Yılın Basın Fotoğrafları 2022 Ödülleri

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği tarafından, basın sektöründe görev yapan foto muhabirlerini mesleklerinde özendirmek, basın fotoğrafçılığının gelişmesine katkı sağlamak ve başarılı eserleri ödüllendirmek amaçlarıyla Yılın Basın Fotoğrafları 2022 Ödülleri düzenleniyor. Geleneksel olarak düzenlenen ödüllü fotoğraf yarışması başvuruları devam ediyor.

Yılın Basın Fotoğrafları 2022 Ödülleri

Düzenleyen:Türkiye Foto Muhabirleri Derneği
Kategori:Fotoğraf Yarışması, Kültür – Sanat Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye ve KKTC
Kimler Başvurabilir:Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC vatandaşı tüm basın mensupları.
Son Başvuru Tarihi:5 ŞUBAT 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:MART 2022
Ödüller:Yılın Basın Fotoğrafı: 6.000 ₺ + Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı: 3.000 ₺ + Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
Yılın Haber Fotoğrafı: 1.000 ₺ + Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
Yılın Çevre ve Doğa Fotoğrafı: 1.000 ₺ + Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
Yılın Portre Fotoğrafı: 1.000 ₺ + Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
Yılın Günlük Yaşam Fotoğrafı: 1.000 ₺ + Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
Yılın Foto Röportaj Fotoğrafı: 1.000 ₺ + Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
Tüm kategorilerde 2 ve 3. Yarışmacılara: Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
Sıfır Atık Özel Ödülü: 2.000 ₺ + Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
Kızılay “İyilik” Özel Ödülü: 2.000 ₺ + Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
SGDD ASAM Özel Ödülü: Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
Aska Özel Ödülü: Aska Lara Tatili + Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
Özel Ödüller: Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Yılın Basın Fotoğrafları 2022

Yılın Basın Fotoğrafları 2022 Yarışması, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği tarafından düzenlenmektedir. Tüm hakları Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’ne aittir.

Yarışma Amacı

Basın sektöründe çalışan ve zor şartlarda görev yapan foto muhabirlerini özendirmek. Basın fotoğrafçılığının gelişmesinde katkı sağlamak. Basın fotoğrafçılarını teknik olarak desteklemek. Seçilen fotoğrafların yurtiçi ve yurt dışında sergilenmesi ile haber fotoğrafçılığına olan ilgiyi canlı tutmak. “Yılın Basın Fotoğrafları” yarışması prestijli bir organizasyon olmasının yanı sıra ödül olarak da gazetecileri teşvik etmektedir.

Katılımcı Profili

  • Yarışmaya, Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC vatandaşı tüm basın mensupları katılabilir.
  • Uluslararası, ulusal veya kollektif ajanslarda kadrolu veya freelance (Serbest) görev yapan foto muhabirleri ve muhabirler veya uluslararası, ulusal veya yerel gazetelerde görev yapan foto muhabirleri ve muhabirler veya uluslararası, ulusal veya yerel bir yayına freelance (serbest) olarak fotoğrafları yayınlanan fotoğrafçılar, bakanlık, belediye vb gibi kurumların basın birimlerinde görev yapan foto muhabirleri ve fotoğrafçılar veya Türkiye Foto Muhabirleri Derneği üyeleri yarışmaya katılabilirler. – Jüri üyeleri katılamaz.

Başvuru Şekli

Yarışmaya başvurular www.tfmd.org.tr adresinden online olarak alınacaktır. Başvuru sahiplerinin kayıt yaptırmaları ve bilgilerini eksiksiz doldurmaları zorunludur.

  • Yarışmaya katılan fotoğraflar için yayınlanma şartı yoktur. Yalnızca freelance olarak başvuru yapan ancak sürekli veya sabit olarak görev yapmayan kişilerin fotoğraflarının yayınlanmış olmasına bakılır.
  • Yarışmaya yalnızca 2021 yılında çekilmiş fotoğraflar katılabilir. Yarışmaya “Foto Röportaj” dalında katılacak eserlerde ise 2021 yılı içerisinde çekilen fotoğrafların yanı sıra önceki yıllardan süren ancak bu yıl çekilen fotoğraflarla tamamlanan seriler de yarışabilir.
  • Yarışmada kategori veya fotoğraf sayı sınırı yoktur. Foto Röportaj Kategorisi’nde ise her hikaye en fazla 10 fotoğraflık bir seriden oluşabilir. Bu kategorideki başvurularda daha fazla fotoğraf gönderilmesi halinde ise TFMD yönetimi bu fotoğraflar arasından 10 tanesini jüriye sunar. Bu kategoriye katılacak hikayelerde sayı sınırı yoktur.
  • *Yarışmaya bir fotoğraf yalnızca tek bir kategoride katılabilir. Örneğin aynı fotoğraf hem foto röportaj içerisinde hem de başka bir dala gönderilemez. Tespit edildiği anda fotoğraf iki kategoride de tasnif dışı bırakılır.
  • Yarışmaya katılacak eserlerin çözünürlüğü en az 72 DPI, uzun kenarı da en az 3200 pixel olmalıdır. Yarışmaya katılacak eserler Adobe Photoshop AdobeRGB veya sRGB olarak JPEG formatında kalitesi maksimumda (12) kayıt edilmelidir.
  • Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, katılımcılardan ödül alan fotoğrafların orijinal ham hallerini talep edecektir.

Başvurularda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yarışmacı, online başvuru formundaki isim, soyadı, çalışılan kurum, görev kısmı ile iletişim bilgilerini eksiksiz olarak doldurmak zorundadır. Yarışmaya katılan eserin gönderildiği kategori ile uyuşmaması halinde Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, eserin dalını değiştirebilir.

*Fotoğrafların Adobe Photoshop’ta File İnfo (Dosya Bilgileri) kısmının Türkçe olarak doldurulması zorunludur. File İnfo (Dosya Bilgisi) olmayan fotoğraflar tasnif dışı kalacaktır. Photoshop File İnfo (Dosya Bilgileri) Bölümünde açıklama kısmının doldurulması zorunludur. Fotoğrafı çeken kişinin adı soyadı, Fotoğrafın açıklaması, Fotoğrafın çekildiği tarih açıkçabelirtilmelidir. Fotoğrafın yarışmada gönderildiği kategori açıkça belirtilmelidir. Yarışma başvuruları online olarak kabul edildiği için bu bölümlerin doldurulması zorunludur.

Kullanım Hakları

Yarışmaya gönderilen fotoğrafların kullanım hakları sınırlı şekilde Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’ndedir. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, yalnızca; Yılın Basın Fotoğrafları Yarışmaları ile ilgili duyuru, basın duyurusu, sergi, dergi, basılı yayınlarda Yılın Basın Fotoğrafları ile ilgili çalışma ve ürünlerde, derneğin yapacağı temalı sergi, basılı yayın ve / veya katkı sağladığı basılı eserlerde kullanabilir. Yarışmaya katılan eser sahibi bu şartı kabul etmiş sayılır. Sponsor firma yalnızca ödül alan fotoğrafları dernek ve ödül alan kişi adı geçerek ilgili yayınlarında kullanabilir. Dernek, fotoğrafları hiçbir şekilde satamaz, dernek çalışmaları ve eğitim başta olmak üzere dernek tarafından sürdürülen iş birlikleri dışında 3. şahıslarla paylaşamaz.

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, eser sahiplerinin hakları ve fotoğrafların dijital güvenliklerine sahip çıkmak adına ilgili kuruluşlarla – Fotoğraf baskıları, tasarımlar ve matbaa hizmetleri vb.- tazminat içeren yazılı sözleşmelerle hizmetlerini sürdürmektedir.

Fotoğrafların Yayınlanması

Yarışmada ödül alan fotoğraflar 1988 yılından bu yana Yılın Basın Fotoğrafları Kataloğu’nda yayınlanmaktadır. Bu prestij yayında ödül alan fotoğraflar dışında katılan eserlerden örneklerde sunulmaktadır. Fotoğrafların “YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI 2022” kataloğunda yayınlanmasına Türkiye Foto Muhabirleri Derneği karar verir.

Ödül Alan Foto Muhabirlerinin Yayınlarda Yer Alması

“Yılın Basın Fotoğrafı” ödülünü alan foto muhabiri veya ödül alan foto muhabirlerinin açık kimlik ve yüzleri, sponsor firmalarca gazete, dergi, internet ve televizyon ilanlarında kullanılabilir.

*Yarışmaya katılacak fotoğraflarda yalnızca karanlık oda müdahalelerine sınırlı şekilde izin verilir.

*Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda keskinlikte (Sharp) dahil olmak üzere hiç bir şekilde filtre kullanılamaz. Fotoğraf işlenirken katman -layer- açılamaz. Fotoğrafların tonlarında fotoğrafın gerçekliğinin dışına çıkacak şekilde HDR uygulaması yapılamaz. Tek kare üzerine çekilen fotoğraflar dışında çoklu fotoğraf uygulaması yapılamaz. Fotoğraftaki bir bölüm silinemez veya fotoğrafa ekleme yapılamaz. Fotoğraftaki bir bölümü silecek koyulaştırma veya açma işlemi yapılamaz. Fotoğrafa orjinalinde olmayan renk filtreleri veya ek uygulamalarla yaratılan efektler uygulanamaz. Fotoğrafın üzerine isim veya yazı yazılamaz. Fotoğrafa paspartu veya arka plan eklenemez. Yarışmaya katılacak fotoğrafta karanlık oda müdahalelerinin dışında manüplasyon yapıldığı tespit edilmesi halinde söz konusu yarışmacı, bu tarihten sonra Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin organize ettiği hiçbir yarışmaya katılamaz.

Yarışmacı dernek üyesi ise ihraç istemiyle jüri tavsiyesi ile TFMD Yönetim Kurulu’na sevk edilir.

Değerlendirme

Ödüller, Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması Jürisi tarafından 6 günlük bir organizasyonda 3 gün süren bir seçimle belirleniyor. Yarışma jürisi Türkiye’nin yanı sıra uluslararası alanda da alanında saygın isimlerden oluşuyor. Yarışmada, Yılın Basın Fotoğrafı ödülü ise tüm ödül alan fotoğraflar arasından yapılan değerlendirme ile belirleniyor.

Yılın Basın Fotoğrafları, Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafları, Türkiye Güzelikleri, Ara Güler Özendirme Ödülleri ayrı jüriler tarafından değerlendirilir. Her kategori ve yarışmanın jüri başkanı farklıdır. Jüri toplantıları sırasında eser sahiplerinin isimleri gizli tutulur. İsimler tüm ödüllerin belirlenmesi ardından açıklanır. Fotoğraf değerlendirmelerinde, her jürinin bir oy hakkı vardır. Jüri, üyesi fotoğraflar üzerine değerlendirmelerini yaparak, sebebini açıklayarak oy verir.

Jüri, bir kategoride ilk üçe ödül vereceği gibi değerlendirmesinde tek bir fotoğrafı da ödüllendirebilir. Bu durumda kategoride tek bir ödül açıklanır. Yine jüri değerlendirmesinde herhangi bir kategoride ilk üç fotoğraf dışında mansiyon veya jüri özel ödülü şeklinde ödüller verebilir. Yılın Basın Fotoğrafları Jüri değerlendirmelerinde kategorilerde seçilecek fotoğraf veya fotoğraflarla ilgili her türlü ödüllendirme kararı jürinin oy çokluğu ile alınır.

İtirazlar

Yarışmaya yapılacak itirazlar, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’ne yazılı olarak yapılır. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği ilk toplantısında itirazları değerlendirir.

Yarışma kuralları dışında yapılan tüm başvurular, tasnif dışı bırakılır.

Yarışma Kategorileri

HABER (HBR)LIN

Gündemde olan veya ani gelişen olaylar ile deprem, sel, yangın, savaş ile siyasi olaylar, meclis ve siyasi partilerde yaşanan gelişmeler gibi alanlarda 2021 yılı içerisinde çekilen fotoğraflar katılabilir.

SPOR (SPR)

Spor Toto Spor fotoğrafları kategorisinde her türlü spor organizasyonunda veya hazırlığı sırasında çekilen fotoğraflar ile spor kamuoyunun tanıdığı isimlerin 2021 yılı içerisinde çekilen fotoğrafları katılabilir.

FOTO RÖPORTAJ (FRP)

Konu sınırı olmadan bir hikayeyi anlatan en fazla 10 fotoğraftan oluşan 2021 yılı içerisinde tamamlanmış projeler katılabilir.

PORTRE (PRT)

Şov dünyası, sanat, spor, siyaset ve medya ile politik portreler gibi pek çok alandan şöhretler ile bir hikayesi olan insanları anlatan 2021 yılı içerisinde çekilen fotoğraflar bu dalda katılabilir.

(Portre fotoğrafının fotoğraftaki kişiyi yansıtması önemlidir, portre dalında yalnızca yüz fotoğrafları değerlendirilmeyecektir)

GÜNLÜK YAŞAM (GY)

Günlük yaşamı yansıtan, hayatın içinden sıradan veya sıra dışı yaşamlardan kareler. Ya da foto muhabirinin anlatımı ile farklı bakış açısını yansıtan 2021 yılı içerisinde çekilen hayattan kareler bu dalda katılabilirler.

ÇEVRE VE DOĞA (CVR)

Doğal hayatı, yaban hayatını anlatan fotoğraflar, doğa fotoğrafları ile yangın, sel, kuraklık gibi çevre felaketlerinden 2021 yılı içerisinde çekilen fotoğraflar katılabilir.

Özel Ödüller

SPOR TOTO ÖZEL ÖDÜLÜ

Spor Toto Teşkilat Başkanlığı adına özendirme ödülü olarak spor fotoğrafları arasından seçilir.

KIZILAY “İYİLİK” ÖZEL ÖDÜLÜ

Yılın Basın Fotoğrafları’nda tüm kategoriler arasında Kızılay’ın yurt içi veya yurtdışı faaliyetlerinden kareler ile gönüllülük ve yardım temalı fotoğraflar arasından seçilir.

ASKA ÖZEL ÖDÜLÜ

Yılın Basın Fotoğrafları’nda tüm kategoriler ile Türkiye Güzellikleri ödülleri arasında Türkiye’yi anlatan ve Türk Turizmi’ne değer katan bir fotoğrafa verilir.

MUSTAFA PEKCAN ÖZEL ÖDÜLÜ

Kızılay’ın, Irak’ın Telafer kentindeki Türkmenlere gönderdiği yardım konvoyuna 20 Eylül’de Musul yakınlarında yapılan saldırıda ağır yaralanan Kızılay Foto Muhabiri Mustafa Pekcan, 34 yaşında yaşam mücadelesini 2 Ekim 2004 tarihinde kaybetti.

TFMD ÖZEL ÖDÜLÜ

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği adına özendirme ödülü olarak verilir.

FOTOĞRAFLARI

SIFIR ATIK ÖZEL ÖDÜLÜ

Çevre ve Doğa fotoğrafları arasından “Sıfır Atık” temasını anlatan fotoğrafa verilir.

AB ÖZEL ÖDÜLÜ

Yılın Basın Fotoğrafları’nda tüm kategoriler arasında Avrupa Birliği Türkiye Delagasyonu tarafından belirlenen Çevre veya Göç gibi bir tema üzerine fotoğraflar arasından seçilir.

SGDD ASAM ÖZEL ÖDÜLÜ

Yılın Basın Fotoğrafları’nda tüm kategoriler arasında sığınmacı ve göçmenlik temalı bir fotoğraf veya fotoğraf hikayesine verilir.

RAFET HÜNER ÖZEL ÖDÜLÜ:

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Kurucu ve Onursal Başkanı. (1939 – 19.08.2005)

SEBAHATTİN YILMAZ – CEM EMİR ÖZEL ÖDÜLÜ

DHA muhabirleri Sebahattin Yılmaz (52) ve Cem Emir (26), 2011 yılında Van Depreminde görev yaparken 9 Kasım’da yaşanan artçı depremde çöken Bayram Oteli’nde hayatlarını kaybetti.

Sıfır Atık Özel Ödülü

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, çevresel çalışmalara katkı sağlamayı hedefleri arasına seçmiş ve uzun yıllardır yarışmalarında bu alanda ödüller vermiştir. “Sıfır Atık” projesinin önemine, yaratacağı etki ve sonuçlarına inanıyor ve destekliyoruz.

Sıfır Atık Özel Ödülü, Doğa ve Çevre Fotoğrafların kategorisine yapılacak başvurular arasından seçilecektir. “Sıfır Atık”; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.

Konusu

Atıkların geri dönüşüme katkısı. Geri kazanım süreci. Geri dönüştürülen atıklar, ekonomiye ve çevreye olan katkısı. Geri dönüşümle kazandırılan ürünler. Çevre koruma bilincinin gelişmesine katkı sağlayacak çalışmalar. Atıkların doğal kaynaklarımız üzerindeki baskısı. Denizde ve karada atıkların doğal yaşam üzerindeki etkisi. Gereksiz kullanımlardan ve atıklardan kurtulmuş uygulamalar ve yaşamlar. Buna bağlı olarak “Minimal hayat” felsefesini işleyen fotoğraflar.

Yarışma Jürisi

Yılın Basın Fotoğrafları Jüri Başkanı; Foto Muhabiri Coşkun ARAL

Spor Toto Spor Fotoğrafları Jüri Başkanı; Reuters Türkiye Fotoğraf Editörü Murad SEZER

Türkiye Güzellikleri Jüri Başkanı; Foto Muhabiri Mustafa SEVEN

Jüri Üyeleri

Depo Photos Yayın Yönetmeni Tolga ADANALI, İhlas Haber Ajansı

Genel Koordinatörü İrfan ALTIKARDEŞ, EPA Türkiye Fotoğraf

Editörü Tolga BOZOĞLU, ANP Fotoğraf Editörü (Hollanda) Pelin

TATLI, TFMD Kurucu Üyesi Dursun GÜNDOĞDU, Demirören Medya

Fotoğraf Direktörü Bünyamin AYGÜN, Foto Muhabiri, Gazeteci

(Almanya) Münir BAĞRIAÇIK, Ekonomi Muhabirleri Derneği Genel

Başkanı Turgay TÜRKER, Türkiye Haber Kameramanları Derneği

Başkanı Aytekin POLATEL, Hürriyet Gazetesi Foto Muhabiri TFMD

Başkanı Rıza ÖZEL

Özel Jüriler

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus LAUNDRUT- MEYER,

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut ÇETİN,

ASKA Hotel İş Geliştirme Müdürü Mahir GÜMÜŞ,

Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı Kurumsal İlişkiler ve İletişim Daire Başkanı Yakup Halit BULUT,

SGDD ASAM Genel Koordinatörü İbrahim KAVLAK.

Yarışma İletişim

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği

Tunus Caddesi 6 / 21 Kavaklıdere Çankaya, Ankara

+90 312 4178750

+90 530 4558997

www.tfmd.org.tr

instagram.com/fotomuhabirleridernegi

facebook.com/fotomuhabirleridernegi

twitter.com/fotomuhabirleri

Yılın Basın Fotoğrafları 2022 Ödülleri Programı Ödülleri

Yılın Basın Fotoğrafı: 6.000 ₺ + Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı: 3.000 ₺ + Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
Yılın Haber Fotoğrafı: 1.000 ₺ + Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
Yılın Çevre ve Doğa Fotoğrafı: 1.000 ₺ + Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
Yılın Portre Fotoğrafı: 1.000 ₺ + Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
Yılın Günlük Yaşam Fotoğrafı: 1.000 ₺ + Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
Yılın Foto Röportaj Fotoğrafı: 1.000 ₺ + Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
Tüm kategorilerde 2 ve 3. Yarışmacılara: Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
Sıfır Atık Özel Ödülü: 2.000 ₺ + Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
Kızılay “İyilik” Özel Ödülü: 2.000 ₺ + Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
SGDD ASAM Özel Ödülü: Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
Aska Özel Ödülü: Aska Lara Tatili + Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği
Özel Ödüller: Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 5 ŞUBAT 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi: MART 2022

Yılın Basın Fotoğrafları 2022 Ödülleri Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.tfmd.org.tr/uyelik/index.php/secure/register

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.244 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap