Tasarlayın Dokuyalım Makine Halısı Tasarım Yarışması 2023

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği tarafından, ulusal ve uluslararası pazara sunulabilecek,    makine halıcılığı sektöründe moda yaratabilecek özgün tasarımların ortaya çıkarılması, tasarımcı adaylarının özgür düşünce ve sanatsal becerilerini üretim alanına aktarmalarına yardımcı olunması, tasarım kültürünün küçük yaştan itibaren gelişmesi ve tasarımcı kimliğinin güçlenmesine yardımcı olunması, üniversite-sanayi işbirliğine katkıda bulunulması ve sanatçı-tasarımcıların katkıları ile üretimde kalitenin artmasına katkıda bulunulması amaçlarıyla Tasarlayın Dokuyalım Makine Halısı Tasarım Yarışması 2023 düzenleniyor. Ödüllü tasarım yarışması başvuruları devam ediyor.

Tasarlayın Dokuyalım Makine Halısı Tasarım Yarışması 2023

Düzenleyen:Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB)
Kategori:Halı Tasarım Yarışması, Tasarım Yarışması, Üniversite Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:Üniversite Öğrencileri, Ön Lisans-Lisans Öğrencileri veya Birinci Değerlendirme Aşaması İçin Son Başvuru Tarihinden İtibaren En Fazla 1 Yıl Önce Mezun Olmuş Öğrenciler.
Son Başvuru Tarihi:16 HAZİRAN 2023
Sonuç Açıklanma Tarihi:28 EYLÜL 2023
Ödüller:Birincilik Ödülü: 60.000
İkincilik Ödülü: 50.000
Üçüncülük Ödülü: 40.000
Dördüncülük Ödülü: Laptop
Beşincilik Ödülü: Laptop
Finale Kalan Yarışmacılara: Grafik Tablet
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışmanın Konusu ve Amaçları

Türkiye, makine halısı ihracatında yıllardır dünya lideridir. Gaziantep, son yirmi yılda yaptığı önemli yatırımlar ve çalışmalar ile makine halısı üretiminde, dünya çapındaki en önemli üretim merkezi haline gelmiştir. Makine halısı sektörü, katma değeri yüksek, özgün ve kaliteli ürünler üretmeyi ve uluslararası rekabet gücünü sürdürmeyi hedeflemektedir. Firmalarımızın sahip olduğu uluslararası rekabet avantajlarını koruyabilmeleri açısından yeni ve özgün koleksiyonların oluşturulması, müşterilerin beğeni ve tercihlerine doğru ve zamanında cevap verilebilmesi, büyük önem arz etmektedir. Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) tarafından, sektörün önemli ihtiyaçlarından biri olan halı desen tasarımı ve uygulaması alanında insan kaynağı kapasitesinin yükseltilmesi ve istihdam edilecek tasarımcıların yetiştirilmesini sağlamak amacıyla farklı çalışmalar yürütülmektedir. Bu kapsamda, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ile iş birliği halinde Makine Halısı Tasarım Yarışması düzenlenmektedir. Yarışma, üniversite öğrencileri ve mezunlarına yönelik tek kategoride düzenlenecektir. Tüm genç tasarımcılarımızı ve tasarımcı adaylarımızı davet ediyoruz. Yarışmanın web sitesi https://www.tasarlayindokuyalim.com olup, tüm duyurular bu web sitesi üzerinden yapılacaktır.

Amaç:

 • Ulusal ve uluslararası pazara sunulabilecek, makine halıcılığı sektöründe moda yaratabilecek özgün tasarımların ortaya çıkarılması,
 • Tasarımcı adaylarının özgür düşünce ve sanatsal becerilerini üretim alanına aktarmalarına yardımcı olunması,
 • Tasarım kültürünün küçük yaştan itibaren gelişmesi ve tasarımcı kimliğinin güçlenmesine yardımcı olunması,
 • Üniversite-Sanayi işbirliğine katkıda bulunulması,
 • Sanatçı-tasarımcıların katkıları ile üretimde kalitenin artmasına katkıda bulunulmasıdır.

Başvuru Şekli

 • Yarışmaya başvuru yapmak için https://www.tasarlayindokuyalim.com adresine müracaat ediniz ve bu sayfada yer alan başvuru adımlarını uygulayınız.
 • Yarışmaya başvurusu yapılan eser, el ile çizilmiş olabileceği gibi dijital ortamda da tasarlanabilir.
 • Orijinal desen 30 cm x 45 cm ölçülerinde hazırlanacak ve 35 x 50 bristol kâğıt (210 gr) üzerine yapıştırılacaktır.
 • Bristol kâğıdın arkasına, sağ üst köşeye tasarımcının tercih ettiği rumuz yazılmalıdır. Tasarımın üzerinde rumuz, tasarımla ilgili temel bilgiler dışında, yarışmacının kimliğini belirtecek, herhangi bir ibare, logo veya işaret bulunmamalıdır. Yarışmacı ile ilgili herhangi bir bilgiyi belirten herhangi bir işaret, logo veya ibarenin varlığı projenin derecelendirmeye alınmadan elenmesine neden olacaktır.
 • Tasarım çizimleri, iki mukavva arasına rulo yapılmadan kırılmayacak şekilde yerleştirilecektir.
 • Başvuru zarfı içerisinde eserle birlikte; yarışmacı tarafından imzalanmış başvuru formu, fotoğraflı özgeçmiş, imzalı kimlik fotokopisi, barkodlu olacak şekilde tüm SGK Uzun Vade Hizmet Dökümü belgesi, öğrenci belgesi veya mezuniyet belgesi örneği yer alacaktır.
 • Postadaki veya kargodaki gecikmeler kabul edilmeyecektir.

Teknik Koşullar

Yarışmaya katılım için konu veya tema kısıtlaması bulunmamaktadır.

 • Yarışmaya katılım bireysel olarak gerçekleştirilecektir.
 • Yarışmaya bir kişi, en fazla 2 (iki) desen çalışması ile başvuru yapabilir. Ancak iki eserinin de finale kalması durumunda I. Jüri Değerlendirmesi sonrasındaki puanı yüksek olan eseri finale kalmış sayılacaktır, eşit puan alınması durumunda yarışmacının tercihi dikkate alınacaktır.
 • Yarışmaya başvurusu yapılacak eserler, daha önce hiçbir yerde kullanılmamış, ödül almamış, kopya edilmemiş olmalıdır. Benzer ya da alıntı olduğu belirlenen eserler yarışma dışı kalacaktır. Bu konuda oluşacak her türlü hukuki sorumluluk katılımcıya aittir.
 • Yarışmaya katılacak eserler üzerinde öğretim elemanlarının genel bilgilendirme ve tavsiyede bulunma dışında fiilen bir katkıları bulunmayacaktır.

Değerlendirme Kriterleri

 • Başvurusu yapılan eserler, teknik şartnameye uygunluk, renk desen uyumu, tasarımdaki yaratıcılık, özgünlük, tasarımın güncel trendlere uyumu, teknik olarak halıya uygulanabilirlik, koleksiyon oluşturabilme gibi hususlar açısından değerlendirilecektir.
 • Başvurusu yapılan eserlerin makine halısına uygulanabilir olması önemlidir. Makine halısı tasarımları, dokuma tekniğine uygun olarak piksel tabanlı programlarla tasarlanmaktadır. Eserlerin 6 veya 8 renge indirgenebilir ve halıya uygulanabilir olması özellikle tavsiye Bu konuda GAÜN akademisyenlerinden teknik bilgi alınabilir veya yarışmanın web sitesindeki ilgili videolar izlenebilir.

Başvuru Koşulları

Yarışmaya katılım için başvuracak adayların;

 • Üniversitelerin Ön Lisans ve Lisans bölümlerinde (bölüm sınırlaması olmaksızın) öğrenci olmaları veya Birinci Değerlendirme Aşaması İçin Son Başvuru Tarihinden itibaren en fazla 1 yıl önce mezun olmuş olmaları,
 • 01.1995 ve sonrasında doğmuş olmaları,
 • Yarışmanın düzenlendiği dönemde halı sektöründe herhangi bir firmada veya yarışmayı düzenleyen kurumlardan birinde çalışıyor olmamaları,
 • Daha önce birliğimizce düzenlenen tasarım yarışmalarında ödül almamış olmaları (ilk beşe girmemiş olması),
 • Yarışma jürisinde görev alan üyelerin derece yakınları ile yarışmayı organize eden kurum/kuruluşlarda çalışan bir kişi olmamaları gereklidir.

Değerlendirme Aşamaları

16 Haziran 2023: Birinci Değerlendirme Aşaması İçin Son Başvuru Tarihi

Birinci değerlendirme aşaması için başvurular yarışmanın internet sitesi üzerinden (https://www.tasarlayindokuyalim.com) çevrimiçi alınacaktır. Fiziki başvuru dosyaları da birinci değerlendirme aşaması için son başvuru tarihinden önce (Doç. Dr. Nazan AVCIOĞLU KALEBEK – Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi GTS Halı Tasarımı Bölümü Üniversite Bulvarı 27310 Şehitkamil – GAZİANTEP) adresine elden veya kargo yolu ile ulaştırılacaktır. Kargo ücreti yarışmacıya aittir. Başvuruların süresinde ulaştırılamamasından, yarışmacılardan veya kargo süreçlerinde yaşanabilecek aksilikler ve gecikmelerden ötürü yarışmayı düzenleyen kurum ve kuruluşlar sorumlu tutulamayacaklardır.

19 Haziran 2023: Ön İnceleme Aşaması

Teslim alınan başvurular, şartnamenin idari koşullarına uygunluğu açısından GAHİB ve GAÜN temsilcilerinden oluşturulacak bir komisyon tarafından Ön İncelemeye tabi tutulacaklardır.

22 Haziran 2023: Birinci Jüri Değerlendirmesi Aşaması

Ön İnceleme aşamasında şartnameye uygun olarak teslim alınan başvurular, Birinci Jüri Değerlendirmesi aşamasında akademisyen jüriler ve/veya sektör temsilcileri tarafından puanlanacaktır. Yapılacak değerlendirme sonucunda, finale kalan 20 asil ve 5 yedek yarışmacı belirlenecektir.

23 Haziran 2023: Birinci Jüri Değerlendirmesi Sonuçlarının Duyurulması

Finale kalan 20 asil ve 5 yedek yarışmacının isimleri, yarışmaya ait web sitesinde (https://www.tasarlayindokuyalim.com) ilan edilecek ve kendileri ile irtibata geçilecektir.

26 Haziran – 1 Eylül 2023: Tasarımların Dokunması Aşaması

Finalistlerin ilettiği ikinci aşamaya ait tasarımlar, seçtikleri renk ve ürün grubunu barındıran firmaların üretim hattında dokunacaktır. Bu aşamada GAHİB, finalistler ile sponsor firmaları renk ve ürün grubu uygunluğu yönü ile eşleştirecektir.

27-28 Eylül 2023: İkinci Jüri Değerlendirmesi ve Ödül Töreni

Dokunarak halıya uygulanan tasarımlar, 27 Eylül 2023 günü sektör profesyonelleri ve akademisyenlerden oluşan bir Jüri tarafından İkinci Jüri Değerlendirmesine tabi tutulacaktır. Birinci Jüri Değerlendirmesi aşamasında alınan puanların, İkinci Jüri Değerlendirmesinde alınacak puanlarla herhangi bir etkileşimi olmayacaktır. Ödül alacak yarışmacılar, İkinci Jüri Değerlendirmesinde aldıkları puanlara göre belirlenecektir. Değerlendirme sonuçlarının açıklanması ve dereceye giren yarışmacıların ödülleri IV. Tasarım Günleri etkinliklerinin kapanış etkinliği olarak düzenlenecek ödül töreninde 28 Eylül 2023 günü takdim edilecektir.

Tasarlayın Dokuyalım Makine Halısı Tasarım Yarışması 2023 Ödülleri

Yarışmanın finalinde dereceye girenlere GAHİB tarafından aşağıda belirtilen ödüller verilecektir:

Birincilik Ödülü:  60.000
İkincilik Ödülü:  50.000
Üçüncülük Ödülü: 40.000
Dördüncülük Ödülü: Laptop
Beşincilik Ödülü:  Laptop

Ayrıca yarışmada finale kalan yarışmacılara, Grafik Tablet hediye edilecektir.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 16 HAZİRAN 2023

Final ve Ödül Töreni: 28 EYLÜL 2023

Tasarlayın Dokuyalım Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması 2023 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.tasarlayindokuyalim.com/index.html

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.235 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap