Uluslararası Yunus Emre Şiir Ödülü 2022

Alevi Vakıfları Federasyonu tarafından, Alevi- Bektaşi inanç ve kültürüne yönelik sanatsal çalışmalar yapılmasına katkı sunmak ve gençlerin şiire olan ilgisini arttırmak amaçlarıyla Uluslararası Yunus Emre Şiir Ödülü 2022 düzenleniyor. Para ödüllü şiir yarışması başvuruları devam ediyor.

Uluslararası Yunus Emre Şiir Ödülü 2022

Düzenleyen:Alevi Vakıfları Federasyonu
Kategori:Şiir Yarışması, Edebiyat Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye ve Yurtdışı
Kimler Başvurabilir:İlgilenen herkes.
Son Başvuru Tarihi:30 MAYIS 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:9 TEMMUZ 2022
Ödüller:Birincilik Ödülü: 10.000 ₺
İkincilik Ödülü: 5.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 3.000₺
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışma Hakkında

Federasyonumuz tarafından “Yunus Emre Şiir Ödülü”  adı altında uluslararası yarışma düzenlenecektir. Yarışmaya Alevi- Bektaşi inanç ve kültürüne yönelik yazılmış olan eserler  katılabilecektir.

Yarışmanın amacı Alevi- Bektaşi inanç ve kültürüne  yönelik sanatsal  çalışmalar yapan  insanlarımızı desteklemek ve gençlerimizin  şiire olan ilgisini arttırmaktır.  

Yarışma Süreci

2020 – 2021 yılları arasında yayınlanmış olan Alevi- Bektaşi inanç ve kültürüne yönelik eserlerden oluşacak başvurular ön değerlendirme kurulu tarafından değerlendirildikten sonra finale kalan 10 eser vakfımızın web sitesi ve sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.

Seçici kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucu finale kalan 10  eser arasından şairlere  1.’lik, 2.’lik ve 3.’lük ödülü verilecektir.

Şiir Yarışması Başvuru Koşulları

 • “Yunus Emre Şiir Ödülü” bir takvim yılı içinde yayımlanmış bir şaire ait şiir kitapları arasından jürinin seçtiği başarılı ve üstün esere verilir. Ödül’ün  miktarı her yıl Alevi Vakıflar Federasyonu’nca belirlenmektedir. Ödül miktarının Seçici Kurul ve Federasyon Yönetim Kurulu’nun teklif ve imkânlarıyla değişmesi mümkündür.
 • Bir takvim yılının en başarılı ve üstün eserini seçmekle görevli olan Seçici Kurul, Alevi- Bektaşi edebiyatının temsil ettiği düzeye layık olacak şekilde, insan ve toplum gerçeklerinin Alevi inanç ve değerle işlenmiş olmasına, dil ve anlatım ustalığındaki teknik başarıya dikkat eder.
 • Daha önce “Yunus Emre Şiir Ödülü” kazanmış bir şair ikinci defa Ödül’e başvuramaz.
 • Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 • Yarışmaya katılmak isteyenlerin Başvuru Formunu eksiksiz doldurması gerekmektedir.
 • Yarışmaya gönderilen eser özgün olmalı, eser içerisinde alıntı bulunmamalı ve herhangi bir şiirin taklidi olmamalıdır.
 • Yarışmaya başvuracak eserler herhangi bir format kısıtlaması olmaksızın, istenilen formatta olabilir.
 • Yarışmaya gönderilen eser herhangi bir yarışmaya katılmamış/ödül almamış olmalıdır. Yarışmacı, yarışmaya gönderdiği eserin daha önce hiçbir yarışmaya katılmadığını/ödül almadığını kabul ve taahhüt eder.
 • Yarışmacılar birden çok eserle yarışmaya başvurabilir. Ancak aynı kişinin sadece tek bir çalışması finalde yarışmak üzere seçici kurul tarafından değerlendirmeye alınacaktır.
 • Ödüller eserler arasında paylaştırılamaz. Bu yönetmelikte belirtilmeyen türde ya da sayıda ödül verilemez.
 • Başvuru belgesinde belirtilecek tüm bilgilerin doğruluğu, başvuran kişiyi bağlar. Bu bilgiler nedeniyle doğabilecek hukuksal sorumluluk başvuru sahibine aittir.
 • Yarışmaya gönderilen eser içerisindeki özgün olmayan metin, görüntü, müzik, vb. kullanımları sebebiyle üçüncü kişilerden doğacak her türlü telif hakkı ihlali iddiası başvuru sahibinin (yazar/yönetmen/yapımcı) sorumluluğundadır.

Yarışmaya katılan şiirlerden uygun bulunanlar kitaplaştırılacaktır. Yarışmacı gönderdiği eserin–ödül almasa da- Federasyonun  hazırlayacağı kitapta yer alması hususunda telif haklarını mecra ve süre kısıtı olmaksızın Tam Ruhsatlı  Alevi Vakıfları Federasyonuna devrettiğini kabul ve taahhüt eder.

Ödüller, eserin sahibine veya eser sahibinin yetkilendirdiği kişiye verilecektir.

Yarışmaya, eser göndererek katılan tüm yarışmacılar, “Yarışmaya Başvuru ve Katılım Koşulları”nda belirtilen bütün yarışma koşullarına uymayı kabul etmiş sayılır.

Şiir Yarışması Seçici Kurul 

 1. Prof. Dr. Halil ÇİVİ
  2- Prof. Dr. Abdurrahman GÜLBEYAZ – University of Nagasaki
  3- Prof. Dr. Armağan Coşkun ELÇİ – İstanbul Teknik Üniversitesi
  4- Prof. Dr. Ömür CEYLAN – İzmir Katip Çelebi Üniversitesi.
  5- Doç. Dr. Aziz ALTI – Munzur Üniversitesi.
  6- Doç. Dr. Bülent AKIN- İzmir Katip Çelebi Üniversitesi.
  7- Dr. Cemal SALMAN – İstanbul Üniversitesi.
  8- Dr. Volkan HACIOĞLU – İstanbul Üniversitesi.
  9- Dr. Didem Gülçin Erdem KÜK – Pamukkale Üniversitesi.
  10- Rıza AYDIN – Araştırmacı Yazar.
  11- Ayhan AYDIN – Araştırmacı Yazar.
  12- Dr. Haydar Baki DOĞAN – Federasyon Genel Başkanı
  13- Dr. Zeki ÇETİN – Federasyon Y.K. Üyesi

Uluslararası Yunus Emre Şiir Ödülü 2022 Ödülleri

Birincilik Ödülü: 10.000 ₺
İkincilik Ödülü: 5.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 3.000₺

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 30 MAYIS 2022
Finalist Eserlerin Açıklanma Tarihi: 9 TEMMUZ 2022

Sonuç Açıklanması ve Ödül Töreni: 30 TEMMUZ 2022

Uluslararası Yunus Emre Şiir Ödülü 2022 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: http://www.avf.org.tr/1–uluslarasi-yunus-emre-siir-odulu

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.250 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap