Akbank Uluslararası Kısa Film Yarışması

Akbank tarafından kısa filmlerin yapımını özendirmek, sanatseverlerle buluşmasına katkı sunmak ve ülkemizde sinemacılığın gelişimini desteklemek amacıyla Akbank Kısa Film Yarışması düzenleniyor. Ulusal ve uluslararası olmak üzere iki kategoride düzenlenen ve bu yıl 17.’si gerçekleştirilecek kısa film yarışması için başvurular devam ediyor.

Akbank Kısa Film Yarışması

  Düzenleyen: Akbank
  Kategori: Kısa Film Yarışması, Sinema, Kültür-Sanat 
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye ve Yurt Dışı
  Kimler Başvurabilir:

Herkese açık. 

  Son Başvuru Tarihi: 25 ARALIK 2020 
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 22 MART 2020

Ulusal Kategoride;

Birincilik Ödülü: 35.000 ₺

Uluslararası Kategoride;

Birincilik Ödülü: 5.000 $

   

Yarışma Hakkında

Geniş bir kitle tarafından takip edilen kısa filmlerin yapımını özendirmek, uygun koşullarda gösterimini ve izleyiciye ulaşmasını sağlamak, ülke sinemasına katkıda bulunan yeni sinemacıları desteklemek, kısa filmi tanıtmak, dünyadan ve Türkiye’den gelen farklı kültürlerdeki örneklerini sunmak, bir festival kültürü içinde kısa filmin tartışılacağı platformu sağlamak, sinemaseverlerin keyifle izleyecekleri bir festival geleneği oluşturmak amacıyla Akbank Kısa Film Festivali ilk olarak 2004 yılında gerçekleştirildi.

Her geçen yıl biraz daha büyüyen etkinlik, ulusal ve uluslararası olmak üzere iki ana yarışmalı bölümün yanı sıra, sinema sektöründeki deneyimli isimlerin birikimlerini aktardığı çeşitli atölye çalışmalarına, söyleşilere ve masterclasslara sahne olmaktadır. Her yıl on gün boyunca Akbank Sanat’ta gerçekleşen, tüm etkinliklerin izleyiciye ücretsiz olarak ulaştığı Akbank Kısa Film Festivali, “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Perspektif”, “Özel Gösterim” ve “Forum” bölümlerinden oluşuyor. Cannes, Berlin, Venedik gibi dünyanın önde gelen film festivallerinden bir çok film her yıl programda yer alıyor. 2017 senesinde ilk kez açılan “Forum” bölümünde ise, kısa filmlerin senaryo aşamasından desteklenmesi ve projelerin geliştirilmesine yönelik eğitimler düzenleniyor. Akbank Kısa Film Forum, yapım desteği amaçlı bir kısa film senaryo yarışmasına da ev sahipliği yapıyor.  

Festival şimdiye kadar, Abbas Kiarostami, Reha Erdem, Jessica Woodworth, Yeşim Ustaoğlu, Cafer Panahi, Ahmet Uluçay, Tayfun Pirselimoğlu, Coşkun Aral, Barış Pirhasan gibi çok sayıda yerli ve yabancı değerli sanatçıyı masterclasslar ve filmleriyle ağırladı.

Akbank Kısa Film Festivali’nde ödül alan filmler, ilk yılından itibaren festival sonrasında “Akbank Kısa Film Festivali Üniversitelerde” etkinliği ile, Türkiye’deki birçok üniversitede öğrencilerle buluşmaktadır.

Yarışmanın Amacı

Akbank Kısa Film Forum, öncelikli olarak Türkiye’de kısa film yapım
olanaklarını arttırmayı, sinema sektörünün gelişimini desteklemeyi, yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler üretmesine maddi ve manevi katkı sunarak onları teşvik etmeyi amaçlayan bir proje geliştirme platformudur. Bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan Akbank Kısa Film Forum bölümü kapsamında, yapım desteği amaçlı bir senaryo yarışması yapılacaktır.

Kısa Film Yarışması Başvuru Koşulları

 • T.C. uyruklu herkes, Akbank Kısa Film Forum Senaryo Yarışmasına katılabilir. (Akbank çalışanları yarışmaya katılamaz.)
 • Yarışmaya katılmak için, Akbank Sanat web sayfası üzerinden online başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.
 • Online başvuru tamamlandıktan sonra, başvuru sahibinin aşağıdaki belgeleri akbankkisafilmforum@akbank.com adresine mail olarak göndermesi gerekmektedir.
 • Doldurulmuş başvuru formunun imzalı çıktısı (jpeg dosyası olarak)
 • Senaryo, en fazla 30 sayfa, Türkçe (Word dosyası olarak)
 • Senarist özgeçmişi, Türkçe ve İngilizce (Word dosyası olarak)
 • Sinopsis, en fazla 100 kelime, Türkçe ve İngilizce toplam. (Word dosyası olarak)
 • Senaryolar; Courier fontunda, 12 boyutu ile A4 olarak yazılmış olmalıdır.
 • Senaryolar tamamlanmış ve henüz bir filme dönüşmemiş olmalıdır.
 • Birden fazla senaryo ile yarışmaya katılmak serbesttir.
 • Yaş sınırlaması yoktur.
 • Başvuru sahibi gerçek kişi olmalıdır. Takma ad ile yapılan başvurular kabul edilmez.
 • Senaryonun birden fazla kişi tarafından yazılması durumunda ödül taraflar arasında eşit olarak paylaştırılır.
 • Telif hakları konusunda sorumluluk başvuru sahibinindir.
 • Ön seçici kurul değerlendirmeleri sonucunda, sekiz senaryo finalist olarak belirlenir.
 • 24-25 Mart 2021 tarihleri arasında finalistler 15’er dakikalık proje sunumu yaparlar. Sunumlar sırasında jüriler finalistlere soru sorabilirler.
 • Finale kalan sekiz projenin sinopsisi ve senarist özgeçmişi festival kataloğunda yer alır.
 • Ana Jüri değerlendirmesi sonucunda “Akbank Sanat Kısa Film Forum En İyi Senaryo” ödülü alan proje Akbank Sanat tarafından 5.000 TL ile ödüllendirilir.
 • Ödül alan senaryo Akbank Kısa Film Festivali Kapanış gecesinde
  açıklanır.
 • Ödül alan senaryonun filme dönüşmesi durumunda, jüri tarafından
  senaryo aşamasında değerli görülen sanatsal boyutun, tamamlanmış filmde eksenini kaybetmemiş olması gerekmektedir. Kazanan eser sahibinin Akbank Kısa Film Forum logosunu kullanabilmesi için film festivali kurulu tarafından izlenerek onaylanmalıdır. Yarışmacı, senaryo üzerinde yukarıda belirtilen türde değişiklikler yapması durumunda “Akbank Kısa Film Forum” logosunu filmde kullanmamayı kabul ve taahhüt eder.
 • Eser sahibi başvurduğu eserin kendisine ait olduğunu kabul ve beyan eder.

Kısa Film Başvuru Süreci ve Yapılması Gerekenler

17. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında düzenlenecek olan Akbank Kısa Film Forum, Türkiye’de kısa film yapım olanaklarını arttırmayı, sinema sektörünün gelişimini desteklemeyi, yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmlerine maddi ve manevi katkı sunarak üretimi teşvik etmeyi amaçlıyor. 24-25 Mart 2021 tarihleri arasında beşinci kez düzenlenecek olan Akbank Kısa Film Forum’da yapım desteği amaçlı bir kısa film senaryo yarışması gerçekleştirilecek.

Ön seçici kurulun yarışmaya katılan aday senaryolar arasından belirlediği sekiz senaryonun senaristlerinin, jüri üyelerine 15’er dakikalık sunumlar gerçekleştirecek.

Başvuru kapsamında doldurduğunuz formun imzalı versiyonunu akbankkisafilmforum@akbank.com adresine mail olarak iletebilirsiniz.

Akbank Uluslararası Kısa Film Yarışması Ödülleri

Ulusal Kategoride;

Birincilik Ödülü: 35.000 TL

Uluslararası Kategoride;

Birincilik Ödülü: 5.000 USD

Yarışma Takvimi

Son Katılım Tarihi : 25 ARALIK 2020
Sonuç Açıklanma Tarihi : 22 MART 2021

Akbank Uluslararası Kısa Film Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.akbanksanat.com/kisa-film-festivali/17-akbank-kisa-film-festivali/basvuru

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.221 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap