Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması 2024

Yeşilay tarafından, dünyanın, ülkemizin ve özellikle gençlerin bağımlılıklara karşı dikkatini çekmek ve farkındalık oluşturmak amaçlarıyla Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması 2024 düzenleniyor. Ödüllü karikatür yarışması başvuruları devam ediyor.

Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması 2024

Düzenleyen:Yeşilay
Kategori:Karikatür Yarışması, Sanat Yarışması, Tasarım Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye ve Yurt Dışı
Kimler Başvurabilir:Amatör ve profesyonel karikatürcüler.
Son Başvuru Tarihi:09 ŞUBAT 2024
Sonuç Açıklanma Tarihi:23 ŞUBAT 2024
Ödüller:Birincilik Ödülü: 50.000 ₺
İkincilik Ödülü: 40.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 30.000 ₺
Başarı Ödülü: 20.000 ₺  (3 adet)
Mazhar Osman Ödülü: 25.000 ₺
16 Yaş Altı Kategorisi Ödülü: 15.000 ₺  (3 adet)

Yarışmanın Amacı

Yeşilay dünyanın, ülkemizin ve özellikle gençlerin bağımlılıklara karşı dikkatini çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nı düzenliyor.

Bu yıl 8’ncisi düzenlenecek olan yarışma ile bağımlılıklarla mücadelede dünyanın dört bir yanından karikatür sanatçılarını dâhil ederek çizgilerine kattıkları mizah unsuruyla oluşturdukları etkileyici mesajları topluma aktarılması hedefleniyor.

Yarışmanın Konusu

“Bağımlılıklar, doğal olmayan afetlerdir.”

Yarışmanın Teması

Karikatür yarışmamızın bu yılki teması: “Bağımlılıklar, doğal olmayan afetlerdir.” olarak belirlendi.

Bu tema etrafında; karikatüristlerden, bağımlılıkların; fay hattı metaforuyla son derece büyük bir potansiyel tehdit olduğunu ve önlem alınmadığı sürece kişiyi, aileyi ve toplumu yıkıma sürükleyebileceğini anlatacak, bu hususta farkındalık geliştirmeyi amaçlayan ve etkileyici bir mesaj taşıyan mizahi eserler üretmelerini bekliyoruz.

Yarışma Başvuru Koşulları

 • En çok 3 eser gönderilebilir, ödül almamış olmak şartıyla başka yerde yayınlanmamış eserler katılabilir.
 • Boyut: A4 veya A3
 • Siyah beyaz veya renkli, serbest teknik kullanarak elle çizilmiş veya bilgisayar ortamında dijital olarak hazırlanacaktır.
 • Türkçe veya İngilizce ( Gerektiği halde yazı kullanılacaktır. Ancak sözel/yazılı değil görsel anlatım ön planda tutulacaktır. )
 • Sanatçı, karikatürlerini A4 veya A3 ölçülerinde, 300 dpi, en fazla 5 MB olacak şekilde, JPG formatında en geç 09 Şubat 2024 tarihine kadar web sitesi üzerinden göndermelidir.

Telif (Kullanım) Hakkı

 • Yarışmaya başvuru yapılan tüm eserler dereceye girip girmediğine bakılmaksızın yarışmacıya iade edilmeyecek ve Yeşilay’a teslim tarihinden itibaren eserlerin Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda düzenlenen tüm mali ve manevi hakları (işleme, çoğaltma, yayma, temsil, işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim, umuma arz, adın belirtilmesi, eserde değişiklik yapılmasını men etmek) yurt içinde ve yurt dışında yer, içerik, mecra, süre, sayı sınırlamasına tabi olmaksızın Türkiye Yeşilay Cemiyetine geçecektir.
 • Türkiye Yeşilay Cemiyeti tüm eserler üzerinde münhasıran hak sahibi olup, bu hak ve yetkilerini eserin aslının ve/veya işlemesinin bütünü için kullanabileceği gibi, eserin aslının ve/veya işlemesinin bir kısmi için de kullanabilecektir.
 • Yarışmada dereceye giren tüm eserlerin orijinalleri, eser sahipleri tarafından ödül töreni öncesinde Türkiye Yeşilay Cemiyeti’ ne teslim edilecektir.
 • Türkiye Yeşilay Cemiyeti, yarışmaya başvuran tüm eserleri afiş, katalog, broşür, kitapçık vb. her türlü tanıtım malzemesi olarak kullanma hakkına sahip olacaktır.
 • Eserlerin başka yerlerden kopyalanması (özgün eser olmaması), eserin alıntı ve/veya çalıntı olmasından doğabilecek her türlü yasal sorumluluklar yarışmacıya aittir. Bu sebeplerle Yeşilay’ın herhangi bir zarara uğraması durumunda, ilgili yarışmacı Yeşilay’ın tüm zararını karşılayacaktır. Böyle bir durum tespit edildiği takdirde eser sahibi ödüllendirilmiş olsa bile ödülü geri alınır. Bu durumda yarışmacı kendisine ödül olarak ödenen bedelin, Yeşilay’ın ilk talebinden itibaren 10 gün içinde Yeşilay hesaplarına iadesini gerçekleştirecektir.
 • Yarışmaya katılan eserin daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olması gerekmektedir. Böyle bir durum tespit edildiği takdirde eser sahibi ödüllendirilmiş olsa bile ödülü geri alınır. Bu durumda yarışmacı kendisine ödül olarak ödenen bedeli, Yeşilay’ın ilk talebinden itibaren 10 gün içinde Yeşilay hesaplarına iadesini gerçekleştirecektir.
 • Yarışmaya gönderilen eserlerdeki özgün olmayan metin, içerik, tasarım, görüntü, müzik vb. kullanımlardan doğacak her türlü hukuki sorumluluk yarışmacıya aittir.
 • Bu yarışmaya katılanlar yarışma koşullarını kabul etmiş sayılırlar. Uygulama esaslarında yer almayan konulara dair takdir yetkisi Türkiye Yeşilay Cemiyetine aittir. Yarışmaya katılanlar bu şartları kabul etmiş sayılır.

Seçici Kurul

 • Yasin Erol, Yeşilay Genel Başkan Vekili
 • Prof. Dr. Peyami Çelikcan, Yeşilay Bilim Kurulu Başkanı
 • Ahmet Öztürklevent, Karikatürist
 • Özcan Çalışkan, Yeşilay Etkinlik Birimi Müdürü ve Karikatürist
 • Fethi Gürcan Mermertaş, Karikatürist
 • Mohammadali Khalajı, 7. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması Birincisi

Yarışma İletişim

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Merkezi

Sepetçiler Kasrı – Kennedy Cad. No: 3 Sarayburnu, PK:34110
Fatih / İSTANBUL

Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması 2024 Ödülleri

Birincilik Ödülü: 50.000 ₺

İkincilik Ödülü: 40.000 ₺

Üçüncülük Ödülü: 30.000 ₺

Başarı Ödülü: 20.000 ₺  (3 adet)

Mazhar Osman Ödülü: 25.000 ₺

16 Yaş Altı Kategorisi Ödülü: 15.000 ₺  (3 adet) 

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 09 ŞUBAT 2024

Değerlendirme Tarihi: 16 ŞUBAT 2024

Sonuçların Açıklanma Tarihi: 23 ŞUBAT 2024

Ödül Töreni: HAZİRAN 2024

Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması 2024 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://cartooncontest.yesilay.org.tr/tr?gclid=Cj0KCQiAwvKtBhDrARIsAJj-kTh8dDzcDIsCvI3J8NwIHhhqM94K88TJJJfkQx7h4jWr4b9Y3agjqgQaAnspEALw_wcB

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun 0verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.221 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap