Engelsiz İzmir Ulusal Kısa Film Yarışması

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, bu yıl 4. ‘sü düzenlenen Uluslararası Engelsizmir Kongresi kapsamında engellilerin kamusal ve sosyal yaşama katılımlarının kolaylaştırılmasına dikkat çekmek ve bu konuda duyarlı bireylerin duygu ve düşüncelerini ifade etmelerine imkan tanımak amacıyla Engelsiz İzmir Ulusal Kısa Film Yarışması düzenleniyor. Ödüllü kısa film yarışması başvuruları devam ediyor.

Engelsiz İzmir Ulusal Kısa Film Yarışması

  Düzenleyen: İzmir Büyükşehir Belediyesi 
   Kategori: Kısa Film Yarışmaları, Kültür-Sanat Yarışması
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye 
  Kimler Başvurabilir:

18 yaş üzeri ilgi duyan herkes. 

  Son Başvuru Tarihi: 9 NİSAN 2021
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 7 MAYIS 2021
  Ödüller:

Birincilik Ödülü: 30.000 ₺
İkincilik Ödülü: 15.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 10.000 ₺
Jüri Özel Ödülü: 5.000 ₺

   

Yarışma Hakkında

Engelsiz yaşamın öncüsü olabilmek için yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, engellilerin sorunları ve çözümlerine yönelik olarak 2013 yılında Türkiye’de ilk kez uluslararası bir kongre düzenledi. “Engelsizmir” bilimsel bir kongre olmasının yanında kentsel yaşamda engelleri ve engellileri görünür kılacak sosyal projeleri hayata geçiriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 27-29 Mayıs 2021 tarihlerinde ise “Kriz Belediyeciliği ve Kamusal Hizmetlere Erişim” temalı 4. Uluslararası Engelsizmir Kongresi yapılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 4. Uluslararası Engelsizmir Kongresi kapsamında düzenlediği “10 Dakika Engelli” konulu ulusal kısa film yarışmasına başvurular başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 27-29 Mayıs 2021 tarihlerinde yapılacak “Kriz Belediyeciliği ve Kamusal Hizmetlere Erişim” temalı 4. Uluslararası Engelsizmir Kongresi kapsamında düzenlenen “10 Dakika Engelli” konulu ulusal kısa film yarışması için başvurular başladı. Engellilerin kentsel ve sosyal yaşama katılımlarının kolaylaştırılmasına dikkat çekerek bu konuda duyarlılığa sahip olanların duygu ve düşüncelerini ifade etmelerine olanak sağlayacak yarışmaya katılım için son tarih 9 Nisan 2021. Sonuçlar 7 Mayıs 2021’de açıklanacak, ödül töreni ise 27 Mayıs’ta yapılacak. Yarışmaya katılmak isteyenler başvuru belgelerini Kültürpark’ta yer alan İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Şube Müdürlüğü’ne teslim edebilir.

Yarışmanın Türü ve Şekli

Engelsiz İzmir 4. Ulusal Kısa Film Yarışması, 18 yaş ve üstü olmak üzere tek kategoride düzenlendi.

Yarışmanın Organizasyonu

Yarışma, İzmir Büyükşehir Belediyesi organizasyonunda gerçekleştirilmektedir.

Başvuru Koşulları

 • Yarışma 18 yaş üzeri olmak üzere tek kategoride yapılacaktır (başvuru tarihinde bitirilen yaş dikkate alınacaktır).
 • Yarışmaya, filmin yasal sahibi (Yapımcı veya Yönetmen) başvurabilir. Yarışmaya bireysel ya da ekip olarak katılım mümkündür.
 • Filmin birden fazla yasal sahibi varsa bunlara ait bilgilerin Kimlik Formunda belirtilmesi gerekmektedir. Ekip katılımları durumunda, İdare ile ilişkilerin yürütülmesiyle sınırlı olmak üzere, bir kişinin ekip başı olarak Kimlik Formunda belirtilmesi gerekmektedir.
 • Filmlerin genel norm veya mevzuata uygunluğundan ve her türlü telifinden filmin sahibi (Yapımcı veya Yönetmen) sorumludur. İdarenin telifle ilgili herhangi bir ödeme yapmak zorunda kalması durumunda, kayıtsız şartsız nakden ve defaten film sahibine rücu eder.
 • Filmlerin, idare tarafından ticari olmayan eğitim, tanıtım, kültür ve sanat faaliyetlerinde izleyiciye gösterilmesi yarışmacılar tarafından kabul edilmiş sayılacaktır.

Yarışmacılar aşağıdaki şartlara uymak zorundadır:

 • TC vatandaşı olmak.
 • Jüri üyelerini ve raportörleri belirleyenler ve atayanlar arasında olmamak.
 • Jüri üyeleri (danışman, asli, yedek) ve raportörlerle bunların 1. dereceden akrabaları, resmi ortakları, yardımcıları ve çalışanları arasında olmamak.
 • Jüri çalışmalarının herhangi bir bölümüne katılmış olmamak.
 • Yarışmayı açan İdarede, yarışmayla ilgili her türlü işlemleri hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olmamak.
 • Yarışmayı açan İdare adına hareket eden danışmanlarla bunların 1. dereceden akrabaları, resmi ortakları, yardımcıları ve çalışanları arasında olmamak.
 • Şartname alıp, adı, soyadı, T.C. kimlik numarası, iletişim ve adres bilgilerini Yarışma Raportörlüğüne kaydettirmek. (Ekip halinde katılımlarda bir kişinin bu şartı yerine getirmesi yeterlidir.).
 • Bu koşullara uymayanlar yarışmaya katılmış olsalar dahi filmleri yarışmaya katılmamış sayılır.

Yarışma Sekreteryası

Yarışma Raportörlüğü İletişim Bilgileri: İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelsiz İzmir 4. Ulusal Kısa Film Yarışması: “10 Dakika Engelli” Yarışma Raportörlüğü
Adres: İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Sanat Şube Müdürlüğü
Şair Eşref Bulvarı No:50 Kültürpark Hizmet Binası (Eski İZFAŞ Binası) Konak/İZMİR
Tel: 0232 293 11 09
Faks: 0232 293 39 52
İnternet Adresi: www.engelsizmir.org
Elektronik Posta Adresi: kisafilm@engelsizmir.org

Seçici Kurul

 • Asil Jüri Üyeleri: Yönetmen Türkan Derya, Oyuncu Yiğit Özşener, Görüntü Yönetmeni Meryem Yavuz, Yazar-Yönetmen ve Kadir Has Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Görevlisi Tan Tolga Demirci, Sinema Yazarı Engin Ertan.
 • Yedek Jüri Üyeleri: Yaşar Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Ürün Yıldıran Önk, Dokuz Eylül Üniversitesi Film Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Hakan Ergin,  TRT Belgesel Kanal Koordinatörlüğü Kurgu Yönetmeni Erdem Çelik.
 • Danışman Jüri Üyesi: İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay.
 • Raportörler: İBB Kültür ve Sanat Şube Müdürlüğü Personelleri Emine Uysal Berger, Erdem Denizlioğlu.

Engelsiz İzmir Ulusal Kısa Film Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 30.000 TL
İkincilik Ödülü: 15.000 TL
Üçüncülük Ödülü: 10.000 TL
Jüri Özel Ödülü: 5.000 TL

Jüri gerekli görürse birden fazla jüri özel ödülü verebilecek.

Yarışma Takvimi

Yarışmanın ilanı: 14 EYLÜL 2020
Soru sormak için son gün: 20 KASIM 2020 Saat 17:00′ ye kadar
Yanıt vermek için son gün: 23 KASIM 2020
Teslim için son gün: 09 NİSAN 2021 Saat 17:00′ ye kadar
Jüri değerlendirme çalışması: 22 NİSAN 2021
Sonuçların ilan edilmesi: 07 MAYIS 2021
Ödül Töreni ve Kolokyum: 27 MAYIS 2021

Engelsiz İzmir Ulusal Kısa Film Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: http://www.engelsizmir.org/tr/ulusalkisafilmyarismasi/3073/2089

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.214 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap