Ani Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması

204

Kars Valiliği tarafından, Kars İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kars Belediyesi ve Kafkas Üniversitesi işbirliğinde; önemli tarihi, kültürel ve turistik değeri olan Ani Ören Yeri’ne ilişkin belgesel film yapımını teşvik etmek, bu değerin tanıtımına katkı sunmak, belgesel film ile amatör ve profesyonel düzeyde ilgilenen kişi ve grupları desteklemek amaçlarıyla Ani Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması düzenleniyor. Ödüllü kısa film yarışması başvuruları devam ediyor.

Ani Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması

Düzenleyen:Kars Valiliği tarafından, Kars İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü,
Kars Belediyesi ve Kafkas Üniversitesi işbirliğinde.
Kategori:Kısa Film Yarışması, Kültür – Sanat Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:İlgilenen herkes.
Son Başvuru Tarihi:29 TEMMUZ 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:AĞUSTOS 2022
Ödüller:Birincilik Ödülü: 25.000 ₺
İkincilik Ödülü: 20.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 15.000 ₺
Mansiyon Ödülü: 5.000  (Uygun görülmesi halinde.)

Yarışma Amacı

 • İlimizin ve bölgemizin önemli tarihi, kültürel ve turistik değeri olan Ani Ören Yeri’ne ilişkin; Belgesel film yapımına teşvik etmek, 
 • Belgesel film aracılığıyla ulusal ve uluslararası platformlarda en geniş izleyici kitlesine ulaştırarak tanıtımına katkı sunmak,
 • Bilgi, belge ve doküman arşivinin oluşturulmasına katkı sağlayarak gelecek nesillere aktarılmasına imkan sunmak.
 • Belgesel film ile amatör ve profesyonel düzeyde ilgilenen kişi ve grupları bir platformda bir araya getirerek düşünce ve birikimlerini paylaşabilecekleri ve ürettiklerini görünür kılabilecekleri bir ortam oluşturmak.

Organizasyon

Ani Belgesel Film Yarışması’nın organizasyonu Kars Valiliği tarafından yapılmaktadır. Kars İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kars Belediyesi ve Kafkas Üniversitesi işbirliği yapılan kurumlardır.Yarışma komitesi işbirliği yapılan kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşur. Yarışma sekretaryası, ön jüri ve seçici kurul üyeleri yarışma komitesi tarafından belirlenir. Yarışma sekretaryası İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.

Kategori

Yarışma tek kategoride düzenlenmektedir.

Yarışma Teması

Bu yarışma “Tarihe Yolculuk: Ani”  temalı olacaktır.

Yarışma Başvuru Koşulları

 • Bu yarışma amatör ve profesyonel tüm belgesel severlere açıktır.
 • Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 • Yarışmacılar,  birden fazla eserle yarışmaya katılabilir.
 • Başka ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmış olmak (eser herhangi bir ödül almış olmamak koşuluyla) yarışmaya başvuruya engel teşkil etmemektedir.
 • Eserlerin başvurusu yönetmen veya yapımcı tarafından yapılır. Eserde yönetmenliğin birden fazla kişi tarafından yapılması durumunda müracaatı yapan, diğerlerinin yazılı iznini almak ve bu izni başvuruya eklenmek zorunludur. Bu durumda ödül, müracaatı yapan kişiye verilir. Ödülün paylaşımından doğacak sorunlardan yarışma komitesi (yarışma sekretaryası, ön jüri  ve seçici kurul) sorumlu değildir.
 • Yarışmaya mxf, mov, mp4 vb. uzantılı full HD ve üzeri teknik formatta çekilmiş yapımlar katılabilir.
 •  Katılacak eserlerin süresi başlangıç ve bitiş jenerikleri dahil olmak üzere en az 10 dakika, en fazla 30 dakika olmalıdır.

Başvurular Şekli ve Süreci

 • Yarışmacılar; filmin linkini ve varsa şifresini anikisafilmyarismasi@gmail.com mail adresine direkt göndererek başvuru yapabilirler. Ayrıca www.kars.gov.tr  üzerinden detaylı bilgiye ulaşabilirler.
 • Yönetmenin özgeçmişi.
 • Film senaryosunun kısa özeti.
 • Filmin ve senaryonun uygulama yöntemleri.(varsa kiminle Röportaj, dron gibi)
 • Film, Türkçe ve İngilizce dışındaki herhangi bir dilde ise Türkçe ve İngilizce altyazı kullanılmalıdır. Türkçe ise sadece İngilizce altyazı kullanılmalıdır.
 • Finale kalan Türkçe dışında üretilmiş filmlerin  başvuru sahipleri, İngilizce (.srt) altyazı dosyasını teslim etmekle yükümlüdür.
 • Gerekli görüldüğü takdirde yarışma sekretaryası yönetmen ve eser hakkında doküman/bilgi talep edebilir.
 • Ön elemeyi geçip finalist olan filmler hiçbir şekilde yarışmadan çekilemez.
 • Başvuru sırasında istenen belgeler sahiplerine iade edilmez. Yarışma arşivinde saklanır.

Not: Başvuru esnasında yukarıda istenen bilgiler filmin linki ve şifresi ile birlikte anikisafilmyarismasi@gmail.com mail adresine gönderilecektir.

Değerlendirme

 • Yarışma komitesi tarafından ön jüri ve seçici kurul üyeleri belirlenir.
 • Ön jüri ve Seçici Kurul; yönetmen, eleştirmen, yapımcı, oyuncu, sanatçı, sinema sektörü çalışanı, akademisyen, sinema ile ilgili kuruluşların üyeleri gibi kendi alanında uzman kişilerden oluşur. Komite adına da yarışma sekretaryasından bir temsilci doğal üye olarak seçici kurulda yer alır ve oy kullanma hakkına sahiptir.
 • Ön jüri, şartnamede belirtilen kriterlere uyan ve değerlendirmeden geçen belgesel filmleri Seçici Kurula sunar. Seçici Kurul,  finale kalan filmler arasından dereceye girenleri belirler.
 • Ön jüri ve seçici kurulun kararları kesindir.
 • Ön değerlendirme sonuçları web sitesinde yayınlanacak olup, sonuçlar ön elemeyi geçen eser sahiplerinin mail adreslerine doğrudan ve telefonla bildirilir.

Sonuçların Açıklanması

Dereceye giren filmlerin 16 Ağustos 2022 Salıgünü yapılacak ödül töreninde açıklanacaktır.

Finale kalan eser sahiplerinin, ödül törenine katılması gerekmektedir. Katılamaması halinde film yapım ekibinden temsilci göndermesi zorunludur.

Genel Koşullar

 • Yarışmaya katılımdan kaynaklanan, kargo, gümrük, navlun ve sigorta bedelleri katılımcıya aittir. 
 • Şartnamede belirtilen ödüller hak sahiplerinin yazılı olarak bildirecekleri kişisel banka hesap/IBAN numaralarına Kars Valiliği tarafından gönderilecektir. Hak sahiplerinin kişisel banka hesap/IBAN numarasını ve düzenleme kurulunun istediği belge ve bilgileri göndermemesi durumunda ödül bedeli, sonuç bildirim tarihinden itibaren 1 (bir) yılın sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif ve benzeri herhangi bir talebi olamaz.
 • Yarışmaya katılım ile bu şartnamede bahsedilen tüm düzenlemeler ve şartlar kabul edilmiş sayılır. Bu şartname kapsamında yer almayan tüm konularda karar verme yetkisi Yarışma Komitesine aittir. Yarışma Komitesi bu şartnamede belirtilen tüm hususlarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
 • Yarışmacılara belgesel çekim aşamasında Kurum imkanları dahilinde lojistik destek sağlanacaktır.

Özel Şartlar

 • Yarışmaya başvuran yapımlardan bazıları yarışmaya seçilmeseler bile,  filmin yapımcısının izniyle Yarışma Komitesince özel gösterim programına alınabilir.
 • Yarışmada yarışan filmlerin ekipleri,   Yarışma Sekretaryasının belirlediği sayıda ve tarihlerde ödül törenine davet edilir.

Telif (Kullanım) Hakları

Yarışmada ödül alan eserlerin her türlü gösteriminde kullanım hakkı Yarışma Komitesi’ne ve Organizasyonu yürüten Kars Valiliğine aittir. Kars Valiliği  bu haklar çerçevesinde eseri süresiz ve ticari olmayan; ulusal ve uluslararası kültürel ve sanatsal platformlarda, görsel ve yazılı basında, sosyal medyada ve uygun görülen yerlerde kullanabilecektir.

Yarışma İletişim ve Sekreterya

Kars Valiliği
Ani Kısa Metraj Belgesel Film Yarışma Sekretaryası

E-posta: anikisafilmyarismasi@gmail.com

Telefon: 0553 029 99 84

Adres: Cumhuriyet Mahallesi Borsa Sokak Dış Kapı : 2 A Kat: 3 Merkez/KARS

Ani Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 25.000 ₺
İkincilik Ödülü: 20.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 15.000 ₺

Yarışma komitesi gerekli gördüğü takdirde 3 ayrı katılımcıya mansiyon ödülü verebilir. ( Mansiyon ödülü 5.000 TL) Kazanılan para ödülleri, ödül töreninden müteakip Kars Valiliği tarafından, istenen evraklar tamamlandıktan sonra yasal kesintiler yapılarak ödenir

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 29 TEMMUZ 2022

Ön Jüri Değerlendirme Tarihi: 29 TEMMUZ 2022 –  5 AĞUSTOS 2022

Seçici Kurul Değerlendirme Tarihi: 5 AĞUSTOS 2022 – 15 AĞUSTOS 2022

Ödül Tören Tarihi: 16 AĞUSTOS 2022

Ani Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://kars.ktb.gov.tr/TR-322095/ani-kisa-metraj-belgesel-film-yarismasi.html

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun 0verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

close

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 1.596 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Yorum Yap