Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması 2023

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından, sporu ve sağlıklı yaşamı teşvik etmek; sanatı ve sanatçıyı desteklemek amaçlarıyla Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması 2023 düzenleniyor. Ödüllü karikatür yarışması başvuruları devam ediyor.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması 2023

Düzenleyen:Denizli Büyükşehir Belediyesi
Kategori:Karikatür Yarışması, Sanat Yarışması, Tasarım Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye ve Yurtdışı
Kimler Başvurabilir:İlgilenen herkes.
Son Başvuru Tarihi:5 MART 2023
Sonuç Açıklanma Tarihi:15 MART 2023
Ödüller:Birincilik Ödülü: 10.000 ₺
İkincilik Ödülü: 7.500 ₺
Üçüncülük Ödülü: 5.000₺
Mansiyon Ödülü: 3.500 ₺ (3 Adet)
18 Yaş Altı: 2.000 ₺ (3 Adet)

Yarışma Hakkında

Sağlıklı olmak ve sağlıklı bir yaşam sürebilmek için spor yapmanın şart olduğunu hepimiz biliyoruz. Gerek bilimsel olarak ortaya konan veriler gerekse yaşadığımız sağlıkla ilgili tecrübeler de sağlıklı bir yaşam sürebilmenin sporla ne kadar bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Spor: kalp damar hastalıklarından şeker hastalıklarına; tansiyondan, eklem ve kas rahatsızlıklarına; stresten depresyona kadar birçok hastalığa karşı vücudun koruyucusudur. İnsan enerjisinin ve hareket kabiliyetinin artmasından vücut direncinin artmasına kadar birçok konuda katkı sağladığı gibi tedavilerde de destekleyicidir. Bilimsel veriler bunu ortaya koymuştur. Dolayısıyla düzenli spor yapmak insanın ruh halini iyileştirirken diğer yandan uzun ve sağlıklı bir yaşam sağlar.

Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak çağdaş kentleşmeye katkı verirken bunun sağlıklı bir kentleşme olması yönünde de büyük gayretlerimiz oldu. Çağımızda sağlıklı kalabilmek, hastalıklardan korunmak ve kaybettiğimiz sağlığımızı kazanmak için sporun önemini biliyoruz. Kaliteli fiziki yapılanmanın ancak parklar, yeşil alanlar, spor alanları, spor mekânları ile desteklenmesi halinde halkımıza kaliteli bir yaşam sağlayabileceğimiz bilinciyle hareket ediyoruz. Bir yandan profesyonel spor tesisleri oluştururken, sporcu yetiştirme projeleri uygularken diğer yandan vatandaşımızın spor yapabilmesi için ücretsiz sürdürülebilir olanaklar sunarken, spor salonları, açık spor alanları, yürüyüş yolları, yüzme havuzları yapıyor ve her geçen gün sayısını artırıyoruz.

Yukarıda da vurguladığım gibi sağlıklı yaşamın sürdürülen bir sporla mümkün olacağını biliyoruz. Konuyu “Sağlıklı Yaşam ve Spor” olarak belirlememizin nedeni de bu konuyu tekrar gündeme getirmek ve halkımızın bilinçlenmesine katkı vermektir.

Bu konuda üreteceğiniz ilginç, özgün karikatürlerinizle bize yardımcı olacağınıza inancımızı belirterek tüm sanatçılarımıza başarılar dileriz. 

Yarışmanın Konusu

Sağlıklı Yaşam ve Spor

Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması 2023 Başvuru Koşulları

 • Yarışma amatör ve profesyonel bütün dünya karikatürcülerine açıktır.
 • Yarışmaya gönderilecek karikatürlerin daha önce yayınlanmış ya da yayınlanmamış olmaları aranmayacaktır. Ancak daha önce başka bir yarışmada ödül almamış olmalıdır. Seçici kurulun aynı ya da benzer saydığı veya başka bir karikatürcüye ait olduğunu belirlediği karikatürler değerlendirilmeyecektir.
 • Yarışmaya en fazla üç adet karikatür ile katılınabilir.
 • Karikatürcüler yarışmamıza dijital olarak karikatürlerini göndereceklerdir. Her karikatür; A4 boyutunda, 150-300 dpi arasında, JPEG formatında ve en az 1 MB en fazla 10 MB olmalıdır.
 • Yarışmaya gönderilen karikatürler arasından jüri tarafından seçilen bazı karikatürler bir karikatür albümünde toplanacaktır. Sergilenmeye değer görülen eserler de Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin uygun gördüğü yerde ve zamanda sergilenecektir. Jüri tarafından sergilemeye ve albüme seçilen eserlere ücret ödenmeyecektir.
 • Yarışmada ödül kazananların bir gecelik konaklaması ve yemek giderleri Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanacaktır.

Telif ve Kullanım Hakları

 • , yarışmada ödül alan ve almayan tüm çalışmaları, katılımcının ismi açık olarak belirtilerek 5846 sayılı yasa kapsamında kullanma hakkına sahip olacaktır.
 • Katılımcılar, Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne bedelsiz olarak devretmiş sayılacakları kullanım hakkıyla eserlerinin Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin tüm çalışmalarında, tanıtımlarında, etkinliklerinde ve eğitimlerinde kullanılmasını kabul ederler. İlaveten, Denizli Büyükşehir Belediyesi afiş, katalog, broşür, hediye kitap ve bunun gibi her türlü tanıtım malzemelerinin tedarik etme ve medyada yayınlama için eserlerin kullanım hakkına sahiptir. Ek olarak, Denizli Büyükşehir Belediyesi çoğaltma, yayma, dağıtım ve sergilemede eserlerin kullanım hakkına da sahiptir.
 • Ödül alan veya almayan katılımcının eserleri, teslim edildiği andan itibaren, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin amaçları doğrultusunda yazılı basın, radyo ve televizyon ve diğer kitle iletişim araçlarında kullanılabilir. Bunun yanı sıra katılımcılar, internet ortamındaki yayınlar, afişler, broşürler, kataloglar, ajandalar, posterler, CD’ler, DVD’ler ve tüm dijital ortamlarda ya da takvimler yoluyla eserlerinin kullanım hakkını Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin devraldığını kabul ve taahhüt eder. 
 • Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu beyan eder.  Bu yapıt nedeniyle, katılımcı 3. kişilerin 5846 sayılı FSEK ve diğer yasalardan kaynaklanabilecek isteklerinin tek ve mutlak muhatabının kendisi olduğunu taahhüt eder. İlaveten, katılımcı esere ilişkin hukuki ve cezai sorumluluğun da tümüyle kendisine ait olduğunu kabul eder. Sayılan hususlara ilişkin olarak Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin herhangi bir hukuki ve cezai sorumluluğunun bulunmadığını (eser sahibine rücu hakkının saklı tutulduğunu) taahhüt eder.
 • Kullanım hakkı eser sahibine ve yarışmayı düzenleyici kurum olarak Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne aittir.
 • Yarışmaya katılan kişiler yarışma şartlarını ve seçici kurul kararlarını peşinen kabul etmiş sayılacaklardır. Şartnamede belirtilmeyen hususlarda veya tereddüt halinde katılımcı ile Denizli Büyükşehir Belediyesi arasında çıkabilecek anlaşmazlıklarda, Seçici Kurul hakemlik yapacaktır. Anlaşmazlık halinde Seçici Kurul yetkilidir.

Diğer Hususlar                       

 • Denizli dışında oturan ve yarışmada ödül kazanan katılımcıların konaklama, ulaşım(otobüs bileti) ve yemeği Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır. Not ulaşım Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir.
 • 18 yaş altı ödül kazanan katılımcıların ve velisi olan bir kişinin konaklama, ulaşım(otobüs bileti) ve yemeği karşılanacaktır.
 • Ödül törenine katılmak isteyen seçici kurul üyelerinin ulaşım(otobüs bileti) ve konaklama bedeli Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır.
 • Ödül kazandığı halde törene katılamayanların ödülleri yarışmacıların adreslerine gönderilecektir, maddi ödüller ise banka hesaplarına yatırılacaktır. Hak sahibinin IBAN numarasını bildirmemesi durumunda ödül bedeli, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren 1 yılın sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif vb. herhangi bir talebi olamaz. (Gönderim bedelleri yarışmacılara ödenen net ücret üzerinden kesilecektir.)
 • Yarışmaya gönderilen karikatürler içerisinden, jüri tarafından seçilen ve sergilenmeye değer görülen eserler Denizli Büyükşehir Belediyesince bir dijital albümde toplanacaktır. Bu albüm Denizli Büyükşehir Belediyesi sitesinde yayınlanacaktır.

Seçici Kurul

 • Serhat Akbulut (Genel Sekreter Yardımcısı)
 • Hüdaverdi Otaklı (Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı) – Yarışma Koordinatörü
 • Arif Duru (Kültür ve Sanat Şube Müdürü)
 • Samet Başer (Turizm ve Tanıtım Şube Müdürü)
 • Şevket Yalaz (Karikatürist)
 • Savaş Ünlü (Mizah Yazarı)
 • Mehmet Selçuk (Karikatürist)
 • Abdülkadir Uslu (Karikatürist)    
 • Altan Özeskici (Karikatürist)
 • Ali Şur (Karikatürist)         
 • Kübra Deligöz (Karikatürist)

Yarışma Başvuru Şekli

Karikatürler https://www.denizli.bel.tr/karikaturyarismasi/ adresine en geç 5 Mart 2023 Pazar günü saat 24.00’e kadar yüklenmelidir.

Yarışma İletişim

Kübra DELİGÖZ (Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Personeli / Karikatürist)                       

GSM: +90 (554) 647 26 85

Santral: +90 (258) 280 20 20

E-Posta: denizli@denizli.bel.tr

Web: http://www.denizli.bel.tr/

Adres: Denizli Büyükşehir Belediyesi, Altıntop Mah. Lise Cad. No:2 20100/Denizli

Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması 2023 Ödülleri

Birincilik Ödülü: 10.000 ₺
İkincilik Ödülü: 7.500 ₺
Üçüncülük Ödülü: 5.000₺
Mansiyon Ödülü: 3.500 ₺ (3 Adet)
18 Yaş Altı: 2.000 ₺ (3 Adet)

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 5 MART 2023
Sonuç Açıklanma Tarihi: 15 MART 2023

(15 Mart 2023 Çarşamba günü Denizli Büyükşehir Belediyesi resmi web sayfası “https://www.denizli.bel.tr” den açıklanacaktır.)

Ödül Töreni: 5 MAYIS 2023

Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması 2023 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.denizli.bel.tr/karikaturyarismasi/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun 0verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.214 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap