Uçak Koltuk ve Parçaları Tasarım Yarışması

TSI Uçak Koltuk Üretim tarafından uçak koltuklarına yenilikçilik katmak ve özgün tasarımcıları teşvik etmek amacıyla Uçak Koltuk ve Parçaları Tasarım Yarışması düzenleniyor. Kazananları çeşitli ödüllerin beklediği ödüllü tasarım yarışmasına başvurular devam ediyor.

 

Uçak Koltuk ve Parçaları Tasarım Yarışması

  Düzenleyen: TSI Uçak Koltuk Üretim A.Ş.
  Kategori: Tasarım, Proje
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir:

Üniversitelere kayıtlı herkes.

  Son Başvuru Tarihi: 31 MAYIS 2020
  Sonuç Açıklanma Tarihi: Haziran ayı içerisinde.
  Başvuru & Detaylı Bilgi: https://www.tsiseats.com/tasarim/
  Ödüller:

Birinci: 10.000 ₺,

İkinci 7.000 ₺,

Üçüncü 5.000 ₺,

Mansiyon: 3.000 ₺,

- Advertisement -

Yarışmanın Amacı

Yarışma;

 • Uçak kabin içi sektöründe önemli bir yere sahip olan; uçak koltuğu ve koltuk yedek parçaları konusunda yenilikçi fikirleri desteklemek,
 • Ülkemizin dünya havacılık piyasalarında rekabet gücünü artıracak, katma değeri yüksek, özgün ve modern ürünlerin tasarlanmasına ve geliştirilmesine zemin hazırlamak,
 • Öğrenciler ile sektörü buluşturmak,
 • Türkiye’de tasarım kültürünü yaygınlaştırmak ve özendirmek,
 • 2023 İhracat stratejisine paralel çalışma yürütmek, amacıyla senede bir kez  gerçekleştirilmektedir.

TSI Seats Uçak Koltuk ve Parçaları Tasarım ve Mühendislik Yarışması, 2020 yılında ilk kez gerçekleştirilecektir.

Yarışmaya Kimler Katılabilir

A) Üniversitelere kayıtlı tüm önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine açıktır. 

B) Yarışmaya grup olarak katılmak mümkündür. Grup katılımında, grup temsilcisi olarak bir katılımcının belirlenmesi gereklidir. Grup üyelerinin hepsinin A maddesindeki şartları sağlaması gerekmektedir.

Yarışmanın Kapsamı

Yarışma,

 • Ekonomi Sınıf Uçak Koltuğu ve Parçaları kapsamında katılıma açıktır.

İlgili kapsamda öğrenciler bireysel ya da grup olarak katılım gösterebilir. Kapsam dahilinde 1.,2.,ve 3. seçilenler için ödüllendirme yapılacaktır.

Yarışmaya Dair Açıklamalar

Ekonomi Sınıf Uçak Koltuğu ve Parçaları: Havayolu şirketleri için ergonomik, hafif ve inovatif koltuk ve/veya koltuk üzerindeki parçaların tasarlanması ve mühendislik çalışması yapılarak geliştirilip iyileştirilmesidir. Bu kapsamda piyasada bulunan ürünlerin, sektörün ihtiyaçları ve kullanıcı deneyimleri açısından araştırılarak yeniden tasarlanması ve mühendislik çalışması yapılarak geliştirilerek iyileştirilmesi beklenmektedir. 

Tasarım ve mühendislik önerisi tek bir koltuk olabileceği gibi, koltuğa bağlı bir parça (armrest, headrest, vb.) da olabilir. 


Yarışmaya Katılım Koşulları

 • Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 • Katılımcılar ilgili kategoride bireysel veya grup olarak istedikleri kadar proje ile katılabilirler.
 • Grup katılımları en fazla 6 kişiden oluşabilir.
 • Öğrenciler Üniversitelerinde geliştirdikleri projeleri ile yarışmaya katılabilirler. Öğretim elemanları ile birlikte geliştirilen projelerde grup katılım gösterilmesi gerekmektedir. Grup üyelerinin öğrencilerden oluşması gerekmektedir.
 • Yarışmaya katılan her projede özgünlük, daha önce üretilmemiş olması, 31 Ekim 2019 tarihinden önce düzenlenen başka bir yarışmada ödül almamış olması şartları aranmaktadır.
 • Yarışmaya gönderilen eserin özgün bir çalışma olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda sorumluluk yarışmacıya aittir.
 • TSI personeli yarışmaya hiç bir kategoride katılamaz. Seçici kurul asil üyeleri ve yarışma raportörleri ile bu kişilerin birinci dereceden yakınları seçici kurul üyesinin görevli bulunduğu kategoride yarışmaya katılamaz. Seçici Kurul üyelerinin çalıştığı kurum, firma veya çalıştığı firmadan bir kişi, veya ortaklık içinde olduğu bir firma veya kişi seçici kurul üyesinin görevli bulunduğu kategoride yarışmaya katılamaz.
 • Yukarıda sayılan maddeler kapsamında aksi bir durumun tespiti halinde, ilgili  projeler ve yarışmacılar yarışmadan diskalifiye edilir. Ödül kazandıysa TSI tarafından ödülü geri alınır.

Değerlendirme Ölçütleri

Seçici Kurul değerlendirmesinde dikkate alınacak hususlar aşağıdaki gibidir;

 • Tema: Tasarım ve Mühendislik önerisinin ilgili temaya uygun olması
 • İnovasyon: Tasarım ve Mühendislik önerisinin yenilikçi ve özgün olması.
 • İhracat Potansiyeli: Tasarım ve Mühendislik önerisinin ihracat potansiyelini taşıyor olması, uluslararası pazarda satılabilir olması
 • Estetik: Tasarım ve Mühendislik önerisinin estetik açıdan yeterli olması: görsel bütünlük,  çekicilik,  duygulara hitap.
 • İşlevsellik: Tasarım ve Mühendislik önerisinin öngördüğü işlevleri teknik olarak sağlayabilmesi ve  kullanıcısının ihtiyaçlarını karşılaması (ergonomi, kullanım kolaylığı, ürün dili).
 • Gerçekleştirilebilirlik: Tasarım ve Mühendislik önerisinin üretime uygun olması ve uygun malzeme seçimi (gerçekçi maliyet ve üretim yöntemi bilgileri beklenmektedir).
 • Güvenlik: Tasarım ve Mühendislik önerisinin kullanıcı güvenliğini tehlikeye sokmaması.
 • Sürdürülebilirlik: Tasarım ve Mühendislik önerisinin; çevreye duyarlı olması, kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik olması, su, malzeme ve enerjiyi etkin kullanması (üretim ve kullanım esnasında).
 • Teknik Yeterlilik: Tasarım ve Mühendislik önerisinin şartnamede belirtilen başvuru formatına uygun olması.

 Eserlerin özgünlüğüne ilişkin değerlendirme hakkı Seçici Kurula aittir.

Yarışma Sekretaryası ve İletişim Bilgileri

Yarışma ile ilgili tüm iletişimlerde aşağıdaki iletişim bilgileri kullanılacaktır.

TSI Uçak Koltuk Üretimi San. ve Tic A.Ş. 

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı E Kapısı Pendik 34906

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi : 31 MAYIS 2020

Sonuçlarının Açıklanması : HAZİRAN 2020

Uçak Koltuk ve Parçaları Tasarım Yarışması Ödülleri

Birinci: 10.000 ₺,

İkinci 7.000 ₺,

Üçüncü 5.000 ₺,

Mansiyon: 3.000 ₺,

Tasarım Tescili Ödülü

Dereceye giren tasarımcıların ödül kazandıkları projelerinin tescil, faydalı model veya patent masrafları, ilgili ödeme belgelerinin şirketimize ibrazına istinaden 1.000TL’ye kadar desteklenecektir. Detaylar bilgi için yarışma sekreteryasına başvurulması gerekmektedir.  

Fakülte Özel Ödülü

Yarışmayı kazanan öğrencilerin aldıkları dereceler ve üniversitelerin yarışmaya katılan öğrenci sayıları baz alınarak yapılan puanlama neticesinde, toplamda en çok puanı alan üniversiteye “10.000 TL Değerinde Yerli Donanım Malzemesi” verilecektir.

TSI Seats Uçak Koltuk ve Parçaları Tasarım ve Mühendislik Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.tsiseats.com/tasarim/

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.250 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap