Tasarıma Değer Tasarım Yarışması

Sümaş Tekstil bünyesinde yer alan Cotton Box markası tarafından; ev tekstili sektöründe yeni tasarımcıların yetiştirilmesinin desteklenmesi, ev tekstilinde tasarım kavramını ön plana çıkarılmasına öncülük edilmesi, hem tasarıma hem de tasarımcıya değer verilen bir anlayışın oluşmasına ön ayak olunması, tasarımın yenilikçi ve özgün bir ruh kazanması amacıyla Tasarıma Değer Tasarım Yarışması düzenleniyor. Ödüllü tasarım yarışması başvuruları devam ediyor.

Tasarıma Değer Tasarım Yarışması

  Düzenleyen:

Sümaş Tekstil Cotton Box

  Kategori: Tasarım Yarışmaları, Proje Yarışmaları, Diğer
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir:

Üniversitelerin Moda Tasarımı, Geleneksel Türk El Sanatları, Grafik Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Görsel İletişim Tasarımı, Endüstriyel Ürünleri Tasarım, Mimarlık ve İç Mimarlık öğrencileri.

  Son Başvuru Tarihi: 5 ŞUBAT 2021
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 15 MART 2020
  Ödüller:

Birincilik Ödülü: Yurtdışı Gezisi (Milano Tasarım Bienali Katılım Hakkı)

İkincilik Ödülü: Macbook Pro

Üçüncülük Ödülü: İstanbul Moda Akademisi Eğitim Programı Katılım Hakkı

Halk Oylaması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 1.000 ₺ Cotton Box Hediye Çeki

İkincilik Ödülü: 750 ₺ Cotton Box Hediye Çeki

Üçüncülük Ödülü: 500 ₺ Cotton Box Hediye Çeki

Mansiyon Ödülü: 10 Finaliste Cotton Box’tan Hediye Paketi

   

Yarışma Hakkında

Tasarıma Değer Yarışması, Sümaş Tekstil San. Tic. A.Ş bünyesinde yer alan Cotton Box tarafından düzenlenen bir tasarım yarışmasıdır. Üniversitelerin Moda Tasarımı, Geleneksel Türk El Sanatları, Grafik Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Görsel İletişim Tasarımı, Endüstriyel Ürünleri Tasarımı, Mimarlık ve İç Mimarlık bölümlerinde öğrenim gören lisans öğrencilerinin katılacağı yarışmada, katılımcılardan “Yeni Dünya” temasıyla nevresim deseni tasarlamaları isteniyor. Ev tekstili sektöründe yeni tasarımcılarının yetiştirilmesini desteklemek amacıyla düzenlenen “Tasarıma Değer” yarışması, ev tekstilinde tasarım kavramını ön plana çıkarmayı, tasarıma ve tasarımcıya değer katmayı ve tasarım alanında kariyer yapmak isteyen genç yeteneklerin yolunu aydınlatmayı hedefliyor.

Tasarım Yarışması Başvuru Koşulları

 • Yarışma katılımı için ön şart üniversitelerin Moda Tasarımı, Geleneksel Türk El Sanatları, Grafik Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Görsel İletişim Tasarımı, Endüstriyel Ürünleri Tasarım, Mimarlık ve İç Mimarlık bölümlerinde eğitim gören öğrenci olmaktır.
 • Yarışmaya katılacak olan öğrencilerden öğrenci belgesi istenecektir.
 • Yarışma başvuru sürecinin www.tasarimadeger.com web sayfası üzerinden tamamlanması gerekmektedir.
 • Yarışmanın teknik koşullarına uygun olarak hazırlanmayan tasarımlar değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Hazırlanan tasarımın nevresim desenine dönüştürülebilir nitelikte olması gerekmektedir.
 • Sümaş Tekstil San. Tic. A.Ş bünyesinde yer alan Cotton Box çalışanları, çalışanların birinci dereceden akrabası ya da jüri üyelerinin birinci dereceden akrabası olanlar yarışmaya katılamazlar.
 • Yarışmaya katılan her tasarım için özgünlük, tasarımın başka bir kişi tarafından üretilmemiş, kopya edilmemiş veya benzer bir başka yarışmaya katılmamış ve tamamen özgün nitelikte olması şartları aranmaktadır. Bu koşulların aksinin tespiti durumunda, ilgili yarışmacı diskalifiye edilecektir. Böyle bir durumda olduğu saptanan ödül almış yarışmacının ödülü geri alınır ve derecesi iptal edilir. Yarışmaya gönderilen tasarımların özgün olmaması halinde hukuki ve cezai sorumluluk yarışmacıya aittir. Ayrıca üçüncü kişilerin söz konusu tasarımla ilgili hak iddia etmeleri durumunda tüm sorumluluk yarışmacıya aittir.
 • Katılan eserlere ait çalıntı, intihal, kopya şikayetlerinde tüm sorumluluk eseri yarışmaya gönderen kişidedir. Coton Box’ın bu konuda hiçbir cezai, hukuki ve ekonomik sorumluluğu yoktur.
 • Yarışmacılar hazırladıkları tasarımlarla “Tasarıma Değer” yarışmasından önce ya da sonra başka bir yarışmaya katılamaz.
 • Yarışmacılar yarışmaya katılarak, tüm yarışma koşullarını baştan kabul etmiş sayılırlar.

Değerlendirme Süreci

 • Yarışmaya katılan tasarımlar; Yenilikçilik, özgünlük, yaratıcılık, üretilebilirlik, yarışma temasına ve teknik koşullara uygunluk kriterlerine uygun olması durumunda jüri tarafından bir bütün olarak değerlendirilecektir.
 • Yarışmanın web sitesine yüklenen tüm tasarımlar ön jüri tarafından ön elemeye tabi tutulacaktır. Elemeyi geçen tasarımlar ise www.tasarimadeger.com adresi üzerinden dijital halk oylamasına tabi tutulacaktır. (Tasarımların özgün, yaratıcı, yenilikçi, üretilebilir ve yarışma temasına uygun nitelikte olması gerekmektedir.)
 • Dijital halk oylamasında herkes oy verebilecek, fakat bir yarışmacı için aynı kişi sadece tek bir oy kullanılabilecek.
 • Dijital halk oylaması sonuçlarına göre dereceye giren tasarımlar jüri değerlendirmesine sunulacaktır. Juri değerlendirme toplantısı sonucuna göre yarışmanın birincisi, ikincisi ve üçüncüsü belirlenecektir.
 • 5 Şubat 2021 teslim tarihinden sonra gönderilen projeler kabul edilmeyecektir.

Teknik Koşullar

 • Tasarımlar A3 boyutunda metraj ya da pano komposizyonlu çizim ve beraberinde giydirme veya simülasyon paftası şeklinde hazırlanmalıdır.
 • Pafta bilgisayar ortamında hazırlanmış ise yüksek çözünürlüklü (maksimum 10 mb.) jpeg ya da pdf formatında web sitesine yüklenecektir.
 • Pafta elde hazırlanmışsa yüksek çözünürlüklü (maksimum 10 mb.) fotoğrafı çekilerek jpeg ya da pdf hali web sitesine yüklenecektir.
 • Ratosyon (metraj) baskı için hazırlanacak olan tasarımın ölçüleri 64 x 240 cm ya da 82 x 240 olmalıdır.
 • Pano baskı için ölçüler çift kişilik nevresim takımında 220 x 238 cm, tek kişilik nevresim takımında ise 180 x 238 cm olmalıdır.
 • Rotasyon ve pona baskı için renk sınırı 10’dur. Desenin bir raport içerisinde tekrarı olmalıdır.
 • Tasarımda uygulanacak olan tasarım formatı tif ya da psd olmalıdır.
 • Tasarımın çözünürlüğü 250-300 dpi aralığı olmalıdır.

Değerlendirme Kriterleri

 • Desen tasarımlarının daha önce hiçbir yerde kullanılmamış, ödül almamış ve kopya edilmemiş olması.
 • Yarışmaya katılan desenlerde kopya, intihal, taklit, alıntı vs  gibi bir durum çıkması halinde, hukuki ve cezai sorumluluk ilgili desen ile yarışmaya katılan yarışmacıya aittir.
 • Yarışmaya katılmayı kabul eden yarışmacı, katıldığı eser ile ilgili telif haklarını yarışmayı düzenleyen Cottonbox-Sümaş Tekstil A.Ş’ye devretmeyi kabul etmiştir. Böylelikle bu eserin ticari bir unsur olarak  herhangi bir kullanımından doğacak bütün haklarını Cottonbox ‘a devretmeyi kabul etmiş sayılacaktır.
 • Desen tasarımlarının nevresime dönüştürülebilir ve uygulanabilir nitelikte olması.
 • Desen tasarımlarının nihai tüketici tarafından tercih edilebilir olması.
 • Yarışma temasına ve teknik koşulları uygun olması.

Proje Teslimi

 • Hazırlanan tasarıma dair görseller; moodboard, tasarımın hikayesi ve tasarımın teknik özelliklerini anlatan yazılı metin ile birlikte zip dosyası şeklinde dijital olarak web sitesine yüklenecektir.
 • Tasarım çalışmasında ve yazılı açıklamada; Yarışmaya katılan yarışmacının kimliğini belirtecek herhangi bir ibare, işaret ya da imza bulunmamalıdır. Aksi tespit edilen durumlarda yarışmacı yarışma kapsamından çıkartılacaktır.

Tasarıma Değer Tasarım Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: Yurtdışı Gezisi (Milano Tasarım Bienali Katılım Hakkı)

İkincilik Ödülü: Macbook Pro

Üçüncülük Ödülü: İstanbul Moda Akademisi Eğitim Programı Katılım Hakkı

Halk Oylaması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 1.000 ₺ Cotton Box Hediye Çeki

İkincilik Ödülü: 750 ₺ Cotton Box Hediye Çeki

Üçüncülük Ödülü: 500 ₺ Cotton Box Hediye Çeki

Mansiyon Ödülü: 10 Finaliste Cotton Box’tan Hediye Paketi

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 5 ŞUBAT 2020

Ön Eleme: 8 – 15 Şubat 2021

Dijital Halk Oylaması: 18 ŞUBAT – 1 MART 2021

Jüri Değerlendirmesi:  4 – 11 MART 2021
Sonuçların Açıklanması: 15 MART 2020

Tasarıma Değer Tasarım Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://tasarimadeger.com/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.221 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap