Online Ses Yarışması

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Urfa Türküleri’nin seslendirileceği Online Ses Yarışması düzenleniyor. Ödüllü kültür-sanat yarışması başvurusu devam ediyor.

 

Online Ses Yarışması

  Düzenleyen:

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi

  Kategori: Müzik Yarışması, Ses Yarışması, Online Yarışmalar, Kültür-Sanat
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir:

16 yaşından büyük herkes.

  Son Başvuru Tarihi: 16 KASIM 2020
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 23-29 KASIM 2020
  Ödüller:

Birincilik Ödülü:  Tam Altın

İkincilik Ödülü: Yarım Altın 

Üçüncülük Ödülü: Çeyrek Altın

+ Eğitim Desteği

   

- Advertisement -

Yarışmanın Konusu

Urfa Türkülerinden oluşan Türk Halk Müziği ses yarışmasıdır.

Yarışmanın Genel Kuralları

 1. Yarışmaya 16 yaşından büyükler katılabilir.
 2. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi çalışanları, düzenleme ve seçici kurul üyeleri ve yarışmalarda görev alan personel ile bunların birinci derecede kan bağı olanlar ve hısımları yarışmaya katılamazlar.
 3. Başvurular ad-soyad, irtibat bilgileri ve en az bir saz eşliğinde çekecekleri bir dakikalık performans videosu ile 0530 505 63 11 numaralı WhatsApp hattı üzerinden yapılacaktır.
 4. Yarışmanın finali hariç tüm aşamaları Covid-19 salgını sebebi ile çevrimiçi videolar ile gerçekleşecektir.

Yarışma Süreci

Ön eleme

Halk Oylaması

Final performansı olmak üzere dört aşamadan oluşacaktır.

Yarışmacı Değerlendirme

Yarışmaya başvuranların, yarışmaya kabul edilip edilmeyeceklerinin belirlenebilmesi amacı ile göndermiş oldukları videoların Düzenleme Kurulu tarafından değerlendirmesi yapılacaktır.

Değerlendirme sonucuna göre yarışmaya kabul edilen yarışmacılara bilgi verilecek, yarışmacılar video ve ses çekimlerinin yapılması amacı ile Büyükşehir Belediyesi Konservatuvar Şube Müdürlüğüne davet edilecektir. (Değerlendirme sonucunda yarışmaya kabul edilen 18 yaş altı yarışmacıların ön eleme çekiminden önce veli izin belgesi getirmeleri zorunludur.)

Ön Eleme

Değerlendirme sonucu yarışmacı olma hakkını kazanan adayların, yapılacak olan video ve ses çekimleri Seçici Kurul’ a gönderilerek halk oylamasına ve finale kalacak 10 yarışmacı belirlenecektir.

Halk Oylaması

Finale kalan 10 yarışmacının performans videoları belediyemiz Youtube hesaplarına yüklenecek ve bu platformda videoların beğeni sayısına göre halk oylaması yapılmış olacaktır.

Final Performansı

 • Büyükşehir Belediyesi Mehmet Akif İnan Konferans ve Sergi salonu sahnesinde, Seçici Kurul önünde orkestra eşliğinde sergilenecek performans ile yapılacaktır.
 • Şehir dışından başvuru yaparak değerlendirme sonucunda yarışmaya kabul edilenlerin yol ve konaklama masrafları kendilerine ait olacaktır. Ancak yarışma boyunca yeme içme gibi ihtiyaçları belediyemiz tarafından sağlanacaktır.
 • Dereceye giren yarışmacılar, final gecesi ‘Seçici Kurul’ değerlendirmesi sonucu elde edilen puan ve bu puana halk oylaması puanlarının eklenmesi ile belirlenecektir.
 • Yarışmaya kabul edilerek ön eleme için performans sergileyecek yarışmacılar, başvuru esnasında seslendirdikleri türküden başka bir türkü seslendirebilirler. Ancak bu aşamadan sonra değişiklik yapamazlar.
 • Düzenleme Kurulu ile Seçici Kurul’un kararları kesindir ve değiştirilemez.
 • Yarışmacılar her ne sebeple olursa olsun sahne öncesi/sonrası geçmişten günümüze tüm devlet yöneticilerine hakaret ve alay konuları içeren, ırkçılık yapan veya ırkçı söylemler içeren, argo-küfür-müstehcen bir söze/davranışa yer veren, siyasi içerik barındıran, herhangi bir makam-markayı öven ya da eleştiren, ahlaki ve milli değerlere uygun olmayan hüküm söz veya eylemlerde bulunamaz.
 • Başvuranlar arasında belirtilen şartları taşımayan varsa bunlar yarışmanın hangi aşamasında olursa olsun yarışma dışında bırakılacaktır.
 • Finalde eşitlik olması durumunda son bir performans sergilenecektir. Buna rağmen eşitliğin bozulmaması durumunda derece paylaştırılacaktır.
 • Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yarışmacıların görüntü, fotoğraf, ses kaydı gibi dokümanlarını hiçbir izne tabi olmadan her türlü mecrada yayınlama, kullanma, paylaşım, çoğaltım ve maddi haklarına sahip olacaktır.
 • Bu esaslarda belirtilen hususlarda tereddüt oluşması veya hüküm bulunmaması durumunda Seçici Kurul tarafından alınan kararlar geçerlidir.
 • Yarışmaya başvuranlar şartnamedeki tüm maddeleri aynen kabul etmiş sayılırlar.
 • Yarışmanın her aşaması görüntülü ve sesli kayıt altında olacağı için yarışmacıların yarışma şartnamesi ile sonuçlarına itiraz ve dava etme hakkı yoktur. Yarışma boyunca hiçbir yarışmacının kazanılmış hakkı bulunmamaktadır. Yarışmacılar yarışma sonuçlarından Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ni sorumlu tutamazlar.
 • Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi gerekli gördüğü hallerde önceden haber vermeksizin bir gerekçe göstermesine gerek bulunmaksızın bu şartnamede değişiklik yapma ve yarışma şartlarını değiştirme haklarını saklı tutar.

Yarışma İle İlgili Önemli Açıklamalar

 1. Yarışmada seslendirilecek olan Urfa türküleri Türkiye Radyo Ve Televizyon Kurumu ve Kültür Bakanlığı tarafından derlenerek arşivlenmiş olan anonim türkü repertuarından seçilecektir.
 2. Yarışmacılar seçtikleri türkünün melodik yapısını, makamsal yapısını kesinlikle bozmadan, performanslarını orkestra eşliğinde sergileyecektir.
 3. Yarışmacıların hazırladıkları performansın süresi toplamda 5 dakikayı geçmeyecek şekilde olacaktır.
 4. Yarışmacılar istedikleri takdirde önceden belirtmek şartı ile orkestra eşliğinde kendi sazını çalıp söyleyerek yarışmaya katılabilir.
 5. Yarışmaya kabul edilenlerin ön eleme için Seçici Kurul üyelerine gönderilmek üzere çekilecek performans görüntü kayıtları, Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı, ses kayıtları ise Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı tarafından aynı anda Büyükşehir Belediyesi Konservatuvar Şube Müdürlüğü salonunda yapılacaktır. Tüm yarışmacılara aynı imkânlar eşit şekilde sunulacaktır.
 6. Ön eleme performanslarının video çekimleri için yarışmacılara, randevu verilecek ve randevu verilen tarihte çekimden önce prova ve ses ayarlamaları için gerekli zaman verilecektir.
 7. Yarışmacılara eşlik edecek orkestra, ses sitemi, ışıklandırma, görüntüleme cihazları gibi ihtiyaçları Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanacaktır.
 8. Orkestra, ses ve ışık düzeni Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanacağı için hiçbir topluluk müzisyen, şef, teknisyen, menajer, organizatör vb. adlarla eleman getiremez ve ses kontrolü vs. nedenlerle sahneye çıkamaz.
 9. Performans çekimleri bittikten sonra videolar ön eleme için ‘Seçici Kurul’ üyelerine gönderilecek ve ön eleme sonuçları www.sanliurfa.bel.tr  adresinden ilan edilecektir.
 10. Ön eleme sonucu 10 yarışmacı finale çıkacaktır. Finale çıkan yarışmacılar halk oylamasına çıkmak için Büyükşehir Konservatuvar Şube Müdürlüğünde belirlenecek takvime göre performanslarını sergileyecek ve profesyonel olarak çekimi yapılacak olan performans videoları Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Youtube adresine yüklenecektir.
 11. Halk oylaması, Youtube adresine yüklenmiş olan performans videolarının beğeni sayısına göre yapılacaktır. Müzik severlerin toplulukların videolarını beğenebilmeleri için sayfaya abone olmaları gerekmektedir.
 12. Final Yarışması Büyükşehir Belediyesi Mehmet Akif İnan Konferans Salonu Sahnesinde, belirlenecek tarihte yapılacaktır. Yarışmacılar performanslarını seçici kurul önünde sergileyecekler ve yarışma canlı olarak sosyal medya hesaplarından yayınlanacaktır.
 13. Final yarışmasında dereceler, seçici kurul üyelerinin vereceği puana halk oylaması puanlarının eklenmesi ile belirlenecektir.
 14. Yarışmanın finali Covid-19 Tedbirleri kapsamında seyircisiz ve salgından korunma önlemleri alınarak Büyükşehir Belediyesi Mehmet Akif İnan Konferans Salonu Sahnesinde gerçekleşecektir.

Başvuru sahipleri, yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılır. Değerlendirme sonrasında olsa bile şartlara uymadığı fark edilen eserden ödül geri alınır.

Yarışma İletişim

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi

Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı

Konservatuvar Şube Müdürlüğü

Tel: 04143185100/Dâhili: 2170 veya 2171

E-posta: konservatuvar@sanliurfa.bel.tr

Web: www.sanliurfa.bel.tr

Online Ses Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü:  Tam Altın

İkincilik Ödülü: Yarım Altın 

Üçüncülük Ödülü: Çeyrek Altın

Dereceye giren yarışmacılar Konservatuvar Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenecek olan etkinliklerde değerlendirilecek ve prova, çalışma, eğitim vs. her türlü destek sağlanacaktır.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 16 KASIM 2020

Sonuçların Açıklanması: 23-29 KASIM 2020

Online Ses Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://etkinlik.sanliurfa.bel.tr/online-ses-yarismasi

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.221 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap