Uyuşturucu Madde Kullanımını Önleme Öykü Yarışması

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) paydaşlığında Uyuşturucu Madde Kullanımını Önleme Öykü Yarışması düzenleniyor. Başvurusu devam eden para ödüllü öykü yarışmasına çevrimiçi (online) başvuru yapılabiliyor.

 

Uyuşturucu Madde Kullanımını Önleme Öykü Yarışması

  Düzenleyen:

T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü

  Kategori: Edebiyat, Öykü
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir: Üniversitelerde öğrenim gören herkes.
  Son Başvuru Tarihi: 30 NİSAN 2020
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 2 HAZİRAN 2020
  Başvuru & Detaylı Bilgi: http://www.narkotik.pol.tr/uyusturucu-madde-kullanimini-onleme-oyku-yarismasi
  Ödüller:

Birincilik  :    10.000 ₺

İkincilik   :    5.000 ₺

Üçüncülük :  2.500 ₺

2 Adet Mansiyon: 1.000 ₺

- Advertisement -

Yarışmanın Konusu ve Amacı

Uyuşturucu madde bağımlılığının sağlığa, insan ilişkilerine ve topluma verdiği olumsuz etkileri ortaya koymak ve özellikle üniversite gençliği arasında uyuşturucu madde kullanımını önlemek ve uyuşturucunun zararlarına dikkat çekmektir.

Uyuşturucu Madde Kullanımını Önleme Öykü Yarışması Katılım Şartları

a. Öykülerin teması; bağımlılık, uyuşturucunun insan ve toplum üzerindeki zararları konuları çerçevesinde oluşturulacaktır.

b. Eserlerde, uyuşturucu maddeyi özendiren, teşvik eden, kullanımı hakkında detaylı bilgi veren ifadeler kullanılmayacaktır.

c. Yarışmaya katılım sağlayan tüm eserler;

 • İmla kurallarına uygun şekilde,
 • A4 kağıdı ebadında,
 • Word formatında Times New Roman karakteri kullanılarak,
 • 12 punto büyüklüğünde,
 • Sayfa kenar boşlukları her yandan 2,5 cm boşluk,
 • Her satır arası 1,2 nk,
 • En fazla 3000 kelime olacak şekilde hazırlanıp narkoyarisma@egm.gov.tr veya oykuyarismasi@egm.gov.tr mail adresine gönderilecektir.
 • Eser sahiplerinin Adı-Soyadı, TC kimlik numarası, Telefon numarası ve Üniversite bilgileri Öykü metninin ilk sayfasına yazılacaktır.
 • Şartnamede bulunan katılım formu eksiksiz ve ıslak imzalı bir şekilde PK 155 Yenişehir PTT Merkez Müdürlüğü Ankara adresine fiziki olarak gönderilecektir. Fiziki olarak gönderilecek katılım formların tamamı PTT Şubeleri üzerinden gönderilmelidir. Katılım formu gönderilmeyen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

d. Her üretici bir eser ile yarışmaya katılabilir, ayrıca birden fazla kişi tarafından ortaklaşa üretilen veya gönderilen eser değerlendirmeye alınmayacaktır.

e. Eser içeriklerinde geçecek olan özel ve tüzel kişilere ait isimlerin kullanımıyla ilgili yasal hak ve sorumluluklar katılımcıya aittir.

f. Yarışmaya üniversitelerde öğrenim gören herkes katılabilir.

g. Başvuru yapılan eserlerin, mevzuattaki yasal düzenlemelerde belirtilen ilke, esas ve amaçlara aykırılık teşkil etmeyecek şekilde hazırlanması gerekmektedir. Bu şekilde hazırlanmayan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

h. Üretilen eser, katılımcının adı-soyadı, T.C. kimlik numarası, doğum tarihi, iletişim bilgileri ile “Eserin, tüm haklarının bizzat tarafımca üretildiğini veya kullanım haklarının tarafımda olduğunu, daha önce benzer nitelikli bir yarışmaya katılmadığını, özgün ve telif haklarının satılmamış olduğunu taahhüt ederim. Yarışma şartnamesi tarafımca okunmuş, telif haklarının 5846 sayılı Fikir ve Sanat

Eserleri Kanunu kapsamında bedelsiz ve süresiz olarak T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü – Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığına geçeceğini ve tüm şartları kabul ederim’’. ifadesinin bulunduğu, ıslak imzalı katılım formu ile tarafımıza iletilecektir.

i. Katılım formuna katılımcının bilgileri yazılacak ve kişi tarafından kendi el yazısı ile ismi yazılarak imzalanacaktır. Katılım formunun imzalanması yarışma ile ilgili şartnamenin tüm hükümlerinin kabul edildiği anlamına gelmektedir.

j. Usulüne uygun olarak doldurulmamış ve imzalanmamış katılım formlarına ilişkin eser değerlendirilmeye alınmayacaktır.

k. Yarışmaya katılım ücretsizdir.

Eser Değerlendirme Kriterleri

 • Öykü metninin temaya uygunluğu ve etkileyiciliği.
 • Üslup (Anlaşılabilir bir anlatım biçimi ve etkili bir giriş gelişme sonuç oluşturabilme).
 • Özgünlük ve edebi nitelik.
 • Türkçeyi Kullanma gücü (Anlatılmak isteneni ifade edecek doğru sözcükleri kullanabilme ve dilbilgisi ile yazım kurallarını uygulayabilme).

Teslim Şekli, Zamanı ve Gönderim Adresi

Yarışmacılar eserlerini, 30 Nisan 2020 günü saat 17.00’a kadar narkoyarisma@egm.gov.tr veya oykuyarismasi@egm.gov.tr mail adresine, eksiksiz ve ıslak imzalı şekilde doldurulan katılım formu ise posta yolu ile PTT Şubeleri üzerinden PK 155 Yenişehir PTT Merkez Müdürlüğü Ankara adresine göndermeleri gerekmektedir.

Uyuşturucu Madde Kullanımını Önleme Öykü Yarışması Ödülleri

Birincilik  :    10.000 ₺

İkincilik   :    5.000 ₺

Üçüncülük :   2.500 ₺

2 Adet Mansiyon: 1.000 ₺

Ödül töreni daha sonra belirlenecek ve duyurulacak tarih ve yerde yapılacaktır.

Birinci, ikinci ve üçüncü olarak dereceye girenlerin ulaşım ve konaklama ihtiyaçları Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından karşılanacaktır.

Yarışma Takvimi

Eserlerin Son Teslim Tarihi: 30 Nisan 2020

Jüri Değerlendirmesi: 15 Mayıs 2020

Sonuçların Duyurulması: Yarışma sonuçları, 2 Haziran günü saat 17.00’dan itibaren Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı web sayfası ve sosyal medya hesaplarından (narkotik.pol.tr, narkotiksmdb, narkotiksmDB) duyurulacaktır.

          

Uyuşturucu Madde Kullanımını Önleme Öykü Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: http://www.narkotik.pol.tr/uyusturucu-madde-kullanimini-onleme-oyku-yarismasi

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.246 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap