İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali

Mimarlar Odası tarafından mimarlık kültürünün gelişmesi, tarihi mirasın korunması ve yaşam kalitesinin artırılması amacıyla 2007 yılından beri İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali gerçekleştirilmektedir. Festival kapsamında uluslararası kategoride Belgesel ve Animasyon Yarışması düzenlenmektedir.

 

Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali

  Düzenleyen:

Mimarlar Odası

  Kategori: Mimari, Kültür-Sanat, Kısa Film
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye ve Yurt Dışı
  Kimler Başvurabilir: İlgi duyan herkes.
  Son Başvuru Tarihi: 02 KASIM 2020
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 12 ARALIK 2020
  Ödüller:

Sami Yılmaztürk Özel Ödülü (Sadece Ulusal Kategoride): 5.000 ₺

Belgesel dalı:

Birincilik Ödülü: 5.000 ₺

İkincilik Ödülü: 3.000 ₺

Üçüncülük Ödülü: 2.000 ₺

Animasyon dalı:

Birincilik Ödülü: 5.000 ₺

İkincilik Ödülü: 3.000 ₺

Üçüncülük Ödülü: 2.000 ₺

- Advertisement -

Yarışma Hakkında

Mimarlar Odası kurulduğu 1954 yılından bu yana mimarlık kültürünün gelişmesi, tarihi mirasın korunması ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için yoğun bir çalışma sürdürmektedir. 2007 yılından başlayarak,  “İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” adı altında bir organizasyonu gerçekleştirmektedir. Etkinliğe, başta mimarlar olmak üzere, bu alana ilgi duyan her kesimin etkin olarak katılımının sağlanması hedeflenmektedir.

Yarışmanın Amacı

Festival, dünyada yaşanan “Covid 19” salgını dolayısıyla bu yıl, “Dünya Mimarlık Günü” etkinlik programından bağımsız bir zamanlama ile sanal ortamda yapılmak üzere programlanmıştır. “İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” kapsamında uluslararası kategoride yarışma düzenlenmekte ve ödüller verilmektedir. Festival, “mimarlık ve kent” odağında üretilmiş filmleri desteklemeyi, yeni yapımları özendirmeyi, beğeni kazanmış filmleri seyirci ile buluşturmayı amaçlamaktadır.

Yarışmanın Kapsamı

Festival kapsamında, belgesel ve animasyon türündeki filmlere yer verilecektir. Yurtiçinden ve yurtdışından yarışmaya katılarak ön elemeyi geçmiş olan filmlerin tümü veya bir kısmı gösterim programına alınacak, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin web sayfasında (Youtube üzerinden) yayımlanacak ve bu filmler arasında bir yarışma gerçekleştirilecektir.

Mimarlar Odası’na meslek yaşamı boyunca emek veren, Festivalimizin kökleşmesinde büyük çaba harcayan ve 2018 yılında yaşamını yitiren Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Eski Başkanı Mimar Sami Yılmaztürk’ün anısına, ulusal kategoriden olmak üzere bir filme “Sami Yılmaztürk Özel Ödülü” verilecektir.

Yarışma Başvuru Koşulları

 • Yarışmaya TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri, çalışanları, seçici kurul üyeleri, seçici kurul üyelerinin danışmanlık yaptığı ve/veya iş/proje vs. ortakları, 1. derece akrabaları katılamazlar.
 • Yarışmaya belgesel ve animasyon türünde, mimarlık ve kent konularını işleyen, son 2 yıl içinde üretilmiş filmler başvurabilir. Filmlerin daha önce bu festivale katılmamış olmaları gerekir.
 • Yarışmaya katılan filmler 60 dakika ile sınırlıdır.
 • Yurt dışından katılacak dili İngilizce olmayan filmler, İngilizce altyazılı olacaktır. Ön elemeyi geçen (dili İngilizce olan ve/veya olmayan) tüm filmlerin diyalog listeleri zaman kodları (time-code) ve srt dosyaları ile birlikte festival komitesine teslim edilmelidir.
 • Yurt içinden katılacak dili Türkçe olmayan filmler Türkçe ve İngilizce altyazılı olmalıdır.
 • Yurt içinden katılacak dili Türkçe olan filmler İngilizce altyazılı olmalıdır.
 • Orijinal formatı ne olursa olsun, tertip komitesine, filmin MP4 uzantılı H.264 formatında kopyası internet aracılığıyla, veri transfer programları (Vimeo, Wetransfer vs…) ve “Filmfreeway” web sitesi üzerinden gönderilebilir.
 • Başvuru formu www.archfilmfest.org adresinden temin edilmeli ve diğer dokümanlar ile birlikte archfilmfest@archfilmfest.org adresine gönderilmelidir. Filmin ön izlenmesi sırasında teknik sorunlar olursa, yönetmenine haber verilir. Yönetmen en geç 48 saat içinde yeni bir kopya göndermekle yükümlüdür. Aksi takdirde film değerlendirme dışı bırakılır.

Eserler Birlikte İletilecek Belgeler

Yarışmacı, Düzenleme Kurulu’na filmin indirilebilir bir kopyası ile birlikte;

 1. Yarışma başvuru formu
 2. Filmden 2 adet fotoğraf
 3. 1 adet yönetmen fotoğrafı
 4. Türkiye’den katılan yönetmenlerin Türkçe ve İngilizce, yurt dışından katılan yönetmenlerin İngilizce biyografisi (en fazla 50 kelime)
 5. Filmin öyküsü (en fazla 50 kelime) bulunan verileri göndermekle yükümlüdür. Ayrıca, ön elemeyi geçen filmden en fazla 5 dakikalık bir tanıtım kopyası eklenmelidir.
 6. Seçici kurul başvuru koşullarında eksiği bulunan filmleri yarışma dışı bırakma hakkına sahiptir.
 • Katılımcılar birden çok filmle yarışmaya katılabilirler.
 • Yarışmada elemeyi geçen filmler, festival arşivine alınır, yönetmeni bilgilendirilerek ticari olmayan gösterimlerde yer alabilir. Festival gösterim programına alınan filmlerin eğitim amaçlı ve ticari amaç gütmeden toplu olarak gösterimi yapılabilir. Film yönetmenleri ve yapımcıları bu kuralı baştan kabul etmiş sayılırlar.
 • Festival Düzenleme Kurulu, yarışmaya katılan filmlerden ön elemeyi geçenlerin tümünü veya bir kısmını festival programına alabilir. Bu filmler jüri tarafından değerlendirilir ve dereceye girenler ödüllendirilir.
 • Filmlerin gösterimi sırasında üçüncü şahıslardan doğabilecek telif hakları eser sahibinin sorumluluğundadır.
 • Festivalde gösterimi yapılacak filmlerin yasadışı biçimde indirilip, kopyalanması durumunda Mimarlar Odası’nın herhangi bir yasal yükümlülüğü olmayacağı katılımcılarca şimdiden kabul edilmiş olacaktır.
 • Koşullar gerektirdiği takdirde Düzenleme Kurulu, Seçici Kurul isimlerinde değişiklik yapabilir, ön jüri oluşturabilir.

Ödüller

Sami Yılmaztürk Özel Ödülü (Sadece Ulusal Kategoride): 5.000 Türk Lirası

Belgesel dalı:

Birincilik Ödülü: 5.000 Türk Lirası
İkincilik Ödülü: 3.000 Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü: 2.000 Türk Lirası

Animasyon dalı:

Birincilik Ödülü: 5.000 Türk Lirası
İkincilik Ödülü: 3.000 Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü: 2.000 Türk Lirası

Ödül alan yönetmenlerin ödül bedelleri,  kendilerinin gösterecekleri banka hesaplarına havale edilir. Festival Türkiye’deki banka masraflarını öder, aracı banka komisyonlarından festival sorumlu değildir.

Yarışma Takvimi

Yarışma İlânı: 15 EYLÜL 2020
Son başvuru tarihi: 2 KASIM 2020

Sonuçların ilânı: 
Gösterime girecek filmler: 12 KASIM 2020
Dereceye giren filmler: 12 ARALIK 2020

Ödül Töreni: 12 ARALIK 2020

Ödül töreni sanal ortamda gerçekleştirilecektir.

Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali Detaylı Bilgi ve Başvuru için: http://www.mimarist.org/xiv-istanbul-uluslararasi-mimarlik-ve-kent-filmleri-festivali-sartname-basvuru-formu/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.244 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap