Uzak ve Yakının Buluşması Fotoğraf Yarışması

SEIKO Optik Türkiye tarafından uzak ve yakın alan görüşü olgularını fotoğraf karelerinde somutlaştırmak amacıyla Uzak ve Yakının Buluşması Fotoğraf Yarışması düzenleniyor. Ödüllü fotoğraf yarışması başvuruları devam ediyor.

 

Uzak ve Yakının Buluşması Fotoğraf Yarışması

  Düzenleyen: SEIKO Optik Türkiye
   Kategori: Fotoğraf Yarışması, Kültür-Sanat Yarışması
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye 
  Kimler Başvurabilir:

18 yaş üzeri ilgi duyan amatör ve profesyonel tüm fotoğrafçılar.

  Son Başvuru Tarihi: 21 HAZİRAN 2021
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 5 TEMMUZ 2021
  Ödüller:

Birincilik Ödülü: Pentax KP Fotoğraf Makinesi + Pentax SMC – DA 35mm F2.4 AL Lens + Taşıma Çantası

İkincilik Ödülü: GoPro Hero9 Black 5K Aksiyon Kamera + Başlangıç Aksesuar Seti

Üçüncülük Ödülü: iPad (128 GB) Tablet

   

Yarışma Hakkında

“Gördüğünüz tüm güzellikleri geleceğe aktarmanın yegâne yollarından biri: Fotoğraf çekmek…”

Sağlıklı bir gözün mükemmel görüşünü ve evrenin muhteşem detaylarını bir fotoğraf karesine sığdırmak çok zor olsa da bazen öyle anlar ile karşılaşır, öyle mükemmel görüntülere tanık oluruz ki hemen belgelemek isteriz. Bu kareler bazen mükemmel bir gün batımı, bazen ayın ve güneşin aynı anda aynı kareye sığmasıdır…

Göz sağlığının korunması ve gerçeğe en yakın görüşü en konforlu şekli ile sunmayı odağına alan ve görüş teknolojileri ile fark yaratan SEIKO Optik, ‘Uzak ve Yakının Buluşması’ konsepti ile fotoğraf yarışması düzenliyor.

Uzak ve yakın alan görüşünü eşsiz optik cam ürünü Brilliance’da mükemmel bir şekilde buluşturan SEIKO, düzenlemiş olduğu fotoğraf yarışması ile de bu iki olguyu (uzak ve yakın alan görüşü) fotoğraf karelerinde somutlaştırıyor.

“Fotoğraf bir sanatsa, göz de bu sanatın en değerli aracıdır!”

Sizin objektifinizden uzak ve yakın kavramının birleştiği ya da tamamen zıt durduğu anlar, yerler, mekanlar, kişiler fotoğraf karelerine nasıl yansır? Sizin için uzak ve yakının buluşması neyi ifade ediyor? Gözünüzün gördüğü mükemmel kareler ‘Uzak ve Yakının Buluşması’ temasında nasıl bir sanata dönüşüyor? Sizin gözünüzden yansıyan ve bu temayı anlatan fotoğrafı bize gönderin!

Yarışmanın Organizasyonu

Bu sanat yarışması,  SEIKO Optik Türkiye tarafından gerçekleştirilmektedir.

Başvuru Koşulları

 • Yarışmaya göre; SEIKO Optik Türkiye Facebook, LinkedIn ve Instagram hesapları (/seikoopticalturkey) ve uzakveyakininbulusmasi.com üzerinden paylaşılacak olan “Uzak ve Yakının Buluşması Fotoğraf Yarışması” görselinin ve post metninin yayınlanmasından sonra; ilgili yarışma konusu çerçevesinde çekilecek fotoğraflar www.uzakveyakininbulusmasi.com web sitesi aracılığıyla SEIKO Optik Türkiye’ye gönderilmelidir.
 • Yarışma, son başvuru tarihine kadar 18 yaşını dolduran ve üzeri yaşlardaki tüm amatör ve/veya profesyonel fotoğrafçılara açıktır.
 • Yarışmaya katılım ücretsizdir. Ödül kazanan kullanıcılar, jüri aracılığı ile SEIKO Optik Türkiye tarafından belirlenir.
 • Her katılımcı, en fazla 2 (iki) adet sayısal eserle yarışmaya katılabilir. Fotoğrafa temayı anlatan isim ve kısa açıklama eklenecektir.
 • Yarışmaya eser gönderenler, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılır.
 • Yarışmaya gönderdiği fotoğraf kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi gösteren ve jüriyi yanıltmaya yönelik fotoğraf üzerinden yapılacak her türlü müdahale ve değişikliği yapanlar hakkında yarışma kurallarının ihlali işlemi uygulanır. Katılımcının ödülü iptal edilir; ödül, unvan ve kazanımları geri alınır. Bu durum diğer yarışmacıların sıralamasında değişiklik yapılacağı anlamı taşımaz; diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılara talep hakkı doğurmaz. Ödül verilmişse katılımcının ödülü iade etmesi gerekir.
 • SEIKO Optik Türkiye katılımcıların fotoğraflarıyla ilgili izinler ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.
 • Fotoğraflara renk, keskinlik, toz alma gibi bazı işlemler yapılması, kontrast ayarları, kabul edilebilir oranda fotoğrafik müdahalelere müsaade edilir. İstenen ölçülere uymak şartı ile yeni kadrajlama yapılabilir. Fotoğrafın belgesel yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Bu konuda jürinin kanaati ve yarışma şartları esastır.
 • Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar (kolaj vb.) yarışmaya kabul edilmez.
 • Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir.
 • Jüri, uygun gördüğü koşullarda yarışmanın tamamının ve/veya bir kısmının iptaline ya da ertelenmesine karar verebilir. Jüri, iptal ya da erteleme durumlarında uygulanacak yöntemleri ve kuralları belirleme hakkına sahiptir. İlgili duyurular uzakveyakininbulusmasi.com üzerinden gerçekleştirilecektir.

Diğer Hususlar

 • Ödül alan ve sergilenmeye hak kazanan fotoğraflar sergi amaçlı olarak SEIKO Optik Türkiye tarafından basılı hale getirilecektir. Dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan fotoğraflardan (photobook) fotokitap hazırlanacaktır. SEIKO Optik yarışmaya katılan tüm fotoğrafları sosyal medya sayfaları, arşiv ve imaj görseli vs. olarak eser sahibinin kim olduğunu belirtmek koşulu ile kullanma hakkına sahiptir.
 • Kazanılan ödül devredilemez, değiştirilemez ve nakit karşılığı talep edilemez. Hediye, farklı bir yarışma ile birleştirilemez. Yarışma toplamında bir kişi bir kere ödül kazanabilir; birden fazla kazanamaz. Bir yarışmacı Facebook’ta, LinkedIn’de ve Instagram’da sadece 1 kez ödül kazanabilir.
 • Gönderilecek kayıtlar 300 Dpi çözünürlükte, 8-12 sıkıştırma kalitesinde, kısa kenar en az 1920 piksel olacak ve dosya boyutu 1Mb’tan az olmayacak ve 5Mb’ı da aşmayacak biçimde JPEG formatında uzakveyakininbulusmasi.com sitesindeki forma yüklenmelidir.
 • Katılım şartlarına uymayan fotoğrafların ödülleri iptal edilecek ve yerine başka bir fotoğraf konmayacaktır.
 • SEIKO Optik Türkiye ve jüri üyeleri ile birinci dereceden yakınları (akrabaları) yarışmaya katılamazlar.
 • HDR (High Dynamic Range), insanlı veya drone vb. gibi insanız hava araçlarıyla çekilmiş fotoğraflar yarışmaya kabul edilir. Fotoğraf çekimi için insanlı veya drone vb. gibi insansız hava araçlarının kullanımına ilişkin tüm izin ve sorumluluklar katılımcıya aittir.
 • Yarışmacılar markanın Facebook ve Instagram hesaplarından (/seikoopticalturkey) birini takip etmek zorundadır. Tüm duyurular SEIKO Optik Türkiye resmi Facebook, LinkedIn ve Instagram hesapları (/seikoopticalturkey) ve www.uzakveyakininbulusmasi.com üzerinden gerçekleştirilecektir.
 • Kazanan yarışmacılar, SEIKO Optik Türkiye resmi Facebook, LinkedIn ve Instagram hesapları (/seikoopticalturkey) ve uzakveyakininbulusmasi.com üzerinden duyurulacaktır.
 • Ödül kazanan kullanıcıya kullanıcı bilgilerinden, telefon ve/veya e-posta adresinden iletişime geçilerek ulaşılacaktır.
 • SEIKO Optik Türkiye yarışma ödüllerini, tarihini, yarışma kapsamını, yarışma kurgu ve yapısını önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.

Yapıtların İsimlendirilmesi ve Gönderilmesi

 • Yarışma; www.uzakveyakininbulusmasi.com adresinde yer alan forma yükleneceğinden alternatif hiçbir gönderi (e- posta, kargo, elden teslim vb.) kabul edilmeyecektir. 
 • Yarışma fotoğraflarının online (çevrimiçi) olarak gönderilmesi, www.uzakveyakininbulusmasi.com adresinde yer alan forma fotoğraf yükleme yönergeleri takip edilerek gerçekleşecektir.
 • www.uzakveyakininbulusmasi.com adresinde yer alan forma fotoğrafları yükleyebilmek için önce başvuru formunun eksiksiz doldurulması ve şartnamenin elektronik imzalanması gerekmektedir.
 • Katılımda yüklenecek fotoğrafların boyutlandırma ve isimlendirme işlemleri önceden yapılarak dosyalar hazırda tutulmalı ve tek bir oturumda yüklenmelidir.
 • Yüklenecek fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır. Fotoğraf üzerinde katılımcının kimliğine ilişkin isim, imza, logo, tarih vb, bilgiler bulunmamalıdır.
 • Yarışmaya katılacak fotoğraflar, jpg/jpeg formatında, 150-300 dpi çözünürlükte, 8-12 sıkıştırma kalitesinde kaydedilmeli ve dosyaların boyutları 1Mb’den az olmamalı, 5Mb’yi de geçmemelidir.
 • Her bir fotoğrafın ismi 31 karakteri geçmemelidir. İsimlendirmede ç, ı, ğ, ö, ş, ü gibi Türkçe karakterleri kullanılmamalıdır. İngilizce harfler ve alt çizgi (_) kullanılabilir.
 • İnternet üzerinden üye olma veya yarışmaya katılma aşamasında sistemden veya kullanıcıdan kaynaklı hatalar oluşması halinde info@uzakveyakininbulusmasi.com adresinden iletişime geçilerek bilgi verilmesi halinde problem kısa sürede giderilecek ve katılımcı bilgilendirilecektir. 
 • Eserlerin yüklenmesinden kaynaklanabilecek olası sorunlar için SEIKO Optik Türkiye sorumlu değildir.

Seçici Kurul

Faruk Ulusoy – Seiko Optik Türkiye’de Satış & Pazarlama Direktörü
Ebru Soydan – Seiko Optik Türkiye’de Marka İletişimi Direktörü
Ahmet Erdem – Fotoğrafçı
Ömer Serkan Bakır – Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Bilgen Gülmez – Karnaval Marka Ajansı’nın Kurucu Ortağı Murat Şengül – Gazeteci, Fotoğrafçı

Yarışma Sekreteryası

E-posta: info@uzakveyakininbulusmasi.com 

Uzak ve Yakının Buluşması Fotoğraf Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: Pentax KP Fotoğraf Makinesi + Pentax SMC – DA 35mm F2.4 AL Lens + Taşıma Çantası

İkincilik Ödülü: GoPro Hero9 Black 5K Aksiyon Kamera + Başlangıç Aksesuar Seti

Üçüncülük Ödülü: iPad (128 GB) Tablet

İlk 20 fotoğraf Fotokitap’ta yer alacaktır. (Kitapta yer alacak fotoğraflara herhangi bir ücret ödenmez.)

Yarışma Takvimi

 Son Katılım Tarihi: 21 HAZİRAN 2021
  Sonuçların İlanı: 5 TEMMUZ 2021

Uzak ve Yakının Buluşması Fotoğraf Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.uzakveyakininbulusmasi.com/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.214 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap