Zeytinburnu Belediyesi Geleneksel Kitap Okuma Yarışması 2024

Zeytinburnu Belediyesi tarafından, bireylerin kitaplarla olan dostluğunu pekiştirmek amacıyla Zeytinburnu Belediyesi Geleneksel Kitap Okuma Yarışması 2024 düzenleniyor. Ödüllü kitap okuma yarışması başvuruları devam ediyor.

Zeytinburnu Belediyesi Geleneksel Kitap Okuma Yarışması 2024

Düzenleyen:Zeytinburnu Belediyesi
Kategori:Kitap Okuma Yarışması, Edebiyat Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:İlkokul 4. sınıftan itibaren bütün öğrenciler ve yetişkinler.
Son Başvuru Tarihi:06 NİSAN 2024, Saat 18.00
Sonuç Açıklanma Tarihi:MAYIS 2024
Ödüller:Birincilik Ödülü: 20.000 ₺
İkincilik Ödülü: 16.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 12.000 ₺
Dördüncülük Ödülü: 8.000 ₺
Beşincilik Ödülü: 6.000 ₺
6, 7, 8, 9 ve 10’unculuk Ödülü: 4.000 ₺

İlk üç dereceye girenler, ailelerinden iki kişiyle birlikte 5 gece 6 gün sürecek olan Çanakkale Doğa ve Tarih Kampı’yla ödüllendirilecektir.

- Advertisement -

Yarışma Hakkında

Kitaplar, bizi daha bilgili, erdemli, zeki ve en önemlisi daha iyi insanlar yapar. Ufkumuzun genişlemesini, dünyayı yeni ve başka gözlerle görebilmemizi, muhakeme ve kavrayış gücümüzün artmasını sağlar. Dünyada yalnız olmadığımızı hatırlatır bize, merhametli ve adilâne yaşamayı öğretir. “Kitap okumak ne işe yarar?” sorusuna her biri ötekinden doğru ve anlamlı pek çok cevap verebiliriz ama her zaman hatırımızda tutmamız gereken şudur: Kitaplar, insanın yeryüzündeki en hasbi ve vefalı dostlarıdır. Tam on dokuz yıl önce, “Okumak sizden, ödüllendirmek bizden” diyerek ilkini düzenlediğimiz kitap okuma yarışmamız artık gelenekselleşti. Bu dostluk hareketi hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Ne mutlu bizlere ki, bugüne kadar 88.000 kişi ailemize katıldı, bu vesileyle binlerce kitap okundu, en nihayetinde her yıl büyük bir heyecan ve merakla beklenen coşkulu bir yarışma haline geldi. Elinizdeki broşürde; yarışmaya katılım şartları, sınav ve değerlendirme süreçleri, başvuru merkezleri ve ödüller yer almaktadır. Kitaplarla olan kadim dostluğumuzu pekiştirecek ve her halükârda dostluğun kazanacağı nice yarışmalarda buluşmak üzere.

Yarışma Başvuru Koşulları

 • Yarışmaya katılmak isteyen 1. Grup (4-5. sınıflar) ve 2. Grup (6, 7, 8. sınıflar) Bilgi Evlerine; 3. Grup (lise öğrencileri) ve 4. Grup (yetişkinler) Bilgi Evleri veya Gençlik Merkezine üye olmalıdır.
 • Yarışmaya Zeytinburnu sınırları içerisinde ikamet eden, okuyan, çalışan veya Bilgi Evleri ile Gençlik Merkezimize üye olan; ilkokul 4. sınıftan itibaren bütün öğrenciler ve yetişkinler katılabilir.
 • Kitap listeleri 19 Şubat 2024 Pazartesi gününden itibaren Bilgi Evlerinden, www.zeytinburnu.istanbul, www.bilgievi.org.tr ve zeygem.org.tr web sayfalarından ilan edilecektir.
 • Yarışmaya katılmak isteyenler Bilgi Evlerine ve Gençlik Merkezine müracaat edip yarışmaya kayıt yaptırmalıdır.

Yarışma Katılım Şekli

 • Yarışma 4 grupta yapılacak ve değerlendirilecektir: I. Grup: 4 ve 5. sınıflar II. Grup: 6, 7 ve 8. sınıflar III. Grup: Lise öğrencileri IV. Grup: Yetişkinler
 • Her grup için 5 kitap belirlenmiştir. Lise öğrencileri ve yetişkinler aynı kitapları okuyacak; fakat sınav sonuçları ayrı değerlendirilecektir.
 • Katılımcılar, kitaplarını 19 Şubat 2024 Pazartesi gününden itibaren Bilgi Evlerinden ve Gençlik Merkezinden ödünç alabilecekleri gibi; yazar, yayınevi ve baskı aynı olmak koşuluyla kendileri de temin edebileceklerdir.
 • Katılımcılar 4 Mayıs 2024 Cumartesi günü yapılacak sınava kadar kendi gruplarındaki 5’er kitabı okuyacaklardır.
 • Katılımcılar, yarışma için Bilgi Evlerinden ve Gençlik Merkezinden her seferde bir kitabı 7 gün süreyle ödünç alabileceklerdir.
 • Her bir grup için belirlenmiş kitaplardan toplam 100 soru sorulacaktır.
 • Sorular çoktan seçmeli test şeklinde olacaktır. I ve II. gruplarda (4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflar) 3 yanlış 1 doğru cevabı götürecektir. Lise ve yetişkin gruplarında ise 4 yanlış 1 doğru cevabı götürecektir.
 • Katılımcılar, sınav anında kendisini tanıtacak bir kimlik kartını yanında bulundurmalıdır.
 • Katılımcıların sınav saatinden en az 1 saat önce sınav yerinde hazır bulunmaları gerekmektedir.
 • Sınav, 4 Mayıs 2024 Cumartesi günü Haluk Ündeğer İlkokulu ve Haluk Ündeğer Anadolu Lisesinde; a. I. ve II. Gruplar için saat 10.00’da, b. III. ve IV. Gruplar için saat 14.00’te yapılacaktır.
 • Sınav süresi her bir grup için 100 dakikadır. Katılımcı; cevaplama işlemini erken tamamlamış olsa bile, sınavın ilk 30 dakikası ve son 15 dakikasında sınav salonundan dışarı çıkarılmayacaktır.
 • Kurallara aykırı bir hal ve usulsüzlük tespitinde yarışmacının sınavı iptal edilecektir.
 • Soru itirazları, sınav bitiminden sonraki üç iş günü içinde mesai saati bitimine kadar Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne dilekçeyle bildirilebilir. 3 günden sonra yapılacak itirazlar kabul edilmeyecektir.
 • Bu yarışmaya Zeytinburnu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün 18. Geleneksel Kitap Okuma Yarışması’nda görevli personelleri ile birinci dereceden yakınları katılamaz.
 • Zeytinburnu Belediyesi, 18. Geleneksel Kitap Okuma Yarışması’yla ilgili değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
 • Yarışmaya katılanlar, şartname koşullarını kabul etmiş sayılacaktır.
 • Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilecek ödül töreninde dereceye giren katılımcılara ödülleri takdim edilecektir.

Yarışma İletişim

Bilgi Evleri Koordinatörlüğü

Beştelsiz Mahallesi 124. Sokak No:2 34020 Zeytinburnu, İstanbul

Telefon: (0212) 413 11 11

Dâhili: 3218 – 3210

Zeytinburnu Belediyesi Geleneksel Kitap Okuma Yarışması 2024 Ödülleri

Birincilik Ödülü: 20.000 ₺
İkincilik Ödülü: 16.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 12.000 ₺
Dördüncülük Ödülü: 8.000 ₺
Beşincilik Ödülü: 6.000 ₺
6, 7, 8, 9 ve 10’unculuk Ödülü: 4.000 ₺

İlk üç dereceye girenler, ailelerinden iki kişiyle birlikte 5 gece 6 gün sürecek olan Çanakkale Doğa ve Tarih Kampı’yla ödüllendirilecektir.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 06 NİSAN 2024, Saat 18.00

Sınav Tarihi: 04 MAYIS 2024

Sonuçların Açıklanma Tarihi: MAYIS 2024

Ödül Töreni: 11 MAYIS 2024

Zeytinburnu Belediyesi Geleneksel Kitap Okuma Yarışması 2024 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://bilgievi.org.tr/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.236 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap