Çocuk ve Genç Kalem Öykü Yarışması

Özgür Pencere Çocuk Edebiyatı Grubu tarafından çocuklar ve gençlerin yazmaya teşvik edilmesi ve okumaya yönlendirilmesi ve çocuk ve gençlerin kendilerini yazarak ifade etmelerini sağlamak amacıyla 2021 Çocuk ve Genç Kalem Öykü Yarışması düzenleniyor. Bu yıl 17.’si düzenlenen ödüllü öykü yarışması başvuruları devam ediyor.

Çocuk ve Genç Kalem Öykü Yarışması

  Düzenleyen: Özgür Pencere Çocuk Edebiyatı Grubu
  Kategori: Öykü Yarışması, Edebiyat Yarışmaları, Kültür-Sanat Yarışmaları,  İlkokul – Lise Yarışması
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir:

5-6 ve 7-8. sınıflarda (Çocuk Öykü Yarışması için) ve 9-10-11-12. sınıflarda (Genç Kalem Öykü Yarışması için) 

  Son Başvuru Tarihi: 25 ARALIK 2020 
  Sonuç Açıklanma Tarihi: MART 2021
  Ödüller:

Değerlendirme sonucunda dereceye giren çocuklara plaket, öykülerinin yer aldığı öykü kitabı verilecektir.

   

- Advertisement -

Yarışmanın Adı

Özgür Pencere Çocuk ve Genç Kalem Öykü Yarışması 2021

Yarışma Hakkında

Özgür Pencere Çocuk Edebiyatı Grubu olarak, bu yıl 17. kez öyküleri kitaplaştıracağımız ulusal boyutta yaygınlaşan Yarışmamızın duyurusudur.

Bu ödüllü yarışma ile çocuklara, gençlere yazmayı sevdirmek, kendilerini yazılı olarak daha iyi ifade edebilmelerine yardımcı olabilmek ve okumaya yönlendirmek, Öykü yazarlığının genç kuşaklarca da sürdürülmesinin teşvik edilmesi, okuyan, düşünen ve yazan bireylerin ortaya çıkmasına katkı sağlamak, özellikle toplumda dil bilincinin yerleşmesi, dilin doğru ve etkin biçimde kullanılması ve geliştirilmesini amaçlayarak 18 yıl önce bir yola çıktık.

Yarışma Konusu ve Amacı

5-6. sınıflar, 7-8. sınıflar  ve Lise guruplarındaki çocukların ve gençlerin katılabileceği bu öykü yarışması ile, öykü nedir, Türk öykücülüğünün gelişimi, öykü kavramının anlamı ve önemi ile ilgili okulda edindikleri bilgilere katkı sağlayabilmek ve öykücülüğü sevdirirken yetenekli çocuklarımıza yarışma sonrasında da devam edecek bir edebiyat sevgisi kazandırmak istedik.

Aynı zamanda, ödül alan çocuklarımızın öykülerinden derlediğimiz kitaplarla hem genç yazarlarımıza kalıcı bir anı sunmayı hem de bu kitapların satışından elde edilen gelirle ihtiyacı olan yoksul öğrencilere kırtasiye ve giysi yardımı yapmayı hep sürdürdük.

Başvuru Şartları

  • 5-6 ve 7-8. sınıflarda (Çocuk Yarışması için); 9-10-11-12. sınıflarda (Genç Öykü Yarışması için) olmak,
  • Öykünün katılımcı tarafından yazılmış olması,
  • Öykülerin öğretmenler tarafından okunup, onaylanmış olması yeterlidir.
  • Öyküler en fazla iki A4 sayfayı geçmeyecek şekilde, bilgisayarda yazılıp, tek nüsha olarak e-postayla yarışma iletişim adresine gönderilecektir.
  • Yarışmada konu serbesttir. Her yarışmacı en fazla iki öyküyle yarışmaya katılacaktır.
  • Değerlendirmede öykülerin; a) Türkçe’nin dil kurallarına, b)Yaratıcılık ve özgünlüğe uygunluğu ve özellikle de c) Öykü yazım özelliklerini taşıyor olması önemlidir.
  • Öğretmenlerin sınıf içi kompozisyon çalışmalarından derledikleri çalışmaları, öykü dışı türleri göndermemeleri önemle rica edilir.
  • Öykülerin önceden başka bir yarışmaya gitmemiş olması, yayınlanmamış olması şarttır. Böyle bir durum tespit edildiğinde, öykü ödül almış bile olsa, ödül geri alınır.
  • Her katılımcı yollayacağı e-postaya:

a. Şartnameye ek olarak verdiğimiz katılım formunu eksiksiz ve doğru olarak doldurmaları b. Kurum hesabına yatıracakları (fakir öğrencilere her sene yaptığımız kırtasiye yardımında kullanılmak üzere) 25 TL (Yirmibeş Türk Lirası’nın) dekontuyla, başvurabilir.

  • Örneğini okullara gönderdiğimiz başvuru formu doldurulmamışsa, şartnamede belirtilen kurallar dışındaki öyküler/çalışmalar yollanmışsa ve/veya bu tarihten sonraki yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

Seçici Kurul

Aysu Erden, Feyza Hepçilingirler, Kezban Şahin Taysun, Mehmet Güler, Necdet Neydim, Nemika Tuğcu, Özcan Karabulut, Tarık Günersel, Yasemin Yazıcı, Zeynep Aliye

Jüri olarak okumanın her aşamasında yer alacak değerlendirme grubu:

Ş.Sema Tuncel, Şeyda Berk

Yarışma İletişim

 İrtibat Kişisi: Sema TUNCEL: sstuncel@gmail.com

 info@ozgurpencere.com

İletişim numarası: 0 535 422 1718

Yarışma Ödülleri

Değerlendirme sonucunda dereceye giren çocuklara plaket, öykülerinin yer aldığı öykü kitabı verilecektir. Gerekli görüldüğü takdirde özel ödül verilebilir.

Yayınlanmaya değer görülen öyküler daha sonra kitap haline getirilecek ve fakir çocuklar yararına satışa sunulacaktır.

Yarışma Takvimi

Son Katılım Tarihi : 25 ARALIK 2020
Sonuç Açıklanma Tarihi : MART 2021

Çocuk ve Genç Kalem Öykü Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: http://www.ozgurpencere.com/cocuk-ve-genc-kalem-oyku-yarismasi.html

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.246 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap