Pandemide Kadın Olmak Konulu Öykü Yarışması

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kadın ve Toplum Uygulama ve Araştırma Merkezi (OKTAM) ile Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından pandemi sürecinin kadınların yaşamı üzerindeki etkilerinin öykü aracılığıyla aktarılması amacıyla Pandemide Kadın Olmak Konulu Öykü Yarışması düzenleniyor. Ödüllü edebiyat yarışması başvuruları devam ediyor.

Pandemide Kadın Olmak Konulu Öykü Yarışması

  Düzenleyen: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kadın ve Toplum Uygulama ve Araştırma Merkezi (OKTAM) ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı
  Kategori: Edebiyat Yarışmaları, Öykü Yarışması, Hikaye Yarışmaları
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir:

18 yaş üstü ilgi duyan herkes.

  Son Başvuru Tarihi: 1 ŞUBAT 2021 
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 8 MART 2021
  Ödüller:

Birincilik Ödülü: 1.500 ₺
İkincilik Ödülü: 1.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 500 ₺
Doç. Dr. İlknur Karagöz anısına Jüri Özel Ödülü: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Kitap Seti

   

- Advertisement -

Yarışma Hakkında

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kadın ve Toplum Uygulama ve Araştırma Merkezi (OKTAM) ile Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında “PANDEMİDE KADIN OLMAK” adıyla bir yarışma düzenlemektedir.

Yarışma, OKTAM ile Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından imzalanan protokol hükümlerinde uygun görülen görev, organizasyon ve sorumluluk paylaşımlar çerçevesinde gerçekleştirilecektir.

Yarışmanın Konusu ve Türü

Pandemi sürecinin kadınların yaşamı üzerindeki etkisi. Yarışmanın türü Öykü Yarışması (kurmaca)’dır.

Yarışmanın Amacı

Covid-19 pandemisi sürecinde kadınların yaşam deneyimlerinin ne yönde değiştiği üzerine öyküler ortaya çıkarmak.

Yarışma Başvuru Koşulları

 • Düzenlenen öykü yarışmasına, Düzenleme ve Seçici Kurul Üyeleri, yarışmada görev alan personel ile bunların birinci derecede yakınları katılamazlar. Bu kişiler, yarışmaya katılan eserlere hiçbir şekilde katkıda bulunamazlar.
 • Yarışmaya katılan öykülerin daha önce düzenlenen benzer yarışmalarda dereceye girmemiş olması, başkası tarafından yazılmamış olması, kısmen ya da tamamen başka bir metinden kopya edilmemiş ve daha önce herhangi bir yerde yayımlanmamış olması gerekmektedir. Başvuruda bulunan kişi, öykünün tümüyle kendisine ait olduğunu, özgün olduğunu ve başka bir yarışmada ödül almadığını kabul ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu taahhütleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül ve ünvan geri alınır.
 • Yarışmacılar, yarışmaya sadece tek bir öyküyle katılabilir.
 • Öyküler, bilgisayar ile A4 boyutunda Times New Roman formatında 12 yazı karakteri ile, her kenardan 2 cm kenar boşluğuyla, satır aralığı 1,5 olacak şekilde yazılmış ve en fazla 10 sayfa olmalıdır.
 • Aday, öyküsünün bulunduğu dosyaya hiçbir şekilde kimlik bilgilerini eklemeyecek, sadece “RUMUZ” yazacaktır. Örneğin “LALE”. Aynı rumuzu kullanan eser sahiplerinin olması durumunda Düzenleme Kurulu gerekli önlemleri alacaktır.
 • Aday, ayrı bir Word belgesine isim, yaş, cinsiyet, adres, iletişim bilgileri (cep telefonu), çalışıyorsa görevi (mesleği, çalıştığı kurum, iş adresi) gibi bilgilerini yazıp gönderecektir.
 • Aday, yarışmaya katılacağı öyküyü ve kimlik bilgilerinden oluşan her iki dosyayı  okam@omu.edu.tr e-posta adresine göndererek yarışmaya katılım sağlayacaktır.
 • Yarışmaya son başvuru tarihi, 1 Şubat 2021 mesai bitimidir (17.00). Bu tarih ve saatten sonraki gönderimler kabul edilmeyecektir.

Yarışma Kuralları

 • Düzenleme Kurulu, Seçici Kurul Üyelerinin göndermiş olduğu Bireysel Değerlendirme Formlarındaki puanlamaları birleştirerek yarışmada dereceye giren öyküleri belirleyecektir. Seçici Kurulun ve Düzenleme Kurulunun verdiği kararlar nihai karar olup itirazlar işleme alınmayacaktır.
 • Yarışmayı düzenleyen OKTAM ve Samsun Büyükşehir Belediyesi, gönderilen öykülerin telif haklarını süresiz, bedelsiz ve koşulsuz olarak üstlenmektedir. Yarışmaya eser gönderen her yarışmacı bu şartı kabul etmiş sayılır. Dolayısıyla OKTAM ve Samsun Büyükşehir Belediyesi, yarışmaya katılan öyküler üzerinde süresiz tasarruf yetkisine sahiptir. Ayrıca yarışmaya katılan öykülerin muhafazası da süresiz ve koşulsuz olarak OKTAM ve Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne aittir. Öyküler, yarışmaya katılanlar tarafından geri istenemeyecektir.

Değerlendirme

Seçici Kurul üyeleri, teslim aldıkları öyküleri, aşağıdaki değerlendirme ölçütleri çerçevesinde, 100 puan üzerinden değerlendireceklerdir:

 • Türkçeyi kullanma gücü (Anlatılmak isteneni ifade edebilecek doğru sözcükleri kullanabilme, dil bilgisi kurallarını uygulama, yazım ve noktalama becerisi) (10 Puan)
 • Özgünlük ve edebi nitelik (20 Puan)
 • Üslup (Etkili bir başlangıç yapabilme ve uygun başlık koyabilme, anlaşılır bir anlatım düzeni oluşturma) (15 Puan)
 • Öykü metninin temaya uygunluğu ve etkileyiciliği (20 Puan)
 • Dilin sosyo-kültürel boyutlarının öyküye yansıtılması (10 Puan)
 • Aynı anda kaç konunun ele alındığı (Edgar Allan Poe’nun Tek Etki Kuramı’na uygunluğu) (10 Puan)
 • Öykü kişilerinin okura sunumu (15 Puan)

İletişim

İletişim, 0362 3121919 / 5376 ve 0362 3121919 / 5334  numaralı telefonlardan ve/ya  okam@omu.edu.tr adresinden sağlanabilecektir.  

Pandemide Kadın Olmak Konulu Öykü Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 1500 Türk Lirası

İkincilik Ödülü: 1000 Türk Lirası

Üçüncülük Ödülü: 500 Türk Lirası

Jüri Özel Ödülü : Doç. Dr. İlknur KARAGÖZ anısına Jüri Özel Ödülü: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Kitap Seti

Bunun dışında, yarışmaya katılan her katılımcı Katılım Belgesi alacak ve uygun bulunan öyküler kitap olarak basılacak, ayrıca OKTAM’nin web sitesinde yayımlanacaktır.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Takvimi: 1 ŞUBAT 2021

Yazıların Seçici Kurul Tarafından Değerlendirilme Tarihi: 5-25 ŞUBAT 2021

Sonuçların Açıklanması ve Ödül Töreni: 8 MART 2021

Pandemide Kadın Olmak Konulu Öykü Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://samsun.bel.tr/haberler/pandemide-kadin-olmak

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.221 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap