Dışişleri Bakanlığı Makale Yarışması

Dışişleri Bakanlığı, ülkemizdeki gençlerin dış politika meselelerimize kendi bakış açılarıyla yaklaşması ve 2023 hedefleri doğrultusunda bu alanda kendilerini geliştirmeleri amacıyla ‘Sahada ve Masada Güçlü Diplomasi: Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türk Dış Politikası’ konulu makale yarışması düzenliyor. Kazananları yurtdışı resmi ziyaretinde yer alma ve para ödülü fırsatları bekliyor.

Dışişleri Bakanlığı Makale Yarışması

  Düzenleyen: T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM)
  Kategori: Bilim, Diğer
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye ve Mavi Kart Sahipleri
  Kimler Başvurabilir: Uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk, iktisat, işletme,  maliye, finans, tarih, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım veya psikoloji lisans öğrencileri.
  Son Başvuru Tarihi: 15 Aralık 2019
  Sonuç Açıklanma Tarihi: —-
  Başvuru & Detaylı Bilgi: Tıklayınız
  Ödüller:

Birinci: 10.000 ₺, İkinci 7.500 ₺, Üçüncü 5.000 ₺,

Yurtdışı resmi ziyarete katılma imkanı.

- Advertisement -

Yarışmanın Konusu

Küresel ve bölgesel düzeyde derin siyasi, ekonomik ve teknolojik değişimler yaşanmaktadır. Bu değişimleri dikkate alarak dış politika araçlarını zenginleştiren ve güçlendiren aktörler küresel ve bölgesel rekabette kendi yerlerini sağlamlaştırmaktadır. Türkiye de “sahada ve masada güçlü diplomasi” için dış politika araçlarını çeşitlendirmekte, diplomasi ağını genişletmekte, insan sermayesi ve teknoloji yatırımlarına ağırlık vermektedir.

Bu çerçevede, Türkiye faaliyet alanlarını genişletirken, Güney Amerika ve Afrika’dan sonra bu defa “Yeniden Asya” ile Asya kıtasına bir açılımda bulunmaktadır. Cumhuriyetimizin 100. yılına yaklaştığımız şu günlerde Türk Dış Politikasının çalışma alanlarının genişletilmesi ve derinleştirilmesi 2023 hedeflerimize ulaşmada büyük katkı sağlamaktadır.

Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM), lisans öğrencilerini 2023 hedeflerine ulaşma yolunda Türk Dış Politikasının ana unsurları, araçları, öncelikleri, fırsat alanları, karşı karşıya kaldığı meydan okumaları ele alan makaleler yazmaya davet etmektedir.

Yarışmaya gönderilecek makalelerde, “araçlar ile temel hedefler arasında, üzerine iyice düşünülmüş ilişkiler” olarak da tanımlanan “Büyük (Grand) Strateji” kavramı kapsamında mevcut ve potansiyel dış politika meselelerimizin stratejik bir çerçevede ele alınması beklenmektedir. Öngörülen “Büyük (Grand) Strateji” ülkemizin ulusal çıkar ve hedefleri ile bunlara yönelik tehditlerin “hiyerarşik” bir sıralamasını da içermelidir. Bunun yanı sıra, belirlenen strateji, komşularımız, yakın çevremiz ve dünyada yer alan ülkelerle ne tür ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini de irdelemelidir. 

Değerlendirme

Makalelerin değerlendirmesi Dışişleri Bakanlığı mensupları ve akademisyenlerden müteşekkil bir akademik heyet tarafından yapılacaktır. Değerlendirmelerde yazım tekniği, metodoloji, dil ve ifade yeteneği, savların özgünlüğü ve uygulanabilirliği dikkate alınacaktır.

Katılım

Uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk, iktisat, işletme,  maliye, finans, tarih, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım veya psikoloji bölümlerinde öğrenim gören lisans öğrencileri yarışmaya katılabilirler.

Dışişleri Bakanlığı Makale Yarışması Başvuru Şartları ve Yöntemi

  • T.C. vatandaşı veya Mavi Kart hamili olmak
  • Türkiye’deki veya yurtdışındaki üniversitelerin Uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk, iktisat, işletme, maliye, finans, tarih, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım veya psikoloji bölümlerinde lisans öğrencisi olmak
  • Makaleler, yazarının güncel özgeçmiş ve öğrenci belgesiyle birlikte yarisma@mfa.gov.tr e-posta adresine “SAM Makale Yarışması” konu başlığıyla gönderilmelidir. Yarışmaya katılım için önkayıt yapılmasına gerek bulunmamaktadır.
  • Yarışma için hazırlanacak makaleler Türkçe veya İngilizce dillerinde en az 3.000 en fazla 4.000 kelime olmalıdır. İngilizce ve Türkçe özetler ile son notlar kelime sınırlamasına dâhil değildir.
  • Yarışmaya katılan makalelerin tüm yayın, yayım ve dağıtım hakları Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi’ne aittir.

Ayrıntılı yazım kuralları http://sam.gov.tr/tr/instructions-for-authors/ adresinde mevcuttur.

Dışişleri Bakanlığı Makale Yarışması Ödülleri

İlk üçe giren yarışmacılar Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun bir yurtdışı ziyaretinde resmi heyette yer alacak, ayrıca aşağıdaki para ödüllerinin sahibi olacaktır.

Birinci: 10.000 TL

İkinci: 7.500 TL

Üçüncü: 5.000 TL

Yarışma Takvimi

Makale Son Teslim Tarihi: 15 Aralık 2019

Dışişleri Bakanlığı Makale Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: http://sam.gov.tr/tr/yarisma/

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.250 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap