Yılın Basın Fotoğrafları 2022 Ara Güler Özendirme Ödülü

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği tarafından, geleneksel olarak düzenlenen Yılın Basın Fotoğrafları yarışması kapsamında Ara Güler’in adını yaşatmak, üniversite ve lise gençliğine fotoğraf sanatını sevdirmek ve başarılı gençleri ödüllendirmek amaçlarıyla Yılın Basın Fotoğrafları 2022 Ara Güler Özendirme Ödülü düzenleniyor. Ödüllü fotoğraf yarışması başvuruları devam ediyor.

Yılın Basın Fotoğrafları 2022 Ara Güler Özendirme Ödülü

Düzenleyen:Türkiye Foto Muhabirleri Derneği
Kategori:Fotoğraf Yarışması, Kültür – Sanat Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye ve KKTC
Kimler Başvurabilir:Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerde ön lisans veya lisans
programlarında eğitimlerine halen devam eden 25 yaş altındaki
tüm üniversite öğrencileri ile lise öğrencileri.
Son Başvuru Tarihi:5 ŞUBAT 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:MART 2022
Ödüller:Ara Güler Özendirme Ödülü: 5.000 ₺ + Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
Mansiyon Ödülü: Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yılın Basın Fotoğrafları 2022

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin 1985 yılından bu yana aralıksız olarak düzenlediği “Yılın Basın Fotoğrafları”, Türkiye’deki haber fotoğraflarının değerlendirildiği tek yarışmadır. Yılın Basın Fotoğrafları yarışması ve bu dallarla ilgili patent ve tüm hakları derneğe aittir.

Ara Güler Özendirme Ödülü 2022

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, mesleğimizde tüm dünyaya mal olmuş usta Ara Güler’in ismini Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması’nda yaşatıyor. Ara Güler Özendirme Ödülü, üniversite ve lise öğrencileri arasında düzenlenen en geniş kapsamlı fotoğraf organizasyonu.

Yarışma Amacı

Foto Muhabirliği mesleğinin usta ismi Ara Güler’in adını yaşatmak. Üniversite ve lise gençliğini fotoğraf sanatını sevdirmek ve fotoğrafa özendirmek. Gençliğin fotoğraf üretimini desteklemek, ödüllendirmek. Başarılı öğrencileri eğitim programlarına dahil ederek gençlerin bu alanda gelişimlerine katkı sunmak. Türkiye’nin en köklü fotoğraf yarışması Yılın Basın Fotoğrafları organizasyonunda ödüllendirerek başarılı gençlere öz güven aşılamak.

Katılımcı Profili

Yarışmaya yalnızca Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerde ön lisans veya lisans programlarında eğitimlerine halen devam eden 25 yaş altındaki tüm üniversite öğrencileri ile lise öğrencileri katılabilir. Ara Güler Özendirme Ödülü’ne başvuran öğrenci Türkiye veya KKTC’de eğitim gördüğü sürece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları şartı aranmaz. Ödül alan katılımcılardan öğrenci belgesi istenecektir. Yarışmaya 25 yaşından büyükler, 1 Ocak 1996 tarihinden önce doğanlar katılamazlar.

Başvuru Adresi

Yarışmaya katılan eserler www.tfmd.org.tr adresinden online olarak alınır.

Başvuru Şekli

Yarışmaya başvurular www.tfmd.org.tr adresinden online olarak alınacaktır. Başvuru sahiplerinin kayıt yaptırmaları ve bilgilerini eksiksiz doldurmaları zorunludur.

Eserlerde Aranacak Koşullar

Yarışmaya katılan fotoğraflar için yayınlanma şartı yoktur. Yalnızca freelance olarak başvuru yapan ancak sürekli veya sabit olarak görev yapmayan kişilerin fotoğraflarının yayınlanmış olmasına bakılır.

Yarışmaya yalnızca 2021 yılında çekilmiş fotoğraflar katılabilir. Yarışmaya “Foto Röportaj” dalında katılacak eserlerde ise 2020 yılı içerisinde çekilen fotoğrafların yanı sıra önceki yıllardan süren ancak bu yıl çekilen fotoğraflarla tamamlanan seriler de yarışabilir.

Yarışmada kategori veya fotoğraf sayı sınırı yoktur. Foto Röportaj Kategorisi’nde ise her hikaye en fazla 10 fotoğraflık bir seriden oluşabilir. Bu kategorideki başvurularda daha fazla fotoğraf gönderilmesi halinde ise TFMD yönetimi bu fotoğraflar arasından 10 tanesini jüriye sunar. Bu kategoriye katılacak hikayelerde sayı sınırı yoktur.

*Yarışmaya bir fotoğraf yalnızca tek bir kategoride katılabilir. Örneğin aynı fotoğraf hem foto röportaj içerisinde hem de başka bir dala gönderilemez. Tespit edildiği anda fotoğraf iki kategoride de tasnif dışı bırakılır.

Yarışmaya katılacak eserlerin çözünürlüğü en az 72 DPI, uzun kenarı da en az 3200 pixel olmalıdır. Yarışmaya katılacak eserler Adobe Photoshop AdobeRGB veya sRGB olarak JPEG formatında kalitesi maksimumda (12) kayıt edilmelidir.

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, katılımcılardan ödül alan fotoğrafların orijinal ham hallerini talep edecektir.

Başvuru Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yarışmacı, online başvuru formundaki isim, soyadı, çalışılan kurum, görev kısmı ile iletişim bilgilerini eksiksiz olarak doldurmak zorundadır. Yarışmaya katılan eserin gönderildiği kategori ile uyuşmaması halinde Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, eserin dalını değiştirebilir.

*Fotoğrafların Adobe Photoshop’ta File İnfo (Dosya Bilgileri) kısmının Türkçe olarak doldurulması zorunludur. File İnfo (Dosya Bilgisi) olmayan fotoğraflar tasnif dışı kalacaktır. Photoshop File İnfo (Dosya Bilgileri) Bölümünde açıklama kısmının doldurulması zorunludur. Fotoğrafı çeken kişinin adı soyadı, Fotoğrafın açıklaması, Fotoğrafın çekildiği tarih açıkçabelirtilmelidir. Fotoğrafın yarışmada gönderildiği kategori açıkça belirtilmelidir. Yarışma başvuruları online olarak kabul edildiği için bu bölümlerin doldurulması zorunludur.

Kullanım Hakları

Yarışmaya gönderilen fotoğrafların kullanım hakları sınırlı şekilde Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’ndedir. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, yalnızca; Yılın Basın Fotoğrafları Yarışmaları ile ilgili duyuru, basın duyurusu, sergi, dergi, basılı yayınlarda Yılın Basın Fotoğrafları ile ilgili çalışma ve ürünlerde, derneğin yapacağı temalı sergi, basılı yayın ve / veya katkı sağladığı basılı eserlerde kullanabilir. Yarışmaya katılan eser sahibi bu şartı kabul etmiş sayılır. Sponsor firma yalnızca ödül alan fotoğrafları dernek ve ödül alan kişi adı geçerek ilgili yayınlarında kullanabilir. Dernek, fotoğrafları hiçbir şekilde satamaz, dernek çalışmaları ve eğitim başta olmak üzere dernek tarafından sürdürülen iş birlikleri dışında 3. şahıslarla paylaşamaz.

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, eser sahiplerinin hakları ve fotoğrafların dijital güvenliklerine sahip çıkmak adına ilgili kuruluşlarla – Fotoğraf baskıları, tasarımlar ve matbaa hizmetleri vb.- tazminat içeren yazılı sözleşmelerle hizmetlerini sürdürmektedir.

Eserlerin Yayınlanması

Yarışmada ödül alan fotoğraflar 1988 yılından bu yana Yılın Basın Fotoğrafları Kataloğu’nda yayınlanmaktadır. Bu prestij yayında ödül alan fotoğraflar dışında katılan eserlerden örneklerde sunulmaktadır. Fotoğrafların “YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI 2022” kataloğunda yayınlanmasına Türkiye Foto Muhabirleri Derneği karar verir.

“Yılın Basın Fotoğrafı” ödülünü alan foto muhabiri veya ödül alan foto muhabirlerinin açık kimlik ve yüzleri, sponsor firmalarca gazete, dergi, internet ve televizyon ilanlarında kullanılabilir.

Yarışmaya katılacak fotoğraflarda yalnızca karanlık oda müdahalelerine sınırlı şekilde izin verilir.

*Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda keskinlikte (Sharp) dahil olmak üzere hiç bir şekilde filtre kullanılamaz. Fotoğraf işlenirken katman -layer- açılamaz. Fotoğrafların tonlarında fotoğrafın gerçekliğinin dışına çıkacak şekilde HDR uygulaması yapılamaz. Tek kare üzerine çekilen fotoğraflar dışında çoklu fotoğraf uygulaması yapılamaz. Fotoğraftaki bir bölüm silinemez veya fotoğrafa ekleme yapılamaz. Fotoğraftaki bir bölümü silecek koyulaştırma veya açma işlemi yapılamaz. Fotoğrafa orjinalinde olmayan renk filtreleri veya ek uygulamalarla yaratılan efektler uygulanamaz. Fotoğrafın üzerine isim veya yazı yazılamaz. Fotoğrafa paspartu veya arka plan eklenemez. Yarışmaya katılacak fotoğrafta karanlık oda müdahalelerinin dışında manüplasyon yapıldığı tespit edilmesi halinde söz konusu yarışmacı, bu tarihten sonra Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin organize ettiği hiçbir yarışmaya katılamaz.

Yarışmacı dernek üyesi ise ihraç istemiyle jüri tavsiyesi ile TFMD Yönetim Kurulu’na sevk edilir.

Değerlendirme Süreci

Ödüller, Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması Jürisi tarafından 6 günlük bir organizasyonda 3 gün süren bir seçimle belirleniyor. Yarışma jürisi Türkiye’nin yanı sıra uluslararası alanda da alanında saygın isimlerden oluşuyor. Yarışmada, Yılın Basın Fotoğrafı ödülü ise tüm ödül alan fotoğraflar arasından yapılan değerlendirme ile belirleniyor.

Yılın Basın Fotoğrafları, Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafları, Türkiye Güzellikleri, Ara Güler Özendirme Ödülleri ayrı jüriler tarafından değerlendirilir. Her kategori ve yarışmanın jüri başkanı farklıdır. Jüri toplantıları sırasında eser sahiplerinin isimleri gizli tutulur. İsimler tüm ödüllerin belirlenmesi ardından açıklanır. Fotoğraf değerlendirmelerinde, her jürinin bir oy hakkı vardır. Jüri, üyesi fotoğraflar üzerine değerlendirmelerini yaparak, sebebini açıklayarak oy verir.

Jüri, bir kategoride ilk üçe ödül vereceği gibi değerlendirmesinde tek bir fotoğrafı da ödüllendirebilir. Bu durumda kategoride tek bir ödül açıklanır. Yine jüri değerlendirmesinde herhangi bir kategoride ilk üç fotoğraf dışında mansiyon veya jüri özel ödülü şeklinde ödüller verebilir. Yılın Basın Fotoğrafları Jüri değerlendirmelerinde kategorilerde seçilecek fotoğraf veya fotoğraflarla ilgili her türlü ödüllendirme kararı jürinin oy çokluğu ile alınır.

İtirazlar

Yarışmaya yapılacak itirazlar, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’ne yazılı olarak yapılır. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği ilk toplantısında itirazları değerlendirir.

Yarışma kuralları dışında yapılan tüm başvurular, tasnif dışı bırakılır.

Konu ve Sınırlamalar

Yarışmacı 2021 yılı içerisinde çekilmiş herhangi bir konu üzerine tekil fotoğraf veya herhangi bir konu üzerine 10 fotoğrafı geçmeyecek seri çalışmaları ile bu kategoriye başvurabilir. Yarışmanın teknik başvuru şartları Yılın Basın Fotoğrafları Yarışmasıile aynıdır. Dernek ödül alan fotoğrafların orijinal ham hallerini isteyecektir.

Yarışma Koşulları

Tekil Başvuru

Konu sınırı olmadan Haber, Günlük Yaşam, Spor, Portre, Siyaset veya Doğa ve Çevre dallarından herhangi birinde 2021 yılı içerisinde çekilmiş fotoğraf katılabilir.

Seri Başvuru

Konu sınırı olmadan bir hikayeyi anlatan Haber, Günlük Yaşam, Spor, Portre, Siyaset veya Doğa ve Çevre dallarından herhangi birinde en fazla 10 fotoğraftan oluşan 2021 yılı içerisinde tamamlanmış projeler katılabilir.

Yarışma Jürisi

Yılın Basın Fotoğrafları Jüri Başkanı; Foto Muhabiri Coşkun ARAL

Spor Toto Spor Fotoğrafları Jüri Başkanı; Reuters Türkiye Fotoğraf Editörü Murad SEZER

Türkiye Güzellikleri Jüri Başkanı; Foto Muhabiri Mustafa SEVEN

Jüri Üyeleri

Depo Photos Yayın Yönetmeni Tolga ADANALI, İhlas Haber Ajansı

Genel Koordinatörü İrfan ALTIKARDEŞ, EPA Türkiye Fotoğraf

Editörü Tolga BOZOĞLU, ANP Fotoğraf Editörü (Hollanda) Pelin

TATLI, TFMD Kurucu Üyesi Dursun GÜNDOĞDU, Demirören Medya

Fotoğraf Direktörü Bünyamin AYGÜN, Foto Muhabiri, Gazeteci

(Almanya) Münir BAĞRIAÇIK, Ekonomi Muhabirleri Derneği Genel

Başkanı Turgay TÜRKER, Türkiye Haber Kameramanları Derneği

Başkanı Aytekin POLATEL, Hürriyet Gazetesi Foto Muhabiri TFMD

Başkanı Rıza ÖZEL

Özel Jüriler

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus LAUNDRUT- MEYER,

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut ÇETİN,

ASKA Hotel İş Geliştirme Müdürü Mahir GÜMÜŞ,

Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı Kurumsal İlişkiler ve İletişim Daire Başkanı Yakup Halit BULUT,

SGDD ASAM Genel Koordinatörü İbrahim KAVLAK.

Yarışma İletişim

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği

Tunus Caddesi 6 / 21 Kavaklıdere Çankaya, Ankara

+90 312 4178750

+90 530 4558997

www.tfmd.org.tr

instagram.com/fotomuhabirleridernegi

facebook.com/fotomuhabirleridernegi

twitter.com/fotomuhabirleri

Yılın Basın Fotoğrafları 2022 Ara Güler Özendirme Ödül Programı Ödülleri

Ara Güler Özendirme Ödülü: 5.000 ₺ + Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
Mansiyon Ödülü: Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 5 ŞUBAT 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi: MART 2022

Yılın Basın Fotoğrafları 2022 Ara Güler Özendirme Ödülü Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.tfmd.org.tr/uyelik/index.php/secure/registerokul

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.231 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap