Arbella Uluslararası Fotoğraf Yarışması 2022

Arbella Makarna tarafından, küresel ısınmanın getirdiği sorunlara dikkat çekmek, daha yaşanabilir bir dünya için farkındalık oluşturmak ve sanatı desteklemek amaçlarıyla Arbella Uluslararası Fotoğraf Yarışması 2022 düzenleniyor. Bu yıl 12.’si düzenlenen ödüllü fotoğraf yarışması başvuruları devam ediyor.

Arbella Uluslararası Fotoğraf Yarışması 2022

Düzenleyen:Arbella Makarna
Kategori:Fotoğraf Yarışması, Kültür – Sanat Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye ve Yurtdışı
Kimler Başvurabilir:İlgilenen herkes.
Son Başvuru Tarihi:17 NİSAN 2022 Saat: 23.00 (TSİ)
Sonuç Açıklanma Tarihi:28 NİSAN 2022
Ödüller:Toplam Ödül: 11.300 $
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışmanın Amacı

Arbella Makarna olarak, kurumsal kimliğimizi sosyal sorumluluk ve sanatsal projelerle de pekiştirmek üzere çıktığımız bu yolda Türk ve dünya fotoğrafçılarını buluşturan bir platform oluşturmayı hedeflemekteyiz.

Bu sene on ikincisini düzenlediğimiz Arbella Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nın ana kategorisini “Küresel Isınmanın Etkileri” olarak belirledik.

Küresel ısınmanın sonuçları ne yazık ki her bir bireyin hayatını doğrudan etkiler seviyeye ulaşmıştır. Öyle ki “Küresel Isınma” artık bir sorun değil, bir kriz haline gelmiş durumdadır. Bu iklim krizinin gelecekte su ve gıda kıtlığına, biyo çeşitliliğin kaybına yol açacağına kesin gözüyle bakılmaktadır. Hatta öyle ki ülkelerdeki demografik yapının değişmesine; göçlere ve ölümlere varacak sonuçların ortaya çıkacağı ön görülmektedir. Tüm bu sorunlar göz önüne alındığında su kıtlığını, deniz/hava kirliliğini gösteren, küresel ısınma krizinin sebep olduğu durumları göz önüne seren fotoğraflarınızı bekliyor, bu fotoğrafların evimiz olan yeryüzü için daha iyi, yaşanılabilir bir gelecek oluşturmamıza destek olmasını umuyoruz.

Makarna, lezzetinin yanı sıra farklı farklı çeşitleriyle de öğünlerimize renk katıyor. Makarnanın bu çeşitliliğini göz önüne alarak diğer kategorimizi “Makarna ile Yarat” olarak belirliyoruz. Ana malzemeyi makarna olarak alıp yaratıcılığınızı kullanın, kompozisyonunuzu oluşturun. Makarna ile yaratılacak fotoğraflarınızı heyecanla bekliyoruz.

Yarışma Kategori Bölümleri

Arbella 12.Uluslararası Fotoğraf Yarışması 2022 Sayısal (Dijital) kategoride toplam 3 bölümden oluşmaktadır:

a- Küresel Isınmanın Etkileri(Renkli ve/veya Siyah-Beyaz) – (Sayısal)

b- Makarna ile Yarat (Renkli ve/veya Siyah-Beyaz) – (Sayısal)

c- Serbest (Renkli ve/veya Siyah-Beyaz) – (Sayısal)

Katılım Koşulları

 • Yarışma, amatör veya profesyonel fotoğrafa meraklı herkese açıktır. Düzenleme kurulu, jüri üyeleri ve birinci dereceden yakınları ile Arbella Makarna çalışanları yarışmaya katılamazlar.
 • Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 • Yarışmada toplam 3 ayrı bölüm vardır. Yarışmacılar her bölüme en fazla 4 (dört) fotoğraf ile katılabilirler.
 • Gönderilen fotoğraflar, en fazla 300 dpi çözünürlükte, uzun kenar maksimum 3840 piksel, maksimum dosya boyutu 5 MB olan bir jpg / jpeg formatında gönderilmelidir.
 • Tüm bölümler için hazırlanan fotoğraflar internet sitesi üzerinden gönderilmelidir. Yarışmaya baskı veya CD/DVD ile fotoğraf kabul edilmemektedir.
 • Daha önce Uluslararası Arbella fotoğraf yarışmalarında ödül alan fotoğraflar bu yarışmaya kabul edilmeyecektir.
 • Fotoğraf üzerinde isim, çerçeve ve paspartu olmamalıdır. Katılımcılar www.arbella.tv adresine internet üzerinden ulaşarak Arbella 12. Uluslararası Fotoğraf Yarışması’na katılabileceklerdir.
 • Yarışmacılar yarışmaya katılabilmek için www.arbella.tv sitesine üye olmak ve yarışma şartnamesini onaylamak zorundadırlar. Onay kutucuğunu işaretlemek yolu ile katılımcılar şartnamenin tüm koşullarını kabul etmiş sayılırlar.
 • İnternet üzerinden yarışmaya gönderilen fotoğraflarda sistemden veya kullanıcıdan kaynaklı hatalar oluşması halinde iletisim@arbella.tv adresinden iletişime geçilerek bilgi verilmesi halinde problem kısa sürede giderilecektir. Bu adres sadece fotoğraf yükleme problemi yaşayanlar için kullanılacak olup, buradan fotoğraf gönderilmesi yarışmaya katılmış olunması anlamında değerlendirilmez ve katılım kesinlikle kabul edilmez.
 • Yarışma sonuçları www.arbella.tv ve https://tfsfonayliyarismalar.org/ internet sitelerinde duyurulacak; ayrıca tüm katılımcılara e-posta ile bildirilecektir.
 • Yarışmada ödül alan ve kabul edilen fotoğraflar, www.arbella.tv internet sitelerinde yayınlanacaktır. Ayrıca yarışmada ödül, mansiyon ve özel ödül alan fotoğraflar TFSF’ nin sosyal medya (Facebook, Instagram, Twitter vb) hesaplarında yayınlanacak ve TFSF yayını Almanak 2022’de kurumumuza ayrılan sayfalarda yer alacaktır.
 • Katılımcı, yarışmaya gönderdiği eserleriyle ilgili olarak her hangi bir yasal sorunun sorumlusu olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder.
 • Katılımcı, yarışmaya gönderdiği eserin tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder.
 • Eser gönderenler bu konuda gereken izinlerin kendileri tarafından alınmış olduğunu, doğabilecek anlaşmazlıklarda tüm sorumluluğun kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmektedirler. Bu konuda oluşabilecek anlaşmazlıklarda Arbella Makarna sorumlu olmayacaktır.
 • Ödül alan eserlerin kullanım hakları Arbella Makarna ve eser sahibine ait olacaktır. Ödül alan fotoğraflar, ödülleri veren firma olan Arbella Makarna tarafından haber, reklam amaçlı ve sosyal sorumluluk projelerinde fotoğrafçının ismi belirtilerek kullanılabilir. Katılımcılar bu şekilde kullanılan fotoğrafları için verilen ödülden başka herhangi bir telif hakkı ya da maddi manevi talepleri sürmeyeceklerini şimdiden kabul ederler.
 • Yarışmanın kurallarına göre, eserlerin çoğaltılması, eser sahibi tarafından açıkça yasaklanmadığı sürece, basılı veya dijital kataloğa girmesine izin verilir. Bu konuda telif hakkı ile ilgili kurallara uyulmalıdır. Hiçbir koşul altında, Arbella Makarna fotoğrafların başka amaçlar için kullanılmasına izin vermez.
 • Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, eser kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan katılımcı kural ihlali yapmış sayılır.
 • Kural ihlali yapan katılımcılara “TFSF U/UA Yarışma Düzenleme Standartları Yönergesi’nin 13. Maddesi’nde ki yaptırımlar uygulanır. Kural ihlali tespit edilen katılımcının elde ettiği ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Ödül iptal edilir; yeri boş bırakılır. Bu durum diğer katılımcılara ekstra bir hak tanımaz. Ödül verilmişse katılımcının ödülü iade etmesi gerekir.
 • Haklarında TFSF tarafından verilmiş kısıtlılık kararı devam eden ve FIAP kırmızı listesinde yer alan katılımcılar bu yarışmaya katılamazlar.
 • Düzenleyici kurum; jüri değerlendirilmesinden önce TFSF kısıtlamalılar listesi ile FIAP Kırmızı Liste’de olup bu yarışmaya katılan kişileri tespit ederek eleme yoluna gidecektir.
 • TFSF, FIAP ve GPU patronajlı bir yarışmaya katılmakla yarışmacı, FIAP ve GPU üyesi olsun veya olmasın, yarışmaya gönderdiği fotoğrafların gerek duyulduğu takdirde FIAP kural ve tanımlarına uygunluğunun tespit edilebileceğini önceden kabul etmiş sayılır. TFSF, FIAP ve GPU elindeki bütün imkân ve teknikleri kullanarak bu araştırmayı yapabilir. Katılımcının kendisinden istenen gerekli bilgileri sunmaması, fotoğraf makinesi ile çekilen orijinal dosyayı vermemesi veya problemin çözümüne yönelik TFSF, FIAP ve GPU ile işbirliğine girmemesi durumunda katılımcı, kural ihlali yaptığı gerekçesi ile TFSF, FIAP ve GPU tarafından yasaklanır ve ismi her şekilde teşhir edilir. Yarışmaya gönderilen fotoğrafların EXIF verilerinin muhtemel soruşturmaları kolaylaştırmak için bozulmamış olarak tutulması tavsiye edilmektedir. Bir katılımcının resimleri jüriye ardışık olarak sunulmayacaktır. Bir katılımcının dört fotoğrafı, dağıtılmış olarak değerlendirmeye sunulacaktır. Fotoğraflar jüri heyetine katılımcı tarafından sunulduğu düzende sunulacaktır
 • Arbella Makarna, ödül alan ve kabul edilen fotoğrafların asıl dosyalarını katılımcıdan isteyebilir.
 • Eserlerin yüklenmesinden kaynaklanabilecek olası sorunlar için Arbella Makarna sorumlu olmayacaktır. Yarışmada ödül alamayan ve kabul edilmeyen fotoğraflar sonuç bildirim tarihinden itibaren sistemden 90 (doksan) gün sonra silinecektir.
 • Şartnamede belirtilmeyen yada olası anlaşmazlıklarda TFSFU/UA Yarışma Düzenleme Standartları Yönergesi ile TFSF/YK kararları geçerlidir.
 • Ödül alan ve kabul edilen fotoğrafların sunumu en geç 15 Mayıs 2022 tarihinden itibaren www.arbella.tv adresinde dijital olarak sergilenecek ve indirilebilecektir.
 • Yarışmamız, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) / Photographic Arts Federation of Turkey, Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP), Uluslar arası Fotoğrafçılar Birliği (GPU) tarafından onaylanmıştır.

Seçici Kurul

 • Selva Bal: Arbella Temsilcisi-Fotoğraf Sanatçısı-TR
 • İzzet KERİBAR: (Efiap) Fotoğraf Sanatçısı – TR
 • Doç. Dr. Ahmet Beyhan ÖZDEMİR: Dokuz Eylül Üniversitesi GSF Öğretim Üyesi-TFSF Eski Bşk. Fotoğraf Sanatçısı TR
 • Burak ŞENBAK: (Efiap/b, GPU Hermes, Hon.SSS) Fotoğraf Sanatçısı – TR
 • Dr. Haluk UYGUR: (Efiap) Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu Kurucusu – Fotoğraf Sanatçısı – TR
 • Yarışma Jürisi Arbella Makarna Mersin merkez binası toplantı salonunda toplanacaktır.
 • Jüri toplantısı en az 3 seçici kurul üyesinin bir araya gelmesi ile yapılır.
 • Bu yarışmada FIAP onayı nedeniyle uluslararası kurallar uygulanmaktadır, TFSF temsilcisi bulunmamaktadır.

Yarışma İletişim

Tuba Demirkale

Arbella Makarna Durum Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. Kazanlı Mah.Cumhuriyet Blv.73/4

33281 Akdeniz – MERSİN / Türkiye

E-posta: durum@durum.com.tr

E-posta Destek: iletişim@arbella.tv

Telefon: +90324 241 1111

Faks: +90324 451 3201

Arbella Uluslararası Fotoğraf Yarışması 2022 Ödülleri

FIAP En İyi Fotoğrafçı ÖdülüTüm bölümlerde toplamda en fazla kabul (sergileme+ödül) alan fotoğrafçı
FIAPFIAP Altın Madalya ve 600 USD
TFSFTFSF Altın Madalya ve 600 USD
GPUGPU Altın Madalya ve 600 USD
FIAPFIAP Gümüş Madalya ve 400 USD
TFSFTFSF Gümüş Madalya ve 400 USD
GPUGPU Gümüş Madalya ve 400 USD
FIAPFIAP Bronz Madalya ve 200 USD
TFSFTFSF Bronz Madalya ve 200 USD
GPUGPU Bronz Madalya ve 200 USD
FIAP MansiyonlarHer bölümden 6 adet
GPU MansiyonlarHer bölümden 6 adet
TFSF MansiyonlarHer bölümden 3 adet
Arbella Özel ÖdülüPlaket ve 500 USD (Tüm bölümlerden 1 adet, Arbella temsilcisi tarafından seçilecektir)
SergilemelerHer bölümden en fazla 75 adet

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 17 NİSAN 2022 Saat: 23.00 (TSİ)
Sonuç Açıklanma Tarihi: 28 NİSAN 2022

Arbella Uluslararası Fotoğraf Yarışması 2022 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://tfsfonayliyarismalar.org/tr/yarisma/detay/arbella-12-uluslararasi-fotograf-yarismasi-tr

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.250 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap