Şehir ve Kadın Liseler Arası Kısa Film Yarışması

Kadem İzmir Temsilciliği ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, kadınların şehir hayatı ile ilişkilerini sanatsal bakış açısıyla yansıtacak kısa filmlerin ortaya çıkarılması ve sanatsal çalışmaları desteklemek amaçlarıyla Şehir ve Kadın Liseler Arası Kısa Film Yarışması düzenleniyor. Ödüllü kısa film yarışması başvuruları devam ediyor.

Şehir ve Kadın Liseler Arası Kısa Film Yarışması

Düzenleyen: Kadem İzmir Temsilciliği ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü
Kategori:Kısa Film Yarışması, Film Yarışması, Lise Yarışmaları, Kültür – Sanat Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:Yurtdışında ve yurtiçinde MEB’e bağlı liselerde öğrenim gören tüm öğrenciler.
Son Başvuru Tarihi:31 AĞUSTOS 2021
Sonuç Açıklanma Tarihi:14 EYLÜL 2021
Ödüller:Birincilik Ödülü: 10.000 ₺
İkincilik Ödülü: 7.500 ₺
Üçüncülük Ödülü: 5.000 ₺
Mansiyon Ödülü: 250 ₺ + Plaket
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışma Konusu ve Amacı

Yarışmanın konusu ‘Şehir ve Kadın ‘’olarak belirlenmiştir. Yarışmanın amacı; konusu özelinde sanat değeri yüksek ve nitelikli kısa film yapımını teşvik etmek. Katılımcıların görsel anlatının gücünü kullanarak kadınların şehir hayatı ile ilişkilerini sanatsal bakış açısı ile ortaya koyarak toplumsal farkındalığın artırılmasına katkıda bulunmak. Kısa filmin lise öğrencileri arasında gelişmesine katkıda bulunmak, öğrencilerin teorik bilgilerini pratiğe dökmelerine olanak sağlamak.

Kısa Film Yarışması Başvuru Koşulları

 • Yarışma seçici kurul dışında yurtdışında ve yurtiçinde MEB’e bağlı liselerde öğrenim gören tüm öğrencilere açıktır.
 • Yarışmaya başvuran eserlerin yönetmen (Eser Sahibi) ve / veya yapımcısından en az birisinin T.C. veya K.K.T.C. vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Yarışmaya sadece daha önce herhangi bir yerde gösterilmemiş ve ödül almamış eserler ile başvuru yapılabilir. Bir kişi birden fazla eser ile başvurabilir. Bu durumda her bir başvuru için ayrı başvuru formu doldurulmalıdır.
 • Yarışmaya katılacak film en az 1 dk. olmalı, en fazla 5 dk’yı geçmemelidir.
 • Çekimleri telefon ile yapacak yarışmacılar 16:9 formatında (yatay) olarak çalışacaklardır.
 • Filmler full hd olarak çekilecek, .mov veya .mp4 uzantılı olacaktır.
 • Düşük çözünürlüklü filmler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Eserler kesinlikle orijinal olmak zorundadır. Stok görüntü veya daha önce yayınlanmış 2. Şahıslara ait görüntüler tespit edildiğinde yarışmacı direkt elenecektir.
 • Filmler Türkçe dilinde veya Türkçe altyazılı olmalıdır.
 • Filmin hiçbir bölümünde reklam içerikli veya bir sponsora ait olabilecek logo ve herhangi bir markayı temsil edebilecek görsel ve sesli içerik kullanılamaz.
 • Eserlerde kaynak belirtilmeden alıntı yapılmamalıdır. Yapıldığı takdirde bildirilmesi zorunludur.
 • Film çalışmalarının üzerinde ya da başında, katılımcının ismi veya logosu kesinlikle bulunmayacaktır. Filmin sonundaki siyah ekrana yarışmacı bilgileri (rumuz ve film ismi) yarışmacı tarafından eklenecektir.
 • Toplumsal ahlak ilkelerine uymayan, Anayasa, Türk Milli Eğitiminin genel ve özel amaçlarına uygun olmayan, ırkçılık veya aşağılayıcı özellikler içeren filmler yarışma dışı bırakılacaktır.
 • Öğrenciler yarışmaya veli izin belgesi ile katılmalıdır. İlgili form yarışma sayfasında yer almaktadır.
 • Hazırlanan kısa filmler 31.08.2021 tarihinde, 23:00’a kadar KADEM tarafından oluşturulacak www.kademsanat.com sitesine yüklenecektir. Bu tarihten sonra gelecek çalışmalar değerlendirmeye alınmayacaktır. Değerlendirme İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve KADEM İzmir Temsilciliği tarafından oluşturulacak Seçici Kurul tarafından yapılarak, birinci, ikinci ve üçüncü olan eserler seçilecektir.
 • Katılımcılar KADEM Sanat web sitesinde bulunan yarışma sayfasındaki formu eksiksiz doldurarak başvuru yapabilirler.

Eserlerin İsimlendirilmesi ve Gönderilmesi

 • Yarışmaya katılacak eserler www.kademsanat.com sitesinde belirtilen sistem üzerinden, izleme linki ile gönderilecektir.
 • Dijital ortamda katılım gerçekleştirilecek ve alternatif hiçbir gönderi (e-posta, kargo, elden teslim vb.) kabul edilmeyecektir.
 • Katılımcılar, şartname sayfasındaki yönergeye uygun biçimde formu eksiksiz doldurarak kısa filmlerle birlikte yükleyeceklerdir. Kısa film üzerinde katılımcıya ait isim, logo, tarih vb. işaretler bulunmayacaktır.
 • Kısa film dosyanızı; boyutlandırma, isimlendirme işlemlerini yaparak hazırda bulundurunuz ve katılım formu ile tek seferde yükleyiniz.
 • İsimlendirmede ç, ı, ğ, ö, ş, ü karakterleri kullanılmamalıdır. İngilizce harfler ve alt çizgi (_) kullanılabilir.
 • Eserlerin yüklenmesinden kaynaklanabilecek olası sorunlar için KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği) sorumlu olmayacaktır.
 • Herhangi bir nedenden dolayı, son katılım tarihi uzatılmış ise uzatılan bu zaman içinde çekilmiş kısa filmler de yarışmamıza katılabilir.

Telif (Kullanım) Hakları

 • Yarışmada ödül alan eserlerin yönetmeni ve/veya yapımcısı, filmin ticari amaç gözetmeksizin, eser sahiplerinin adı belirtilerek KADEM ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından internet, sosyal medya, yurtiçi/yurtdışı etkinlikler ve bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla her türlü mecrada sınırsız süre ile gösterilmesine müsaade eder. Bu filmlerin, orijinalini ve üzerinde değişiklik yapılmış halini; seminer, sempozyum, fuar vb. eğitim ve tanıtım faaliyetlerinde her türlü tanıtım malzemelerinde kullanma ve sergileme, yazılı ve görsel medyada yayınlama hakkı da dahil olmak üzere, eser sahibinin ismi ile birlikte 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunundan doğan tüm telif haklarına sahip olacaklardır.
 • Katılımcı, yarışmaya gönderdiği filmin kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerini aldığını kabul, beyan ve taahhüt etmiş sayılır. Yarışmaya gönderilecek kısa filmlerdeki özgün olmayan metin, görüntü, müzik, vb. kullanımlarından doğacak her türlü telif hakları ile ilgili konular eser sahibinin sorumluluğundadır. Kadın ve Demokrasi Derneği İzmir Temsilciliği bu durumdan hukuken sorumlu tutulamaz. Eser sahibi, eser vasıtasıyla üçüncü kişilerin telif haklarını ihlal edecek olursa, KADEM İzmir Temsilciliği’nin uğrayacağı her türlü doğrudan ve dolaylı zararları tazminle mükelleftir.
 • Eseri ödül alan veya sergilemeye değer bulunan katılımcılardan, bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan bu yarışma ile elde ettikleri ödül, ünvan ve her türlü kazanımları geri alınır.
 • Kısa filmde yer alan oyunculardan ve oyuncular haricinde sesi, görüntüsü veya herhangi bir kişisel verisi yer alan kişilerden 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili diğer düzenlemeler gereğince aydınlatmanın yapılması ve/veya açık rızalarının alınmasına, işlenmesine ve KADEM’e aktarılmasına ilişkin her türlü yükümlülük eser sahibine aittir. Kısa Film Yarışma Düzenleme Komisyonu tarafından talep edilmesi halinde, eser sahibi, ilgili kişilerin kişisel verilerinin işlenmesi, aktarılması ve gerekli diğer hususlarda aydınlatmanın yapıldığını ve/veya açık rızalarının alındığını gösterir kayıtları derhal paylaşmak mecburiyetindedir.
 • KADEM İzmir Temsilciliği yarışma sonucunun ilan edilmesinden önceki herhangi bir aşamada, herhangi bir sebep göstermeksizin, yarışmayı düzenlemekten vazgeçme veya yarışmayı iptal etme veya ileride aynı yarışmayı devam ettirmeme hakkına sahiptir.
 • Ödüle layık görülen kişilerle mail ve iletişim bilgileri üzerinden iletişime geçilecektir.

Seçici Kurul Üyeleri

ARZU GÜNAYDIN (KADEM İzmir Temsilcisi)

PROF. DR. FİKRİ SALMAN ( Sanat Danışmanı)

KEREM KABAN (İKCU Sanat Tasarım Fakültesi Dekanı)

MEHMET YİĞİT (İzmir Milli Eğitim Müdür Yardımcısı)

SEMANUR SÖNMEZ YAMAN (Gazeteci)

YEŞİM TOMBAZ ( Senarist – Yönetmen)

Diğer Hususlar

KADEM yarışmayı gönüllülük esasına göre yürütmektedir.

İşbirliği; İzmir Valiliği, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Günaydın Group ile yapılacaktır.

Yarışmayı Düzenleyen Kurumlar

Kadem İzmir Temsilciliği ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü

KADEM İzmir: Plevne Bulvarı No: 12 Dr. N. Alca Apt. Kat 2 Daire 4 Konak/İzmir

Tel: 0 (232) 441 15 07

İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü: Fevzipaşa Mh. 452 sok.No15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası KONAK/İZMİR

Yarışma Sekretaryası

İzmir: Plevne Bulvarı no:12 Dr. N. Alca Apt. Kat 2 Daire 4 Konak/İzmir

Tel: 0 232 441 15 07

Şehir ve Kadın Liseler Arası Kısa Film Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 10.000 ₺
İkincilik Ödülü: 7.500 ₺
Üçüncülük Ödülü: 5.000 ₺
Mansiyon Ödülü: 250 ₺ + Plaket

Dereceye girenlerin dışında uygun görülen eser sahipleri; teşvik için çeşitli hediyeler ile ödüllendirilecektir.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 31 AĞUSTOS 2021
Sonuç Açıklanma Tarihi: 14 EYLÜL 2021

Ödül Töreni: 24 EYLÜL 2021

Şehir ve Kadın Liseler Arası Kısa Film Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.kademsanat.com/sehir-ve-kadin-liseler-arasi-kisa-film-yarismasi/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.244 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap