Kapadokya Üniversitesi Öykü Yazma Yarışması 2022

Kapadokya Üniversitesi tarafından, gençlerin yazma becerilerinin gelişmesine katkı sunmak; gençlerin duygu, düşünce ve gözlemlerini Türkçe yazım kurallarına uygun olarak kullanmalarını teşvik etmek amaçlarıyla Kapadokya Üniversitesi Öykü Yazma Yarışması 2022 düzenleniyor. Ödüllü öykü yarışması başvuruları devam ediyor.

Kapadokya Üniversitesi Öykü Yazma Yarışması 2022

Düzenleyen:Kapadokya Üniversitesi
Kategori:Öykü Yarışması, Hikaye Yarışması, Edebiyat Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:İlgilenen tüm lise öğrencileri.
Son Başvuru Tarihi:13 MAYIS 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:13 HAZİRAN 2022
Ödüller:Birincilik Ödülü: 2.000 ₺
İkincilik Ödülü: 1.500 ₺
Üçüncülük Ödülü: 1.000 ₺
İlk 20 Eser kitaplaştırılacak ve eser sahiplerine 20’şer Kitap Hediye edilecektir.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışma Amacı

Gençlerin öykü yazarak yazma becerilerinin; duygu, düşünce ve gözlem yeteneklerinin; Türkçeyi yazım kurallarına uygun olarak kullanmalarının geliştirilmesine katkı sağlamaktır.

Yarışma Kapsamı

Yukarıdaki amaç doğrultusunda düzenlenecek yarışma, Türkiye’de yarışma ile ilgilenen tüm lise düzeyindeki ortaöğretim kurumlarını kapsamaktadır.

Yarışma Hedefleri

İyi örnek olarak kabul edilen çalışmaların ortaya çıkarılması, yaygınlaştırılması ve diğer kurumlar tarafından paylaşılması; öğrenciler ve öğretmenler arasında daha iyiyi yakalamak konusunda bir yarışma ortamı oluşturarak, onların motive edilmesi; genel anlamda sanatın, özelde edebiyatın eğitime katkı düzeyinin yükseltilmesi.

Yarışmanın Konusu

“Teknoloji ve İnsan” olarak belirlenmiştir.

Türkiye genelindeki tüm ortaöğretim öğrencilerine açık olan yarışma, gençlerimizin teknoloji ile insan arasındaki güçlü ilişkinin farklı açılardan ele alınmasını ve gençlerimizin günlük yaşantımızın vazgeçilmezi haline gelen teknoloji hakkında bilinçlenmesini hedeflemektedir. Teknoloji ve dünya, geleceğin teknolojisi, teknolojik gelişmeler ve çevre, insansız teknoloji ve teknoloji olmadan insan, engelsiz hayat teknolojileri gibi başlıklar yarışmanın alt temalarıdır.

Kurullar

Seçici Kurul: Seçici kurul, bilinen öykü yazarı ve edebiyat eleştirmenlerinden Kapadokya Üniversitesi tarafından oluşturulur.

Düzenleme Kurulu: Kapadokya Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi tarafından görevlendirilecek 3 öğretim elemanından oluşur.

Öykü Yarışması Başvuru Koşulları

Öğrenciler yarışmaya bireysel olarak katılabilir. Ekli (Ek-1) başvuru formuyla üniversiteye iletilir. Üniversitede düzenleme kurulu tarafından öyküyü yazanın kimliği, sayfanın üstünde yazılacak “RUMUZ”la belirtilir. Yarışmacının açık kimliğini, varsa telefonunu ve e-posta adresini içeren yazı bir zarfa yerleştirilir. Zarfın üzerine, sadece öykü yazarının “RUMUZ”u yazılır. “RUMUZ”lu öyküler, seçici kuruldaki üye sayısı kadar çoğaltılarak kurul üyelerine elden ya da kargo aracılığıyla iletilir.

Yarışmada Uyulacak Kurallar

Öyküler bilgisayar ile A4 boyutunda, Calibri formatında, bir buçuk satır aralıklı ve 12 boyutla yazılacaktır. Öyküler 2 sayfadan az, 5 sayfadan çok olmamalıdır.

Değerlendirme

Seçici Kurul üyeleri aldıkları öyküleri 100 puan üzerinden değerlendirir. Yapacakları bir toplantıyla yarışmacılara verdikleri puanları birleştirerek yarışmada dereceye girenleri belirler. Değerlendirmede hikâyenin özgünlüğü 60, dilin kullanımı – üslup 40 puan üzerinden puanlanacaktır. Düzenleme kurulu tarafından ödül töreni düzenlenir.

Diğer Hususlar

 • Bu yarışmaya katılım ücretsizdir.
 • Kapadokya Üniversitesi temsilcileri, jüri üyeleri ile birinci dereceden yakınları (akrabaları) yarışmaya katılamazlar.
 • Yarışmaya katılacak eserlerin telif hakları eserin sahibine aittir. Yarışmaya katılan öğrencilerin izni doğrultusunda, eserlerin basılması, yayımlanması, paylaşılması ve sergilenmesi ve bu konudaki telif hakları ile ilgili tüm işlemler 5/12/1951 tarihli ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile 22/12/2016 tarihli ve 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanununa uygun olarak yürütülür. İlgili kanun kapsamında, yarışmacıların yazılı izinleri de alınarak ilgili kanunun 25. Maddesinde “İşaret, Ses ve/veya Görüntü Nakline Yarayan Vasıtalarla Umuma İletim” mali haklarını kullanma hususunda Kapadokya Üniversitesi tam ruhsatla yetkilendirilmiş sayılacaktır.
 • Yarışmaya gönderilen öyküler daha önce yayınlanmamış ya da herhangi bir ödül kazanmamış veya kopyalanmamış olmalıdır.
 • Yarışma kapsamında verilecek kişisel veriler, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca üçüncü kişi, kurum vb. ile paylaşılmayacak, Kapadokya Üniversitesince saklanacaktır.
 • Covid-19 salgın koşulları nedeniyle ödül töreni çevrim içi yapılacaktır.
 • Engelli bireylerin etkinliğe katılımıyla ilgili gerekli tedbirler üniversite tarafından alınacaktır.
 • Gönderimler elektronik  posta ile  oykuyarismasi@kapadokya.edu.tr  adresine veya kargo ile

Kapadokya  Üniversitesi,  Mustafapaşa  Yerleşkesi  50420-  Mustafapaşa,  Ürgüp  /  Nevşehir

adresine yapılabilir. Eserlerin postada görebileceği zararlardan ve postadan doğabilecek gecikmeden Kapadokya Üniversitesi sorumlu değildir.

 • Siyasi amaçlara hizmet eden, genel ahlak kurallarına uymayan, hakaret içeren ve firma adı kullanılan eserler yarışma dışı kalacaktır. Yarışma kapsamında öğrenciler tarafından hazırlanan eserlerin Türk Milli Eğitimi, Anayasa vb. diğer mevzuatlara uygunluğundan öğrenci sorumlu olacaktır.
 • Katılımcı, yarışmaya gönderdiği eserin tümüyle kendisine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder. Eserlerin alıntı ve/veya çalıntı olmasından doğabilecek her türlü yasal sorumluluklar eser sahibine aittir.
 • Eser sahibi ile hak talebinde bulunan üçüncü şahıslar arasında doğabilecek maddi veya manevi uyuşmazlıklardan Kapadokya Üniversitesi sorumlu değildir.
 • Yarışma şartnamesine itirazlar Kapadokya Üniversitesine e-posta olarak (info@kapadokya.edu.tr) adresine, yarışma sonuçlarına itirazlar ise dereceye giren yarışmacıların belirlenmesini takip eden 3 gün içerisinde (info@kapadokya.edu.tr) adresine e-posta olarak yapılmalıdır.
 • İletişim için 0384 353 50 09 numaralı telefondan irtibat sağlanabilecektir.
 • Yarışmaya katılan tüm öğrenciler yarışma şartnamesinde yer alan şartları kabul etmiş sayılırlar.

Kapadokya Üniversitesi Öykü Yazma Yarışması 2022 Ödülleri

Birincilik Ödülü: 2.000 ₺
İkincilik Ödülü: 1.500 ₺
Üçüncülük Ödülü: 1.000 ₺
İlk 20 Eser kitaplaştırılacak ve eser sahiplerine 20’şer Kitap Hediye edilecektir.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 13 MAYIS 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi: 13 HAZİRAN 2022

Ödül Töreni: 23 HAZİRAN 2022

Kapadokya Üniversitesi Öykü Yazma Yarışması 2022 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://kapadokya.edu.tr/akademik/beseri-bilimler-fakultesi/turk-dili-ve-edebiyati/oyku-yarismasi-2022

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun 0verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.231 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap