Futurebase International Yarışması

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafından, yarışmacıların tasarım ve inovasyon kabiliyetini arttırmak, yarışmacıların küresel trendleri yakından takip etmelerini ve perspektiflerini geliştirebilme şansını sağlamak, yarışmacıların “işi yerinde öğrenme fırsatını” elde etmelerini sağlamak; bu sayede Türk tekstil sektörünün kumaş tasarım ve inovasyon algısını yükseltmek ve nitelikli tasarımcı, proje personeli ihtiyacına cevap vermek amaçlarıyla Futurebase International Yarışması düzenleniyor. Ödüllü tasarım yarışması başvuruları devam ediyor.

Futurebase International Yarışması

Düzenleyen:İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB)
Kategori:Tasarım Yarışması, Tekstil Tasarım Yarışmaları, Proje Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:Şartnamedeki koşulları taşıyan herkes.
Son Başvuru Tarihi:24 HAZİRAN 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:30 HAZİRAN 2022
Ödüller:Birincilik Ödülü: 200.000 ₺
İkincilik Ödülü: 150.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 100.000 ₺
Onur Özel Ödülü: 60.000 ₺
+ Yurt Dışı Eğitim Ödülü
+ İlk 3 Dereceyi Alanlara: 6 Ay Yabancı Dil Eğitimi İmkânı
+ Finale Kalan 11 Yarışmacıya: Première Vision Paris Fuar Ziyareti ve İstanbul Moda Akademisi’nde Burslu Ders İmkânı
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Futuretex İstanbul Hakkında

2021 yılında 12,9 milyar dolar değerinde ihracatla cumhuriyet tarihi rekoru kıran, ihracat gerçekleştirdiği 200’ü aşkın ülke ve bölgenin 96’sında tarihinin en yüksek tekstil ve hammaddeleri ihracatını gerçekleştiren sektörümüz; küresel ölçekte pazar payını artırmak, katma değerli ihracat artışı sağlamak ve yenilikçi tekstil sektörü ile Türk tekstil sektörü marka algısını bir üst seviyeye taşımak amacıyla hareket etmektedir. Bu çerçevede Türkiye tekstil ve hammaddeleri ihracatının çatı kuruluşu İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), söz konusu hedefler çerçevesinde birçok proje gerçekleştirmektedir. Sektörün projeleri içerisinde; sektörün tasarım ve inovasyon algısının geliştirilmesi öncelikli sırada yer almaktadır.

Bu çerçevede İTHİB tarafından genç tasarımcıları desteklemek, küresel tasarım algısını ve perspektiflerini geliştirmek, sektöre uygulanabilir yeni projeler yaratmak ve proje çıktılarının endüstride kullanılmasını sağlamak amacıyla projeler yürütülmektedir.  İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafından 15 yıldır gerçekleştirilen İstanbul İTHİB Uluslararası Kumaş Tasarım Yarışması; 2022 yılı itibarıyla FUTURETEX ISTANBUL marka adı altında faaliyetlerine devam edecektir. Futuretex İstanbul marka çatısı altında ise FutureBase International ve FutureTech isimlerinde iki farklı yarışma bulunmaktadır.

FUTUREBASE INTERNATIONAL yarışması uluslararası bir yarışmadır. Yarışma ile hedeflenen tasarımcıların tasarım kabiliyetini arttırmak, tasarımcıların küresel trendleri yakından takip etmelerini ve perspektiflerini geliştirebilme şansını sağlamak, yarışmacıların “işi yerinde öğrenme fırsatını” elde etmelerini sağlamak; bu sayede Türk tekstil sektörünün kumaş tasarım algısını yükseltmek ve nitelikli tasarımcı ihtiyacına cevap vermektir.

FUTURETECH yarışması ile hedeflenen ise; tekstil sektöründe teknoloji ve inovasyon alanında çalışan ya da birikimleriyle bu alana katkıda bulunabilecek üniversite öğrencilerini, mühendisleri ve tasarımcıları bir araya getirmek, Türk tekstilini yenilikçi/inovatif ruhu ve iş fikirleriyle yeni bir yolculuğa çıkarmak, alternatif ve yenilikçi malzemelerle ekosisteme hizmet eden tekstil üretimi ve ürünleştirilmesi üzerine bir eksen tanımlamak, tekstil sektöründe teknoloji ve inovasyon alanında çalışan ya da birikimleriyle bu alana katkıda bulunabilecek araştırmacıları, yatırımcıları, sanayicileri ve tasarımcıları bir araya getirebilmek, farklı alanlardan gelen katılımcıların birlik bünyesinde ortak iş fikirleri geliştirmektir. 

Futurebase International Yarışması Adaylarda Aranan Şartlar

Yarışmaya iştirak edecek adayların aşağıdaki şartları haiz olmaları gerekmektedir:

 • 01/01/2022 tarihi itibariyle 35 yaşını aşmamış olmak. (Doğum tarihi 01/01/1987 ve daha sonra olanlar.)
 • Üniversite, yüksekokul veya münhasıran tasarımla ilgili eğitim veren diğer derecelerdeki okullarda eğitim görüyor olmak veya bunlardan mezun olmak. Yarışma ayrıca tekstil alanında çalışan profesyonellere de açıktır. 
 • İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) Genel Sekreterliği ve bağlı birliklerin çalışanı veya çalışanların birinci dereceden akrabası olmamak.
 • İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafından daha önce düzenlenmiş olan Kumaş Tasarım Yarışmalarında ve diğer İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenmiş olan Tasarım Yarışmaların da ilk üç dereceye girmemiş olmak. 

Tasarımlarda Aranan Şartlar

Yarışmaya sunulacak tasarımların aşağıdaki şartları haiz olması gerekmektedir.

 • Yarışma temasına ve teknik şartlara uygun dört farklı tasarım sunulmalıdır.
 • Tasarımlar ticarete konu olmamış, 3. Kişilerin fikri mülkiyet haklarını ihlal etmeyen, endüstriyel olarak üretilebilir ve uygulanabilir nitelikte olmalıdır.

Başvuru Şekli

 • Başvurular 24 Haziran 2022 Cuma günü mesai bitimine kadar (17:30) https://www.futuretexistanbul.com/ internet sitesi üzerinden oluşturulacak başvuru dosyası ile yapılmalıdır.
 • İnternet sitesinden yapılan başvuruda tasarımlar PDF veya MS Powerpoint dosyası biçiminde sunulmalıdır.
 • Tasarım, moodboard ve teknik detaylar üzerinde adayların isim ve adres gibi kişisel bilgileri bulunmamalıdır. Adayların kişisel bilgileri internet sitesi başvuru aşamasında girilmelidir. Ayrıca özgeçmiş dosyası sisteme yüklenmelidir.
 • Başvurusu esnasında tasarımların yanı sıra teknik detaylar ve moodboard da sunulmalıdır. 

Yarışma Aşamaları

Birinci Değerlendirme

30 Haziran 2022 Perşembe günü gerçekleştirilecek olan ön jüri değerlendirmesinde, adayların internet ortamında sundukları başvuru dosyaları, adayların isimleri ve bilgileri gizli olacak şekilde incelenerek birinci değerlendirme yapılacak ve ikinci değerlendirme aşamasına kabul edilecek 21 aday belirlenecektir. Değerlendirme sonuçları https://www.futuretexistanbul.com/ internet sitesinde ilan edilecektir.

21 Finalist İçin Numune Üretim Aşaması

Ön jüri tarafından ikinci değerlendirme aşamasına kabul edilen 21 adayın tasarımlarını 20*20, 40*40 veya 50*50 ölçülerinde fiziki numune haline getirildikten sonra elden ya da ödemeli kurye vasıtasıyla İTKİB Genel Sekreterliğine en geç 14 Temmuz 2022 tarihi mesai bitimine kadar kadar göndermesi gerekmektedir.

İkinci Değerlendirme

Jüri fiziki numuneler üzerinden ikinci değerlendirmesini 27 Temmuz 2022 Çarşamba günü yapacaktır. İkinci değerlendirmede, adaylar tasarımlarını jüriye sözlü olarak sunacaklardır. Adaylar ile görüşme, taleplerine istinaden telekonferans şeklinde yapılabilecektir. Jüri ikinci değerlendirme sonucunda finale kalacak on bir adayı belirleyecektir. Sonuçlar aynı gün internet sitesinde ilan edilecektir.

11 Finalist İçin Üretim Aşaması

Final aşamasına kalan on bir adayın tasarımları İTHİB tarafından belirlenecek üreticilerin desteği ile endüstriyel nitelikte üretilmiş kumaş haline getirilecektir. Üretilen kumaşlar, yine İTHİB tarafından belirlenecek sektör uzmanları tarafından, kıyafete dönüştürülecektir. Tasarımları üretim aşamasına kalan adayların üretici ile beraber çalışabilmeleri için seyahat ve konaklama giderleri talep etmeleri halinde organizasyon tarafından karşılanacaktır.

Final Aşaması

Yarışma finalinin 2022 yılı Ekim ayı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. 11 finalistin kıyafete dönüştürülen 4’er tasarımı ilk olarak final jürisine özel bir ön sunum ile gösterilecektir. Jüri özel sunumundan sonra tasarımlar aynı gün gerçekleştirilecek final gecesinde jüri ve davetlilere bir defile ile sunulacaktır. Jüri tarafından ödüle değer bulunan tasarımlar defile sonrasında ilan edilecektir. On bir finalistin final günü için İstanbul’a geliş gidiş ve konaklama giderleri organizasyon tarafından karşılanacaktır.

Futurebase International ve Futuretech Yarışması Ortak Hükümleri

Katılımcı Yükümlülükleri

Finale kalan yarışmacılar, yarışmaya sundukları projelerin fikri mülkiyet hakları ile her türlü telif, marka ve lisans haklarının tamamının bizzat kendilerine ait bulunduğunu ve işbu projeleri yayınlama ve çoğaltma dâhil olmak üzere süresiz olmak üzere hiçbir koşul ve bedel talep etmeksizin İTHİB tarafından kullanılmasına muvafakat ettiklerini peşinen kabul, beyan ve taahhüt etmişlerdir.

Yarışma sonrası dereceye giren finalistler verilecek ödüller dışında İTHİB’den hiçbir talepte bulunamazlar. Herhangi bir yerde yayınlanmış veya herhangi bir kişi ya da kuruluşa ait projeler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Ayrıca her bir yarışmacı, yarışmaya gönderdikleri yapıtların kendilerine ait olduğunu, daha önce bir başka yarışmada, söz konusu proje/iş fikrinin ödül almadığını ve sergilenmediğini, hiçbir biçimde daha önce profesyonel anlamda kullanılmadığını beyan eder ve gerekli özelliklerini şartnamelere uygun biçimde belirtirler. Projenin kendisine ait ve tamamen özgün olduğunu, daha önce bir başka yarışmaya katılmadığını ve ticari anlamda kullanılmadığını taahhüt eder. Aksinin ispatı halinde tasarım ödül almış ise ödül geri alınır ve İTHİB bu nedenle uğradığı zarar ve ziyanları rücuen tazmin etme hakkına sahiptir.

İTHİB belirtilen ödüllerde, yarışma takviminde, jüri üyelerinde ve diğer tüm yarışma esasları ve koşullarında gerekli gördüğü değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Organizatör Yükümlülükleri

Futuretex İstanbul markası altında yer alan yarışmalar, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği tarafından organize edilmektedir. Adaylar tarafından başvuru esnasında İTHİB’e teslim edilen malzemeler adayların talebine istinaden iade edilebilecek olup, Final Gecesi organizasyonundan itibaren 6 ay içerisinde geri alınmayan başvuru dosyaları Birlik tarafından imha edilebilecektir.

Yarışma İletişim

Organizasyonun Sekretaryası, İTKİB Genel Sekreterliği tarafından yapılmaktadır. Sekretarya ile aşağıdaki iletişim bilgileri kullanılarak irtibata geçilebilir.

 • İTKİB Genel Sekreterliği
 • Tekstil Sektör Şubesi
 • Yenibosna Merkez Mahallesi Sanayi Caddesi No:3 Bahçelievler / 34197 İSTANBUL (Dış Ticaret Kompleksi İTKİB B Blok) 
 • Tel: +90 212 454 0200
 • contest@ithib.org.tr

https://www.futuretexistanbul.com/

Futurebase International Yarışması Ödülleri

Maddi Ödüller

Birinci olan yarışmacıya 200.000 TL, ikinciye 150.000 TL ve üçüncüye 100.000 TL para ödülü verilecektir. Ayrıca 60.000 TL onur özel ödülü verilecektir. Para Ödülleri, ödüllerin açıklanmasını takip eden bir ay içinde sahiplerine iletilecektir.

Yarışma Özel Ödülleri (Sadece Türk Vatandaşlarına)

İlk üç Finalist arasından Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenecek yarışmacıya, İTHİB tarafından belirlenecek tasarımla ilgili bir eğitim kurumunda, %90 devamlılık ve başarı şartıyla yurt dışı eğitim hakkı tanınacaktır.

Diğer Ödüller

İlk üçe giren yarışmacılara 6 Ay yabancı dil eğitimi imkânı, finale kalan 11 tasarımcıya Première Vision Paris fuar ziyareti ve İstanbul Moda Akademisi’nde burslu ders imkânı sağlanacaktır.

*Yarışma ödülleri Ticaret Bakanlığı onaylarına tabiidir. Söz konusu yarışmanın yurt dışında eğitim hakkına ilişkin detaylı bilgi için 2008/2 sayılı Tebliğ’e, Tebliğ’in Uygulama Usul ve Esasları Genelgesine bağlantı linki üzerinden erişilebilmektedir: https://ticaret.gov.tr/destekler/ihracat-destekleri/tasarim-destegi

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 24 HAZİRAN 2022

Ön Jüri Değerlendirmesiyle 21 Finalistin Belirlenmesi: 30 Haziran 2022

21 Finalist için Kumaş Üretim Aşaması: 1 Temmuz – 14 Temmuz 2022

Jüri İkinci Değerlendirmesiyle 11 Finalistin Belirlenmesi: 27 Temmuz 2022

11 Finalist için Kıyafet Üretim Aşaması: 28 Temmuz –  Ekim 2022

Yarışma Finali: Ekim 2022

Futurebase International Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.futuretexistanbul.com/sayfa/futuretech-yarisma-sartnamesi

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.236 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap