Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması 2022

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından “aile” kavramının karikatürler aracılığıyla ele alınması ve aile kavramının öneminin sanatsal çalışmalarla ortaya koyulması amaçlarıyla Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması 2022 düzenleniyor. Uluslararası boyutta bu yıl 2.’si düzenlenen ödüllü karikatür yarışması başvuruları devam ediyor.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması 2022

Düzenleyen:Denizli Büyükşehir Belediyesi
Kategori:Karikatür Yarışması, Sanat Yarışması, Tasarım Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye ve Yurtdışı
Kimler Başvurabilir:İlgilenen herkes.
Son Başvuru Tarihi:20 MART 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:30 MART 2022
Ödüller:Birincilik Ödülü: 7.500 ₺
İkincilik Ödülü: 5.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 3.500₺
Mansiyon Ödülü: 1.500 ₺ (3 Adet)
18 Yaş Altı: 1.000 ₺ (3 Adet)
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışma Hakkında

İlk üç yıl ulusal boyutta düzenlediğimiz karikatür yarışmamızı, geçen sene olduğu gibi bu yıl da uluslararası düzeye taşıyarak Denizli Büyükşehir Belediyesi 2.Uluslararası Karikatür Yarışması’nı düzenleyeceğiz.

Bu senenin yarışma konusunu “AİLE”  olarak belirledik.

Aile, karşı cinslerin bir araya gelerek resmi bir akit ile kurdukları bir yapıdır. Başka bir deyişle, evlilik ile aralarında bağ kurulan kadın ve erkeğin, bu evlilikten kan bağı ile meydana gelen çocuklarından oluşan en küçük topluluktur.

Aile bireylerinin kendi aralarındaki ilişkilerin yanı sıra yaşadıkları toplumla ve çevreyle olan ilişkileri de önemlidir. Aileler toplumu oluşturan temel yapılar olduğu için aile yapısının sağlamlığı toplum için de çok önemlidir.

Aile, toplumların temel taşıdır. Her toplumda ailenin önemli bir yeri olmasına karşın Türk kültüründeki önemi daha farklıdır. Geleneksel aile yapısında anne, baba ve çocukların yanında nineler ve dedeler de yer alır.

Aile ve toplum iç içe olduğu için; anne ile babanın arasındaki ilişkiler, ebeveynlerin çocuklarla olan ilişkileri ve bu ilişkilerden doğan sonuçlar doğrudan toplumu ilgilendirir hale gelir. İşte bu nedenle aileye baktığımız zaman: Eğitim, öğretim; hüzün, mutluluk; doğum, ölüm; acı, tatlı olaylar; karı koca ilişkileri; evlilik, boşanma; güven, itimatsızlık; paylaşma, güç birliği; aşk, sevgi; kent yaşamı, sosyal ilişkiler gibi birçok kavramın yansımasını görürüz.

2012 yılında kurumumuz, ‘‘Ailemi Seviyorum’’ Projesi ile Türkiye’nin dört bir yanından 127 belediyenin katıldığı proje yarışmasında birincilikle ödüllendirildi. Denizli’de bir ilk olan Ailemi Seviyorum Projemiz kapsamında Sağlıklı Evlilik Okulu’ndan hamilelik okuluna, aile hakemliğinden eğitim seminerleri ve konferanslarına, aile danışma merkezlerinden ücretsiz spor kurslarına kadar birçok başarılı projeyi hayata geçirdik.

Bizler de, bu kez siz karikatür ustalarının değerli yorumlarıyla “AİLE” kavramını ve önemini gündeme taşımak istedik. Aile olmanın olumlu ve aile olamamanın olumsuz yansımalarını sizlerin yorumlarıyla kamuoyuna taşımayı, böylelikle de insanların bilinçlenmesine katkı sağlamayı arzuladık.

Yarışma Konusu

“Aile”

Karikatür Yarışması Başvuru Koşulları

 • Yarışma amatör ve profesyonel bütün dünya karikatürcülerine açıktır.
 • Yarışmaya gönderilecek karikatürlerin daha önce yayınlanmış ya da yayınlanmamış olmaları aranmayacaktır. Ancak daha önce başka bir yarışmada ödül almamış olmalıdır. Seçici kurulun aynı ya da benzer saydığı veya başka bir karikatürcüye ait olduğunu belirlediği karikatürler değerlendirilmeyecektir.
 • Yarışmaya en fazla üç adet karikatür ile katılım sağlanabilir.
 • Karikatürcüler yarışmamıza dijital olarak karikatürlerini göndereceklerdir. Her karikatür; A4 boyutunda, 150-300 dpi arasında, JPEG formatında ve en az 1 MB en fazla 10 MB olmalıdır.
 • Yarışmaya gönderilen karikatürler arasından jüri tarafından seçilen bazı karikatürler bir karikatür albümünde toplanacaktır. Sergilenmeye değer görülen eserler de Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin uygun gördüğü yerde ve zamanda sergilenecektir. Jüri tarafından sergilemeye ve albüme seçilen eserlere ücret ödenmeyecektir.
 • Yarışmada ödül kazananların bir gecelik konaklaması ve yemek giderleri Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanacaktır.
 • Denizli Büyükşehir Belediyesi, yarışmada ödül alan ve almayan tüm çalışmaları, katılımcının ismi açık olarak belirtilerek 5846 sayılı yasa kapsamında kullanma hakkına sahip olacaktır.
 • Katılımcılar, Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne bedelsiz olarak devretmiş sayılacakları kullanım hakkıyla eserlerinin Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin tüm çalışmalarında, tanıtımlarında, etkinliklerinde ve eğitimlerinde kullanılmasını kabul ederler. İlaveten, Denizli Büyükşehir Belediyesi afiş, katalog, broşür, hediye kitap ve bunun gibi her türlü tanıtım malzemelerinin tedarik etme ve medyada yayınlama için eserlerin kullanım hakkına sahiptir. Ek olarak, Denizli Büyükşehir Belediyesi çoğaltma, yayma, dağıtım ve sergilemede eserlerin kullanım hakkına da sahiptir.
 • Ödül alan veya almayan katılımcının eserleri, teslim edildiği andan itibaren, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin amaçları doğrultusunda yazılı basın, radyo ve televizyon ve diğer kitle iletişim araçlarında kullanılabilir. Bunun yanı sıra katılımcılar, internet ortamındaki yayınlar, afişler, broşürler, kataloglar, ajandalar, posterler, CD’ler, DVD’ler ve tüm dijital ortamlarda ya da takvimler yoluyla eserlerinin kullanım hakkını Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin devraldığını kabul ve taahhüt eder. 
 • Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu beyan eder.  Bu yapıt nedeniyle, katılımcı 3. kişilerin 5846 sayılı FSEK ve diğer yasalardan kaynaklanabilecek isteklerinin tek ve mutlak muhatabının kendisi olduğunu taahhüt eder. İlaveten, katılımcı esere ilişkin hukuki ve cezai sorumluluğun da tümüyle kendisine ait olduğunu kabul eder. Sayılan hususlara ilişkin olarak Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin herhangi bir hukuki ve cezai sorumluluğunun bulunmadığını (eser sahibine rücu hakkının saklı tutulduğunu) taahhüt eder.
 • Kullanım hakkı eser sahibine ve yarışmayı düzenleyici kurum olarak Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne aittir.
 • Yarışmaya katılan kişiler yarışma şartlarını ve seçici kurul kararlarını peşinen kabul etmiş sayılacaklardır. Şartnamede belirtilmeyen hususlarda veya tereddüt halinde katılımcı ile Denizli Büyükşehir Belediyesi arasında çıkabilecek anlaşmazlıklarda, Seçici Kurul hakemlik yapacaktır. Anlaşmazlık halinde Seçici Kurul yetkilidir.

Yarışma Başvuru Şekli

Karikatürler https://www.denizli.bel.tr/karikaturyarismasi/ adresine en geç 20 Mart 2022 Pazar günü saat 24.00’e kadar yüklenmelidir.

Seçici Kurul

 • Serhat Akbulut (Genel Sekreter Yardımcısı)
 • Hüdaverdi Otaklı (Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı) – Yarışma Koordinatörü
 • Arif Duru (Kültür ve Sanat Şube Müdürü)
 • Samet Başer (Turizm ve Tanıtım Şube Müdürü)
 • Şevket Yalaz (Karikatürist)
 • Savaş Ünlü (Mizah Yazarı)
 • Mehmet Selçuk (Karikatürist)
 • Abdülkadir Uslu (Karikatürist)    
 • Altan Özeskici (Karikatürist)
 • Ali Şur (Karikatürist)         
 • Kübra Deligöz (Karikatürist)

Diğer Hususlar

 • Denizli dışında oturan ve yarışmada ödül kazanan katılımcıların konaklama ve yemeği Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır.
 • 18 yaş altı ödül kazanan katılımcıların ve velisi olan bir kişinin konaklama ve yemeği karşılanacaktır.
 • Ödül törenine katılmak isteyen seçici kurul üyelerinin ulaşım ve konaklama bedeli Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır.
 • Ödül kazandığı halde törene katılamayanların ödülleri yarışmacıların adreslerine gönderilecektir, maddi ödüller ise banka hesaplarına yatırılacaktır. Hak sahibinin IBAN numarasını bildirmemesi durumunda ödül bedeli, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren 1 yılın sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif vb. herhangi bir talebi olamaz. (Gönderim bedelleri yarışmacılara ödenen net ücret üzerinden kesilecektir.)
 • Yarışmaya gönderilen karikatürler içerisinden, jüri tarafından seçilen ve sergilenmeye değer görülen eserler Denizli Büyükşehir Belediyesince bir dijital albümde toplanacaktır. Bu albüm Denizli Büyükşehir Belediyesi sitesinde yayınlanacaktır.

Yarışma İletişim

Kübra DELİGÖZ (Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Personeli / Karikatürist)                       

GSM   : +90 (554) 647 26 85

Santral : +90 (258) 280 20 20

E-Posta: denizli@denizli.bel.tr

Web: http://www.denizli.bel.tr/

Adres: Denizli Büyükşehir Belediyesi, Altıntop Mah. Lise Cad. No:2 20100/Denizli

Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması 2022 Ödülleri

Birincilik Ödülü: 7.500 ₺
İkincilik Ödülü: 5.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 3.500₺
Mansiyon Ödülü: 1.500 ₺ (3 Adet)
18 Yaş Altı: 1.000 ₺ (3 Adet)

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 20 MART 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi: 30 MART 2022

Ödül Töreni: 13 MAYIS 2022 (Denizli Büyükşehir Belediyesi resmi web sayfası “https://www.denizli.bel.tr” den açıklanacaktır.)

Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması 2022 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.denizli.bel.tr/karikaturyarismasi/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun 0verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.246 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap