DAKA SOGIP Dijital Girişimcilik Vaka Yarışması

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından 2019 yılında hayata geçirilen Sosyal Girişimcilik Programı kapsamında DAKA SOGIP Dijital Girişimcilik Vaka Yarışması düzenleniyor. TRB2 Bölgesi illeri olan Bitlis, Hakkari, Muş ve Van’da sosyal girişimciliği ve girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak; gençleri sosyal fayda odaklı kalkınma faaliyetlerine teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışma 18-29 yaş aralığındaki tüm gençlerin katılımına açık. Gençleri yenilikçi düşünmeye, girişimci bir bakış açısıyla sorun çözmeye davet eden Vaka Yarışması kazananlarını çeşitli ödüller bekliyor.

DAKA SOGIP Dijital Girişimcilik Vaka Yarışması

  Düzenleyen:

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı

  Kategori: Proje Yarışmaları, Fikir Yarışmaları, Girişimcilik, Sosyal Girişimcilik
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir:

18-29 yaş aralığındaki herkes.

  Son Başvuru Tarihi: 13 ARALIK 2020
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 18 ARALIK 2020
  Ödüller:

Birincilik Ödülü: TABLET

İkincilik Ödülü: AKILLI SAAT

Üçüncülük Ödülü: TAŞINABİLİR ŞARJ CİHAZI (Powerbank)

İlk 10’da yer alan tüm yarışmacılara girişimcilik konulu Kişisel Gelişim Kitap Seti ödülü.

   

- Advertisement -

Vaka Yarışması Hakkında

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından 2019 yılında başlatılan Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Sosyal Girişimcilik Programı (DAKA SOGİP) kapsamında TRB2 Bölgesi illeri Van, Muş, Bitlis ve Hakkâri’de gerçekleştirilen Sosyal Girişimcilik Eğitimleri’yle çok sayıda genç sosyal girişimcilikle tanıştırılmıştır. Gerçekleştirilen 2 günlük atölye eğitimlerinde sosyal girişimcilik ve girişimciliğe dair birçok yeni kavramı tanıyan ve alana ilgi duymaya başlayan gençlere yönelik bir de Sosyal Girişimcilik Vaka yarışması düzenlenmiştir. Bir sosyal girişim vakasına yönelik sürdürülebilir gelir modeli önerilerinin istendiği yarışmaya 4 ilden birçok genç farklı önerileriler sunmuştur.

Ajans tarafından bu defa dijital girişimcilik odağa alınarak bu yarışmaların ikincisi düzenlenecektir. Bölge gençlerinin ortak sorunlarından biri vakalaştırılarak yine gençlerin bu alanda yenilikçi ve özgün fikirlerle çözüm önerileri sunmasının hedeflendiği yarışmada kazananları çeşitli ödüller beklemektedir. Yarışma, her bölgeden ve şehirden gençlerin fikir önerebilmesi amacıyla ulusal çapta düzenlenmektedir.

Yarışmanın Amacı

 • Gençlerin örnek vakalar üzerinden girişimcilik ve sosyal fayda konularında yenilikçi fikirler geliştirmelerine katkıda bulunmak.
 • Gençlerin dijital alandaki girişimlerini desteklemek ve pratik yapmalarına imkân tanımak.
 • Dijital alanda uygulanabilir ve sürdürülebilir iş modellerinin kurgulanmasını sağlayarak bölge ve ülke gençlerinin bu pazarda yer almalarını kolaylaştırmak.
 • DAKA SOGİP kapsamında oluşturulan sosyal fayda odaklı girişimcilik ekosisteminin gelişmesine katkı sunmak.
 • TRB2 Bölgesi’nde genç girişimciliği destekleyerek; gelecekte kalkınma alanında aktif rol üstlenecek bireylerin daha donanımlı kılınmasına katkı sağlamak.
 • Bölgede girişimcilik kapasitesini artırmaya katkı sunmak.

Yarışmaya Kimler Katılabilir

DAKA SOGİP Dijital Girişimcilik Vaka Yarışması’na Türkiye’nin her yerinden 18-29 yaş aralığındaki tüm gençler katılabilir.

Değerlendirme Ölçütleri

Vaka Sorusu için geliştirilecek fikirlerin değerlendirme ölçütleri aşağıdaki gibidir:

-Uygulanabilirlik (Bölge Koşullarına Uygunluk ve Gerçekçilik): %40

-Yenilikçilik: %20

-Sürdürülebilirlik: %30

-Fikrin Hazırlanmasına Gösterilen Özen: %10

DAKA SOGIP Dijital Girişimcilik Vaka Yarışması Başvuru Şekli

Yarışmacılar, Vaka Sorusu için geliştirdikleri fikirleri (En az 1 en fazla 5 sayfa) dakasogip@gmail.com mail adresine ileterek başvurabileceklerdir. Gönderilecek mailde “Konu” kısmına “DAKA SOGİP Dijital Girişimcilik Vaka Yarışması Başvurusu” yazmaları ve maile ayrı bir şekilde aşağıdaki bilgileri eklemeleri gerekmektedir.

Ad – Soyad:                                 

İkamet Edilen İl

Okul/Bölüm/Sınıf (Varsa):

Yaş:

Telefon Numarası:

E-posta:

Dijital Girişimcilik Vakası

Dijital Girişim Adı

7D Dijital Hizmetler

Dijital Girişimin Kuruluş Hikayesi ve Faaliyet alanları

Van’da yaşayan ve üniversiteden yeni mezun olan 3 arkadaş, üniversite yıllarında dahil oldukları programlar ve aldıkları eğitimler sonrası dijital alanda hizmet vermek için bir ekip kurmaya karar verirler. Bünyelerine farklı alanlardan bilgi sahibi gençleri de dahil ederek bir takım oluştururlar. Takımda, Bilgisayar Mühendisliği lisans mezunu 2 kişi, Bilgisayar Programcılığı ön lisans mezunu 1 kişi, meslek lisesi Bilişim Sistemleri ve Web Programlama Bölümü’nden mezun 2 kişi ve diğer alanlardan lisans mezunu olup dijital konularda kendini geliştiren 2 kişi olmak üzere toplam 7 kişi yer alır.

Bu takım, mevcut bilgi ve yeteneklerini kullanarak Van’da, bölgede ve ulusalda dijital hizmetler vermek için bir şirket kurar. Şirket bünyesinde verebilecekleri hizmetlerini tanıtmak ve müşteriye ulaşmak için bir web sitesi kurarlar. Şehirdeki çeşitli kurum/kuruluşların düzenlediği etkinliklere katılan gençler aktif bir şekilde tanıtım çalışmalarına girişirler. Ayrıca diğer şehirlerde de dijital hizmet ihtiyacı duyan firma ve kuruluşlarla iletişime geçerler.

Aradan 1 yıl gibi bir süre geçmesine rağmen bu ekip dijital hizmetler sunabilecekleri iş teklifleri alamaz. Çeşitli zamanlarda açık çağrı ile yayınlanan bilişim hizmetleri/dijital hizmet alımı ilanlarına detaylı teklifler sunan bu ekibe neredeyse hiç olumlu dönüş yapılmaz. Bireysel çevrelerinden gelen 2-3 web sitesi tasarım hizmeti talebinin dışında bu ekip neredeyse hiç iş alamaz.

Süreç içerisinde iş bağlantıları kurmak için daha fazla çaba sarf eden ekip, sosyal medya kanalları, bireysel bağlantılar, kurumsal işbirlikleri de dahil bir çok mecrada kendilerini ifade edip; bu alanda hizmet sunmaya çalışılar. Ancak 2. yılın sonunda da toplam 2-3 kısa süreli web tasarım/içerik geliştirme işi dışında iş alamazlar. Diğer şehirlerde bulunan ve hizmet almak isteyen firma ve kuruluşlar bu girişimin Van merkezli çalıştığını öğrenince hizmet almaktan vazgeçer.

Bireysel çevrelerinden aldıkları işleri detaylı şekilde yapmalarına ve önemli yeteneklere sahip olduklarını düşünmelerine rağmen bu alanda bekledikleri geri dönüşleri alamayan gençlerde hayal kırıklıkları baş gösterir. Gençlerden 3’ü mevcut yetenekleriyle çok daha fazla iş yapabileceklerini ve daha fazla önemseneceklerini düşünerek İstanbul-Ankara gibi şehirlere yerleşir. Diğer 4 genç ise “yaşadığım şehirde fark yaratmalıyım ve yeteneklerimle/verdiğim hizmetlerle buraya değer katmalıyım” düşüncesiyle bulundukları ilden ayrılmaz ve bu alanda hem gelir elde edip hem de faydalı olabilmek hedefiyle kalmaya devam eder.

Vaka Sorusu

7D Dijital Hizmetler Girişimi’nin kurucuları olan bu gençler Van ili merkezli olmak üzere; mevcut bilgi ve yetenekleri ile nasıl daha fazla gelir getirici iş alabilir? Gençler hangi bilgi/yeteneklerini kullanarak bölgesel, ulusal ya da uluslararası alanda daha kârlı ve faydalı hizmetler sunabilir? Van merkezli çalıştıkları için tercih edilmeme sorununu nasıl aşabilirler? Bu genç girişimciler verecekleri hizmetleri hangi mecralarda pazarlayabilir ya da daha fazla tanınır kılabilir? Gençler ekiplerini nasıl güçlendirebilir?

7D Dijital Hizmetler Girişiminin Mevcut Durumu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 1. Ekip, 18-29 yaş aralığındaki 4 gençten oluşmaktadır. (Ekibin büyümesi ve güçlendirilmesi istenen bir durumdur.)
 2. Gençler, tanıdıklarına ait olan başka bir işletmenin küçük bir odasını ofis olarak kullanıp bir araya gelebilmektedir. Burada dijital hizmetleri üretebilecekleri temel bazı araç-gereçlere sahiptirler. (Grafik tasarım hizmetlerine uygun bilgisayar, yazıcı-tarayıcı, çeşitli programlar ve yazılımlar.)
 3. Gençler yaptıkları işi ailelerine açıklamakta zorluk yaşamakta; sabit bir iş bulup düzenli maaş alacakları bir hayat yaşamaları konusunda zaman zaman zorlanmaktadır.
 4. Gençler, daha büyük şehirlere gitmektense yaşadıkları şehirde kalıp; yalnızca dönemsel iş gezileri ve programları için şehir dışına çıkmayı istemektedir.
 5. “Neden beklediğiniz sayıda ve büyüklükte işler alamıyorsunuz? Neden hak ettiğinizi düşündüğünüz değeri görmüyorsunuz sizce?” sorularına gençler şu cevapları vermiştir:
 6. Kendilerinden önceki kuşak (5-10 yıl önceki süreç) dijital yetkinliklere sahip olmamalarına rağmen çeşitli işler almış; ancak yeterli bilgiye sahip olmadıkları için bu işlerin çoğunda başarısız bir tablo ortaya koymuştur.
 7. Önceki hizmetlerdeki kalitesizlik sonrası oluşan bu güven kaybı nedeniyle yereldeki kamu kurumları ve özel sektör kuruluşları daha çok il dışından bu hizmetleri almayı tercih etmektedir.
 8. Şehir dışından (İstanbul-Ankara-İzmir ve diğer şehirler) hizmet talebi olan firma ve kuruluşlar, 7D Dijital Hizmetler girişiminin Van’da olduğunu öğrenince hizmet taleplerini iptal etmektedir. “İstanbul’da olsaydınız sizinle çalışırdık.” şeklinde geri bildirimde bulunmaktadır.

Dijital Girişim Tarafından Sunulan/Sunulabilecek Hizmetler

Gençler, 7D Dijital Hizmetler bünyesinde aşağıdaki bilgi, yetenek ve beceriye sahiptir:

 • Bilgisayar donanımı, yazılımı ve (network) ağ yapıları üzerine hizmetler.
 • Web sitesi veya E-ticaret sitesinin tüm boyutlarıyla kurulumu ve yönetimi.
 • Farklı sektörlere yönelik otomasyon yazılımları geliştirme. (Örneğin bir restoranın sipariş alma, fiyatlandırma, sipariş kapatma vb. işlemlerinin gerçekleştirildiği yazılımları hazırlama ve teknik destek sunma)
 • Bilgisayar donanımı ve ağ yapıları üzerinde gerçekleşecek arızaları giderme ve yeni ağ yapıları oluşturabilme.
 • Siber güvenlik hizmetleri.
 • Veri kurtarma hizmetleri.
 • Kişisel verilerin kullanımı, işlenmesi ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) süreçleri ile ilgili hizmetler.
 • Web tasarım, afiş tasarım, logo tasarım vb.
 • Sosyal medya yönetimi.
 • Mobil uygulama geliştirme. (Andorid/IOS)
 • Oyun geliştirme.

Yarışmacılardan Beklenenler

 1. Yarışmacı, 7D Dijital Hizmetler Girişiminin hangi dijital hizmeti/hizmetleri sunarak daha kârlı ve faydalı çalışmalar yapabileceğini önermelidir.
 2. Yarışmacı, önerdiği fikirde yer alan hizmetin hangi kurumlara, şirketlere ya da kişilere sunulacağını ayrıntılı şekilde açıklamalıdır.
 3. Yarışmacı, 7D Dijital Hizmetler Girişiminin, bulunduğu şehirde, bölgede ve ulusalda nasıl pazar oluşturabileceği; kurumlar ve özel sektöre hangi yenilikçi metotlarla hizmet sunabileceğine dair özgün ve gerçekçi fikir önerileri sunmalıdır.
 4. Yarışmacı, önerdiği fikirdeki hizmetin nasıl pazarlanacağını, hangi araçların kullanılarak yaygınlaştırılacağını belirtmelidir.
 5. Yarışmacı, önerdiği fikirde yer alan dijital hizmetin tahmini ne kadar gelir getireceğini belirtmelidir (yıllık, aylık, günlük ya da hizmet başına gerçekçi bir tahmini hesaplama).
 6. Önerilecek fikirler en az 1 sayfa (300 sözcük) en fazla 5 sayfa olacak şekilde Word ya da PowerPoint olarak iletilmelidir (Fikirlerinizi yazı, görsel ve grafiklerle zenginleştirebilirsiniz).

*Not: Yarışmacılar yalnızca bu Vaka’ya yönelik önerilerde bulunmalıdır. Sunulacak fikir önerileri Vaka Sorusu’nun cevapları niteliğinde olmalıdır. Yeni bir vaka kurgulanması, farklı sektörleri ilgilendiren çözüm önerilerinin sunulması istenmemektedir. “Bir uygulama ya da oyun geliştirsin ve markete koysun.” şeklinde kolay akla gelebilecek öneriler değil; bu hizmetin hangi şekilde hazırlanabileceği, hangi grubun hangi ihtiyacına çözüm olarak sunulacağı, ne kadar maliyet ve kârlılık oluşturacağı sorularının cevabını da içeren uygulanabilir fikirler olmalıdır.

Yarışma İletişim

Yarışma ile ilgili sorularınızı DAKA SOGİP e-posta adresi veya sosyal medya hesaplarından iletebilirsiniz.

E-posta: dakasogip@gmail.com

Instagram: @dakasogip /

Twitter: @dakasogip /

Facebook: @dakasogip

DAKA SOGIP Dijital Girişimcilik Vaka Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: TABLET

İkincilik Ödülü: AKILLI SAAT

Üçüncülük Ödülü: TAŞINABİLİR ŞARJ CİHAZI (Powerbank)

İlk 10’da yer alan tüm yarışmacılara girişimcilik konulu Kişisel Gelişim Kitap Seti ödülü.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 13 ARALIK 2020

Sonuçların Açıklanması: 18 ARALIK 2020

DAKA SOGIP Dijital Girişimcilik Vaka Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.daka.org.tr/haberler/771

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.250 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap