Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması 2022

Yeşilay tarafından, dünyanın, ülkemizin ve özellikle gençlerin bağımlılıklara karşı dikkatini çekmek; alkol, sigara, madde, kumar ve teknoloji bağımlılıklarına karşı farkındalık oluşturmak amacıyla Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması düzenleniyor. Ödüllü karikatür yarışması başvuruları devam ediyor.

Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması 2022

Düzenleyen:Yeşilay
Kategori:Karikatür Yarışması, Sanat Yarışması, Resim Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye ve Yurtdışı
Kimler Başvurabilir:İlgilenen herkes.
Son Başvuru Tarihi:31 OCAK 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:18 ŞUBAT 2022
Ödüller:Birincilik Ödülü: 15.000₺
İkincilik Ödülü: 12.500₺
Üçüncülük Ödülü: 10.000₺
Mazhar Osman Ödülü: 7.000₺
Başarı Ödülü: 7.500₺ (3 Kişiye)

16 Yaş Altı Kategorisi: 7.500₺ (3 Kişiye)

Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması Hakkında

Yeşilay dünyanın, ülkemizin ve özellikle gençlerin bağımlılıklara karşı dikkatini çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nı düzenliyor. Bu yıl 6’ncısı düzenlenecek olan yarışma ile bağımlılıklarla mücadelemize dünyanın dört bir yanından karikatür sanatçılarını dâhil ederek çizgilerine kattıkları mizah unsuruyla oluşturdukları etkileyici mesajları topluma aktarılması hedefleniyor.

Yarışmanın Konusu

“Bağımlılıklardan Özgürleşmek”

Karikatür yarışmasının bu yılki konusu; “Bağımlılıklardan Özgürleşmek” olarak belirlendi. Bu tema etrafında; karikatüristlerimizin alkol, sigara, madde, kumar ve teknoloji bağımlılıklarının insanlarımızın sağlığını bozması, vakitlerini değerli geçirmelerini engellemesi ve sosyal hayattan kopmalarına karşı farkındalık oluşturulması amaçlıyor. Sağlıklı yaşamın gücünü ve etkisini karikatüristlerin gözünden dünya ve gençler ile paylaşılması isteniyor.

Karikatür Yarışması Başvuru Koşulları

 • Yarışmaya en çok 3 eser gönderilebilir, ödül almamış olmak şartıyla başka yerde yayınlanmamış eserler katılabilir.
 • Eserler A4 veya A3 boyutlarında olmalıdır.
 • Teknik siyah beyaz veya renkli olabilir.
 • Eserler Türkçe veya İngilizce ( Gerektiği halde yazı kullanılacaktır. Ancak sözel/yazılı değil görsel anlatım ön planda tutulacaktır. ) dilinde olabilir.
 • Sanatçı, karikatürlerini A4 veya A3 ölçülerinde, 300 dpi, en fazla 5 MB olacak şekilde, JPG formatında en geç 31 Ocak 2021 tarihine kadar web sitesi üzerinden göndermelidir.

  Telif
 • Yarışmaya başvuru yapılan tüm eserler dereceye girip girmediğine bakılmaksızın yarışmacıya iade edilmeyecek ve Yeşilay’a teslim tarihinden itibaren eserlerin Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda düzenlenen tüm mali ve manevi hakları (işleme, çoğaltma, yayma, temsil, işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim, umuma arz, adın belirtilmesi, eserde değişiklik yapılmasını men etmek) yurt içinde ve yurt dışında yer, içerik, mecra, süre, sayı sınırlamasına tabi olmaksızın Türkiye Yeşilay Cemiyetine geçecektir. Türkiye Yeşilay Cemiyeti tüm eserler üzerinde münhasıran hak sahibi olup, bu hak ve yetkilerini eserin aslının ve/veya işlemesinin bütünü için kullanabileceği gibi, eserin aslının ve/veya işlemesinin bir kısmi için de kullanabilecektir.
 • Yarışmada dereceye giren tüm eserlerin orijinalleri, eser sahipleri tarafından ödül töreni öncesinde Türkiye Yeşilay Cemiyeti’ ne teslim edilecektir.
 • Türkiye Yeşilay Cemiyeti, yarışmaya başvuran tüm eserleri afiş, katalog, broşür, kitapçık vb. her türlü tanıtım malzemesi olarak kullanma hakkına sahip olacaktır.
 • Eserlerin başka yerlerden kopyalanması (özgün eser olmaması), eserin alıntı ve/veya çalıntı olmasından doğabilecek her türlü yasal sorumluluklar yarışmacıya aittir. Bu sebeplerle Yeşilay’ın herhangi bir zarara uğraması durumunda, ilgili yarışmacı Yeşilay’ın tüm zararını karşılayacaktır. Böyle bir durum tespit edildiği takdirde eser sahibi ödüllendirilmiş olsa bile ödülü geri alınır. Bu durumda yarışmacı kendisine ödül olarak ödenen bedelin, Yeşilay’ın ilk talebinden itibaren 10 gün içinde Yeşilay hesaplarına iadesini gerçekleştirecektir.
 • Yarışmaya katılan eserin daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olması gerekmektedir. Böyle bir durum tespit edildiği takdirde eser sahibi ödüllendirilmiş olsa bile ödülü geri alınır. Bu durumda yarışmacı kendisine ödül olarak ödenen bedeli, Yeşilay’ın ilk talebinden itibaren 10 gün içinde Yeşilay hesaplarına iadesini gerçekleştirecektir.
 • Yarışmaya gönderilen eserlerdeki özgün olmayan metin, içerik, tasarım, görüntü, müzik vb. kullanımlardan doğacak her türlü hukuki sorumluluk yarışmacıya aittir.
 • Bu yarışmaya katılanlar yarışma koşullarını kabul etmiş sayılırlar. Uygulama esaslarında yer almayan konulara dair takdir yetkisi Türkiye Yeşilay Cemiyetine aittir. Yarışmaya katılanlar bu şartları kabul etmiş sayılır.

Yarışma Jürisi

 • Metin Peker – Karikatürcüler Derneği Başkanı ve Karikatürist
 • Prof. Dr. Peyami Çelikcan – Yeşilay Bilim Kurulu Başkanı
 • Varol Yaşaroğlu – Karikatürist
 • Özcan Çalışkan – Yeşilay Etkinlik Birimi Müdürü ve Karikatürist
 • Gökçen Çukadar – Karikatürist ve 5. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması Birincisi

Yarışma İletişim

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Merkezi

Sepetçiler Kasrı – Kennedy Cad. No: 3 Sarayburnu, PK:34110

Fatih / İSTANBUL

cartooncontest@yesilay.org.tr

Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması 2022 Ödülleri

Birincilik Ödülü: 15.000₺
İkincilik Ödülü: 12.500₺
Üçüncülük Ödülü: 10.000₺
Mazhar Osman Ödülü: 7.000₺
Başarı Ödülü: 7.500₺ (3 Kişiye)

16 Yaş Altı Kategorisi: 7.500₺ (3 Kişiye)

Ödül kazanan tüm sanatçılara plaket verilecek ve ödül kazanan tüm sanatçıların yol ve konaklama masrafları Yeşilay tarafından karşılanacaktır.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 31 OCAK 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi: 18 ŞUBAT 2022

Ödül Töreni: 10 HAZİRAN 2022

Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması 2022 Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://cartooncontest.yesilay.org.tr/tr

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun 0verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 1.833 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap