Dört Mevsim Yenişehir Kış Fotoğraf Yarışması

Yenişehir Belediyesi ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) iş birliğinde, Bursa Yenişehir’in kurtuluşunun 100. Yılı etkinlikleri kapsamında, Bursa ili Yenişehir İlçesinin sınırları içindeki doğal, tarihi, kültürel alanların ve doğal yaşamın fotoğraflanması amaçlarıyla Dört Mevsim Yenişehir Kış Fotoğraf Yarışması düzenleniyor. Ödüllü fotoğraf yarışması başvuruları devam ediyor.

Dört Mevsim Yenişehir Kış Fotoğraf Yarışması

Düzenleyen:Yenişehir Belediyesi ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD)
Kategori:Fotoğraf Yarışması, Kültür – Sanat Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:İlgilenen herkes.
Son Başvuru Tarihi:28 ŞUBAT 2022 Saat: 23.00 (TSİ)
Sonuç Açıklanma Tarihi:6 MART 2022
Ödüller:Birincilik Ödülü: 10.000 ₺
İkincilik Ödülü: 7.500 ₺
Üçüncülük Ödülü: 5.000 ₺
Mansiyon Ödülü: 2.000 ₺ (En Az 2 Adet)
Kurum Özel Ödülü: 2.000 ₺
Sergileme: 500 ₺ (En fazla 44 adet)
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışmanın Konusu ve Amacı

Yarışmanın amacı; Bursa Yenişehir’in kurtuluşunun 100. Yılı etkinlikleri kapsamında, Bursa ili Yenişehir İlçesinin sınırları içindeki doğal, tarihi, kültürel alanları ve doğal yaşamın fotoğraflanması maksadıyla “Dört Mevsim Yenişehir Fotoğraf Yarışması” üst başlığı ile, “İlkbahar”, “Yaz”, “Sonbahar” ve “Kış” olmak üzere dört alt başlık altında, dört ayrı yarışma icra edilecektir.

Yarışmacılardan her yarışmanın konusuna uygun fotoğrafların gönderilmesi beklenecektir.

Bu yarışma için konu; “KIŞ” olacaktır.

Yarışmanın Konusu; Yenişehir’in daha geniş kitlelerce tanınmasını sağlamak, ilçemize ait bir görsel bellek oluşturmak ve Yenişehir Belediyesi’nin geleceğe dönük çalışmalarında kullanılmak üzere bir fotoğraf arşivi oluşturmaktır. İlçemizin fotoğraflar yoluyla tanıtılması, sosyal, kültürel ve doğal yapısının belgelenmesi amaçlamıştır. Yarışma sonunda derece ve sergileme ile ödüllendirilen fotoğraflar kitap haline getirilecektir.

 • Yenişehir’ in Osmanlı Tarihindeki büyük önemi ve Türkiye tarihinde ki önemini bir daha anımsatmak amacındayız
 • Yenişehir’in Tarihi; Antik Çağ gibi Roma ve Bizans döneminde de önemli bir ticaret kavşağı olan, ova köylerdeki höyüklerin yanı sıra bugün kent merkezini çevreleyen güney ve kuzeydeki dağlık bölgede kalan tarihi köylerde antik şehir kalıntıları bulunan Yenişehir’in bugün ki kent merkezi 14.yüzyılın başında Osmangazi tarafından inşa edildi.
 • Kültür ve Turizm ; Yenişehir Osmanlı döneminden kalan zengin tarihi eserlere sahiptir. Saray Hamamı, Postinpuş Baba Zeviyesi, Voyvoda Cami (Çınarlı Cami) , Koca Sinan Paşa Külliyesi, Bali Bey Cami, Ulu Cami, Süleyman Paşa Külliyesi, Çifte Hamam, Yarhisar Köyü Orhan Cami ve Saat Kulesi görülmeye değer tarihi yapılardır. Ayrıca Haseki Sultan’ın görevlendirdiği Mustafa Ağa’nın ziyaretinden itibaren ilçede 1488 yılından bugüne 533 yıllık tarihi önemi olan Salı Pazarı geleneği söz konusudur.
 • Ekonomik Yapı; İlçenin ana gelir kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Toplam nüfusun % 78’i tarım ile geçinmektedir. İlçede Şişecam tarafından kurulan iki önemli fabrika bulunmaktadır. Ayrıca sıvı yağ, süt ürünleri, un ve oto yedek parça fabrikası bulunmaktadır.
 • Görülmesi Gereken Yerler; Yarhisar Şelalesi ile Cennet Kanyonu arasındaki doğa harikası güzergah, Bahçecik Köyü ile Çiçeközü Köyü arasındaki Subatan ve Suçıkan diye anılan bölge doğa sporları ve fotoğraf tutkunları için görülmesi gereken yerlerdir. Eski İncirli’deki Yalnız Minare, Mecidiye Köyü’ndeki kaya resimleri, Kirazlıyayla’daki Oyukkaya, Kızılköy, Kızılhisar ve Günece Köyündeki doğa manzarası ile Kozdere ormanı ve parkı mutlaka görülmelidir.
 • Yenişehir de Yemek; Hayvancılık ve tarım merkezi Yenişehir’de et yemekleri (köfte ve saç kavurması) , süt ürünleri, yoğurt ve kaymağı, köpük helvası ve baklavası meşhurdur. Şipirt yöre mutfağının en önemli yemeğidir.
 • Yenişehir’e Ulaşım; Yenişehir kuzeyinde İznik İlçesinden 25 km, güneyindeki İnegöl İlçesinden 27 km, doğusundaki Bilecik ilinden 45 km ve Batısındaki Bursa İlinden 52 km uzaklıktadır. Her dört şehirden de Yenişehir’e tarifeli otobüs seferleri yapılmaktadır. Bursa Yenişehir Havalimanı’nda sivil havacılık tarifeli uçak seferleri ve kargo taşımacılığı yapılmaktadır.

Yarışma Organizasyonu

Organizasyon; Yenişehir Belediyesi, Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD)  iş birliğinde ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) desteğinde yapılacaktır. Yürütücülüğü Yenişehir Belediyesi ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği tarafından gerçekleştirilecektir.

Yarışma Kategori/Bölümleri

Yarışma; Dijital (Sayısal) Renkli fotoğraf olarak tek bölümlüdür.

Fotoğraf Yarışması Başvuru Koşulları

 • Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 • Yarışmaya gönderilen fotoğrafların Yenişehir ilçe sınırları içerisinde çekilmiş olması zorunludur.
 • Her katılımcı en fazla 4 adet Sayısal Renkli eserle yarışmaya katılabilir.
 • Yarışma; düzenleme kurulu, Seçici Kurul üyeleri ve TFSF Temsilcileri ile birinci dereceden yakınları dışında, ülkemizde yerleşik amatör ve profesyonel tüm fotoğrafçıların katılımına açıktır. Haklarında TFSF tarafından verilmiş kısıtlılık kararı devam eden katılımcılar bu yarışmaya katılamazlar.
 • Yarışmaya daha önce ya da bu yarışma ile eş zamanlı yapılan TFSF onaylı başka herhangi bir yarışmada ödül alan ya da bu fotoğrafların deklanşör/kadraj farklılığı ve/veya bir kısmının kesilmesiyle oluşturulan veya renk değişiklikleri yapılarak üretilmiş fotoğraflar katılamaz. Aksine davranış kural ihlali sayılır. Fotoğrafın, sergilenmiş veya yarışma organizasyonu dışında yayınlanmış olması ise yarışmaya katılım açısından engel teşkil etmez
 • Fotoğraflara renk, keskinlik, toz alma gibi bazı işlemler yapılması, kontrast ayarları, kabul edilebilir oranda fotoğrafik müdahaleler kabul edilir. Fotoğrafın belgesel yapısı değiştirilmemiş olmalıdır.
 • Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar (kolaj), HDR (High Dynamic Range) uygulanan fotoğraflar kabul edilmeyecektir. İnsanlı veya insansız hava aracı (drone) vb. çekilen fotoğraflar yarışmaya kabul edilir. Fotoğraf çekimi için insanlı veya insansız hava araçlarının (Drone) kullanımına ilişkin tüm izin ve sorumluluklar katılımcıya aittir.
 • Birden fazla fotoğrafın yan yana getirilip üretilmesiyle oluşturulan panoramik fotoğraflar ancak aynı zaman zarfında çekilen gerçek görüntülerin kullanılması koşuluyla yarışmaya kabul edilir.
 • Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine; fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir.
 • Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikler kural ihlali sayılır.
 • Kural ihlallerinde, “Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) Ulusal/Uluslararası Yarışma Düzenleme Yönergesi” madde 13’deki yaptırımlar uygulanır. Kural ihlali tespit edilen katılımcının elde ettiği ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Ödül iptal edilir; yeri boş bırakılır. Bu durum diğer yarışmacıların sıralamasında değişiklik yapılacağı anlamı taşımaz; diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılara talep hakkı doğurmaz. Ödül verilmiş ise katılımcının ödülü aykırılığın tespit edildiği tarihten 7 (yedi) iş günü içerisinde düzenleyici kuruma iade edilir.
 • TFSF onaylı/patronajlı bir yarışmaya katılmakla yarışmacı, TFSF üyesi federe dernek üyesi olsun veya olmasın, yarışmaya gönderdiği fotoğrafların gerek duyulduğu takdirde TFSF kural ve tanımlarına uygunluğunun tespit edilebileceğini önceden kabul etmiş sayılır; TFSF elindeki bütün imkân ve teknikleri kullanarak bu araştırmayı yapabilir. Katılımcının kendisinden istenen gerekli bilgileri sunmaması, fotoğraf makinesi ile çekilen orijinal dosyayı vermemesi veya problemin çözümüne yönelik TFSF ile iş birliğine girmemesi durumunda katılımcı, kural ihlali yaptığı gerekçesi ile TFSF tarafından yasaklanır ve adı her şekilde teşhir edilir.
 • TFSF sistemine yüklenen fotoğrafların EXİF bilgileri (DPI, piksel bilgileri gibi) bozulmamış olmalıdır. Aksi halde sistemde yaşanacak problemlerden düzenleyici ve TFSF sorumlu değildir.
 • Düzenleyici, ödül alan, sergilemeye değer bulunan ve satın alınan fotoğrafların asıl dosyalarını katılımcıdan isteyecektir, yarışma sergisi sonrasından kitap çalışması yapılacağından fotoğrafların orijinalini e-posta ile göndermek zorundadır.
 • Düzenleme Kurulu; ödül ve sergileme almayan fotoğraflardan dilediği kadarını sergileme bedeli yarısı kadar bir bedel ödeyerek satın alabilir.
 • Düzenleme Kurulu, uygun gördüğü koşullarda yarışmanın tamamının veya bir kısmının iptaline ya da ertelenmesine karar verebilir. Düzenleme Kurulu, iptal ya da erteleme durumlarında uygulanacak yöntemleri ve kuralları belirleme hakkına sahiptir. Düzenleme Kurulu, sorunların ve belirsizliklerin çözümünde, gerekli görülen durumlarda şartnamenin kuralları, program değişikliği, değerlendirme, ödüllendirme dahil her türlü değişikliği yapmaya, TFSF Yarışmalar Birimini Son Katılım Tarihi’nden en geç bir hafta öncesine kadar yazılı olarak bilgilendirmek ve olurunu almak koşuluyla, yetkilidir.

Telif (Kullanım) Hakkı

 • Yarışmada ödül (derece, özel ödül, mansiyon ve sergileme) alan ve satın alma uygulanan fotoğrafların yayın, kullanım ve sergileme hakkı eser sahipleriyle birlikte düzenleyici kuruma ait olacaktır. Eserin kullanım hakkı üçüncü bir kişi ya da kuruma satılamaz/devredilemez. Bu eserler düzenleyici kurum arşivinde saklanacaktır.
 • Katılımcı; dereceye giren, sergilenmeye hak kazanmış ve satın alınan fotoğrafların yarışma sonuçlandığı tarihten itibaren, yarışma sonuçlarının duyurusu için internet, görsel ve yazılı basın kanallarında kullanılmasına, yer ve muhteva sınırı olmadan düzenleyici kurum ve bünyesindeki bağlı kuruluşların tanıtılmasında ve yayınlarında isminin ve eser adının kullanılması şartıyla kullanım hakkını verdiğini peşinen kabul ettiğini ve buna bağlı olarak gerek Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, gerekse diğer ilgili mevzuat gereğince ödül alan ve sergilenmeye hak kazanan eserinin/eserlerinin çoğaltma, işleme, temsil, umuma iletim haklarının ve yayımlanma haklarının kullanımı için düzenleyici kuruma izin/muvafakat verdiğini kabul eder. Bu süre içinde eserlerin kullanım hakkı eser sahibine de ait olacaktır.
 • Bu şekilde kullanılan eserler için, eser sahibi sonradan verdiği izni kesinlikle geri almayacağını ve eserin yukarıdaki şekilde kullanılmasını engellemeyeceğini veya bu izin/muvafakat için düzenleyici kurum ve sponsorlarından ayrıca hiçbir hak ve alacak talebinin olmadığını ve bundan sonra da olmayacağını ve maddi, manevi talepte bulunmayacağını gayri kabili rücu kabul, beyan ve taahhüt eder.
 • Katılımcı, yarışma için gönderdiği / yüklediği fotoğrafların tümüyle kendisine ait olduğunu, kendisi tarafından çekildiğini ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Başkasına ait görüntülerin, olduğu gibi veya kısmen kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek telif hakkı ihlallerinin tüm hukuki sorumluluğu katılımcıya aittir.
 • Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görünebilecek insanların, fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın internette ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Söz konusu kullanımlardan dolayı ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu yarışmacıya aittir.
 • Ödül alan, sergilemeye değer bulunan ve satın alınan fotoğraflar düzenleyici kurumun web sitelerinde ve https://tfsfonayliyarismalar.org/ aynı zamanda düzenleyici kurum ileBUFSAD ve TFSF’ye ait Sosyal Medya (Facebook, Twitter, Instagram vb) hesaplarında tanıtım amaçlı ve yarışmanın amacına uygun biçimde yayınlanacaktır. Ayrıca ödül alan fotoğraflar TFSF yayını E-Almanak 2022 ile düzenleyici kurum yayınlarında, sosyal medya hesaplarında, web sitelerinde ve afiş/billboard/raket olarak da kullanılabilecektir.
 • Yarışmada ödül ve sergileme alamayan fotoğraflar TFSF sisteminden 90 (doksan) gün sonra otomatik olarak silinecektir.

Diğer Hususlar

 • Fotoğraflar jüriye tümüyle karartılabilir bir salonda; 3840 piksel x 2160 piksel çözünürlüklü bir projeksiyon makinesi ile en az 1, en fazla 2.5 m diyagonal uzunlukta bir ekranda veya ultra HD 4K 3840 piksel x 2160 piksel çözünürlüklü 42/55 inç’lik bir LCD monitörde, katılımcıya ilişkin hiçbir bilgi olmaksızın, kodlanmış olarak sunulacaktır.
 • Şartnamede belirtilen ödüller, hak sahiplerinin yazılı olarak bildirecekleri kişisel banka hesap/IBAN numaralarına düzenleyici kurum tarafından gönderilecektir. Hak sahibinin kişisel banka hesap/IBAN numarasını ve Düzenleme Kurulunun istediği belge ve bilgileri göndermemesi durumunda ödül bedeli, Sonuç Bildirim Tarihi’nden itibaren 1 (bir) yılın sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif vb herhangi bir talebi olamaz.
 • Yarışma Ödülleri, yeri ve zamanı yarışma takvimi içerisinde duyurulacak Yarışma Sergisi ve Ödül Töreninde sahiplerine duyurulacaktır. Mevcut koşullar sebebiyle (Covid-19) ödül töreni yapılamaz ise web siteleri üzerinden duyurulacak ve dereceye giren katılımcılara ödülleri elektronik bankacılık aracılığı ile verilecektir.
 • Dereceye giren, sergileme alan ve satın almaya değer görülen eserler Yenişehir Belediyesi tarafından bir “Albüm Kitap” olarak yayınlanacaktır.
 • Şartnamede belirtilmeyen konularda ya da olası uyuşmazlıklarda Düzenleme Kurulu, Jüri ve “Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) Ulusal/Uluslararası Yarışma Düzenleme Yönergesi” ile TFSF Yönetim Kurulunun kararları geçerlidir.
 • Katılımcılar; http://www.tfsfonayliyarismalar.org/ adresine üye olmak ve fotoğraflarını yüklemekle yarışma koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılırlar. Bu şartname, yarışmacının yarışmaya fotoğraflarını göndermesiyle yürürlüğe girer. Yarışmacıların bu şartname hükümlerine sonradan itiraz hakkı yoktur.
 • Yarışma, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) tarafından “TFSF 2022-022” numara ile onaylanmıştır.
 • Yarışma sürecinde ve salonda TFSF temsilcisi bulunacaktır.

Yapıtların İsimlendirilmesi ve Gönderilmesi

 • Yarışma online (çevrimiçi) fotoğraf sistemine göre yapılacağından, alternatif hiçbir gönderi (e- posta, kargo, elden teslim vb.) kabul edilmeyecektir.
 • Yarışma fotoğraflarının online (çevrimiçi) olarak gönderilmesi http://www.tfsfonayliyarismalar.org/ adresinden üyelik ve fotoğraf gönderme yönergeleri takip edilerek gerçekleşecektir.
 • İlgili sayfaya fotoğrafları yükleyebilmek için önce üye olunması gerekmektedir. Üyeliğin kesinleşmesi üye olunduktan sonra sistemden e-posta adresinize gelecek aktivasyon linkinin tıklanması ile olacaktır.
 • Daha önce üye olanlar eski kullanıcı adı ve şifrelerini kullanacaklardır.
 • Katılımda yüklenecek fotoğrafların boyutlandırma ve isimlendirme işlemleri önceden yapılarak dosyalar hazırda tutulmalı ve tek bir oturumda yüklenmelidir.
 • Yüklenecek fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır. Fotoğraf üzerinde katılımcının kimliğine ilişkin isim, imza, logo, tarih vb. bilgiler bulunmamalıdır.
 • Yarışmaya katılacak fotoğraflar, JPG/JPEG formatında, 150-300 DPI çözünürlükte, 8-12 sıkıştırma kalitesinde kaydedilmeli ve dosyaların boyutları 1 Mb’den az olmamalı, 4 Mb’yi de geçmemelidir.
 • Her bir fotoğraf dosyasının ismi maksimum 31 karakter olmalıdır. İsimlendirmede Ç, Ğ, İ, Ö, Ş, Ü, ç, ı, ğ, ö, ş, ü karakterleri kullanılmamalıdır. İngilizce harfler ve alt çizgi (_) kullanılabilir.
 • İnternet üzerinden üye olma veya yarışmaya katılma aşamasında sistemden veya kullanıcıdan kaynaklı hatalar oluşması halinde https://tfsfonayliyarismalar.org/tr/iletisim adresinden iletişime geçilerek bilgi verilmesi halinde problem kısa sürede giderilecek ve katılımcı bilgilendirilecektir.
 • Eserlerin yüklenmesinden kaynaklanabilecek olası sorunlar için Yenişehir Belediyesi ve BUFSAD sorumlu olmayacaktır.

Yarışma Seçici Kurul

 • Doç. Dr. A. Beyhan Özdemir, DEÜ GSF Fotoğraf Bölümü Öğretim Üyesi
 • Alper Keskin, Bursa Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi
 • Serpil Savaş, BUFSAD Yönetim Kurulu Başkanı
 • Soner Yaman, Fotoğraf Sanatçısı
 • Prof. Dr. Oktay Çolak, Marmara Üniversitesi GSF Fotoğraf Bölümü Öğretim Üyesi
 • İrfan Karakuş, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü
 • Aydın Kuran  BUFSAD üyesi , Fotoğraf Sanatçısı
 • Küratör ; Fahrettin Beceren

Seçici Kurul en az 3 (üç) üyesinin bir araya gelmesi ile toplanır ve yarışma sonrasında değerlendirme tutanağı hazırlanır. Toplantı tarihinde Üç seçici kurul üyesinin bir araya gelememesi durumunda toplantı ve sonuç duyurusu bir hafta ertelenir.

Jüri değerlendirmesi iki turlu, ilk turu TFSF kurallarına uygun olarak ONLINE PUANLAMA olarak, final turu yüz yüze yapılacaktır. COVID-19 salgını şartları gereği Se-çici Kurul Üyelerinin bir araya gelmesinin mümkün olmaması durumunda, final turu ZOOM Meeting yöntemiyle ONLINE yapılacaktır.

 • TFSF Temsilcisi: Cengiz Han GÜNESEN

Yarışma Sekretaryası – İletişim

Adı ve Soyadı: Nizamettin ÇÖL – Ramazan Ceyhan Oruç

İrtibat Tel: 05412255149 – 05336124259

E-posta Adresi: bufsadsekreterya@gmail.com – kenan.yabalioglu@bursa-

yenisehir.bel.tr – Ceyhan.oruc@bursa-yenisehir.bel.tr

Dört Mevsim Yenişehir Kış Fotoğraf Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 10.000 ₺
İkincilik Ödülü: 7.500 ₺
Üçüncülük Ödülü: 5.000 ₺
Mansiyon Ödülü: 2.000 ₺ (En Az 2 Adet)
Kurum Özel Ödülü: 2.000 ₺
Sergileme: 500 ₺ (En Az 44 Adet)

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 28 ŞUBAT 2022 Saat: 23.00 (TSİ)
Sonuç Açıklanma Tarihi: 6 MART 2022

Dört Mevsim Yenişehir Kış Fotoğraf Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://tfsfonayliyarismalar.org/tr/yarisma/detay/doert-mevsim-yenisehir-tr

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.231 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap