Yaşayan Miras Geleneksel Seramik (Çini) Yarışması

Selçuklu Belediyesi tarafından, geleneksel çini sanatının gelişimine katkı sunmak ve Büyük Selçuklu Dönemi’nde çini sanatında kullanılan teknik ve tezyinatların canlandırılmasını sağlamak amaçlarıyla Yaşayan Miras Geleneksel Seramik (Çini) Yarışması düzenleniyor. Ödüllü tasarım yarışması başvuruları devam ediyor.

Yaşayan Miras Geleneksel Seramik (Çini) Yarışması

Düzenleyen:Konya Selçuklu Belediyesi
Kategori:Tasarım Yarışmaları, Kültür – Sanat Yarışması, Seramik (Çini) Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:İlgilenen herkes.
Son Başvuru Tarihi:10 AĞUSTOS 2021
Sonuç Açıklanma Tarihi:AĞUSTOS 2021
Ödüller:Kaşi ve Evani Kategorilerinde ayrı olmak üzere:
Birincilik Ödülü: 10.000 ₺
İkincilik Ödülü: 8.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 5.000 ₺
Mansiyon Ödülü: 1.500 ₺ (10 Adet)
Sergileme Ödülü: 1.000 ₺ (20 Adet)
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışma Hakkında

Bu yarışma geleneksel seramik (çini) sanatının tanıtımı ve gelişimine katkı sağlamak amacıyla Konya Selçuklu Belediyesi tarafından düzenlenmektedir.

Yarışmanın Amacı ve Kapsamı

Seramik üretimi Orta Asya’dan Anadolu’ya kurduğumuz tüm medeniyetlerin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Büyük Selçuklu Dönemi farklı form, tezyinat ve tekniklerin kullanımı ile ön plana çıkmaktadır. Günümüzde çok fazla kullanılmayan bu teknik ve tezyinatların canlandırılması hedeflenmektedir. Bu nedenle yarışma Büyük Selçuklu Dönemi ile sınırlandırılmıştır.

Yarışma Kategorileri

Yarışma iki kategoride düzenlenecektir. Her yarışmacı bir kategoride ve bir eser ile yarışmaya katılabilir.

Kaşi Kategorisi

Mimari alanda kullanılan yüzey kaplama seramiklerine verilen addır. 100 x100 cm boyutlarını geçmeyen serbest ölçü pano çalışması düşünülmektedir. Pano çerçevesiz olarak teslim edilecek, çerçeve Selçuklu Belediyesi tarafından yaptırılacaktır.

Evani Kategorisi

Kullanım eşyası olarak üretilen vazo, ibrik, kâse, tabak benzeri objelerdir. Yüksekliği 60 cm boyutunu geçmeyen serbest ölçü formlar düşünülmektedir.

Form Özelliği

Yapılacak formların Büyük Selçuklu dönem özelliğini taşıması istenmektedir. Altyapıda kullanılacak hammadde ve tekniklerde kısıtlama olmayacaktır. Bütün teknikler kullanılarak form üretimi yapılabilir. (Elde şekillendirme, döküm, şablon torna, çark vb.)

Dekor Özelliği

Büyük Selçuklu Dönemi’nde farklı dekor teknikleri kullanılmıştır. Bu nedenle dekor uygulama tekniklerinde kısıtlama olmayacaktır. Kullanılacak desenler, dönem özelliğine bağlı kalarak tasarlanmalıdır. Sır altı, sır üstü, lüster ve minai tekniği kullanılabilir.

Yaşayan Miras Geleneksel Seramik (Çini) Yarışması Başvuru Koşulları

  • Yarışma seçici kurul ve 1.derece yakınları ile Selçuklu Belediyesi personelleri dışındaki herkese açıktır.  Yarışmaya başvuru için herhangi bir yaş ve eğitim seviyesi sınırlaması bulunmamaktadır. Her yarışmacı bir kategoride ve bir eser ile yarışmaya katılabilir.  Gönderilen eserler, daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış ve ödül almamış olmalıdır.
  • Yarışmaya gönderilecek eserin hiçbir yerinde, isim, imza vb. tanıtıcı simge kullanılmayacaktır. Eserin arkasına ve sağ üst köşesine etiket üzerine değişik dört harf ve dört rakamdan oluşan bir rumuz yazılacaktır. Sanatçı katılım formu, eser bilgi formu ve fotoğrafını bir zarfa koyarak zarfı kapatacaktır. Eserin arkasındaki rumuzu zarf üzerine yazacak ve bu zarfı da eseriyle birlikte teslim edecektir.
  • Kargo ile gönderimde sorumluluk katılımcıya aittir. Tüm gönderimler teslim esnasında açılarak görsel kayıt altına alınacaktır. Teslim öncesi oluşan zararların sorumluluğu eser sahibine aittir.
  • Katılımcı, yarışmaya gönderdiği eserin tamamen kendisine ait olduğunu beyan ve taahhüt eder. Eserin başkasına ait olması durumunda doğabilecek telif hakkı ihlâllerinin hukuki sorumluluğu tamamen katılımcıya aittir.
  • Selçuklu Belediyesi, yarışmaya gönderilen eserlerin görsellerini, kitap, katalog, broşür, afiş vb. basılı materyalde, ayrıca tanıtım amacıyla web sitesi, internet ve basın tanıtım çalışmalarında kullanma hakkını gizli tutar. Eser sahipleri bu kapsamda herhangi bir ücret talep edemez. Selçuklu Belediyesi, yarışmaya gönderilen eserleri sergileme hakkına sahiptir. Yarışmaya başvuran ve yarışmaya eser gönderen her sanatçı yarışmanın bütün şartlarını kabul etmiş sayılır.

Değerlendirme

Her iki kategori ayrı değerlendirilecektir. Değerlendirmede form, desen ve uygulama bütün olarak dikkate alınacaktır.

*Yarışma sayfasına konulan görseller bilgi amaçlıdır. Görseller sınırlayıcı değildir. Yapılacak eserler farklı kaynaklar ışığında tasarlanabilir. Bu kaynaklara farklı ülke müzelerinden erişilebilir. Yapılacak eserin Büyük Selçuklu Dönemi form ve desenlerini yansıtması istenmektedir.

Katalog ve Katılım Belgesi

Yarışmanın sonunda tüm katılımcıların bilgilerinin ve eserlerinin yer aldığı katalog hazırlanacaktır. Ayrıca her katılımcı için katılım belgesi düzenlenecektir. Düzenlenen katalog ve katılım belgesinin tüm katılımcılara gönderilmesi sağlanacaktır.

Yarışma Seçici Kurul

Mehmet KOÇER: Çini Sanatçısı, Eğitimci
Dr. Öğr. Üys. Latife AKTAN ÖZEL:Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü.
Arş. Gör. Levent KUM: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü, Eski Çini Onarımları A.S.D.
Öğr. Gör. Kazım KÜÇÜKKÖROĞLU: Selçuk Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü, Eski Çini Onarımı A.S.D. Başkanı
Öğr. Gör. Ersan PERÇEM: Selçuk Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü, Tezhip A.S.D. Başkanı

Koordinatör

Veli TUNA: Selçuk Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü, Eski Çini Onarımı A.S.D. Öğretim Görevlisi

Yarışma Değerlendirmesi ve Sonuçların Duyurulması

Seçici kurulun 16.08.2021 tarihinde değerlendirme yapması planlanmaktadır. Değerlendirme aşamaları görsel olarak kayıt altına alınacaktır. Yarışma sonucu 20.08.2021 tarihinde Selçuklu Belediyesi internet adresinden duyurulacaktır.

Eser Teslim Adresi

Selçuklu Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü Çini Atölyesi;
Şeyh Şamil Mahallesi Doç. Dr. Halil Ürün Caddesi No: 19 PK: 42070 Selçuklu/KONYA

Yarışma İletişim

Murat KOYUNCU
Selçuklu Belediyesi, Çini ve Seramik Atölyesi, Heykel Sanatçısı
İş Tel : 0332 224 36 00 Dahili 1175
Gsm : 0535 833 28 52
Eposta : muartkoyuncu@gmail.com

Yaşayan Miras Geleneksel Seramik (Çini) Yarışması Ödülleri

Kaşi Kategorisi
Birincilik Ödülü: 10.000 ₺
İkincilik Ödülü: 8.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 5.000 ₺
Mansiyon Ödülü: 1.500 ₺ (10 Adet)
Sergileme Ödülü: 1.00 ₺ (20 Adet)

Evani Kategorisi
Birincilik Ödülü: 10.000 ₺
İkincilik Ödülü: 8.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 5.000 ₺
Mansiyon Ödülü: 1.500 ₺ (10 Adet)
Sergileme Ödülü: 1.00 ₺ (20 Adet)

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 10 AĞUSTOS 2021
Sonuç Açıklanma Tarihi: AĞUSTOS 2021

Sergi: 26 AĞUSTOS 2021 (Malazgirt Savaşı’nın 950. Yılı etkinlikleri kapsamında)

Yaşayan Miras Geleneksel Seramik (Çini) Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: http://www.selcukludapekguzelseyler.com/yasayan-miras-yarismasi

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.250 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap