Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2020

Günışığı Kitaplığı tarafından ortaokul öğrencilerinin yazma kabiliyetlerini sergilemeleri ve Türkçeyi etkili kullanabilmeleri için Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2020 düzenleniyor. İlgi duyan ve şartları taşıyan tüm çocukların başvurabileceği ödüllü öykü yarışması başvuruları devam ediyor.

 

Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2020

  Düzenleyen:

Günışığı Kitaplığı

  Kategori: Edebiyat, Öykü, İlkokul-Ortaokul
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir: 6,7 ve 8. sınıf öğrencileri.
  Son Başvuru Tarihi: 22 HAZİRAN 2020
  Sonuç Açıklanma Tarihi:
  Başvuru & Detaylı Bilgi: http://gunisigikitapligi.com/projeler/zeynep-cemali-oyku-yarismasi/
  Ödüller:

İlk 3 dereceyi alanlara başarı ödülü ve Ödüllü Öyküler Kitapçığı’nda yer alma.

- Advertisement -

Yarışma Hakkında

Günışığı Kitaplığı’nın Türkiye genelinde 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri için düzenlediği Zeynep Cemali Öykü Yarışması, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm yurtta duyuruluyor. Çocuk edebiyatımızın usta öykücüsü Zeynep Cemali’nin anısını yaşatmak amacıyla 2011’den beri düzenlenen yarışmanın her yıl değişen seçici kurulunda edebiyatımızın usta isimleri yer alıyor. Her yıl teması, Cemali’nin bir kitabından alınan kılavuz cümleyle belirlenen yarışmada ödüllendirilen ve dikkat çeken öyküler, yıllık hazırlanan ve ücretsiz dağıtılan Ödüllü Öyküler Kitapçığı’nda yayımlanıyor.

Zeynep Cemali Öykü Yarışması, ilkgençliğe adım atan çocukları duygu, düşünce ve gözlemlerini yazarak ifade etmeye özendirmeyi; zengin ve doğru Türkçe kullanımının yerleşmesine katkı sağlamayı; çocukların öğrenim yaşamını yaratıcı uygulamalarla zenginleştirmeyi ve geleceğin yazarlarının yetişmesine öncülük etmeyi amaçlıyor.

Yarışmanın ödül töreni Günışığı Kitaplığı tarafından her sonbaharda gerçekleştirilen Zeynep Cemali Edebiyat Günü kapsamında İstanbul’da yapılıyor. Ödül törenine İstanbul dışından katılacak öğrenciler, velileri ve öğretmenleri, Günışığı Kitaplığı’nın davetlisi olarak İstanbul’da ağırlanıyor; ulaşım ve konaklama giderleri karşılanıyor.

Katılım Koşulları ve Diğer Hususlar

 • Zeynep Cemali Öykü Yarışması’na yalnızca 6, 7, 8. sınıf öğrencileri katılabilir. 5. sınıflar yarışmaya katılamaz.
 • Öyküler, yılın temasına uygun kaleme alınmalıdır. Tema cümlesi, temayı yönlendirmek için kılavuzdur, öyküde yer alması şart değildir.
 • Gençlerin, büyüklerinden yardım almadan özgün metinler oluşturması, değerlendirmede aranan önemli ölçütlerdendir.
 • Yarışmaya katılım kurumsal değil, bireyseldir. Dolayısıyla, okul yönetimleri ve öğretmenler tarafından herhangi bir eleme yapılmadan, yazılan tüm öykülerin gönderilmesi beklenmektedir.
 • Türkçe’nin yanı sıra farklı branş öğretmenlerinin de öykü yazmaya hevesli öğrencilerini yarışmaya katılım için desteklemeleri çok değerlidir.
 • Yarışmaya Türkiye genelinde, 2019 – 2020 öğretim yılında tüm okulların 6, 7 ve 8. sınıflarında okuyan öğrenciler katılabilir.

Yarışma Şartnamesi ve Teknik Şartlar

 • Bir öğrenci yalnızca 1 (bir) öyküyle yarışmaya katılabilir.
 • Birden fazla kişi tarafından ortaklaşa yazılmış öyküler yarışmaya kabul edilmez.
 • Metin, öykü türüne uygun olarak yazılmalıdır.
 • Öykü, Türkçe dilinde yazılmalıdır.
 • Öykü, “Çocuklukta Özgürlük” temasında yazılmalıdır. Esinlenme için önerilen kılavuz cümlenin öyküde kullanılması şart değildir.
 • Öykü, A4 boyutunda dosya kâğıdına, tercihen bilgisayarda 12 punto, “Times New Roman” yazı karakteriyle ya da okunaklı elyazısıyla yazılmalıdır.
 • Öykünün uzunluğunun 1,5 satır aralığıyla, iki (2) A4 sayfadan az, dört (4) A4 sayfadan fazla olmaması önerilir.
 • Öykünün başında öykü adı ve hemen altında da öyküyü yazan öğrencinin adı yer almalıdır.
 • Öykünün posta veya e-posta yoluyla tek (1) kopya gönderilmesi yeterlidir. Yarışmaya kişisel e-posta adresinden değil, danışman öğretmen veya veli e-posta adresinden başvuru yapılmalıdır.
 • Öykülerin en son sayfasında, başvuruda bulunan öğrencilerin adı soyadı, okulunun adı, sınıfı, öğretmeninin adı soyadı, okul adresi ve okul telefon numarası, velisinin adı soyadı ve telefonu ile Zeynep Cemali Öykü Yarışması’na daha önce katıldıysa, katılım yılı yazılmalıdır. Bütün bu bilgiler için, yarışmanın internet sayfasındaki Kayıt Formu’nu eksiksiz doldurmak da yeterli olacaktır.
 • Öğretmen olarak yalnızca bir (1) isim belirtilmelidir.
 • Başvuruların şartnameye uygunluğu Günışığı Kitaplığı raportörleri tarafından denetlenir.

Şartnameye uygun olarak ve zamanında teslim edilen aday öyküler, seçici kurul tarafından değerlendirilir. Ödüle hak kazanan öğrencilere ve ilgili öğretmenine ödülleri İstanbul’da düzenlenecek ödül töreninde verilecektir. Ödüle değer görülen öyküler arasında herhangi bir derecelendirme yapılmayacaktır. Seçici kurul uygun gördüğü en az 3 öyküye ödül verir. Ödüllü öykülerin yanı sıra, dikkat çeken öyküler de, Günışığı Kitaplığı tarafından hazırlanan ve ücretsiz dağıtılan Ödüllü Öyküler Kitapçığı’nda yer alır.

Yarışma Ödülleri

İlk 3 dereceyi alanlara başarı ödülü ve Ödüllü Öyküler Kitapçığı’nda yer alma.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 22 HAZİRAN 2020

Sonuç Açıklanma Tarihi: Yarışma sitesinden takip edebilirsiniz.

          

Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2020 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: http://gunisigikitapligi.com/projeler/zeynep-cemali-oyku-yarismasi/

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.250 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap