Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması

Türkiye Yeşilay Cemiyeti tarafından bağımlılık konusuna dikkat çekmek ve toplumda farkındalık oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması düzenleniyor. Ödüllü karikatür yarışması başvuruları devam ediyor.

Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması

  Düzenleyen: Türkiye Yeşilay Cemiyeti
  Kategori: Karikatür Yarışması, Kültür-Sanat Yarışması, Diğer Yarışmalar
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye ve Yurtdışı.
  Kimler Başvurabilir:

İlgi duyan tüm sanatçılar.

  Son Başvuru Tarihi: 31 OCAK 2021 
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 19 ŞUBAT 2021
  Ödüller:

Birincilik Ödülü: 12.500 ₺ 
İkincilik Ödülü: 10.000 ₺ 
Üçüncülük Ödülü: 7.500 ₺ 
Başarı Ödülü (3 Adet): 3.500 ₺          Mazhar Osman Ödülü: 3.500 ₺   

   

Yarışmanın Adı

Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması

Yarışma Hakkında

Yeşilay, dünyanın, ülkemizin ve özellikle gençlerin bağımlılıklara karşı dikkatini çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nı düzenliyor. Bu yıl 5’incisi düzenlenecek olan yarışma ile bağımlılıklarla mücadelemize dünyanın dört bir yanından karikatür sanatçılarını dahil ederek çizgilerine kattıkları mizah unsuruyla oluşturdukları etkileyici mesajları topluma aktarmayı hedefliyoruz.

Yarışma Konusu

Karikatür yarışmamızın bu yılki konusunu; “Yeni Nesil ve Yeni Nesil Bağımlılıklar” olarak belirledik. Bu tema etrafında; karikatüristlerimizin bağımlılıkların sebeplerine, bulaşma yollarına, neden olduğu sonuçlara, pandeminin etkilerine ve online bahis ve online kumar bağımlılıklarına odaklanmalarını bekliyoruz.

Sağlıklı yaşamın gücünü ve etkisini siz karikatüristlerin gözünden dünya ve gençler ile paylaşmak istiyoruz.

Yarışma Başvuru Koşulları

 • SAYI: En çok 3 eser gönderilebilir, ödül almamış olmak şartıyla başka yerde yayınlanmamış eserler katılabilir.
 • BOYUT: A4 veya A3
 • TEKNİK: Siyah beyaz veya renkli
 • DİL: Türkçe veya İngilizce ( Gerektiği halde yazı kullanılacaktır. Ancak sözel/yazılı değil görsel anlatım ön planda tutulacaktır. )
 • KATILIM: Sanatçı, karikatürlerini A4 veya A3 ölçülerinde, 300 dpi, en fazla 5 MB olacak şekilde, JPG formatında en geç 14 Şubat 2020 tarihine kadar web sitesi üzerinden göndermelidir.

Telif Hakları

 • Yarışmaya başvuru yapılan tüm eserler dereceye girip girmediğine bakılmaksızın yarışmacıya iade edilmeyecek ve Yeşilay’a teslim tarihinden itibaren eserlerin Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda düzenlenen tüm mali ve manevi hakları (işleme, çoğaltma, yayma, temsil, işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim, umuma arz, adın belirtilmesi, eserde değişiklik yapılmasını men etmek) yurt içinde ve yurt dışında yer, içerik, mecra, süre, sayı sınırlamasına tabi olmaksızın Türkiye Yeşilay Cemiyetine geçecektir. Türkiye Yeşilay Cemiyeti tüm eserler üzerinde münhasıran hak sahibi olup, bu hak ve yetkilerini eserin aslının ve/veya işlemesinin bütünü için kullanabileceği gibi, eserin aslının ve/veya işlemesinin bir kısmi için de kullanabilecektir.
 • Yarışmada dereceye giren tüm eserlerin orijinalleri, eser sahipleri tarafından ödül töreni öncesinde Türkiye Yeşilay Cemiyeti’ ne teslim edilecektir.
 • Türkiye Yeşilay Cemiyeti, yarışmaya başvuran tüm eserleri afiş, katalog, broşür, kitapçık vb. her türlü tanıtım malzemesi olarak kullanma hakkına sahip olacaktır.
 • Eserlerin başka yerlerden kopyalanması (özgün eser olmaması), eserin alıntı ve/veya çalıntı olmasından doğabilecek her türlü yasal sorumluluklar yarışmacıya aittir. Bu sebeplerle Yeşilay’ın herhangi bir zarara uğraması durumunda, ilgili yarışmacı Yeşilay’ın tüm zararını karşılayacaktır. Böyle bir durum tespit edildiği takdirde eser sahibi ödüllendirilmiş olsa bile ödülü geri alınır. Bu durumda yarışmacı kendisine ödül olarak ödenen bedelin, Yeşilay’ın ilk talebinden itibaren 10 gün içinde Yeşilay hesaplarına iadesini gerçekleştirecektir.
 • Yarışmaya katılan eserin daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olması gerekmektedir. Böyle bir durum tespit edildiği takdirde eser sahibi ödüllendirilmiş olsa bile ödülü geri alınır. Bu durumda yarışmacı kendisine ödül olarak ödenen bedeli, Yeşilay’ın ilk talebinden itibaren 10 gün içinde Yeşilay hesaplarına iadesini gerçekleştirecektir.
 • Yarışmaya gönderilen eserlerdeki özgün olmayan metin, içerik, tasarım, görüntü, müzik vb. kullanımlardan doğacak her türlü hukuki sorumluluk yarışmacıya aittir.
 • Bu yarışmaya katılanlar yarışma koşullarını kabul etmiş sayılırlar. Uygulama esaslarında yer almayan konulara dair takdir yetkisi Türkiye Yeşilay Cemiyetine aittir. Yarışmaya katılanlar bu şartları kabul etmiş sayılır.

Seçici Kurul

Metin Peker: Karikatürcüler Derneği Başkanı ve Karikatürist

Prof. Dr. Peyami Çelikcan: Yeşilay Bilim Kurulu Başkanı

Şevket Yalaz: Karikatürist

Özcan Çalışkan: Yeşilay Etkinlik Birimi Müdürü ve Karikatürist

Fethi Gürcan Mermertaş: Karikatürist ve 4. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması Birincisi

Yarışma İletişim

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Merkezi

Sepetçiler Kasrı – Kennedy Cad. No: 3 Sarayburnu, PK:34110
Fatih / İSTANBUL

cartooncontest@yesilay.org.tr

Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 12.500 ₺ 
İkincilik Ödülü: 10.000 ₺ 
Üçüncülük Ödülü: 7.500 ₺ 
Başarı Ödülü (3 Adet): 3.500 ₺          Mazhar Osman Ödülü: 3.500 ₺ 

Yarışma Takvimi

Son başvuru Tarihi: 31 OCAK 2021 Jüri değerlendirme toplantısı: 15 ŞUBAT 2021
Sonuçların Duyurulması: 19 ŞUBAT 2021 Ödül Töreni: 4 HAZİRAN 2021

Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://cartooncontest.yesilay.org.tr/tr

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.165 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap