Engelsiz Filmler Festivali

Puruli Kültür Sanat tarafından, gösterimler, film ekipleri ile söyleşiler, atölye çalışmaları, sanal gerçeklik deneyimleri, sergiler gibi etkinliklerle sinema kültürünün yaygınlaşması; sinemayla ilgili etkinliklerde erişimin eşit bir şekilde sağlanması, engelli bireylerin sinemadaki temsillerinin artması ve bu konuların uluslararası arenada daha görünür ve tartışılır kılınması amaçlarıyla Engelsiz Filmler Festivali düzenleniyor. Ödüllü kısa film yarışması başvuruları devam ediyor.

Engelsiz Filmler Festivali

Düzenleyen:Puruli Kültür Sanat
Kategori:Kısa Film Yarışması, Kültür – Sanat Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:İlgilenen herkes.
Son Başvuru Tarihi:14 TEMMUZ 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:1 AĞUSTOS 2022
Ödüller:En İyi Film: 1.000 $
En İyi Yönetmen: 500 $
En İyi Senaryo: 500 $
Seyirci Özel Ödülü
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışma Hakkında

Her yıl 40’a yakın uzun, kısa ve belgesel filmi izleyici ile buluşturan Engelsiz Filmler Festivali, gösterimlerinin yanı sıra film ekipleri ile söyleşiler, atölye çalışmaları, sanal gerçeklik deneyimleri, sergiler gibi yan etkinliklerle sinema kültürünün yaygınlaşmasını amaçlıyor.

Festival kapsamında Türkiye ve dünya sinemasının öne çıkan filmleri çeşitli tematik başlıklar altında seyircilerin beğenisine sunuluyor. İlk dört yılında yalnızca Ankara’da gerçekleşen Engelsiz Filmler Festivali, 2017 yılından beri Ankara’nın yanı sıra İstanbul ve Eskişehir’de de izleyiciyle buluşuyor. 2020 yılında Covid-19 salgını nedeniyle çevrim içi platformda düzenlenerek tüm Türkiye’den takip edilen Festival, 2021 yılında kısa film kültürünü daha fazla kişiye tanıtmak ve kısa filmcilere daha fazla ifade alanı açmak amacıyla programına uluslararası bir kısa film yarışması da ekledi.

Herkesin sinemaya eşit koşullarda erişilebileceği bir etkinlik olarak tasarlanan Festival’de tüm gösterimler sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı seçenekleri ile, söyleşiler işaret dili çevirmeni ile gerçekleşiyor. Festival’deki atölye, panel, Ödül Töreni gibi yan etkinlikler erişilebilir bir altyapıyla gerçekleşiyor ve tüm Festival mekanları erişilebilir olanlardan seçiliyor. Ayrıca websitesi gibi iletişim kanallarının da erişilebilir olmasına dikkat ediliyor.

Engelsiz Filmler Festivali, 2019 yılında BE IN! Erişilebilir Festivaller Ağı isimli uluslararası oluşumun da kurucu üyelerinden biri oldu. EFF ile birlikte Klappe Auf! Kısa Film Festivali (Hamburg/Almanya), Oska Bright Film Festivali (Brighton/İngiltere), Festival Inclus (Barselona/İspanya), European Film Festival Integration You and Me (Koszalin/Polonya) ve The Extraordinary Film Festival (Namur/Belçika) inisiyatifi ile kurulan ağ, sinemayla ilgili etkinliklerde erişimin eşit bir şekilde sağlanmasını, engelli bireylerin sinemadaki temsillerinin artmasını ve bu konuların uluslararası arenada daha görünür ve tartışılır kılınmasını amaçlıyor.

Yarışma Başvuru Koşulları

 • Yarışmaya süresi 20 dakikayı aşmayan kısa filmler başvurabilir. Tema kısıtlaması olmaksızın tüm kısa filmler başvuru yapabilir. Ancak yalnızca kurmaca ve animasyon türünde filmler kabul edilecektir. Tanıtıcı nitelikteki filmler ya da reklam filmleri kabul edilmeyecektir.
 • Yarışmaya 2021 ve 2022 yılı yapımı kısa filmler başvurabilir.
 • İnternette erişilebilir olan, televizyonda yayınlanmış ya da VOD, DVD, Blu-Ray gibi formatlarda ticari olarak mevcut filmler başvuruya elverişli değildir.

Yarışma Başvuru 

 • Yarışmaya son başvuru tarihi 14 Temmuz 2022’dir. Başvurular yalnızca filmfreeway.com üzerinden kabul edilir. Bu platform dışında başvuru kabul edilmeyecektir.
 • Uluslararası Kısa Film Yarışma başvuru ücretleri aşağıdaki gibidir:

Erken başvuru: 11 Nisan’dan 20 Mayıs 2022’ye kadar: 10 $

Normal başvuru: 20 Mayıs’tan 20 Haziran 2022’ye kadar: 15 $

Geç başvuru: 20 Haziran’dan 14 Temmuz 2022’ye kadar: 20 $

 • Başvurunun iptali ya da filmin başvuruya uygun olmaması halinde başvuru ücreti geri ödenmeyecektir. 
 • Ön izleme kopyalarında İngilizce altyazı olmalıdır. (Orijinal dili İngilizce olan filmler için geçerli değildir.)
 • Başvuruya aşağıdaki materyaller eşlik etmelidir:

-(Eğer varsa) Filmin yüksek çözünürlüklü tanıtım filmi 

-Filmden yüksek çözünürlüklü fotoğraflar 

-Film afişi (.jpeg, .pdf vb. formatlarda) 

-(Eğer varsa) Filmin basın kiti 

-Yönetmenin kısa özgeçmişi 

-Yönetmenin fotoğrafı 

Gösterimler

 • Film gösterimleri hem gösterim salonunda, hem çevrim içi gerçekleştirilecektir. Fiziksel gösterimlerin Ankara, İstanbul ve Eskişehir’de yapılması planlanmaktadır. Çevrim içi gösterimler DRM korumalı bir dijital platform üzerinden, coğrafi kısıtlama ile (yalnızca Türkiye’den kullanıcılara açık bir şekilde) yapılacaktır. Tüm filmler orijinal dillerinde, Türkçe ve İngilizce altyazı ile gösterilecektir. Duyamayan ve göremeyenler için isteğe bağlı olarak Türkçe sesli betimleme, Türkçe dublaj ve Türkçe ayrıntılı altyazı seçenekleri bulunacaktır. 
 • Seçilen filmler için uygun gösterim formatları, fiziksel gösterimler için DCP; çevrim içi gösterimler ve filmlerin erişilebilirlik uygulamalarının hazırlanması için ise DCP kopya ile birebir özelliklere sahip dijital dosya (MP4, .MOV file, h264 ya da ProRes)’dır. Bu, erişilebilirlik uygulamalarındaki (Türkçe sesli betimleme, dublaj ve ayrıntılı altyazı) senkronun sağlanabilmesi için hayati öneme sahiptir. 
 • Filmler Festival boyunca gösterim salonlarında en fazla 3 kez, çevrim içi platformda ise en fazla 72 saat süresince gösterilecektir. 
 • Adaylar yarışmadaki filmleri için gösterim ücreti talep edemezler.
 • Seçilen tüm filmlerin .srt ya da .xml formatında İngilizce diyalog listesi bulunmalıdır. 

Film Seçimi 

 • Festival komitesi tarafından atanan bir ön eleme jürisi, başvuruda bulunan tüm filmleri izlemekle yükümlü olacaktır. Ön eleme sonuçları 1 Ağustos 2022 tarihine kadar adaylara bildirilecektir.
 • Bir yönetmenden yalnızca bir film yarışmaya kabul edilir. 
 • Ön elemeyi geçen filmlerin hak sahipleri, filmlerinin gösterim kopyasını/dosyasını ve .srt ya da .xml formatındaki İngilizce diyalog listesini 15 Ağustos 2022 tarihine kadar Festival komitesine göndermek zorundadır. Bu materyallerin gönderilmemesi filmin yarışmadan elenmesine neden olabilir.  Yönetmenler 5 Ağustos 2022 tarihine kadar filmlerini yarışmadan çekme hakkına sahiptir. Bu tarihten sonra bu imkan ortadan kalkacaktır. 
 • Festival, filmle ilgili tanıtıcı malzemeleri Festival’den önce ve sonra kullanma hakkına sahiptir. Ayrıca eğer filmin tanıtım filmi mevcut değilse, Festival filmden kısa bir alıntı kullanabilir. 
 • Seçilen filmlerin hak sahiplerinden edinilen malzemeler, Festival’in katalog, websitesi, sosyal medya hesapları vb. çeşitli çıktılarında T.C. Anayasası’nın 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) göz önüne alınarak kullanılacaktır.

Konuk Ağırlama

 • Festival, her filmden bir yönetmen ya da temsilciyi Ankara’da 3 gün boyunca ağırlamayı hedeflemektedir. Konuklara otel konaklaması ve yemek sağlanacaktır. Bu imkanlar bütçe, pandemi gibi çeşitli koşullara bağlı olarak değişebilir.
 • Filmlerin yönetmen ya da temsilcilerinin, Covid-19 koşullarına göre fiziksel ya da çevrim içi düzenlenecek Ödül Töreni’ne katılmaları beklenmektedir. 
 • Eğer Festival sadece çevrim içi düzenlenirse, seçilen filmlerin yönetmenleri ile söyleşi kayıtları alınacaktır. Bu video kayıtlar Festival tarihleri boyunca çevrim içi gösterim platformunda ve Festival’in Youtube hesabında yayınlanacaktır. 

Jüri 

 • Jüri 3 kişiden oluşur ve Festival Yürütme Kurulu tarafından sinema sanatçıları, film yapımcıları, sinema yazarları, sinema ile doğrudan ya da dolaylı olarak ilgisi bulunan sanatçılar ve konuyla ilgili bilim insanları arasından oluşturulur. 
 • Yarışmada filmi bulunan yapımcı, yönetmen, oyuncu, vb. kişiler Jüri üyesi olamazlar.
 • Festival hibrit bir formatta düzenlendiği taktirde Jüri üyeleri yarışma filmlerini gösterim salonunda izlerler. Festival yalnızca çevrim içi düzenlendiği taktirde ise ön izleme kopyalarından izlerler.
 • Jüri kararlarını salt çoğunlukla (2 oy) verir.

Organizasyon ve Yarışma Tarihleri

Uluslararası Kısa Film Yarışması Puruli Kültür Sanat tarafından 17-23 Ekim 2022 tarihleri arasında düzenlenecektir. 10. Engelsiz Filmler Festivali’nin hem çevrim içi; hem de Ankara, İstanbul ve Eskişehir şehirlerinde fiziksel gösterimleri içeren hibrit bir formatta yapılması planlanmaktadır. Çevrim içi gösterimler DRM korumalı bir dijital gösterim platformunda, yalnızca Türkiye’den erişilebilir olarak gerçekleşecektir. Eğer Covid-19 salgını gibi mücbir nedenler yüzünden fiziksel bir festival yapmak mümkün olmazsa, Festival yalnızca çevrim içi platformda gerçekleştirilecektir. 

İşleme Hakkı 

Engelsiz Yarışma’ya katılan film, yönetmeliği imzalayan hak sahibi tarafından karakterleri, tüm tiplemeleri, hikâyesi, senaryosu ve diyalogları hâlihazırda oluşturulmuş bulunan, 5846 sayılı FSEK’nun 5 ve 8. maddelerinde tanımı yapılan ESER’dir. Hak sahibi, ESER üzerinde sahip olduğu İşleme Hakkı’nı, Engelsiz Filmler Festivali için engelli bireylerin erişimine uygun hale getirmesi amacıyla Puruli Kültür Sanat’a Festival süresiyle sınırlı olarak devrettiğini kabul ve beyan eder. 

Puruli Kültür Sanat’ın erişilebilirlik uygulamalarını (sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı) yaptırdığı, ortaya çıkan bu yeni ESER üzerindeki erişilebilirlik uygulamaları haklarının kendisine ait olduğu fikir ve sanat eseri mahsulü, İŞLEME ESER’dir. Puruli Kültür Sanat, İŞLEME ESER’in kopyasını Festival sonrası arşivinde tutar. 

Bu yönetmeliğin kabulü ile hak sahibi, orijinal ESER üzerindeki mali ve manevi hakları saklı kalmak üzere, İŞLEME ESER’in gösterimi hakkında Puruli Kültür Sanat’ın üçüncü kişilerle sözlü veya yazılı görüşme veya sözleşme yapmasını kabul eder. İŞLEME ESER’in gösteriminin onayı hakında karar, ESER’in hak sahibine aittir. Ayrıca hak sahibinin İŞLEME ESER ile yapılacak gösterimler için telif ücreti talep etme hakkı vardır. 

Yetki

Bu yönetmelikte ayrıca belirtilmeyen konularda karar yetkisi Puruli Kültür Sanat’a aittir. Uluslararası Kısa Film Yarışması’na katılan yapımcı, yönetmen, oyuncu ve filme katkısı bulunan diğer kişiler bu kuralları kabul etmiş sayılırlar. Bu yönetmelikten yapıma katkısı bulunan kişileri haberdar etmek, başvuru sahibi olan, filmin yasal sahibinin sorumluluğundadır.

Engelsiz Filmler Festivali Ödülleri

En İyi Film: 1.000 $

En İyi Yönetmen: 500 $

En İyi Senaryo: 500 $

 • Bu kategoriler dışında yer alan Seyirci Özel Ödülü, seyircilerin oyları ile belirlenir.
 • Ödüller; yapıtlar ve kişiler arasında paylaştırılamaz.
 • Eğer Jüri bu kategoriler dışında bir ödül vermek isterse, bu sadece Jüri Özel Ödülü olabilir. 
 • En İyi Film Ödülü, filmin yapımcısına verilir.
 • En İyi Yönetmen Ödülü, filmin yönetmenine verilir.
 • En İyi Senaryo Ödülü, filmin senaristine verilir. 
 • Seyirci Özel Ödülü, filmin yapımcısına verilir.

Yarışma Takvimi

Senaryoların Son Teslim Tarihi: 14 TEMMUZ 2022

Ön Eleme Sonuçlarının Açıklanması: 1 AĞUSTOS 2022

Filmlerin Son Teslim Tarihi: 15 AĞUSTOS 2022

Film Festivali Tarihleri: 17 -23 EKİM 2022

Engelsiz Filmler Festivali Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://engelsizfestival.com/tr

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun 0verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.246 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap