Genç Oyun Yazarları Yarışması

Sahne ve Gösteri Sanatları Derneği tarafından, Kültür Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı destekleriyle geleceğin genç oyun yazarlarını desteklemek ve yerli eserler yazılmasını teşvik etmek amaçlarıyla amaçlarıyla Genç Oyun Yazarları Yarışması düzenleniyor. ‘’Perdeyi Sen Aç!” sloganıyla düzenlenen yarışma başvuruları devam ediyor.

 

Genç Oyun Yazarları Yarışması

  Düzenleyen: Sahne ve Gösteri Sanatları Derneği tarafından, Kültür Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı destekleriyle.  
  Kategori: Edebiyat Yarışmaları, Tiyatro Eseri Yazma, Yazı Yarışmaları, Kültür – Sanat Yarışmaları
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir:

Daha önce herhangi bir oyunu özel veya ödenekli tiyatrolarda sahnelenmeyen 18-24 yaş arası herkes.

  Son Başvuru Tarihi: 17 MART 2021 Saat: 17.00
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 27 MART 2021
  Ödüller:
Birincilik Ödülü: Oyun, 2021-2022 tiyatro sezonunda sahnelenecek ve e-kitap olarak yayınlanacak.
 
İkincilik Ödülü: Oyun 2021-2022 tiyatro sezonunda okuma tiyatrosu olarak sahnelenecek ve e-kitap olarak yayınlanacak.
 
Üçüncülük Ödülü: Oyun, 2021-2022 tiyatro sezonunda e-kitap olarak yayınlanacak.
   

Yarışma Konusu ve Amacı

Türkiye genelinde 18-24 yaş arasındaki gençler arasında tiyatro oyun yazarlığı teşvik etmek; Yerli tiyatro eserlerinin en yeni örneklerini okuyucu ve seyirciler ile buluşturmak; Türkiye’de telif hakları alanında toplumda farkındalık yaratmak.

Yarışma Kapsamı

Yarışmanın tüm organizasyonundan ve başvuru sürecinden Sahne ve Gösteri Sanatları Derneği sorumludur.

Katılım Koşulları

 • Yarışmaya dosya halinde adaylar en fazla 1 (bir) eser ile başvururlar. Yarışma oyunlarının daha önce basılmamış olması gerekmektedir.
 • Yarışmaya ancak daha önce herhangi bir oyunu özel veya ödenekli tiyatrolarda sahnelenmeyen 18-24 yaş arası yazarlar katılabilir.
 • Sahne ve Gösteri Sanatları Derneği Üyeleri, Seçici Kurul Üyeleri ve birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamazlar.
 • Yarışma şartnamesine uygun olmayan ve belirtilen son teslim tarihinden sonra teslim edilen başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Başvuru sahipleri, dereceye giren oyunlar üzerindeki basılı ve dijital tüm kullanım haklarını Sahne ve Gösteri Sanatları Derneği devrettiğini kabul eder. Dereceye giren oyunlar Sahne ve Gösteri Sanatları Derneği tarafından 3 yıl içinde sahnelenebilir. Bu süre zarfında oyunun başka tiyatrolar tarafından sahnelenmesi Sahne ve Gösteri Sanatları Derneği’nin yazılı iznine tâbidir.
 • Yarışmaya gönderilen oyunların özgünlüğüne ilişkin sorumluluk yazarlarına aittir. Üçüncü kişilerin telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda oyun sahibi, uğrayacağı ve uğratacağı zarara karşı sorumlu olduğunu kabul eder.
 • Başvuru sahipleri, yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılır. Değerlendirme sonrasında olsa bile şartlara uymadığı fark edilen eserden ödül geri alınır.

Yarışmaya Gönderilecek Eserlerde Aranacak Şartlar

 • Yarışmaya katılacak eserlerin kast sayısı en az 2 (iki) en fazla 6 (altı) kişi olmalıdır. Sadece Türkçe yazılan eserler değerlendirmeye alınacaktır. Yarışmaya uyarlama eserlerle başvurulamaz. Konu kısıtlaması yoktur.
 • Yarışmaya katılacak oyunların metinleri, 12 punto “Times New Roman” fontu ile A4 boyutunda sayfalara hazırlanmış, 6 kopya ve oyun metninin dijital kopyasını içeren bir harici/flash bellek ile tek büyük bir zarfa (1.Zarf) konulmalıdır. Her nüshanın ilk sayfasında oyunun adı, oyunun türü, perde/sahne sayısı ve yazar rumuzu yer almalıdır. İkinci sayfada ise yazar rumuzu ardından yarım sayfalık oyun özeti olmalıdır. (Yarışma rumuzu yazarın kendi belireyeceği rastgele üç harf ile üç rakamdan ibarettir. Örneğin ABC123, DTY456, EEU789 gibi).
 • Yarışmacı bir A4 kâğıdını aşmayan özgeçmişini, nüfus cüzdanı fotokopisini ve bir adet fotoğrafını ayrı küçük bir zarfa (2.zarf) koyarak kapalı şekilde teslim edecektir. Küçük zarfın (2.zarf) içinde bulunan özgeçmişte adayın yaşı, açık adresi, telefon numaraları ve e-posta adresi mutlaka yazılmalıdır. Küçük zarfın (2.zarf) üzerine sadece yazarın rumuzu yazılacaktır. Özgeçmişte adayın yaşı, açık adresi, telefon numaraları ve e-posta adresi belirlenemeyen başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. Oyun metinlerinde yazarının kimliğini belirten hiçbir bilgi bulunmayacaktır. Aksi halde başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Yarışmacı, özgeçmişini, nüfus cüzdanı fotokopisini ve bir adet vesikalık fotoğrafını koyarak açılmayacak şekilde kapattığı üstünde sadece rumuzu yazılı olan küçük zarfı (2.zarf), içinde harici bellek ve 6 nüsha oyununun bulunduğu büyük zarfın (1.zarf) içine koyarak teslim edilmelidir.
 • Eserler, boşluklu en az 50 bin ve en fazla 100 bin karakter olmalıdır.
 • Başvuru adresi aşağıda belirtilen dernek adresidir. Başvurular şahsen, iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılabilir. Yarışmaya gönderilen metinler iade edilmeyecektir.

Yarışma İletişim ve Başvuru Adresi

Sahne ve Gösteri Sanatları Derneği

Gülbahar Mah. Cemal Sahir Sok. Profilo AVM içi No:33 ZA34 Şişli/İSTANBUL Tel : (212) 514 01 40

Genç Oyun Yazarları Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: Oyun, 2021-2022 tiyatro sezonunda sahnelenecek ve e-kitap olarak yayınlanacak.

İkincilik Ödülü: Oyun 2021-2022 tiyatro sezonunda okuma tiyatrosu olarak sahnelenecek ve e-kitap olarak yayınlanacak.

Üçüncülük Ödülü: Oyun, 2021-2022 tiyatro sezonunda e-kitap olarak yayınlanacak.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 17 MART 2021 Saat: 17.00

Sonuç Açıklanma Tarihi: 27 MART 2021

Genç Oyun Yazarları Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: http://www.sgsder.org.tr/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.220 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap