Online Tiyatro Yarışması

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Hacivat Karagöz oyunu geleneğinin sürdürülmesini teşvik etmek amacıyla Online Tiyatro Yarışması düzenleniyor. Ödüllü kültür-sanat yarışması başvurusu devam ediyor.

 

Online Tiyatro Yarışması

  Düzenleyen:

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi

  Kategori: Tiyatro Yarışması, Online Yarışmalar, Kültür-Sanat, Diğer
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir:

16 yaşından büyük herkes.

  Son Başvuru Tarihi: 16 KASIM 2021
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 23-29 KASIM 2020
  Ödüller:

Birincilik Ödülü:  Tam Altın

İkincilik Ödülü: Yarım Altın 

Üçüncülük Ödülü: Çeyrek Altın

+ Eğitim Desteği

   

Yarışmanın Konusu

Yarışma, gençlerimizin geleneksel Türk tiyatrosunun dalı olan Hacivat Karagöz gölge oyununa sahip çıkmalarını ve oynadıkları, Hacivat Karagöz ile sahne performanslarını sergileyecekleri dijital platformu oluşturmak için düzenlenmektedir.

Yarışmanın Genel Kuralları

 1. Yarışmaya 16 yaşından büyükler katılabilir.
 2. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi çalışanları, düzenleme ve seçici kurul üyeleri ve yarışmalarda görev alan personel ile bunların birinci derecede kan bağı olanlar ve hısımları yarışmaya katılamazlar.
 3. Başvurular ad-soyad, irtibat bilgileri ve çekecekleri bir dakikalık performans videosu ile 0530 505 63 11 numaralı WhatsApp hattı üzerinden yapılacaktır.
 4. Yarışmanın finali hariç tüm aşamaları Covid-19 salgını sebebi ile çevrimiçi videolar ile gerçekleşecektir.

Yarışma Süreçleri

 • Yarışmacı değerlendirme,
 • Ön eleme,
 • Halk Oylaması
 • Final performansı olmak üzere dört aşamadan oluşacaktır.

Yarışmacı Değerlendirme

 • Yarışmaya başvuranların, yarışmaya kabul edilip edilmeyeceklerinin belirlenebilmesi amacı ile göndermiş oldukları videoların Düzenleme Kurulu tarafından değerlendirmesi yapılacaktır.
 • Değerlendirme sonucuna göre yarışmaya kabul edilen yarışmacılara bilgi verilecek, yarışmacılar performans video ve ses çekimlerinin yapılması amacı ile Büyükşehir Belediyesi Konservatuvar Şube Müdürlüğüne davet edilecektir. (Değerlendirme sonucunda yarışmaya kabul edilen 18 yaş altı yarışmacıların ön eleme çekiminden önce veli izin belgesi getirmeleri zorunludur.)

Ön Eleme

Değerlendirmenin sonucunda yarışmacı olmaya hak kazanan adayların yapılacak olan video çekimleri Seçici Kurul’a gönderilerek, halk oylamasına ve finale kalacak 10 yarışmacı belirlenecektir.

Halk Oylaması

Finale kalan 10 yarışmacının performans videoları belediyemiz Youtube hesaplarına yüklenecek ve bu platformlarda videoların beğeni sayısına göre halk oylaması yapılmış olacaktır.

Final Performansı

 • Büyükşehir Belediyesi Şairnabi Kültür Merkezi salonunda, Seçici Kurul önünde sergilenecek performans ile yapılacaktır.
 • Şehir dışından başvuru yaparak değerlendirme sonucunda yarışmaya kabul edilenlerin yol ve konaklama masrafları kendilerine ait olacaktır. Ancak yarışma boyunca yeme içme gibi ihtiyaçları belediyemiz tarafından sağlanacaktır.
 • Dereceye giren yarışmacılar, final gecesi ‘Seçici Kurul’ değerlendirmesi sonucu elde edilen puan ve bu puana halk oylaması puanlarının eklenmesi ile belirlenecektir.
 • Yarışmaya kabul edilerek ön eleme için performans sergileyecek yarışmacılar, başvuru esnasında oyunlaştırdıkları metin dışında bir metin oyunlaştırabilirler. Ancak bu aşamadan sonra değişiklik yapamazlar.
 • Düzenleme Kurulu ile Seçici Kurul’un kararları kesindir ve değiştirilemez.
 • Yarışmacılar her ne sebeple olursa olsun sahne öncesi/sonrası geçmişten günümüze tüm devlet yöneticilerine hakaret ve alay konuları içeren, ırkçılık yapan veya ırkçı söylemler içeren, argo-küfür-müstehcen bir söze/davranışa yer veren, siyasi içerik barındıran, herhangi bir makam-markayı öven ya da eleştiren, ahlaki ve milli değerlere uygun olmayan hüküm söz veya eylemlerde bulunamaz.
 • Başvuranlar arasında belirtilen şartları taşımayan varsa bunlar yarışmanın hangi aşamasında olursa olsun yarışma dışında bırakılacaktır.
 • Finalde eşitlik olması durumunda son bir performans sergilenecektir. Buna rağmen eşitliğin bozulmaması durumunda derece paylaştırılacaktır.
 • Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yarışmacıların görüntü, fotoğraf, ses kaydı, oyun metni gibi dokümanlarını hiçbir izne tabi olmadan her türlü mecrada yayınlama, kullanma, paylaşım, çoğaltım ve maddi haklarına sahip olacaktır.
 • Bu esaslarda belirtilen hususlarda tereddüt oluşması veya hüküm bulunmaması durumunda Seçici Kurul tarafından alınan kararlar geçerlidir.
 • Yarışmaya başvuranlar şartnamedeki tüm maddeleri aynen kabul etmiş sayılırlar.
 • Yarışmanın her aşaması görüntülü ve sesli kayıt altında olacağı için yarışmacıların yarışma şartnamesi ile sonuçlarına itiraz ve dava etme hakkı yoktur. Yarışma boyunca hiçbir yarışmacının kazanılmış hakkı bulunmamaktadır. Yarışmacılar yarışma sonuçlarından Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ni sorumlu tutamazlar.
 • Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi gerekli gördüğü hallerde önceden haber vermeksizin bir gerekçe göstermesine gerek bulunmaksızın bu şartnamede değişiklik yapma ve yarışma şartlarını değiştirme haklarını saklı tutar.

Yarışma İle İlgili Önemli Açıklamalar

 1. Hacivat & Karagöz yarışmasında herhangi bir şekilde “Argo, Küfür ve Reklam” içerikli kelime kullanılmamalıdır.
 2. Yarışma şartnamesine uygun olmayan ve belirtilen son teslim tarihinden sonra teslim edilen başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
 3. Başvuru sahipleri, sergileyecekleri oyun içerisinde “Devletin yapısına yönelik yıkıcı ve bölücü herhangi bir şekilde, propaganda yapamaz” aksi bir durumda sorumluluk yarışmacıya aittir.
 4. Kostümlü Hacivat-Karagöz oyunu iki kişi, Gölge oyunu Hacivat-Karagöz ise tek kişi ile sergilenecektir.
 5. Yarışmacıların hazırladıkları performansın süresi toplamda 5 dakikayı geçmeyecek şekilde olacaktır.
 6. Yarışmaya kabul edilenlerin ön eleme için Seçici Kurul üyelerine gönderilmek üzere çekilecek performans görüntü kayıtları, Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı tarafından aynı anda Büyükşehir Belediyesi Konservatuvar Şube Müdürlüğü salonunda yapılacaktır. Tüm yarışmacılara aynı imkânlar eşit şekilde sunulacaktır.
 7. Ön eleme performanslarının video çekimleri için yarışmacılara, randevu verilecek ve randevu verilen tarihte çekimden önce prova için gerekli zaman verilecektir.
 8. Yarışmacıların dekor, kostüm, ses sitemi, ışıklandırma, görüntüleme cihazları gibi ihtiyaçları Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanacaktır.
 9. Dekor, kostüm ses ve ışık düzeni Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanacağı için hiçbir topluluk müzisyen, şef, teknisyen, menajer, organizatör vb. adlarla eleman getiremez ve sahne kontrolü vs. nedenlerle sahneye çıkamaz.
 10. Performans çekimleri bittikten sonra videolar ön eleme için ‘Seçici Kurul’ üyelerine gönderilecek ve ön eleme sonuçları www.sanliurfa.bel.tr  adresinden ilan edilecektir.
 11. Ön eleme sonucu 10 yarışmacı finale çıkacaktır. Finale çıkan yarışmacılar halk oylamasına çıkmak için Büyükşehir Konservatuvar Şube Müdürlüğünde belirlenecek takvime göre performanslarını sergileyecek ve profesyonel olarak çekimi yapılacak olan performans videoları Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Youtube adresine yüklenecektir.
 12. Halk oylaması, Youtube adresine yüklenmiş olan performans videolarının beğeni sayısına göre yapılacaktır. Tiyatro severlerin oyunların videolarını beğenebilmeleri için sayfaya abone olmaları gerekmektedir.
 13. Final Yarışması Büyükşehir Belediyesi Şairnabi Kültür Merkezi Sahnesinde, belirlenecek tarihte yapılacaktır. Yarışmacılar performanslarını seçici kurul önünde sergileyecekler ve yarışma canlı olarak sosyal medya hesaplarından yayınlanacaktır.
 14. Final yarışmasında dereceler, seçici kurul üyelerinin vereceği puana halk oylaması puanlarının eklenmesi ile belirlenecektir.
 15. Yarışmanın finali Covid-19 Tedbirleri kapsamında seyircisiz ve salgından korunma önlemleri alınarak Büyükşehir Belediyesi Mehmet Akif İnan Konferans Salonu Sahnesinde gerçekleşecektir.
 16. Başvuru sahipleri, yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılır. Değerlendirme sonrasında olsa bile şartlara uymadığı fark edilen eserden ödül geri alınır.
 17. Konu kısıtlaması yoktur. Fakat oyun, sosyal mesaj içerikli olmalıdır.

Yarışma İletişim

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi

Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı

Konservatuvar Şube Müdürlüğü

Tel: 04143185100/Dâhili: 2170 veya 2171

E-posta: konservatuvar@sanliurfa.bel.tr

Web: www.sanliurfa.bel.tr

Online Tiyatro Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü:  Tam Altın

İkincilik Ödülü: Yarım Altın 

Üçüncülük Ödülü: Çeyrek Altın

Dereceye giren yarışmacılar Konservatuvar Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenecek olan etkinliklerde değerlendirilecek ve prova, çalışma, eğitim vs. her türlü destek sağlanacaktır.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 16 KASIM 2020

Sonuçların Açıklanması: 23-29 KASIM 2020

Online Tiyatro Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.sanliurfa.bel.tr/etkinlik/271/ulusal-online-tiyatro-ve-ses-yarismasi

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.221 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap