Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri Yarışması

Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları desteği ile şair ve yazarlara yönelik Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri Yarışması düzenliyor. İki ayrı kategoride düzenlenen yarışma, eser sahiplerinin başvurusunu bekliyor.

 

Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri Yarışması

  Düzenleyen:

Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 

  Kategori: Edebiyat, Şiir, Roman
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir: 2019 Yılında Roman ya da Şiir Kitabı yayınlanmış kişiler ve gençler.
  Son Başvuru Tarihi: 20 HAZİRAN 2020
  Sonuç Açıklanma Tarihi: KASIM 2020
  Ödüller:

Attilâ İlhan Edebiyat Ödülü Şiir Kitabı Birincisi: 7.500 ₺

Attilâ İlhan Edebiyat Ödülü Roman Kitabı Birincisi: 7.500 ₺

Vakıf Özel Teşvik Ödülü İlk Şiir Kitabı Birincisi: 2.500 ₺

Vakıf Özel Teşvik Ödülü İlk Roman Kitabı Birincisi: 2.500 ₺

Yarışma Hakkında

Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri her yıl “Şiir” ve “Roman” dallarında ve toplam dört kategoride verilir: Bir şiir kitabına verilen ‘Attilâ İlhan Şiir Ödülü’ ve bir romana verilen ‘Attilâ İlhan Roman Ödülü’nün yanı sıra, ilk romanını ve ilk şiir kitabını yayınlayan 30 yaş altı erkek ve/veya yaş sınırlaması olmaksızın kadın yazarlara yönelik olarak iki “Vakıf Özel Teşvik Ödülü” verilecektir.

Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri Yarışma Şartnamesi

  • Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri “Şiir” ve “Roman” dallarında bir şiir kitabına ve bir romana verilir. Ayrıca 30 yaş altı erkek adaylara ve yaş sınırı olmaksızın kadın adaylara yönelik olarak bir ‘ilk roman’ ve bir ‘ilk şiir kitabı’na “Vakıf Özel Teşvik Ödülü” verilir. 
  • Ödüller için oluşturulan seçici kurullar, Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı tarafından seçici kurul başkanları ile koordineli olarak belirlenen beşer kişiden oluşur. İstifa ya da vefat nedeniyle boşalan üyeliklere seçici kurul ve vakıf yönetiminin koordinasyonu ile yeni üyeler belirlenir.
  • Roman ve şiir ödüllerine bir takvim yılı içinde (1 Ocak – 31 Aralık 2019 -birinci baskı-) yayımlanmış eserler başvurabilir.
  • Seçici kurul Türk edebiyatında Attilâ İlhan’ın temsil ettiği düzeye ve her eserinde öne çıkartmaya gayret ettiği ‘ulusal kültür bileşimini gerçekleştirme’ misyonuna layık olacak eserleri seçmeye özen gösterir.

Katılım Şekli ve Değerlendirme

  • Ödüle aday olacak şair ve yazarlar ya da yayınevleri 20 Haziran 2020 akşamına kadar Sıraselviler Caddesi, Billurcu sokak No 26 kat 2 Taksim, Beyoğlu – 34433 İstanbul adresine, hangi kategoriden aday olunduğuna dair (Attilâ İlhan Edebiyat Ödülü ya da Vakıf Özel Teşvik Ödülü) imzalı bir yazı, kısa özgeçmiş ve iletişim bilgileri (adres, telefon, e-posta adresi) ile birlikte 10 (on) nüsha kitabı elden, posta ya da kargo ile teslim etmelidir.
  • Şiir Ödülleri’nde ‘Toplu Eserler’ başlığı altında şairin tüm şiirlerinin yer aldığı eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
  • Her yıl Ekim ayının ikinci yarısı içinde Roman ve Şiir Seçici Kurulları toplanır. Vakıf tarafından görevlendirilen ödül sekreteryası, yazışmaları yürütmek için toplantılara katılır.  Roman Ödülü’nde raportör de toplantılara katılır.
  • İki Seçici Kurul’un toplantılarının hemen ardından belirlenen uygun bir tarihte ödül sonuçları açıklanır.
  • Seçici Kurul Onursal Başkanı ve Seçici Kurul Başkanı’nın yönetiminde toplanan Seçici Kurul, eserlerin değerlendirildiği konuşmaların ardından oylamaya geçer. Oylamada yarıdan bir fazla oy alan eser, katıldığı alanda Attilâ İlhan Edebiyat Ödüllü’nü hak eder. Yeterli toplama varılamadığı durumlarda oylamayı kazanmış eserler üzerinde, Seçici Kurul Başkanı’nın uygun göreceği şekilde oylamalar tekrar edilir. Oy eşitliği durumunda seçici kurul başkanının ikinci oyu belirleyici olur.
  • Seçici kurul toplantısına katılamayan üyeler, oylarını kapalı zarflı bir yazıyla önceden Seçici Kurul Başkanı’na gönderirler. Bu oylar, oylamaların tekrarı sırasında değişmez.

Yarışma Seçiciler Kurulu

Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri Seçici Kurul Onursal Başkanı: Doğan Hızlan


Roman:
Mehmet Eroğlu (Başkan),
Deniz Yüce Başarır,
Faruk Şüyün,
Seval Şahin,
Ali Cem İlhan.


Şiir:
Metin Celal (Başkan),
A. Ali Ural,

Adnan Özer,
Tuğrul Tanyol,
Kerem Alışık.

Yarışma İletişim

www.tilahan.org
Tel: 0212 243 95 25
Faks: 0212 243 29 80
e-posta: bilgi@aibskv.org

Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri Yarışması Ödülleri

Attilâ İlhan Edebiyat Ödülü Şiir Kitabı Birincisi: 7.500 ₺

Attilâ İlhan Edebiyat Ödülü Roman Kitabı Birincisi: 7.500 ₺

Vakıf Özel Teşvik Ödülü İlk Şiir Kitabı Birincisi: 2.500 ₺

Vakıf Özel Teşvik Ödülü İlk Roman Kitabı Birincisi: 2.500 ₺

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 20 HAZİRAN 2020

Sonuç Açıklanma Tarihi: KASIM 2020

Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: http://tilahan.org/5-attila-ilhan-edebiyat-odulleri-sair-ve-yazarlarimiza-acik-cagri/

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.221 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap