“Şehri Adımlayan Hikâyeler” Öykü Yarışması

Esenler Belediyesi tarafından, geleceğin yazarlarının keşfetmek, şehirli bilincini hatırlatmak, her yaştan bireylerin şehir ve hayat denkleminde duygu, düşünce ve gözlemlerini aktarmalarını teşvik etmek amaçlarıyla “Şehri Adımlayan Hikâyeler” Öykü Yarışması düzenleniyor. Ödüllü öykü yarışması başvuruları devam ediyor.

“Şehri Adımlayan Hikâyeler” Öykü Yarışması

Düzenleyen:Esenler Belediyesi
Kategori:Hikaye Yarışması, Öykü Yarışması, Edebiyat Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:İlgilenen herkes.
Son Başvuru Tarihi:31 EKİM 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:30 KASIM 2022
Ödüller:Birincilik Ödülü: 30.000 ₺
İkincilik Ödülü: 15.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 10.000 ₺
Mansiyon Ödülü: 2.000 ₺ (3 adet)

Yarışma Hakkında

Yaşadığımız şehri sahiplenmek, onu adımlayarak ve anılar biriktirerek mümkün. Mekanlar arasında bağlantı kurarak izlerimizi bıraktığımız hayatlar ise kaçırılmaması gereken hikâyelere sahne oluyor.

Biz de geleceğin yazarlarının keşfedilmesini sağlamak ve şehirli bilincini hatırlatmak amacıyla her yaştan hemşehrimizin şehir ve hayat denkleminde hem duygu, düşünce ve gözlemlerini aktarabileceği hem de yeteneklerini konuşturacağı bir yarışma düzenliyoruz.

Yarışmanın Konusu

Şehri, bir başına veya başkalarıyla gezinerek kendimize ait kılarız. Taşrada veya kırsalda, nerede olursa olsun bir mekânla bağlantı kurarak düşünmeye devam ederiz. Bir yeri benzerlik kurduğumuz başka bir yer ile düşünürüz ve geçmişi bir mekân parçasıyla hatırlarız. Sokak, köşe başı, köprü, pasaj, durak, koridor, labirent, kubbe, şadırvan, park, orman, kulübe, varoş, gecekondu, balkon, avlu, sofa, cami, kilise, gökdelen, mağara, hayvan barınağı ve kentsel dönüşüm gibi daha birçok kelime ile belirleriz metnin zamanını.

Mekânlar arası bağlantıların kurulduğu ve geçmiş ile geleceğin şehirciliği gölgesinde kentsel dönüşümün hikayesini bir de sizden duymak istiyoruz.

Yarışmaya Başvuru Şekli

Şehir ve hayatın buluştuğu hikâyelerinizi oykuyarismasi@esenler.bel.tr adresine göndererek yarışmaya katılabilirsiniz. Yarışmaya katılmak ve başvurularınızın geçerli olması için hikâyelerinizin başında adınızı, soyadınızı, kimlik numaranızı, doğum tarihinizi, e-mailinizi, cep telefonunuzu ve mesleğinizi (alanınızı) eklemeyi unutmayınız.

Öykü Yarışması Başvuru Koşulları

 • Yarışmaya katılımda bir yaş sınırı söz konusu değildir.
 • Başvuru yapılan eserin, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Millî Eğitim Temel Kanuna uygun olarak, ilgili yasal düzenlemelerde belirtilen ilke, esas ve amaçlara aykırılık teşkil etmeyecek şekilde hazırlanması gerekmektedir. Bu şekilde hazırlanmayan eserler değerlendirilmeye alınmayacaktır.
 • Yarışmaya başvurusu yapılan eserin daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, ödül almamış ve herhangi bir yerde yayımlanmamış olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahipleri en fazla bir eser ile yarışmaya katılacaklardır.
 • Eser içeriklerinde geçecek olan özel ve tüzel kişilere ait isimlerin kullanımıyla ilgili yasal hak ve sorumluluklar katılımcıya aittir.
 • Yarışmaya katılacak eserlerin telif hakları konusunda Esenler Belediyesi tam ruhsatla yetkilendirilmiş sayılacaktır.
 • Yarışma kapsamında verilecek kişisel veriler, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca üçüncü kişi, kurum vb. ile paylaşılmayacak, Esenler Belediyesi tarafından saklanacaktır.
 • Katılımcı, yarışmaya gönderdiği eserin tümüyle kendisine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder. Eserlerin alıntı ve/veya çalıntı olmasından doğabilecek her türlü yasal sorumluluklar eser sahibine aittir.
 • Hikâye sahipleri, yarışmaya katılmakla hikâyelerinin yayınlanmasını kabul etmiş sayılırlar. Yayımlanan hikâyelere ayrıca telif ücreti ödenmez.
 • Esenler Belediyesi uygun bulduğu eserleri kitaplaştırabilir. Kitapta yer alacak hikâyeler için -dereceye girmiş veya girmemiş fark etmeksizin- ayrıca telif ödenmez.
 • Gönderilecek hikâyeler bilgisayarda Word sayfasına Times New Roman yazı karakteriyle 11 punto büyüklüğünde yazılacak, sayfa numarası verilecek ve en fazla 2000 kelime olacaktır. Bu sınırı aşan hikâyeler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Eser sahibi ile hak talebinde bulunan üçüncü şahıslar arasında doğabilecek maddi veya manevi uyuşmazlıklardan Esenler Belediyesi sorumlu değildir.
 • Şartname kapsamı dışında kalan hususlar ve anlaşmazlıkların çözümünde takdir yetkisi, Esenler Belediyesi’ne aittir.
 • Ödül töreni için dereceye giren eser sahipleri ile iletişime geçilip, zaman ve yer bilgisi verilecektir.

Jüri

 • Abdullah Harmancı
 • Cihan Aktaş
 • Erhan Genç
 • Gülhan Tuba Çelik
 • Münire Danış
 • Necip Tosun

Yarışma İletişim

*Yarışma hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için 444 00 73 (6005) numaralı telefonu arayabilirsiniz.

“Şehri Adımlayan Hikâyeler” Öykü Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 30.000 ₺
İkincilik Ödülü: 15.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 10.000 ₺
Mansiyon Ödülü: 2.000 ₺ (3 adet)

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 31 EKİM 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi: 30 KASIM 2022

“Şehri Adımlayan Hikâyeler” Öykü Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://esenler.bel.tr/haberler/duyurular/sehri-adimlayan-hikayeler-yarismasina-basvurular-basladi/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun 0verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 1.833 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap