Trabzon FotoMaraton

FOTON Derneği tarafından, görsel arşiv oluşturulması, başarılı eser sahiplerinin ödüllendirilmesi amaçlarıyla Trabzon FotoMaraton yarışması düzenleniyor. Ödüllü fotoğraf yarışması başvuruları devam ediyor.

Trabzon FotoMaraton

Düzenleyen:FOTON Derneği
Kategori:Fotoğraf Yarışması, Kültür – Sanat Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:Amatör ve profesyonel tüm fotoğraf severler.
Son Başvuru Tarihi:19 AĞUSTOS 2023
Sonuç Açıklanma Tarihi:AĞUSTOS 2023
Ödüller:6 Tema (3 Dijital ve 3 Cep)
Birincilik Ödülü:15.000 ₺
İkincilik Ödülü: 7.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 4.000 ₺

- Advertisement -

Yarışmanın Amacı ve Konusu

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının 19-27 Ağustos tarihleri arasında düzenlediği Sümela Kültür Yolu Festivali kapsamında 19 Ağustos 2023 (Cumartesi) tarihinde FOTON Derneği tarafından gerçekleştirilecek FotoMaraton Trabzon etkinliği ile görsel arşiv oluşturulması, başarılı eser sahiplerinin ödüllendirilmesi amaçlanmıştır.

Yarışma Başvuru Koşulları

 • Etkinliğe herhangi bir fotoğraf makinesi, akıllı cep telefonu ve tablet ile ücretsiz katılım sağlanabilir.
 • Fotoğrafların Photoshop vb. programlarla manipüle edilmesi kurallara aykırıdır. Fotoğraf makinasının ve akıllı telefonlarınızın izin verdiği kırpma, fotoğrafı döndürme vb. işlemler kurallara aykırı değildir. Üst üste fotoğraf çekim tekniği ile üretilen fotoğraflar kural dışı sayılacaktır. Drone ile çekimler kabul edilmeyecektir.
 • Toplamda 3 tema fotoğraf makinesiyle, 3 tema da cep telefonu ile çekilecektir. Aynı katılımcı her iki kategoride de yarışmaya katılabilir. Bu durumu kayıt sırasında bildirmesi gerekmektedir.
 • Fotoğraf çekmek için bir güzergâh yoktur. Etkinlik süresinde katılımcılar Sümela Kültür Yolu Festivali etkinlikleri bölgesinde olmak üzere çok sayıda fotoğraf çekebilirler. Teslim anında, açıklanan her tema için en az bir adet fotoğraf teslim edilmesi gerekmektedir.
 • FotoMaraton, toplu halde fotoğraf çekme etkinliği değildir. Katılımcılar sadece istasyonlarda yeni fotoğraf temalarını öğrenmek üzere buluşur.
 • Fotoğrafların, tema açıklama sıralamasına göre çekilmesi gerekmektedir. Örneğin; 2.temanın açıklanmasından itibaren ilk tema için fotoğraf çekilemez.
 • Fotoğraf temalarının açıklanacağı istasyonlar, etkinlik gününde lanse edilecektir. 2. istasyonun lokasyonu, ilk istasyonda; 3. istasyonun lokasyonu ikinci istasyonda açıklanacaktır.
 • Katılımcılar istasyonlarda olduklarını kanıtlayabilmek üzere istasyonlarda açıklanacak FotoMaraton’un gösterdiği ikonları fotoğraflamak zorundadırlar. Fotoğraf tesliminde ilgili istasyon fotoğrafları talep edilecektir.
 • İstasyonlara en fazla 30 dakika geç kalınabilir. Aksi halde yeni tema kartları (istasyon kanıt) fotoğraflanamaz ve etkinliğe devam edilemez.
 • Etkinlik öncesinde fotoğraf makinasının ve cep telefonlarınızın tarih ve saat ayarları kontrol edilmelidir. Geçmiş dönemde işlenen fotoğraflar diskalifiye olacaktır.
 • Fotoğraf makinesiyle katılan katılımcılar fotoğraflarını JPG (JPEG) formatında teslim etmelidirler. Sadece JPG özelliği olmayan yarışmalar RAW/JPG olarak çekim yapabilir.
 • Tüm temalara ait fotoğrafları teslim eden katılımcılara katılım sertifikaları mail adreslerine gönderilecektir.
 • Katılımcılar ilan edilen ödül sahiplerine 15 gün içinde itiraz edilebileceklerdir ve 15 gün sonra ödüller kesinleşecektir.
 • Fotoğrafların telif hakkı katılımcılara aittir. Çekimlerde her türlü ekipman ve araç kullanımı serbesttir.
 • Tema belirleyicileri jüri değildir. Katılımcılar tema belirleyicilere istedikleri soruları sorabilirler ve yardım talep edebilirler.
 • Elemeye gönderilen fotoğraflar, sonuçlar açıklanana kadar hiçbir şekilde sosyal medyada paylaşılamaz, duyurusu yapılamaz veya jüri üyelerine gönderilemez.

Kayıt Masası

Fiziki kayıt işlemleri 19 Ağustos 2023’te saat 10.00’da Atatürk meydanında başlayacaktır. (Biletinial.com) üzerinden kayıt yapıldığı için, bilgileriniz önceden tanımlı olacaktır. Yaka kartınız ve T-shirtünüz kayıt masalarından teslim edilecektir.

Fotoğraf Teslimleri

Tüm fotoğrafların teslimi www.fotondernegi.com üzerinden 19 Ağustos 2023’te saat 23.59’a kadar gerçekleşecektir. Cep telefonu ile katılan katılımcılar fotoğraflarını ayrıca #SümelaKültürYolu #FotoMaratonTrabzon hashtagleri ile herkese açık Instagram hesapları üzerinden paylaşırlar. Tüm fotoğrafların orijinal halleri (adı bile değiştirilmeden) internet sitesine yüklenir.

Jüri Üyeleri

 • Coşkun ARAL
 • Bünyamin AYGÜN
 • Ali İhsan ÖZTÜRK
 • Murat Suphi AKGÜN
 • Ali KAHVECİ

Trabzon FotoMaraton Ödülleri

FotoMaraton Trabzon ödülleri aşağıdaki gibidir ve toplamda 156.000 ödül sağlanacaktır. 

6 Tema (3 Dijital ve 3 Cep)
Birincilik Ödülü:15.000 ₺
İkincilik Ödülü: 7.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 4.000 ₺

Yarışma Takvimi

Yarışmaya Son Katılım Tarihi: 19 AĞUSTOS 2023
Sonuç Bildirim Tarihi: AĞUSTOS 2023

Trabzon FotoMaraton Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://biletinial.com/tr-tr/muzik/trabzon-fotomaraton-skyf

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.250 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap