“Dostluk” Konulu Deneme Yarışması

1.333

Esenler Belediyesi tarafından “dostluk” duygusunun toplumda yaygınlaşmasına katkı sunmak ve fikir insanı Fethi Gemuhluoğlu’nun anısını yaşatmak amaçlarıyla “Dostluk” Konulu Deneme Yarışması düzenleniyor. Ödüllü edebiyat yarışması başvuruları devam ediyor.

“Dostluk” Konulu Deneme Yarışması

Düzenleyen:Esenler Belediyesi
Kategori:Deneme Yarışması, Yazı Yarışması, Edebiyat Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:Tüm üniversite öğrencileri.
Son Başvuru Tarihi:15 MART 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:19 MAYIS 2022
Ödüller:Birincilik Ödülü: 10.000 ₺
İkincilik Ödülü: 7.500 ₺
Üçüncülük Ödülü: 5.000 ₺
Mansiyon Ödülleri: 2.500 ₺ (5 Adet)

Yarışmanın Konusu

Esenler Belediyesi tarafından doğumunun 100. yıldönümü münasebetiyle büyük mütefekkir Fethi Gemuhluoğlu hatırasına düzenlenen deneme yarışmasının konusu “Dostluk” olarak belirlenmiştir.

Yarışmanın Amacı

Hayatı boyunca ‘vakıf insan’ olarak tanınmış, ‘aşk’la yaşamış ve çevresindeki bütün insanları ‘Dostluk Üzerine’ buluşmaya, konuşmaya ve halleşmeye davet etmiş olan Fethi Gemuhluoğlu (1 Ocak 1922 – 5 Ekim 1977), Türkiye’nin kutuplaşmaya başladığı 1960’lı yıllardan vefatına kadar fikir ve kültür hayatımızın önemli simalarından olmuştur.

İstanbul’un çeşitli liselerinde öğretmenlik, İstanbul Spor ve Sergi Sarayı Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Basın Müşavirliği görevlerinde bulunmuştur. 1969 yılından itibaren Türk Petrol Vakfı Genel Sekreterliği, Aydınlar Ocağı ile Türk Edebiyat Cemiyeti’nin İstişare Kurulu Üyeliği, Anadolu Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır.

Necip Fazıl Kısakürek’in ifadesiyle bir ‘fikir sakası’ olan Gemuhluoğlu, özellikle gençlere verdiği önemle tanınmış ancak hemen herkese dokunmuş bir kanaat önderi olarak vefatının üzerinden 45 yıl geçmiş olmasına rağmen hayır ve minnetle anılmayı sürdürmektedir.

“Dostluk” konulu bu yarışma, doğumunun 100. yılında Fethi Gemuhluoğlu ve temsil ettiği fikir ve medeniyet tasavvuruna dikkat kesilmemiz ve günümüzde en çok ihtiyaç duyduğumuz gerçek ‘dostluk’ duygusunu yeniden keşfetmemiz amacıyla düzenlenmektedir.

Yarışma Kapsamı

‘Dostluk’ konulu deneme yarışmasına üniversitede eğitim gören bütün öğrenciler katılabilecektir.

Deneme Yarışması Başvuru Koşulları

Yarışmaya katılacak denemelerde aşağıdaki şartlar aranacaktır:

 • Eserlerin deneme özelliklerine uygun olması gerekmektedir.
 • Her öğrenci yarışmaya tek bir denemeyle ve tek yazarlı katılabilecektir.
 • Yarışmaya gönderilecek deneme en az 800, en fazla 2200 kelime olacaktır.
 • Denemelerin yazı dili Türkçe olacak, yazım ve dilbilgisi kuralları açısından Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu esas alınacaktır.
 • Denemeler “Times New Roman” yazı tipinde, 12 punto, 1,5 satır aralığında ve iki yana yaslı şekilde yazılacaktır.
 • Denemelerde genel ahlak kuralları dikkate alınacak, bölücü ifadeler yer almayacaktır.
 • Yarışmaya gönderilecek denemeler daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış olmalıdır. Kural ihlali tespit edildiğinde yarışmacı değerlendirme dışı tutulacaktır.
 • Yarışmaya katılacak olanlar, bu şartnamede belirtilen ödüller dışında herhangi bir hak talep edemeyeceklerdir.
 • Denemelerin bütün yayın ve telif hakları Esenler Belediyesi’ne ait olacaktır. Yarışma sonucunda dereceye giren veya uygun görülen çalışmalar bir kitap olarak yayınlanacaktır. Bunun için yarışmacılar herhangi bir ek bedel talep edemeyeceklerdir.
 • Denemeler .doc veya .docx (Microsoft Word) formatında kultursanat@esenler.bel.tr adresine gönderilecektir. Mektup yoluyla gönderilecek denemeler “Dostluk Deneme Yarışması” Esenler Belediyesi Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi, Nene Hatun Mahallesi, Kemal Hatipoğlu Caddesi, 108 Sokak, No 4, 34220, Esenler/İstanbul adresine, aşağıda belirtilen tarihler içinde   gönderilecektir.
 • Katılımcılar gönderecekleri elektronik postanın konu kısmına ad, soyad, telefon numarası ve eğitim bilgilerini yazacaklardır. Ayrıca kısa bir biyografi de ilave edeceklerdir.
 • Yarışma şartnamesine uygun olmayan veya zamanında teslim edilmeyen eserler değerlendirilmeyecek ve yarışma kapsamı dışında tutulacaktır.
 • Yarışmaya katılacak öğrenciler bu şartnamede belirtilen bütün hususları kabul etmiş sayılacaklardır.

Yarışma Jürisi

 • Beşir Ayvazoğlu (Başkan)
 • Ali Gemuhluoğlu
 • Cihan Aktaş
 • Sadık Yalsızuçanlar
 • Mehmet Yalçın Yılmaz
 • Mukadder Gemici
 • Özcan Ünlü

Yarışma İletişim

444 00 73

Dahili: 6121

“Dostluk” Konulu Deneme Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 10.000 ₺
İkincilik Ödülü: 7.500 ₺
Üçüncülük Ödülü: 5.000 ₺
Mansiyon Ödülleri: 2.500 ₺ (5 Adet)

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 15 MART 2022

Sonuç Açıklanma Tarihi: 19 MAYIS 2022

“Dostluk” Konulu Deneme Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://esenler.bel.tr/haberler/duyurular/gemuhluoglu-anisina-deneme-yarismasi/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun 0verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

close

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 1.643 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap