Yasin Naci Ağaroğlu Anısına Makale Yarışması 2024

Hukuk ve Değişim Derneği tarafından, hukuk fakültesinde  eğitim görmekte olan öğrencilerin  hukuk nosyonlarını geliştirmeyi; hukukçu kimliği, düşüncesi ve bilgisiyle yorum yapabilmelerini, fikirlerini hukuki metin yazım teknikleri çerçevesinde özlü bir şekilde yazıya dökebilmeleri ve  geliştirebilmeleri amaçlarıyla Yasin Naci Ağaroğlu Anısına Makale Yarışması 2024 düzenleniyor. Ödüllü edebiyat yarışması başvuruları devam ediyor.

Yasin Naci Ağaroğlu Anısına Makale Yarışması 2024

Düzenleyen:Hukuk ve Değişim Derneği
Kategori:Makale Yarışması, Yazı Yarışması, Edebiyat Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye ve KKTC
Kimler Başvurabilir:Hukuk fakültelerinde öğrenim gören lisans öğrencileri.
Son Başvuru Tarihi:27 ŞUBAT 2024
Sonuç Açıklanma Tarihi:MART 2024
Ödüller:Birincilik Ödülü: 20.000
İkincilik Ödülü: 15.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 10.000

- Advertisement -

Yarışmanın Amacı

Yarışma, hukuk fakültesinde  eğitim görmekte olan öğrencilerin  hukuk nosyonlarını geliştirmeyi; hukukçu kimliği, düşüncesi ve bilgisiyle yorum yapabilmelerini, fikirlerini hukuki metin yazım teknikleri çerçevesinde özlü bir şekilde yazıya dökebilmelerini ve  geliştirmeyi amaçlar.

Yarışmanın Konusu

Yarışmanın konusu: “Anayasa Tek Madde Olsaydı Bu Maddenin Muhtevası Nasıl Olurdu” Katılımcılar, konuyu işlerken bir madde önererek gerekçesiyle birlikte ele alacaklardır.

Yarışmanın Yürütülmesi

Yarışma, Hukuk ve Değişim Derneği tarafından yürütülecektir.

Sürece ilişkin alınması gereken her türlü karar, Derneğin yönetim kurulu tarafından alınır ve yapılması gereken her iş yönetim kurulu tarafından gereğince yerine getirilir.

Yarışma Başvuru Koşulları

 • Yarışma, sadece Türkiye’deki ve KKTC’deki hukuk fakültelerinde öğrenim gören lisans öğrencilerinin katılımına açıktır.
 • Her katılımcı yarışmaya bir makale ile katılabilir. Makaleler tek yazarlı olmalıdır; katılımcılar, birlikte makale yazarak yarışmaya katılamazlar.
 • Makaledeki anayasa maddesi önerisi, yürürlükteki anayasadaki herhangi bir maddeyle birebir aynı olamaz.
 • Yarışmaya gönderilen makalelerin, daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış, hiçbir kurum veya kuruluşa kaydettirilmemiş, hiçbir yerde -mecrada, dergide- yayınlanmamış ve hiçbir kişi veya kuruma telif haklarının satılmamış olması gerekir. Aksi durumda makaleler yarışmadan ihraç edilirler.
 • Gönderilen makaleler, intihal programlarından geçecektir.
 • Katılımcı, yarışmaya gönderdiği makalenin tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm kanuni izinleri aldığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Hukuk ve Değişim Derneği  telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.
 • Yarışmaya gönderilen makalelerin içerikleriyle ilgili her türlü sorumluluk makale yazarına aittir.
 • Dereceye giren makalelerin sahipleri, telif haklarını Hukuk ve Değişim Derneği’ne bıraktıklarını kabul, beyan ve taahhüt eder.
 • Yarışmaya gönderilen makalelerde, yarışmanın hangi aşamasında olunursa olunsun, şartnamenin herhangi bir maddesine aykırılık tespit edildiği takdirde söz konusu makaleler yarışma dışı bırakılacaktır. Yarışmada ödüle layık görülmüş bir makalenin şartnameye aykırılığı ortaya çıkmışsa alınan ödül iptal edilir; eğer verilmiş ise geri alınır.
 • Katılımcılar, yarışmaya başvuruda bulunmakla bu şartnamedeki hükümleri tamamen kabul etmiş sayılırlar.

Makalelerin Şekil Şartları

 • Yarışma dili Türkçedir. Makaleler, Türkçenin doğru kullanımına, Türk dilbilgisi ve yazım kurallarına özen gösterilerek yazılmalıdır. TDK yazım kılavuzu baz alınmalıdır.
 • Ana metin, Word belgesinde A4 ebadında, Times New Roman 12 (on iki) punto, 1,5(bir buçuk) satır aralığında ve iki yana yaslı olacak şekilde yazılmış olmalıdır. Kenar boşlukları sağ ve üstten 4 cm alt ve soldan 2,5 cm olmalıdır. Sayfalar en baştan sona numaralandırılmış olmalıdır.

Makaleler:

 • Muhakkak başlık içermelidir. Makale ana başlığının tamamı kalın (bold) ve büyük harflerle yazılmış, ortaya hizalanmış olmalıdır.
 • Makale,  yarışmacıların düşüncelerini özlü bir şekilde ifade etme yeteneğini ölçmeyi de amaçladığından, makale uzunluğu kaynakça hariç dört sayfa ve  boşluksuz 10.000 karakteri geçmemelidir.  
 • Kaynakça makalenin sonunda yer almalıdır ve gösterilmesi zorunludur. Başka kaynaklara atıf halinde atıf yapılan kaynaklar, yazarların soyadlarına göre alfabetik sıra esas alınarak sıraya konmalıdır.
 • Makale kapağında ve metninde katılımcıya ilişkin bilgiler (isim, soy isim, üniversite bilgisi yahut kimliğini deşifre edecek herhangi bir bilgi) kesinlikle yer almamalıdır. Aksi takdirde makale değerlendirmeye alınmayacaktır.

Eser Teslim ve Başvuru Yapılırken Gönderilmesi Gerekli Olan Belgeler

 • Başvurular, hukukvedegisimmail@gmail.com adresinden yapılacaktır.
 • Ön başvuru yoktur. Katılımcılar, makalelerini göndermekle yarışmaya başvurmuş sayılırlar.
 • Makaleler PDF formatında, başvuru için yukarıda belirtilen e-posta adresine gönderilecektir.
 • Yarışmaya, makalenin yer aldığı dosya ile katılımcının kişisel bilgilerinin yer aldığı ayrı bir dosya olmak üzere iki farklı dosya gönderilecektir.

Kişisel bilgilerin yer alacağı dosyada,

 • İsmi ve soy ismi, TC kimlik numarası,
 • Telefon numarası,
 • Hukuk fakültesi öğrenci durum belgesi bulunmalıdır.

Makalelerin Değerlendirilmesi ve Sonuçların İlanı

Değerlendirme sonuçları, 2024 yılı Mart ayı içerisinde hukukvedegisim.org adresinden ve Hukuk ve Değişim Derneği ’nin sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.

Seçici Kurul

Makalelerin değerlendirilmesi ve puanlanması yarışma jürisi tarafından yapılacaktır. Jüri üyeleri akademisyenlerden ve avukatlardan oluşur.

 • Av. Doç. Dr. Hüseyin AYDIN
 • Av. Doç.Dr. Fatih DOĞAN
 • Av. Şükran DOĞAN

Yarışma İletişim

Adres:  GMK Bulvarı No:69/17 Maltepe – Çankaya/ANKARA”

Tel: 0312 484 89 94

Fax: 0312 484 89 94

GSM: 0531 431 72 68

Email: hukukvedegisimdernegi@gmail.com

Yasin Naci Ağaroğlu Anısına Makale Yarışması 2024 Ödülleri

Birincilik Ödülü: 20.000

İkincilik Ödülü: 15.000 ₺

Üçüncülük Ödülü: 10.000

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 27 ŞUBAT 2024

Sonuçların Açıklanma Tarihi: MART 2024

Ödül Töreni: NİSAN 2024, Hukuk ve Değişim Derneği’ nde verilecektir. Geçerli bir mazereti olmaksızın ödül törenine katılmayan katılımcılar, ödül almaktan vazgeçmiş sayılacaktır. 

Hukuk ve Değişim Derneği, sonuçların açıklanma tarihinde erteleme ve ödül töreni tarihinde değişiklik yapma hakkı saklıdır.

Yasin Naci Ağaroğlu Anısına Makale Yarışması 2024 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: http://hukukvedegisim.org/128YASIN_NACI_AGAROGLU_ANISINA_2._MAKALE_YARISMASI_BASVURULAR.html

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.236 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap