Furnitur Mobilya Tasarım Yarışması

İstikbal Mobilya ve Türkiye Tasarım Vakfı tarafından gelecek deneyimlerinin kurgulandığı, sürdürülebilir materyaller ve teknolojilerden oluşan ve yeni dünya ihtiyaçlarına uygun, işlevsel yaşam birimi ve mobilya tasarımlarının desteklenmesi amacıyla Furnitur Mobilya Tasarım Yarışması düzenleniyor. Ödüllü tasarım yarışması başvuruları devam ediyor.

Furnitur Mobilya Tasarım Yarışması

  Düzenleyen: İstikbal Mobilya, Türkiye Tasarım Vakfı
  Kategori: Tasarım Yarışmaları, Mimari Yarışmalar
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir:

Öğrenciler, tasarımcılar, mühendisler, mimarlar, tasarlamaya ve üretmeye istekli olan herkes. 

  Son Başvuru Tarihi: 25 ARALIK 2020
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 14 OCAK 2021
  Ödüller:

Birincilik Ödülü: 30.000 ₺
İkincilik Ödülü: 20.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 15.000 ₺        Mansiyon Ödülü (3 Adet): 7.500 ₺  İstikbal Özel Ödülü: 10.000 ₺      Türkiye Tasarım Vakfı Özel Ödülü: 10.000 ₺   
 

   

- Advertisement -

Yarışmanın Adı

2. Furnitur Uluslararası Mobilya Tasarım Yarışması
Mobilyanın Geleceği
Gelecek Yaşam için Tasarla
Tema: Mobilya ve Çalışma Kültürü

Yarışma Hakkında

Furnitur, İstikbal Mobilya ve Türkiye Tasarım Vakfı katkılarıyla 2018 yılında kurulan bir tasarım platformudur.

Mobilya tasarımı başta olmak üzere yaratıcı tasarım fikirlerinin ve uygulamalarının yer aldığı disiplinlerarası bir düzlem oluşturmayı amaçlar. Güncel içerikler sunarak hem yerel hem de uluslararası tasarım dünyasının akışını takip eder. Dinamik ve özgün bir platform olarak kurgulanan Furnitur, genç tasarımcılar başta olmak üzere tasarıma ilgi duyan herkes için iyi tasarımı erişilebilir hale getirir.

Yarışmanın Amacı

Furnitur Uluslararası Mobilya Tasarım Yarışması’nın ikinci yılı kapsamında katılımcılardan evden çalışma pratiklerine uygun; yeni nesil yaşama ve çalışma alanları için ev-ofis mobilya tasarım fikirleri geliştirmelerini beklemektedir.

Gelecek yaşam kurgularının, teknolojinin ve dijital olanakların mikro ölçekte insan ve toplum yaşamını nasıl biçimlendirildiğini ve yeni davranışlara cevap veren çözümlerin nasıl tasarlandığını anlatan görsel ve yazınsal içerikler istenmektedir.

Katılım Koşulları

 • Yarışmaya öğrenciler, tasarımcılar, mühendisler, mimarlar, tasarlamaya ve üretmeye istekli olan herkes katılabilir. Tasarımın farklı sorunlarına cevap verilmesi açısından, yarışmacıların multidisipliner ekiplerden oluşması desteklenmektedir.
 • Bireysel katılımın yanı sıra en fazla üç kişiden oluşan gruplarla katılım sağlanabilir.
 • Grup katılımlarında başvuru esnasında grup sözcüsü belirtilmelidir.
 • Yarışma katılımcılarının, furni-tur.com adresinde yer alan “Yarışma Başvurusu” menüsünü seçerek başvuru formunu doldurup yine aynı alanda yer alan yükleme kısmına dosyalarını eksiksiz olarak yükleyerek göndermeleri gerekmektedir. Kaydın tamamlanmasının ardından katılımcılara kayıtlarının alındığına dair e-posta ile bilgilendirme yapılacaktır.
 • Aşağıda detayları iletilen jürinin değerlendirmede esas alacağı proje dosyaları ve bu dosyaları içeren klasörlerde kesinlikle yarışmacıların kimliklerini ibraz edecek adlandırma ve dokümanlar bulunmamalıdır.
 • Özgeçmişler ayrı bir klasör olarak yüklenmelidir.
 • Yarışmaya katılım ücretsizdir.

Genel Değerlendirme Kriterleri

• Yenilikçi yaklaşım
• İşlevsellik
• Özgünlük
• Uygulanabilirlik
• Estetik görünüm
• Yarışma temasına uygunluk
• Ergonomi

Katılımcıların tasarımlarını şekillendirirken adaptasyon, malzeme ve teknoloji kullanımı, uyumluluk ve ergonomi, evrensel tasarım, sürdürülebilirlik ve ekolojik yaklaşım gibi konulara dair çözümler sunması beklenmektedir.

Jüri Üyeleri

Ali Emre Berkman – Dr. Öğretim Üyesi (TOBB ETÜ Endüstriyel Ürünleri Tasarımı Bölümü), Kullanıcı Deneyimi Danışmanı
Can Yalman – Tasarımcı (Can Yalman Studio)
Cemal Çobanoğlu – İç Mimar & Mobilya Tasarımcısı (ABRA Design Studio)
Deniz Leblebici Başar – Dr. Öğretim Üyesi (İTÜ Endüstriyel Ürünleri Tasarımı Bölümü)
Kalender Dirik – AR-GE Merkezi Koordinatörü (İstikbal Mobilya)
Nihan Muş Özmen – Mimar & Akademisyen (Abdullah Gül Üniversitesi)

Proje Teslimi

Dijital formatta pafta ve proje raporu furni-tur.com web sayfası üzerinden online olarak teslim edilecektir.
• Katılımcılara kayıt aşamasında 5 rakamdan oluşan bir rumuz (katılım numarası) verilecektir. Örnek: 03021
Proje teslimleri için istenen dosyalar aşağıdaki gibidir:
1.[Proje Klasörü]: Bu klasör “Proje Yükle” bölümüne yüklenecektir.
a. 2 ADET* A1 boyutlarında (84 cm x 59, 4 cm – yatay kullanım) poster kullanılacaktır. Baskı kalitesi açısından en az 200 dpi çözünürlükte olacaktır. Posterler RGB modunda .JPEG olarak kaydedilip teslim edilmelidir. Yarışmacılardan tasarımlarını anlatan her türlü görsel ve
teknik bilgiyi paftalarında göstermeleri istenmektedir. RUMUZ her A1 paftanın sağ üst köşesinde 1×4 cm boyutunda bir alana yazılacaktır. A1 paftalar “rumuz_1, rumuz_2” şeklinde isimlendirilmelidir. Örneğin: 03021-1.jpg ve 03021-2.jpg, 1 adet tasarım konsept paftası (ölçeksiz), 1 adet A1 üretime yönelik uygulama detayları içeren pafta – ölçekli (⅕ ve 1/10)
b. Projeleri açıklayan minimum 150 maksimum 600 kelimeden oluşan proje raporu. DOC ve .PDF formatında ayrıca eklenmelidir. Bu dosyalar “rumuz_PS” şeklinde isimlendirilmelidir. Örneğin: 03021-PS.doc ve 03021-PS.pdf Yukarıda belirtilen pafta ve dökümanlarda herhangi bir kimlik bilgisi veya ibaresi yer almamalıdır.

[Özgeçmiş Klasörü]: Bu klasör “Özgeçmiş Yükle” bölümüne yüklenecektir:
a. Katılımcıların isimlerini, özgeçmişlerini ve iletişim bilgilerini içeren .DOC ve .PDF formatında özgeçmiş dosyası eklenmelidir. Bu dosyalar “rumuz_INFO” şeklinde isimlendirilmelidir. Örneğin: 03021-INFO.doc ve 03021-INFO.pdf
*** Yarışmacılar tasarımlarını ve tüm belgelerini en geç 25.12.2020 saat: 23:59’a kadar göndermek zorundadır. Gönderim tarih ve saatinin 25.12.2020 saat:23:59’u aşmayacak şekilde programlanması yarışmacının sorumluluğundadır. Gönderide oluşan problemler nedeniyle tasarımlara ait evrakların yarışma sekreteryasına ulaşmaması ya da gecikmesinden yarışma organizasyonu sorumlu değildir.

Poster İçerikleri

Posterlerde aşağıdaki içeriklerin yer alması beklenmektedir:
• Projenin Adı
• Proje Anlatımları
• Sorun, İhtiyaç ve Davranış Tespitleri
• Tasarım ve Çözüm Stratejileri
• Konsept Tasarım: Tasarımı anlatan içerikler (perspektif görünüşler, teknik çizimler, kolajlar, diyagramlar vb.)
• Tasarımın Kullanım Senaryosu: Ürünün yaşam döngüsünü anlatan içerikler (üretim, kurulum, kullanıcı deneyimi, geri dönüşüm vb.)
• Tasarımın Teknik Bilgileri: Kullanıcı ile birlikte görünümü, ölçekli teknik çizimler, boyutlandırmalar, malzeme kullanımları
• Proje hakkında ve görsellerle ilişkili kısa açıklamalar (Proje paftalarında proje metninin tamamına yer verilmemelidir. Açıklayıcı yazı ve görseller dışında paftadaki metin görsel yoğunluğu dengeli olmalıdır.)

Posterlere İlişkin Teknik Şartlar

 • 2 ADET A1 boyutlarında (84 cm x 59, 4 cm – yatay kullanım) pafta kullanılacaktır.
 • Baskı kalitesi açısından en az 200 dpi çözünürlükte olacaktır.
 • Posterler RGB modunda .JPEG olarak kaydedilip teslim edilmelidir.
 • Pafta üzerinde veya tasarım görselinde katılımcının veya proje grubunun ismi, okulları, resmi ve iletişim bilgilerinin yer alması kesinlikle yasaktır.

Proje Raporu İçerikleri

Projeleri açıklayan minimum 150 maksimum 600 kelimeden oluşan proje metinleri .DOC ve .PDF formatında oluşturulmalıdır. Projenin tasarlanma amacı, çözdüğü problem, proje ile ortaya konulan yenilik, kullanıcı kitlesi, seçilen malzeme ve teknolojiler, öngörülen üretim teknikleri, kullanım senaryosu ve yaşam döngüsü konularına değinilmelidir. Konu başlıkları
net bir şekilde ayrılmalı ve cevapsız kalmamalıdır. Metin dosyası Times New Roman fontu ve 12 punto ile rapor diline uygun şekilde yazılmalıdır.

Furnitur Mobilya Tasarım Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 30.000 TL
İkincilik Ödülü: 20.000 TL
Üçüncülük Ödülü: 15.000 TL
Mansiyon Ödülü (3 Adet): Her biri 7.500 TL
İstikbal Özel Ödülü: 10.000 TL
TTV Tasarım Özel Ödülü: 10.000 TL

Yarışma Takvimi

Yarışma Duyurusu: 07 EKİM 2020
Son Soru Sorma Tarihi: 20 EKİM 2020
Soruların Cevaplanması: 28 EKİM 2020
Başvuru Tarihleri: 28 EKİM 2020 – 25 ARALIK 2020 (Saat 23.59)
Jüri Değerlendirme Toplantısı: 06 OCAK 2021
Ödül Töreni ve Sergi: 14 OCAK 2021

Furnitur Mobilya Tasarım Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.furni-tur.com/#modal19

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.250 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap