deki bütün okullara/kurumlara projeyle ilgili doküman, afiş ve broşürlerin tamamını online olarak gönderdi.

Yarışmanın Amacı

Öğrencilere/kursiyerlere iyilik, yardımlaşma, dayanışma, atık, sıfır atık, israf, geri dönüşüm, çevre ve çevreye iyilik kavramlarını tanıtmak; sıfır atık kültürünü benimsemiş, hayatı atıksız ve sıfır atık kültürüne uygun, çevreye ve doğaya zarar vermeden yaşamanın da aslında bir iyilik olduğu bilinci ve farkındalığına varmış bireylerin yetişmesine katkı sağlamak. 

Projenin Özeti

Gerçekleştirilecek iyilik projelerinin değerlendirilmesi sonucu, dereceye giren projelerin okulları/kurumları da aynı derece ile “Yılın İyilik Okulu” ve “Yılın İyilik Merkezi” unvanı ile ödüllendirilecek. Öğrencilere, öğretmenlere ve idarecilere para, kitap ve çeşitli ödüller verilecek.

Yarışma Katılımcı Kriterleri

İmam hatip ortaokulu, resmi ve özel ortaokullar, Anadolu imam hatip lisesi, Anadolu lisesi, fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, güzel sanatlar lisesi, spor lisesi, mesleki ve teknik Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi, çok programlı Anadolu lisesi, mesleki eğitim merkezi, halk eğitimi merkezi/olgunlaşma enstitüsüne bağlı kurslar ile açık öğretim kurumlarına bağlı öğrenciler/kursiyerler yarışmaya katılabilecekler.

İBB Kültür ve Sanat Odağı Mimari Proje Yarışması Ödülleri

Ortaokullar
Birincilik Ödülü: 12.000
İkincilik Ödülü: 10.500
Üçüncülük Ödülü: 9.000
Jüri Özel Ödülü: Tablet + İyilik Kitap Seti
Çoklu İyilik Ödülü: Tablet + İyilik Kitap Seti
 
Lise / Halk Eğitim Merkezleri / Olgunlaşma Enstitüleri / Açık Öğretim Kurumları
Birincilik Ödülü: 15.000 ₺
İkincilik Ödülü: 13.500 ₺
Üçüncülük Ödülü: 12.000 ₺
Jüri Özel Ödülü: Tablet + İyilik Kitap Seti
Çoklu İyilik Ödülü: Tablet + İyilik Kitap Set

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 24 MAYIS 2024, Saat 17:00

Sonuçların Açıklanma Tarihi: 17 TEMMUZ 2024

Ödüle layık görülen projeler alfabetik olarak www.denizfeneri.org.tr; www.iyilikokuluodulleri.com  adresinde 17 TEMMUZ 2024 tarihinde ilan edilecektir.

Derecelendirmeler ödül töreninde açıklanacaktır.

Okullarımız İyilikte Yarışıyor Uygulamalı İyilik Projesi Yarışması 2024 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://iyilikokuluodulleri.com/sayfa/yarisma-detaylari

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.221 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap