Türk Amerikan Derneği İllüstrasyon Yarışması

Türk Amerikan Derneği tarafından, 70. kuruluş yıldönümünü kutlamaları kapsamında Türk Amerikan Derneği İllüstrasyon Yarışması düzenleniyor. Kültürler arası etkileşimi teşvik etmek amacıyla düzenlenen ödüllü tasarım yarışması başvuruları devam ediyor.

 

Türk Amerikan Derneği İllüstrasyon Yarışması

  Düzenleyen: Türk Amerikan Derneği 
  Kategori: Tasarım Yarışması, Kültür – Sanat Yarışmaları
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye ve Yurtdışı 
  Kimler Başvurabilir:

İlgi duyan herkes.

  Son Başvuru Tarihi: 28 ŞUBAT 2021
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 2021
  Ödüller:
 
Birincilik Ödülü: 1.500 ₺
 
İkincilik Ödülü: 1.000 ₺
 
Üçüncülük Ödülü: 500 ₺
   

- Advertisement -

Yarışma Hakkında


1951 yılında Türkler ve Amerikalılar arasındaki eğitim ve kültürel bağları güçlendirmek amacı ile kurulmuş iki uluslu bir STK olan Türk Amerikan Derneği bu yıl 70. kuruluş yıldönümünü kutlamaktadır. Dil kursları, anaokulları, koleji, sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetleri ile Türkiye çapında birçok kişiye ışık tutan TAD, aynı zamanda geleneksel resim yarışması ve karikatür yarışması gibi etkinliklerle de sanatı ve sanatçıları desteklemeye çalışmaktadır.
Bu bağlamda, bu yıl ilk kez olarak ve 70. yıla özel olarak bir “İllüstrasyon Yarışması” düzenlemektedir. Yarışmada ödüle hak kazanan veya dereceye giren katılımcıların illüstrasyonlarının Derneğin 70. yılına özel olarak yaptıracağı hediyelik eşyalarda kullanılması planlanmaktadır.

Yarışmanın Konusu

“Kültürler Arası İletişim ve Etkileşim”

Bu konunun seçilme sebebi 1951 yılından bu yana, yabancı dil eğitiminin yanı sıra, iki uluslu bir Dernek olarak, Türkler ve Amerikalıların kaynaşmasını ve birbirilerinin kültürlerini öğrenmeleri için birçok kültürel faaliyete ev sahipliği yapan Türk Amerikan Derneği’nin bu yıl 70. Yılını kutlaması ve bunu da misyonuna uygun illüstrasyonların basılacağı hediyelikler ve ürünler geliştirmek istemesidir.

Tasarım Yarışması Başvuru Koşulları

1. Yarışma, amatör-profesyonel yerli ve yabancı tüm sanatçılara/tasarımcılara açıktır.
2. Katılım ücretsizdir. Gönderilen eserlerin istenilen şartlarda olmaması durumunda Türk Amerikan Derneği eseri diskalifiye etme hakkına sahiptir.
3. Tasarımlar, istenilen ölçü ve formatta, dijital ortamda teslim etmelidirler:

Vektörel tasarımlar, .ai, .eps veya .pdf formatında, CMYK ya da RGB renk modunda, ölçü kısıtlaması olmaksızın; raster (piksel bazlı) tasarımlar ise, 300 DPI çözünürlükte, 30×30 cm ebadında, CMYK ya da RGB renk modunda, .jpg ya da .tif formatında iletilmelidir.

4. Yarışmaya teslim edilen her eserin özgün, daha önce başka bir yerde üretilmemiş, ticarileşmemiş, yayınlanmamış ve başka bir yarışmada ödül almamış olması gerekmektedir. Bunun aksi bir durumunun tespiti halinde eser yarışmadan diskalifiye edilir; ödül kazandıysa Yarışma Komitesi tarafından ödülü nakden ve defaten geri alınır. Ayrıca; yarışmaya gönderilen eserin özgün bir eser olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin eser üzerinde hak iddia etmeleri durumunda sorumluluk yarışmacıya aittir.

5. Yarışmaya teslim edilen eserler geri çekilemez. Dereceye giremeyen eser sahipleri de eserlerini geri çekemezler.

6. Ödül alan eserler; Türk Amerikan Derneği tarafından istenilen her yerde kullanılabilir. Eserlerin Fikir ve Sanat Eserleri Kanunundan doğan yayma, çoğaltma, temsil işlemi dijital iletişim de dahil, işaret, ve görüntülü araçlarla umuma iletme hakkı sınırsız olarak Türk Amerikan Derneği’ne ait olup, yarışmacılar bundan telif hakkı talep etmeyeceklerdir. Yarışmada dereceye girmiş ürünün telif hakkı Türk Amerikan Derneğine devredilmiş sayılacaktır. Eseri başka yerde kullanamaz ve kullandıramazlar. Eserin her türlü işleme hakkı Türk Amerikan Derneği’ne ait olacaktır. Ödül alan eserin ticari hakları da Türk Amerikan Derneği’ne ait olup, bu eserleri Türk Amerikan Derneği kendi adına kullanabilecektir. Bu kapsamda yarışmacılar 556 sayılı markaların korunması hakkındaki kanun hükmündeki kararname ve 554 sayılı Endüstriyel Tasarımların Korunması hakkında Kanun Hükmünde Kararname, FSEK ve ilgili mevzuattan doğan tüm hakları Türk Amerikan Derneği’ne devredilmiş sayılacaktır. Katılımcı, ödül dışında herhangi bir telif hakkı talep edemeyecektir. Yarışmaya gönderilen eserlerin Fikir ve Sanat Eserleri Kanunundan doğan tüm sorumlulukları katılımcıya aittir.

7. Türk Amerikan Derneği seçilen eseri kullanıp kullanmamakta serbesttir.

8. Katılım formunu imzalayan yarışmacılar, bu şartnamenin tüm maddelerini kabul etmiş sayılırlar.

Eserlerin İşaretlenmesi ve Gönderilmesi

Eserler şartname ve başvuru formu online olarak doldurulduktan sonra son teslim tarihinden önce iletişim adresine e-posta (taaprograms@taa-ankara.org.tr) ile gönderilmelidir.
Değerlendirme Kriterleri:
Başvurusu yapılan eserlerin, renk gibi prensip ve ilkelerinden yola çıkan, yaratıcı, konuya uygun, Türk Amerikan Derneği misyonuna uygun ve 70. yılına has, özgün çalışmalar olmaları beklenmektedir. Eserler, teknik olarak hediyelik eşyalara uygulama (porselen, cam, tekstil, magnet, kırtasiye, plastik ve polyester, metal) ve koleksiyon oluşturma mantığı gibi hususlar açısından da değerlendirmeye tabi tutulacaktır.

Sonuçlar Türk Amerikan Derneği resmi web sitesinden açıklanacaktır.
Geç başvurular kabul edilmeyecektir.

Yarışma İletişim

Güvenevler Mahallesi Cinnah Caddesi No:20
Kavaklıdere/ÇANKAYA/ANKARA 06690
TEL : +90 426 26 44 veya 0542 292 41 42
FAKS (Fax) : +90 468 25 38
E-mail: taaprograms@taa-ankara.org.tr
Web: www.taa-ankara.org.tr

Türk Amerikan Derneği İllüstrasyon Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 1.500 ₺  

İkincilik Ödülü: 1.000 ₺  

Üçüncülük Ödülü: 500 ₺

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 28 ŞUBAT 2021

Sonuç Açıklanma Tarihi: 2021

Türk Amerikan Derneği İllüstrasyon Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdFlv5yPkl2m50xXPcvkIe0HnJfBjU41ShdzpSCZNN8Cs53HA/viewform

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.235 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap