Attilâ İlhan Liseli Gençler Kompozisyon Yarışması 2023

Attilâ İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfı tarafından, ülke çapında tüm fikirler yelpazesinde, mümkün olduğu kadar fazla gence ulaşarak onları sorgulamaya, düşünmeye, Türkçeyi güzel kullanmaya ve kendilerini yazılı olarak ifade etmeye teşvik etmek amaçlarıyla Attilâ İlhan Liseli Gençler Kompozisyon Yarışması 2023 düzenleniyor. Ödüllü kompozisyon yarışması başvuruları devam ediyor.

Attilâ İlhan Liseli Gençler Kompozisyon Yarışması 2023

Düzenleyen:Attilâ İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfı
Kategori:Edebiyat Yarışması, Lise Yarışması, Kompozisyon Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:Ülkemizdeki resmi/özel lise ve dengi okullarda okuyan tüm gençler.
Son Başvuru Tarihi:27 ŞUBAT 2023
Sonuç Açıklanma Tarihi:6 MAYIS 2023
Ödüller:Birincilik Ödülü: 1.500₺
İkincilik Ödülü: 1.250₺
Üçüncülük Ödülü: 1.000₺
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışma Konusu

“Fikirlerinizle çelişen bir gerçek, sizin için ne kadar önemlidir?”

Yarışma Amacı

Attilâ İlhan adına kurulmuş bir vakıf olarak yarışmayı düzenlemekteki esas amacımız, tüm yurdumuz sathında, tüm fikirler yelpazesinde, mümkün olduğu kadar fazla genç arkadaşımıza ulaşarak onları sorgulamaya, düşünmeye, Türkçemizi güzel kullanmaya ve kendilerini yazılı olarak ifade etmeye teşvik etmektir. Yarışmaya katılım gönüllülük esasına göre yapılmaktadır ve ücretsizdir.

Attilâ İlhan Liseli Gençler Kompozisyon Yarışması 2023 Başvuru Koşulları

 • Ülkemiz içinde resmi/özel lise ve dengi okullarda okuyan tüm gençler kişisel olarak, doğrudan başvuruda bulunabileceklerdir.
 • Eser gönderimi yarışmacının kimlik bilgileri gizlenerek yapılacaktır. Her yarışmacı kendi belirleyeceği 4 haneli sayının başına Türkçe takma isim ilavesi ile kişisel rumuz oluşturmalıdır.(örnek: kaptan2562)
 • Katılımcıların Word formatında en az bir (1) tam sayfa ve en çok iki (2) sayfayı (A4) geçmeyecek şekilde (11 punto karakter büyüklüğü esas alınarak) oluşturacakları Türkçe kompozisyon metinleri ile birlikte ad/soyad, yaşadığı şehir, okuduğu lisenin adı/sınıfı gibi bilgilerini içeren Katılım Formu, Veli İzin Belgesi, Katılımcı Aydınlatma ve Rıza Metni ve Muvafakatname’yi eksiksiz olarak en geç 27 Şubat 2023 gönderi tarihini taşıyacak şekilde düzenleyecekleri bir e-posta ile yarisma@tilahan.org adresine göndereceklerdir. (Eser gönderimleri ebeveyn ya da okul e-posta adresinden yapılacaktır.)
 • Vakfın ve yarışmanın internet sitesinde yer alan, ekteki Veli İzin Yazısı’nın, başvuruda bulunacak öğrencinin velisi tarafından imzalanmış olarak başvuru e-postasında gönderilmesi gerekmektedir.
 • Vakfın ve yarışmanın internet sitesinde yer alan ekteki “Katılım Formu”nun eksiksiz doldurularak başvuru e-postasında gönderilmesi gerekmektedir.
 • Katılım koşulları uyarınca yarışmaya başvuran öğrenci, velisinden talep edilen kişisel verilerin 6698 sayılı KVKK kapsamında düzenleyici kurum tarafından kullanım koşulları ekte yer alan “Katılımcı Aydınlatma ve Rıza Metni” belgesinde açıklanmıştır. Başvuru formunda adı geçen velinin bu belgenin altında yer alan onay bölümünü doldurup imzalayarak diğer başvuru evraklarıyla birlikte başvuru sırasında göndermeleri gerekmektedir. İlgili belgeye vakfın ve yarışmanın internet sayfasından ulaşabilirsiniz.
 • Vakfın ve yarışmanın internet sitesinde yer alan ekteki “Muvafakatname”nin eksiksiz doldurularak başvuru e-postasında gönderilmesi gerekmektedir.
 • E-postanın konu bölümüne yarışmacının kişisel rumuzu ile kompozisyon eserinin başlığı yazılmalıdır. Eserin ve diğer başvuru evraklarının e-posta ile vakfımıza ulaşmasının ardından, bu e-postaya cevap olarak, işbu yarışma şartnamesini içeren bir e-posta yarışmacıya gönderilecektir. Yarışmacı bu e-postayı, -tarafına gönderilen işbu şartnameyi okuyarak- “Onaylıyorum” yazıp cevaplayacaktır. Cevap e-postasında yarışmacıya ulaşabileceğimiz bir telefon numarası da belirtilecektir. (Sadece ebeveyn ya da okul telefon numarası) Şartname dışı başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Yarışmaya katılacak kompozisyonların daha önce düzenlenen benzer yarışmalarda dereceye girmemiş, başkası tarafından yazılmamış, başka bir metinden kopya edilmemiş ve daha önce herhangi bir yerde yayınlanmamış olması gerekmektedir.
 • Engelli öğrencilerin yarışmaya ve finale kaldıkları takdirde jüri görüşmesine katılımlarının sağlanması için gereken her tür kolaylaştırıcı önlem yarışmayı düzenleyen kurum tarafından alınacaktır.
 • Başvuru sırasında istenilen kişisel veriler yarışma dışında hiçbir amaç ve surette kullanılmayacak olup yarışma bitiminde silinecektir.

Başvuru E-posta Ekinde Yer Alması Gereken Belgeler

Kompozisyon (Word formatında), Katılım formu, veli tarafından imzalanmış “Veli İzin Yazısı”, veli tarafından imzalanmış “Katılımcı Aydınlatma ve Rıza Metni”, veli tarafından imzalanmış “Muvafakatname”

Ön eleme ve Değerlendirme Süreci

 • Rumuzları ile kapalı tüm eserler, Şubat ayı sonunda halk oylaması için “https://aibskv23.blogspot.com/” adresinden internette yayınlanacaktır. Eserlerin vakfımıza varış kayıt kronolojisi sitedeki yayınlanma sıralamasını da oluşturacaktır.
 • Ad/soyad, meslek ve telefon no’sunu belirten her gerçek kişi, yaygın olarak kullandığı kişisel e-posta haberleşme adresinden oy gönderebilecektir. Bitiş tarihi 31 Mart 2023 saat 24:00 olarak tespit edilmiştir.
 • Her seçmen tek oy hakkına sahiptir. Mükerrer ve sanal oylar tümüyle iptal sonucunu doğuracaktır.
 • Her oy toplam 3 değişik eser seçimini kapsayacak şekilde, rumuz ve eser başlığı belirtilerek beğeni sıralamasında düzenlenmelidir. Az sayıda eser seçimi veya şartname dışı oylar geçersiz sayılacaktır.
 • Oy gönderilerinin seçim listesi /oylama biçimi /e-posta adresi / gönderi IP no’su vb, seçmene özel teknik verilerinde, herhangi bir benzerlik(kopya) veya tutarsızlık tespit edilmesi durumunda doğrudan iptal yetkisi yarışmayı düzenleyen kuruma aittir. Keza, başkası adına gönderilen oylar ile yetkili kurulun teyit ve/veya açıklama isteklerine, belirlenen süre içinde cevap alınamayan tüm oylar otomatik olarak geçersiz konumuna düşürülecektir.
 • Halk oylamasında en fazla puanı toplayan 2 eser, aynı süreçte belirlenecek 8 eser ile beraber finale kalmış sayılacaktır. Eser seçimlerinin çakışması durumunda sırasıyla her listeden bir sonraki yarışmacı finalistler grubuna dahil edilecektir.
 • Finale kalan 10 eser, Nisan ayının ilk haftası www.tilahan.org ve https://aibskv23.blogspot.com/ adreslerinden kamuoyuna duyurulacaktır. Finale kalan eser sahipleri, en geç 15 Nisan 2023 tarihi saat 18:00’a kadar vakfımızı 0212 243 95 25 nolu numaradan arayarak ya da bilgi@tilahan.org adresine e-posta göndererek, kendilerine ulaşabileceğimiz bir aile büyüğünün telefon numarasını (isim soyisim belirtilerek) bildirmek zorundadırlar.

Jüri kararı

Finale kalan 10 yarışmacı, 2023 yılı Mayıs ayı içerisinde aşağıda belirtilen jüri ile çevrimiçi görüşmeye davet edilecektir.

 • Doğan Hızlan
 • Prof. Dr. Aynur Koçak
 • Gülten Dayıoğlu
 • Doç. Dr. Kutsal Doğan
 • Prof. Dr. Murat Özsan
 • Nursel Duruel
 • Prof. Dr. Yakup Çelik

Değerlendirme Kriterleri

 • Kompozisyon konusuna hakimiyet ve verilen konuyu zenginleştirerek işleyebilme, örneklendirebilme becerisi (25 puan)
 • Ulusal ve evrensel değerler düzleminde yeni ve özgün fikirler üreterek geleceğe dönük düşünebilme yeteneği (25 puan)
 • Öğrencinin yazdığı kompozisyonda öne sürdüğü fikirleri ve yazdığı eseri sözlü olarak anlatabilme yeteneği (25 puan)
 • Dil ve anlatım kurallarına uyulması, Türkçeyi güzel kullanabilmek (25 puan)

Yarışmanın ön eleme ve final aşamalarında sonuçların açıklandığı tarihlerden itibaren 3 (üç) gün içerisinde yarisma@tilahan.org adresine e-posta yoluyla itiraz edilebilir.

Yarışma İletişim

İlgili Kişi: İsmail Sürücüoğlu

Adres: Attila İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfı – Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No:26 Kat:2 Taksim Beyoğlu- İstanbul

Telefon: 0212 243 95 25

E-mail (sadece bilgi için): bilgi@tilahan.org

Eser Başvuru E-mail Adresi: yarisma@tilahan.org

Attilâ İlhan Liseli Gençler Kompozisyon Yarışması 2023 Ödülleri

Birincilik Ödülü: 1.500₺
İkincilik Ödülü: 1.250₺
Üçüncülük Ödülü: 1.000₺

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 27 ŞUBAT 2023
Sonuç Açıklanma Tarihi: 6 MAYIS 2023

Attilâ İlhan Liseli Gençler Kompozisyon Yarışması 2023 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://tilahan.org/cagri23/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.165 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap