Akbank Kısa Film Festivali 2023 Ulusal ve Uluslararası Yarışma

Akbank tarafından, geniş bir takipçi kitlesi olan kısa filmlerin yapımını özendirmek, gösterimini sağlamak ve ülke sinemasına katkıda bulunmak amaçlarıyla düzenlenen Akbank Kısa Film Festivali 2023 kapsamında Akbank Kısa Film Festivali 2021 Ulusal ve Uluslararası Yarışma düzenleniyor. Bu yıl 19.’su düzenlenen ödüllü kısa film yarışması başvuruları devam ediyor.

Akbank Kısa Film Festivali 2023 Ulusal ve Uluslararası Yarışma

Düzenleyen:Akbank
Kategori:Kısa Film Yarışması, Kültür – Sanat Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye ve Yurtdışı
Kimler Başvurabilir:İlgilenen herkes.
Son Başvuru Tarihi:30 ARALIK 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:MART 2022
Ödüller:Ulusal Kategori En iyi Film Ödülü: 50.000 ₺
Uluslararası Kategori En iyi Film Ödülü: 5.000 $

Akbank Kısa Film Festivali 2023 Hakkında

Geniş bir kitle tarafından takip edilen kısa filmlerin yapımını özendirmek, uygun koşullarda gösterimini ve izleyiciye ulaşmasını sağlamak, ülke sinemasına katkıda bulunan yeni sinemacıları desteklemek, kısa filmi tanıtmak, dünyadan ve Türkiye’den gelen farklı kültürlerdeki örneklerini sunmak, bir festival kültürü içinde kısa filmin tartışılacağı platformu sağlamak, sinemaseverlerin keyifle izleyecekleri bir festival geleneği oluşturmak amacıyla Akbank Kısa Film Festivali ilk olarak 2004 yılında gerçekleştirildi.

Her geçen yıl biraz daha büyüyen etkinlik, ulusal ve uluslararası olmak üzere iki ana yarışmalı bölümün yanı sıra, sinema sektöründeki deneyimli isimlerin birikimlerini aktardığı çeşitli atölye çalışmalarına, söyleşilere ve masterclasslara sahne olmaktadır. Her yıl on gün boyunca Akbank Sanat’ta gerçekleşen, tüm etkinliklerin izleyiciye ücretsiz olarak ulaştığı Akbank Kısa Film Festivali, “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Perspektif”, “Özel Gösterim” ve “Forum” bölümlerinden oluşuyor. Cannes, Berlin, Venedik gibi dünyanın önde gelen film festivallerinden birçok film her yıl programda yer alıyor. 2017 senesinde ilk kez açılan “Forum” bölümünde ise, kısa filmlerin senaryo aşamasından desteklenmesi ve projelerin geliştirilmesine yönelik eğitimler düzenleniyor. Akbank Kısa Film Forum, yapım desteği amaçlı bir kısa film senaryo yarışmasına da ev sahipliği yapıyor. 

Festival şimdiye kadar, Abbas Kiarostami, Reha Erdem, Jessica Woodworth, Yeşim Ustaoğlu, Cafer Panahi, Ahmet Uluçay, Tayfun Pirselimoğlu, Coşkun Aral, Barış Pirhasan gibi çok sayıda yerli ve yabancı değerli sanatçıyı masterclasslar ve filmleriyle ağırladı.

Akbank Kısa Film Festivali’nde ödül alan filmler, ilk yılından itibaren festival sonrasında “Akbank Kısa Film Festivali Üniversitelerde” etkinliği ile, Türkiye’deki birçok üniversitede öğrencilerle buluşmaktadır.

Akbank Kısa Film Festivali 2023 Ulusal ve Uluslararası Yarışma Başvuru Koşulları

 • Kurmaca, belgesel, deneysel ve canlandırma türlerindeki yapımlar yarışmaya katılabilir.
 • Yarışmalar ulusal ve uluslararası olmak üzere iki kategoride yapılmaktadır.
 • Ulusal yarışmaya T.C. uyruklu herkes katılabilir. (Akbank çalışanları yarışmaya katılamaz.)
 • Uluslararası yarışmaya yabancı veya T.C. uyruklu herkes katılabilir. (Akbank çalışanları yarışmaya katılamaz.)
 • Süresi 30 dakikayı aşmayan filmler başvuru yapabilir.
 • 1 Ocak 2022 den itibaren hazırlanmış olan filmler başvuru yapabilir. Akbank Kısa Film Festivali dışındaki ulusal ya da uluslararası yarışmalara katılmış olmak ya da bu yarışmalardan ödül almış olmak katılmaya engel değildir.
 • Festivale katılmak isteyenler, online başvuru formunu Akbank Sanat’ın web sayfasından doldurarak başvurularını yapabilirler.
 • Birden fazla filmle yarışmaya katılmak serbesttir.
 • Festivale gönderilen filmlerin, yönetmen adı belirtilerek ticari amaç̧ gözetmeksizin Akbank Sanat etkinliklerinde yer alması ve “Akbank Kısa Film Festivali Üniversitelerde” etkinliğinde gösterilmesi yarışmacı tarafından kabul edilmiş̧̧ sayılır. Buna ek olarak, festivalin tanıtımı amacıyla filmlerden küçük kesitler veya fragmanlar farklı mecralarda (televizyon, radyo ve internet) gösterilebilir. 10- Ön seçici kurul ve jürinin yargısı kesindir. Ön seçici kurul bir filmi yarışma dışı seçki olan “perspektif” bölümüne önerebilir.
 • Ön elemeyi geçmiş filmler festival kapsamında oluşturulacak programda izleyiciyle buluşacaktır.
 • Gösterimler hem fiziksel olarak Akbank Sanat binasında, hem de filmonline.akbanksanat.com web sitesi üzerinden online olarak gerçekleştirilecektir.
 • Katılımcılar en geç bu tarihe kadar aşağıdaki belgeleri iletisim@akbankkisafilmfestivali.com adresine, konu bölümüne filmin ve yönetmenin adını yazarak göndermelidir:
 • www.akbankkisafilmfestivali.com adresinden doldurulmuş online başvuru formunun print edildikten sonra ıslak imzalı olarak taranmış kopyası!
 • Filmin İngilizce altyazılı, şifreli Vimeo veya Youtube özel izleme linki
 • Ön elemeyi geçen filmler için gereken festival gösterim kopyaları, eser sahipleri tarafından dijital video (MOV (QuickTime) veya HD H264 formatında hazırlanmalı ve festival komitesine ulaştırılmalıdır.
 • Katılan filmler festival sonrası iade edilmez.
 • Ulusal ve uluslararası yarışmada, filmlerin İngilizce altyazıları tamamlanmış̧̧ ve filmin üzerine yazılmış̧̧ olarak teslim edilmesi mecburidir. Ulusal yarışmada, orijinal dili Türkçe olmayan filmlerin, Türkçe ve İngilizce altyazıları tamamlanmış ve filmin üzerine yazılmış olarak teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Telif hakları konusunda sorumluluk eser sahibinindir. Katılımcılar, filmlere ilişkin telif hakları konusunda 3.kişiler tarafından herhangi bir iddiada bulunulması halinde Akbank T.A.Ş. ve Akbank Sanat’ın herhangi bir sorumluluğunun bulunmadığını gayrikabili rücu kabul ve taahhüt ederler.
 • Festival sırasında yapılacak ana jüri toplantısında kesin sonuçlar belirlenecek ve festival ödül töreninde açıklanacaktır.
 • 19.Akbank Kısa Film Festivali’nde ödül alan filmler, festival tarihinden 1 yıl sonra Akbank Sanat YouTube hesabı üzerinden “Akbank Kısa Film Kanalı”nda 2 yıl süreyle, sadece Türkiye sınırlarında erişime açık olacak şekilde gösterilecektir.

Akbank Kısa Film Festivali 2023 Ulusal ve Uluslararası Yarışma Ödülleri

Ulusal Kategori En iyi Film Ödülü: 50.000 ₺
Uluslararası Kategori En iyi Film Ödülü: 5.000 $

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 30 ARALIK 2021
Sonuç Açıklanma Tarihi: MART 2022

Akbank Kısa Film Festivali 2021 Ulusal ve Uluslararası Yarışma Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.akbanksanat.com/kisa-film-festivali/19akbank-kisa-film-festivali/basvuru

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun 0verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.215 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap