Uyuşturucu Madde Kullanımını Önleme Afiş Yarışması

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından, uyuşturucu madde bağımlılığının sağlığa, insan ilişkilerine ve topluma verdiği olumsuz etkileri ortaya koymak ve özellikle üniversite gençliği arasında uyuşturucu madde kullanımının zararları konusunda farkındalığının artırılması amaçlarıyla Uyuşturucu Madde Kullanımını Önleme Afiş Yarışması düzenleniyor. Ödüllü afiş tasarım yarışması başvuruları devam ediyor.

Uyuşturucu Madde Kullanımını Önleme Afiş Yarışması

Düzenleyen:Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı
Kategori:Tasarım Yarışması, Grafik Tasarım Yarışması, Öğrenci Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:Türkiye’de üniversitelerde öğrenim gören herkes.
Son Başvuru Tarihi:1 MAYIS 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:12 HAZİRAN 2022 Saat 19.37
Ödüller:Birincilik Ödülü: 15.000 ₺
İkincilik Ödülü: 10.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 5.000₺
Mansiyon Ödülü: 2.500₺ (2 Adet)
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışma Konusu

“Uyuşturucu Madde Kullanımını Önlemek”

Yarışma Amacı

Uyuşturucu madde bağımlılığının sağlığa, insan ilişkilerine ve topluma verdiği olumsuz etkileri ortaya koymak ve özellikle üniversite gençliği arasında farkındalığın artırılmasıdır.

Yarışmaya Katılım Şartları

 • Türkiye’de üniversitelerde öğrenim gören herkesi kapsamaktadır. Yarışma bireysel katılıma açıktır.
 • 18 yaşından küçük katılımcıların katılım formlarında veli/vasi onayı olması zorunludur. Bu yarışmacıların yarışmalarda dereceye girmeleri durumunda ödüllerini veli/vasileri ile birlikte almaları gerekmektedir.
 • Yarışmaya bireysel olarak en fazla 2 afiş ile katılım sağlanabilir.
 • Yarışmaya başvuru ücretsizdir.

Yarışma Kuralları

 • Eserin/eserlerin ve içeriğinde kullanılan her türlü materyal/materyallerin bizzat katılımcı tarafından üretilmiş veya kullanım haklarının katılımcıda olması gerekmektedir. Eserin daha önce benzer nitelikli bir yarışmaya katılmamış, afişin tamamı ya da bir bölümü kopya edilmemiş, özgün ve telif haklarının satılmamış olması gerekmektedir.
 • Yarışmaya katılım, yarışma için hazırlanan www.narkoyarisma.com adresinden online başvuru ile yapılacaktır. Online ortamdaki formun içeriğinin doğruluğundan katılımcı sorumludur.

Yarışmaya Katılacak Eserler İçin Kriterler

 • Eserlerde, uyuşturucu madde ve uyuşturucu madde kullanımı gösteren resimler veya kullanım şekli hakkında bilgi veren ifadeler kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Afişlerde herhangi bir slogan bulunmayabilir. Ancak, afişler görselin anlam bütünlüğünü sağlayacak bir sloganla birlikte de yapılabilir.
 • Eser; hedef kitleye yönelik özgün, net ve akılda kalıcı ve etkileyici mesajlar içermelidir. Özellikle üniversite gençliği arasında uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığı konusunda farkındalık yaratacak tutumları vurgulamalı ve bu hedef doğrultusunda eserin fikri altyapısı ile bütünlüğü sağlanmalıdır. Afişler için üretilen tüm ürün ve hizmetler, bu fikri altyapı ve bütünlük çerçevesinde hazırlanmalıdır.
 • Hazırlanacak materyaller mantıksal bir bütünlük içerisinde verilmelidir.
 • Afişler, işletim sınırlaması olmadan dijital ortamda hazırlanmalıdır. Çalışmalar için teknik serbesttir, ancak basım, çoğaltım ve dijital ortamda yayımlamaya uygun olmalıdır. Katılımcılardan yüksek çözünürlüklü, görüntü deformasyonuna uğramamış çalışmalar beklenmektedir. El çizimi ile üretilmiş tasarımlar değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Afişlerin hiçbir bölümünde reklam içerikli veya sponsora ait olabilecek logo ve herhangi bir markayı temsil edebilecek görsel içerik bulunmamalıdır. Afişlerin yapımı için hiçbir şekilde sponsor kullanılmamalıdır.

Eserlerin Kullanım Hakkı

 • Yarışmaya katılan tüm eserlerin her türlü telif hakkı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında bedelsiz ve süresiz olarak T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait olacaktır. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı yarışma yolu ile elde ettiği bu eserleri televizyon, internet ve diğer her türlü ortamlarda yayımlama; katalog, broşür, afiş, kitap, ajanda, takvim, dergi, CD, video ve diğer ortamlara alarak yayınını ve dağıtımını yapma, ayrıca yurt içi ve yurt dışındaki eğitim ve kültür kurumlarına gönderme ve eğitim etkinliklerinde kullanma hakkına sahip olacaktır.
 • Emniyet Genel Müdürlüğü, hazırlanan ürün ve hizmetlerden kaynaklanan telif hakkı ihlallerinden sorumlu tutulamaz.
 • Yarışmacılar katılım formunu imzalayarak şartname hükümlerini tamamen kabul etmiş olacaklardır.

Eser Değerlendirme Kriterleri

 • Afişlerin temaya uygunluğu ve etkileyiciliği,
 • Anlaşılabilirlik ve etkileyicilik,
 • Özgünlük.

Yarışma Koordinasyon Birimleri

Yürütme Birimi

T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM)

Paydaş Birim

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK)

Destek Birimi

Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (NDB)

Sekreterya

Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, TUBİM Şube Müdürlüğü

Yarışma Jürisi ve Genel Değerlendirme

Değerlendirme EGM Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığınca oluşturulacak Seçici Kurul tarafından yapılarak; birinci, ikinci, üçüncü ve mansiyon ödülünü hak eden eserler seçilecektir.

Ödül Töreni ve Yeri

Ödül töreni daha sonra belirlenecek ve duyurulacak bir tarihte yapılacaktır. Birinci, ikinci ve üçüncü olarak dereceye girenler ile VELİ/VASİ’sinin ulaşım ve konaklama ihtiyaçları Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından karşılanacaktır.

İtiraz ve Diğer Koşullar

Jüri kararına karşı itirazlar yazılı olarak EGM Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’na yapılacaktır.

Yarışma yürütme birimi, yarışma ile ilgili değişiklik yapma hakkını, internet sitesinden önceden duyurmak kaydıyla saklı tutar.

Teslim Şekli Zamanı ve Gönderim Adresi

Yarışmacıların eserlerini şartnamenin 6. maddesinin e bendine uygun bir şekilde, 1 Mayıs 2022 Pazar günü saat 18.45’e kadar www.narkoyarisma.com adresinden tarafımıza göndermeleri gerekmektedir.

Yarışma İletişim

Tel: 0312 462 80 65

0312 462 80 68

E-Posta: tubim@egm.gov.tr

Uyuşturucu Madde Kullanımını Önleme Afiş Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 15.000 ₺
İkincilik Ödülü: 10.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 5.000₺
Mansiyon Ödülü: 2.500₺ (2 Adet)

Değerlendirme jürisi, derecelerden herhangi birinde ödüle layık eser bulamaz ise, o derece için ödül verilmeyecektir.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 1 MAYIS 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi: 12 HAZİRAN 2022 Saat 19.37

Uyuşturucu Madde Kullanımını Önleme Afiş Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://narkoyarisma.com/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.236 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap