Fikir Otobüsü Liseler Arası Girişimcilik ve Yenilikçi Projeler Yarışması

TOBB Mersin Genç Girişimciler Kurulu ve Girişim Limanı iş birliğinde, gençlere girişimcilik bilincini erken yaşlarda kazandırmak ve lise seviyesindeki öğrencilerin yenilikçi iş fikirleri üretebilme becerilerini geliştirmek amaçlarıyla Fikir Otobüsü Liseler Arası Girişimcilik ve Yenilikçi Projeler Yarışması düzenleniyor. Ödüllü proje yarışması başvuruları devam ediyor.

Fikir Otobüsü Liseler Arası Girişimcilik ve Yenilikçi Projeler Yarışması

Düzenleyen:TOBB Mersin Genç Girişimciler Kurulu
ve Girişim Limanı iş birliğinde.
Kategori:Proje Yarışmaları, Girişimcilik Yarışması, Fikir Yarışmaları,
Tasarım Yarışması, Lise Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Mersin
Kimler Başvurabilir:Mersin ili 13 ilçesindeki resmi/özel ortaöğretim kurumlarında
okuyan öğrenciler ve danışman öğretmenleri.
Son Başvuru Tarihi:25 ŞUBAT 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:2022
Ödüller:Birincilik Ödülü: Dizüstü Bilgisayar
İkincilik Ödülü: 3D Yazıcı
Üçüncülük Ödülü: Raspberry pi Geliştirme Kartı
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışma Hakkında

Fikir Otobüsü Projesi, TOBB Mersin Genç Girişimciler Kurulu tarafından 2015 yılında hayata geçirilen ve temel amacı bölgede girişimcilik farkındalığının arttırılmasını sağlamak olan uzun soluklu bir projedir. Son altı yılda Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Üniversitesi, Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Mersin Tarsus Organize Sanayi bölgesi gibi birçok kurumun desteği ve katkısı ile bölgede örnek olabilecek bir iş birliği sergilemiş ve bu süreçte 5000′ den fazla girişimci adayı, üniversite öğrencisi ve lise öğrencisi ile temas ederek girişimcilik kültürünün gelişmesine katkı sağlamış ayrıca lise ve meslek liselerine yönelik eğitim ve mentörlük desteği ile gençlerin melek yatırımcı ile buluşmaları sağlanmıştır.

Geçtiğimiz yıl salgın koşullarına rağmen 13 ilçemizden öğrencilerimiz yarışmaya katılmış, 3 Haziran 2021 tarihinde Büyükşehir Belediyesi Amfitiyatro’da gerçekleştirilen yarışmanın büyük finali  Kanal 33’te canlı olarak yayınlanmıştır. Büyük final, Mersin Valisi Sayın Ali İhsan SU, Mersin Milli Eğitim Müdürü Sayın Adem KOCA, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Ayhan KIZILTAN, Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Sabri TEKLİ, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Sayın Osman KİPER, Mersin Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Ahmet ÇAMSARI, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sayın Gülcan KIŞ’ın katılımları ve jüri olarak projeleri değerlendirmeleri ile gerçekleşmiştir.

Fikir Otobüsü Liselerarası Girişimcilik ve Yenilikçi Projeler yarışmasının 2021 – 2022 Eğitim Öğretim dönemi başvuruları açılmıştır.

Yarışma Amacı

Fikir Otobüsü Liseler Arası Girişimcilik ve Yenilikçi Projeler Yarışması, gençlere girişimcilik bilincini erken yaşlarda kazandırmayı ve lise seviyesindeki öğrencilerin yenilikçi iş fikirleri üretebilme becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Yarışma Hedef Kitlesi

Hedef kitle Mersin İli 13 ilçesindeki resmi/özel ortaöğretim (lise) kurumlarında okuyan öğrenciler ve danışman öğretmenleridir. Proje/Fikirler resmi/özel ortaöğretim kurumlarından kabul edilip, değerlendirilecektir.

Ekiplerde Aranacak Koşullar

Fikir Otobüsü Liseler Arası Girişimcilik ve Yenilikçi Projeler Yarışması’na girişimci proje fikri ile başvurmak isteyen ekiplerde;

 • Bir danışman öğretmen,
 • En az iki en fazla üç olmak üzere 9, 10, 11. veya 12. sınıf öğrencisi bulunmalıdır.
 • Takımdaki öğrenciler karma olarak farklı sınıf seviyelerinden olabilir.
 • Takımdaki tüm öğrencilerin aynı okulda öğrenim görmesi zorunludur.
 • Danışman öğretmen farklı okulda görev yapabilir.
 • Danışman öğretmen birden fazla takıma danışmanlık yapabilir.

Sunulacak Proje ve Fikirlerde Aranacak Nitelikler

Yenilikçi bir iş projesi/fikri ile mevcut bir probleme çözüm olabilecek bütün projeler/fikirler çalışma kapsamında değerlendirilecektir.

 • Sunulacak projelerde/fikirlerde konu sınırlaması yoktur.
 • Sunulacak projelerde/fikirlerde herhangi bir prototip ortaya koyma zorunluluğu bulunmamaktadır. Mevcut bir probleme yönelik yenilikçi bir iş projesi/fikri yeterli olacaktır.
 • Sunulacak proje/fikir çalışmasının telif, isim hakkı, vb. proje ekibinin sorumluluğundadır. Organizasyon ekibinin bu konuda herhangi bir garantisi bulunmamaktadır.
 • Takımlar, projelerinin Fikri Mülkiyet hakları konusunda Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE – Patent Birimi’nden destek alabilirler.

Yarışma Süreci

Yarışma iki aşamada gerçekleşecek olup;

Aşama 1

 • Başvuru yapan takımlarla 3 fiziksel 3 çevrimiçi olmak üzere “Fikir Otobüsü ile 6 Durak” seminer serisi gerçekleştirilecektir. Seminer tarihleri ve konuşmacılar ilerleyen günlerde duyurulacaktır.

Aşama 2

 • Jüri’nin ilk elemesi sonucu finalde yarışmaya hak kazanan 6 takım ilan edilecektir.
 • Finalist takımlara TOBB Mersin Genç Girişimciler Kurulu, Girişim Limanı üyeleri başta olmak üzere mentörlük desteği verilecektir.
 • Finalist takımlara MTSO bünyesinde kurulan Atölye 1886 tarafından tasarım eğitimi verilecektir.

Katılım Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yarışma için girişim fikrine ait projeyi özetle kısaca anlatan en az 1dk’lık en fazla 3dk’lık tanıtım videosu hazırlanacaktır. Bunun yanı sıra katılımcılar başvuru formlarına proje özeti ve en az 1, en fazla 5 adet proje resmi eklemelidirler.

Girişim fikrine ait proje daha önce herhangi bir programda herhangi bir dereceye girmemiş olması şartı ile Fikir Otobüsü Liseler Arası Girişimcilik ve Yenilikçi Projeler Yarışması’na başvuru yapabilir; girişim fikrine ait proje başka bir yarışmada derece aldığı tespit edilirse yarışmadan çıkartılır.

Proje fikrinde yenilikçi olduğunu düşündüğünüz noktalar varsa; patent, faydalı model, endüstriyel tasarım, yazılım lisansı gibi fikri koruma sağlayan hususların ön taramasını tarafınızca yapılması gerekmektedir. Proje koordinasyon ekibinin proje fikrinin güvenliği konusunda herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Olası durumda yapılacak olan itirazlar yarışma finali sonrasında 3 gün içerisinde İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yazılı olarak yapılmalıdır. 3 gün sonrasında yapılacak itirazlar değerlendirmeye alınmayacaktır.

Değerlendirme Kriterleri

Proje/fikirler;

 • Yenilikçilik,
 • Bir probleme çözüm üretip üretmemesi,
 • Gerçekçilik,
 • Sürdürülebilirlik,
 • Proje ekibinin görev dağılımı ve özellikleri, kriterleri göz önüne alınarak değerlendirilecektir.

Yarışma Jürisi

 • Mersin Üniversitesi,
 • Mersin İl Millî Eğitim Müdürlüğü,
 • Mersin Ticaret ve Sanayi Odası,
 • Mersin Teknoloji Transfer Ofisi,
 • Tarsus Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi
 • TOBB Mersin Genç Girişimciler Kurulu,
 • Atölye 1886, yöneticilerince belirlenecektir. Her kurum/kuruluştan en az bir üye jüri olarak görev alacaktır.

Fikir Otobüsü Liseler Arası Girişimcilik ve Yenilikçi Projeler Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: Dizüstü Bilgisayar
İkincilik Ödülü: 3D Yazıcı
Üçüncülük Ödülü: Raspberry Pi Geliştirme Kartı

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 25 ŞUBAT 2022

Sonuç Açıklanma Tarihi: 2022

Fikir Otobüsü Liseler Arası Girişimcilik ve Yenilikçi Projeler Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: http://mersinarge.meb.gov.tr/www/fikir-otobusu-liseler-arasi/icerik/164

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.246 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap