“Suyun Değeri” Temalı Afiş Yarışması

645

İSKİ tarafından, İstanbul’da ve ülkemizde de zamanla azalan veya kirlenen su kaynaklarının korunması; su tasarrufuna dikkat çekilmesi ve öğrenciler arasında su kullanma bilinci konusunda farkındalık oluşturulması amaçlarıyla “Suyun Değeri” Temalı Afiş Yarışması düzenleniyor. Ödüllü tasarım yarışması başvuruları devam ediyor.

“Suyun Değeri” Temalı Afiş Yarışması

Düzenleyen:İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İSKİ)
Kategori:Tasarım Yarışması, Grafik Tasarım Yarışması, Öğrenci Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:İstanbul ilindeki resmi-özel Ortaokul ve Lise öğrencileri.
Son Başvuru Tarihi:25 ŞUBAT 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:22 MART 2022
Ödüller:Ortaokul Öğrencileri Ödülleri
Birincilik Ödülü: 3.000 ₺
İkincilik Ödülü: 2.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 1.000₺

Lise Öğrencileri Ödülleri
Birincilik Ödülü: 4.000 ₺
İkincilik Ödülü: 3.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 2.000₺

Yarışma Konusu

Suyun Değeri

Yarışma Amacı

Bu yarışma ile Asya ile Avrupa’yı birleştiren ve kuruluşundan bu güne her zaman cazibe merkezi olmuş İstanbul’un sanayi ve teknoloji alanında yaşanan gelişmeler, hızlı nüfus artışı, çevre kirliliği ve iklim değişikliği gibi sebeplerden dolayı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de zamanla azalan veya kirlenen su kaynaklarının korunması için su tasarrufuna dikkat çekilmesi ve öğrenciler arasında su kullanma bilinci konusunda farkındalık oluşturulması hedeflenmektedir.

Hedef Kitle

Yarışmanın hedef kitlesi, İstanbul ilindeki resmi-özel Ortaokul ve Lise öğrencileridir.

Tasarım Yarışması Başvuru Koşulları

 • Yarışma İstanbul’daki tüm resmi /özel lise ve resmi /özel ortaokul öğrencilerinin katılımına açık olacaktır.
 • Yarışmanın konusu Suyun Değeri olup; bu konunun dışında eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Afişlerde görsel tasarım ve bu tasarımı destekleyen bir sloganın yer alması zorunludur.
 • Afişler 35×50 cm boyutlarında çalışılacaktır.
 • Afiş çalışmalarında renk ve teknik kullanımında herhangi bir sınırlama yoktur. Afişler bilgisayar ortamında tasarlanıp basılabileceği gibi, doğrudan kâğıt veya bez gibi bir materyal üstünde de yapılabilir. Ancak bilgisayar ortamında tasarlanan eserlerde, dört renkli baskı teknolojisi ile elde edilebilen renklerin dışına çıkılmamalıdır.
 • Eser sahibi tarafından afişin hikâyesi A4 kağıdına bir sayfayı geçmeyecek şekilde yazılarak eserle beraber gönderilecektir. Sayfanın sağ alt köşesinde eserin sahibinin adı soyadı ve imzası yer alacaktır.
 • Bilgisayar ortamında hazırlanan afişlerin tasarım dosyaları ayrıca talep edilebilir.
 • Her öğrenci yarışmaya en fazla bir eserle katılabilir.

Başvuru Şekli

 • Öğrenciler kâğıt veya bez üstüne çizdikleri eserlerini İSKİ Genel Müdürlüğü’ne posta yoluyla ya da elden, bilgisayar ortamında hazırladıkları afişleri egitim@iski.gov.tr adresine mail yoluyla gönderilebilirler. Yarışmaya mail yoluyla gönderilecek afişler, 35 x 50 cm boyutunda, 300 dpi çözünürlükte, dikey çalışılmış olmalıdır ve baskıya hazır bir formatta (.pdf veya .jpeg) gönderilmelidir.
 • Posta yoluyla ya da elden gönderilecek afişlerin arka yüzüne, öğrenci ve danışman öğretmeninin adı soyadı, okulu, sınıfı, numarası, okul adresi ve telefonu, velinin veya danışman öğretmenin (kendi açık rızasıyla) cep telefonları mutlaka yazılacaktır. Afişin mail yoluyla gönderilmesi durumunda da aynı bilgiler mailde belirtilecektir.
 • Afişle beraber ekte sunulan yarışma katılım formunun da gönderilmesi zorunludur. Yarışma katılım formu bulunmayan eser değerlendirmeye tabi tutulmayacaktır.
 • Gönderilen eserler başvuru adresine ulaştıktan sonra başvuru süreci tamamlanır.
 • Kargo şirketine teslim edilen eserlerin takibinin yapılabilmesi için, teslim anında verilen alındı belgesinin, eserler başvuru adresine ulaşana dek saklanması tavsiye edilir.
 • Gönderilen eserlerin zarar görmemesi için gerekli önlemleri almak eser sahibinin sorumluluğundadır.
 • Taşıma sürecinde zarar gören veya kaybolan, zamanında başvuru adresine ulaşmayan eserlerle ilgili hiçbir hak talep edilemez.
 • Kargo ücreti başvuru sahibi tarafından karşılanır.

Eserlerin Gönderileceği Başvuru Adresi

Alıcı: İSKİ Genel Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürlüğü

Adres: İSKİ Genel Müdürlüğü A Blok 7.Kat No:702 Güzeltepe Mahallesi Osmanpaşa

Caddesi No:7 PK: 34060 Eyüpsultan / İSTANBUL

E-mail: egitim@iski.gov.tr

İletişim: 0212 301 17 53 – 17 63 – 1767

Jüri Üyeleri

S.N.Jüri ÜyeleriGörevi
1Suat YILDIZİSKİ Genel Müdür Yardımcısı
2Neşe ÖZGÜNİSKİ İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı
3Özlem KARACAİSKİ Eğitim Şube Müdürü
4Raci KARACAİSKİ Kurumsal İletişim Şube Müdürü
5Ahmet VURALİSKİ Kurumsal İletişim Şube Müdürlüğü-Grafiker
 • Jüri değerlendirmesinde gizlilik ilkesi esas alınır.
 • Jürinin kararı kesindir, itiraz edilemez, değiştirilemez.
 • Yarışmaya gönderilen eserlerin daha önceden başka bir yarışmaya gönderilmemiş ve herhangi bir süreli yayında yayımlanmamış olması şarttır.
 • Yarışmaya gönderilen eserlerden kısmen veya tamamen alıntılanmış olanlar değerlendirme dışında tutulacaktır. Bahsedilen eser ödül alınmışsa iptal edilir. Yarışmaya gönderilen eserlerin özgün olmamasından kaynaklı her türlü hukuki sorumluluk eser sahibi ve velisine aittir. Eseri gönderen yarışmacının ve velisinin bu şartı kabul ettiği varsayılacaktır.
 • Yarışmaya katılan eserin benzerinin başka yarışmacılar tarafından sunulabileceği kabul edilmeli.
 • İSKİ’nin bu durumu açıklama veya bilgilendirme yükümlülüğü yoktur.
 • Millî Eğitim Temel Kanununa aykırı siyasi amaçlara hizmet eden, sakıncalı ve zararlı ifadeler içeren, genel ahlak kurallarına uymayan, hakaret içeren ve ne amaçla olursa olsun firma adı kullanılan eserler yarışma dışı kalacaktır.
 • Ödül Töreni 22 Mart 2021 tarihinde İSKİ Genel Müdürlüğü Konferans Salonunda yapılacaktır. Mücbir sebeplerden dolayı etkinliklerin ertelenmesi durumunda Ödül töreninin yer ve saati www.iski.istanbul adresinden duyurulacaktır.
 • Jüri, eserleri aşağıdaki ölçütler çerçevesinde değerlendirir.
DEĞERLENDİRME KRİTERLERİPUAN
Konuya Uygunluk25
Yaratıcılık ve Özgünlük25
Duygu Düşünceyi Aktarma ve İfade Gücü25
Kullanılan Teknik25
Toplam100

Telif Hakkı

 • Yarışmaya gönderilen afişler iade edilmeyecek, baskı ve kopyaları, bütün telif haklarıyla İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından satın alınmış gibi işlem görecektir.
 • Katılımcı, yarışmaya gönderdiği afişlerin kendisine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt etmiş sayılır. Eseri ödül alan veya sergilemeye değer bulunan katılımcılardan, bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan bu yarışma ile elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır.
 • İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, ödüle ya da sergilenmeye değer bulunan afişlerin orijinalini ve üzerinde değişiklik yapılmış halini; seminer, sempozyum, fuar vb. eğitim ve tanıtım faaliyetlerinde ayrıca afiş, katalog, broşür, ilan panoları, billboard vb. her türlü tanıtım malzemelerinde kullanma ve sergileme, yazılı ve görsel medyada yayınlama hakkı da dahil olmak üzere, afiş sahibinin ismi ile birlikte 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’ndan doğan tüm telif haklarına sahip olacaktır.

“Suyun Değeri” Temalı Afiş Yarışması Ödülleri

Ortaokul Öğrencileri Ödülleri
Birincilik Ödülü: 3.000 ₺
İkincilik Ödülü: 2.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 1.000₺

Lise Öğrencileri Ödülleri
Birincilik Ödülü: 4.000 ₺
İkincilik Ödülü: 3.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 2.000₺

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 25 ŞUBAT 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi: 22 MART 2022

“Suyun Değeri” Temalı Afiş Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.iski.istanbul/web/tr-TR/kurumsal/haberler1/haberler-detay/iskiden-suyun-degeri-temali-afis-yarismasi1

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

close

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 1.462 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Yorum Yap