Tarihi Hikâye Yazma Yarışması

Eyüp Sultan Kültür Sanat Spor Eğitim ve Dayanışma Derneği tarafından, Avrupa Birliği destekli proje kapsamında çocukların kendi oluşturdukları kültürel miras hikayeleri aracılığıyla Türkiye ve İtalya kültürleri arasında kalıcı kültürel anlayış geliştirmek, diyalog inşa etmek ve akran öğretimi yöntemiyle birbirlerinden tarihi öğrenmeye teşvik etmek amaçlarıyla Tarihi Hikâye Yazma Yarışması düzenleniyor. Ödüllü hikaye yarışması başvuruları devam ediyor.

Tarihi Hikâye Yazma Yarışması

Düzenleyen:Eyüp Sultan Kültür Sanat Spor Eğitim ve Dayanışma Derneği
CEIPES–Uluslararası Eğitim ve Gelişim Merkezi
Eyüpsultan Belediyesi
Kategori:Öykü Yarışması, Hikaye Yarışması, Edebiyat Yarışmaları, Ortaokul Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:11-15 yaş grubu gençler.
Son Başvuru Tarihi:17 NİSAN 2022 Saat: 17.00
Sonuç Açıklanma Tarihi:23 NİSAN 2022
Ödüller:Birincilik Ödülü: Dizüstü Bilgisayar
İkincilik Ödülü: Fotoğraf Makinesi
Üçüncülük Ödülü: Tablet
Jüri Özel Ödülü: Akıllı Saat
Jüri Özel Ödülü: Drone
4, 5, 6, 7, 8, 9 ve 10. Olan Yarışmacılara: İsfanbul Temapark Bileti
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışmanın Konusu

“Hikayelerle şehirler”

Çocukların kendi sözleriyle, yaratıcılıklarıyla ve bilgileriyle oluşturdukları kültürel miras hikayeleri aracılığıyla, kalıcı kültürel anlayış, diyalog inşa etmek ve akran öğretimini yaygınlaştırmaktır. Tarihi Hikâye Yazma yarışması ile her iki ülkeden çocuklar kültürel miraslarını kendi sözleri ve yaratıcılıklarıyla anlayıp anlatabilecek, birbirlerinden tarihi öğrenmeye teşvik edeceklerdir.

Yarışma Hedef Kitlesi

11-15 yaş grubu gençler.

Hikaye Yarışması Başvuru Koşulları

  • Yarışmaya katılan hikâyelerin daha önce düzenlenen benzer yarışmalarda dereceye girmemiş olması, başkası tarafından yazılmamış olması, kısmen ya da tamamen başka bir metinden kopya edilmemiş ve daha önce herhangi bir yerde yayımlanmamış olması gerekmektedir. Başvuruda bulunan kişi (11-15 yaş), hikâyenin tümüyle kendisine ait olduğunu, özgün olduğunu ve başka bir yarışmada ödül almadığını kabul ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu taahhütleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül, unvan geri alınır.
  • Her yarışmacı yarışmaya tek bir hikâyeyle katılabilir.
  • Yarışmaya gönderilen hikâyelerin telif haklarının süresiz, bedelsiz ve koşulsuz olarak yarışmayı düzenleyen Hikayelerle Şehirler Projesi paydaş kurumlarına geçmiş olduğunu, yarışmaya eser gönderen her yarışmacı kabul etmiş sayılır. Dolayısıyla Hikayelerle Şehirler Projesi paydaş kurumları, yarışmaya katılan hikâyeler üzerinde süresiz tasarruf yetkisine sahiptir. Ayrıca yarışmaya katılan hikâyelerin muhafazası da süresiz ve koşulsuz olarak Hikayelerle Şehirler Projesi paydaş kurumlarına ait olup, yarışmaya katılanlar tarafından geri istenemeyecektir.
  • Ödüle son başvuru tarihi, 10 Nisan 2022 mesai bitimidir (17.00). Bu tarih ve saatten sonraki gönderimler kabul edilmeyecektir.
  • Ödüle aday hikâyelerde amaca ve konuya uygunluk, Türkçenin yaratıcı olanaklarını kullanmadaki başarı, yazınsal duyarlık ve değer aranacaktır.
  • Seçici kurul tarafından seçilecek olan 11 adet hikâyeye ödül verilecek, her katılımcı Katılım Belgesi alacak ve tüm hikayeler www.citieswithstories.com web sitesinde ve Hikayelerle Şehirler projesi paydaş kurumlarının uygun gördüğü mecralarda yayımlanacaktır.
  • Şiddet, akran zorbalığı, insan haklarına aykırı öğeler barındıran hikayelerin doğrudan elenmesi seçici kurulun kararındadır.

Yarışma Başvuru Şekli ve Süreci

Adaylar, www.citieswithstories.com web adresinde üyelik oluşturarak ve hikayelerini istenen formatta www.citieswithstories.com web adresine yükleyerek yarışmaya katılım sağlayacaktır. Yarışmaya 3 formatta katılım sağlanabilir:

1- Yazılı Metin

Yarışmaya yazılı metin ile hikâye anlatarak katılacak olan adaylar hikayelerini www.citieswithstories.com web adresine istenen formatta yüklemeleri gerekmektedir. Hikayelerin uzunluğu en fazla 5 sayfa olmalıdır.

2- Video

Yarışmaya video çekimi ile hikâye anlatarak katılacak olan adaylar videolarını www.citieswithstories.com web adresine istenen formatta yüklemeleri gerekmektedir. Videoların uzunluğu en fazla 5 dakika olmalıdır. Yarışmaya video ile katılacak yarışmacıların hikayelerini web sitesindeki ilgili alana yazılı olarak da yüklemesi gerekmektedir.

3- Ses Kaydı

Yarışmaya ses kaydı ile hikâye anlatarak katılacak olan adaylar ses kayıtlarını www.citieswithstories.com web adresine istenen formatta yüklemeleri gerekmektedir. Ses kayıtlarının uzunluğu 5 dakika olmalıdır. Yarışmaya ses kaydı ile katılacak yarışmacıların hikayelerini web sitesindeki ilgili alana yazılı olarak da yüklemesi gerekmektedir.

Tarihi Hikâye Yazma Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: Dizüstü Bilgisayar
İkincilik Ödülü: Fotoğraf Makinesi
Üçüncülük Ödülü: Tablet
Jüri Özel Ödülü: Akıllı Saat
Jüri Özel Ödülü: Drone
4, 5, 6, 7, 8, 9 ve 10. Olan Yarışmacılara: İsfanbul Temapark Bileti

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 17 NİSAN 2022 Saat: 17.00
Sonuç Açıklanma Tarihi: 23 NİSAN 2022

Tarihi Hikâye Yazma Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.citieswithstories.com/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun 0verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.236 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap