Futuretex İstanbul Tasarım Yarışması

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafından, yarışmacıların tasarım ve inovasyon kabiliyetini arttırmak, yarışmacıların küresel trendleri yakından takip etmelerini ve perspektiflerini geliştirebilme şansını sağlamak, yarışmacıların “işi yerinde öğrenme fırsatını” elde etmelerini sağlamak; bu sayede Türk tekstil sektörünün kumaş tasarım ve inovasyon algısını yükseltmek ve nitelikli tasarımcı, proje personeli ihtiyacını karşılamak amaçlarıyla Futuretex İstanbul Tasarım Yarışması düzenleniyor. Ödüllü tasarım yarışması başvuruları devam ediyor.

Futuretex İstanbul Tasarım Yarışması

Düzenleyen: İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB)
Kategori:Tasarım Yarışması, Sanat Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:Üniversite, yüksekokul veya münhasıran tasarımla ilgili eğitim veren diğer derecelerdeki okullarda eğitim görüyor olan veya bunlardan mezun olanlar ve tekstil alanında çalışan profesyoneller
Son Başvuru Tarihi:20 AĞUSTOS 2023, saat 17.00
Sonuç Açıklanma Tarihi:1 EYLÜL 2023
Ödüller:Birincilik Ödülü: 200.000 ₺
İkincilik Ödülü: 150.000
Üçüncülük Ödülü: 100.000 ₺
Onur Ödülü: 60.000 ₺ (1 adet)

Yarışma Özel Ödülü: Yurt Dışı Eğitim İmkanı
İlk 3’e Giren Yarışmacılara: 6 Ay Yabancı Dil Eğitimi İmkanı
İlk 5’e Giren Yarışmacılara: Yurtdışı Fuar Ziyareti
10 Finaliste: İstanbul Moda Akademisi’nde Burslu Ders İmkanı
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışmanın Amacı

Yarışmalar ile hedeflenen yarışmacıların tasarım ve inovasyon kabiliyetini arttırmak, yarışmacıların küresel trendleri yakından takip etmelerini ve perspektiflerini geliştirebilme şansını sağlamak, yarışmacıların “işi yerinde öğrenme fırsatını” elde etmelerini sağlamak; bu sayede Türk tekstil sektörünün kumaş tasarım ve inovasyon algısını yükseltmek ve nitelikli tasarımcı, proje personeli ihtiyacına cevap vermektir.

Yarışma Başvuru Koşulları

 • 01/01/2023 tarihi itibariyle 35 yaşını aşmamış olmak. (Doğum tarihi 01/01/1988 ve daha sonra olanlar.)
 • Üniversite, yüksekokul veya münhasıran tasarımla ilgili eğitim veren diğer derecelerdeki okullarda eğitim görüyor olmak veya bunlardan mezun olmak. Yarışma ayrıca tekstil alanında çalışan profesyonellere de açıktır.
 • İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) Genel Sekreterliği ve bağlı birliklerin çalışanı veya çalışanların birinci dereceden akrabası olmamak.
 • İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafından daha önce düzenlenmiş olan Kumaş Tasarım Yarışmalarında ve diğer İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenmiş olan Tasarım Yarışmalarında ilk üç dereceye girmemiş olmak.

Tasarımlarda Aranan Şartlar

Yarışmaya sunulacak tasarımların aşağıdaki şartlara haiz olması gerekmektedir.

 • Her bir dosyada yarışma temasına ve teknik şartlara uygun dört farklı tasarım sunulmalıdır.
 • Tasarımlar ticarete konu olmamış, 3. kişilerin fikri mülkiyet haklarını ihlal etmeyen, endüstriyel olarak üretilebilir ve uygulanabilir nitelikte olmalıdır.

BAŞVURU

 • Başvurular 20 Ağustos 2023 günü mesai bitimine kadar (17:30) https://www.futuretexistanbul.com/ internet sitesi üzerinden oluşturulacak başvuru dosyası ile yapılmalıdır.
 • İnternet sitesinden yapılan başvuruda tasarımlar PDF veya MS Powerpoint dosyası biçiminde sunulmalıdır.
 • Tasarım, moodboard ve teknik detaylar üzerinde adayların isim ve adres gibi kişisel
 • bilgileri bulunmamalıdır. Adayların kişisel bilgileri internet sitesi başvuru aşamasında girilmelidir. Ayrıca özgeçmiş dosyası sisteme yüklenmelidir.
 • Başvurusu esnasında tasarımların yanı sıra teknik detaylar ve moodboard da sunulmalıdır.

Yarışma Aşamaları

Birinci Değerlendirme
1 Eylül 2023 tarihinde gerçekleştirilecek olan ön jüri değerlendirmesinde, adayların internet ortamında sundukları başvuru dosyaları, adayların isimleri ve bilgileri gizli olacak şekilde incelenerek birinci değerlendirme yapılacak ve ikinci değerlendirme aşamasına kabul edilecek 20 aday belirlenecektir. Değerlendirme sonuçları https://www.futuretexistanbul.com/ internet sitesinde ilan edilecektir.

20 Finalist İçin Numune Üretim Aşaması
Ön jüri tarafından ikinci değerlendirme aşamasına kabul edilen 20 adayın tasarımlarının 1515, 1717, 2020, 4040 veya 50*50 ölçülerinde fiziki numune haline getirildikten sonra elden ya da karşı ödemeli kurye vasıtasıyla İTKİB Genel Sekreterliğine en geç 12 Eylül 2023 tarihi mesai bitimine kadar gönderilmesi
gerekmektedir.

İkinci Değerlendirme
Jüri, fiziki numuneler üzerinden ikinci değerlendirmesini 20 Eylül 2023 tarihinde yapacaktır. İkinci değerlendirmede, adaylar tasarımlarını jüriye sözlü olarak sunacaklardır. Adaylar ile görüşme, taleplerine istinaden telekonferans şeklinde yapılabilecektir. Jüri ikinci değerlendirme sonucunda finale kalacak 10 adayı belirleyecektir. Sonuçlar aynı gün internet sitesinde ilan edilecektir.

10 Finalist İçin Üretim Aşaması
Final aşamasına kalan 10 adayın tasarımları, İTHİB tarafından belirlenecek üreticilerin desteği ile endüstriyel nitelikte üretilmiş kumaş haline getirilecektir. Tasarımları üretim aşamasına kalan adayların üretici ile beraber çalışabilmeleri için seyahat ve konaklama giderleri talep etmeleri halinde organizasyon tarafından karşılanacaktır.

Final Aşaması
Yarışma finalinin Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. 10 finalistin kıyafete dönüştürülen 4’er tasarımı, ilk olarak final jürisine özel bir ön sunum ile gösterilecektir. Jüri özel sunumundan sonra tasarımlar aynı gün gerçekleştirilecek final gecesinde jüri ve davetlilere sunulacaktır. Jüri tarafından ödüle değer bulunan tasarımlar ilan edilecektir. 10 finalistin final günü için İstanbul’a geliş gidiş ve konaklama giderleri İTHİB tarafından karşılanacaktır.

Katılımcı Yükümlülükleri

Finale kalan yarışmacılar, yarışmaya sundukları projelerin fikri mülkiyet hakları ile her türlü telif, marka ve lisans haklarının tamamının bizzat kendilerine ait bulunduğunu ve işbu projeleri yayınlama ve çoğaltma dâhil olmak üzere, süresiz şekilde, hiçbir koşul ve bedel talep etmeksizin İTHİB tarafından tanıtım amaçlı kullanılmasına muvafakat ettiklerini peşinen kabul, beyan ve taahhüt etmişlerdir.

Yarışma sonrası dereceye giren finalistler, verilecek ödüller dışında İTHİB’ den hiçbir talepte bulunamazlar. Herhangi bir yerde yayınlanmış veya herhangi bir kişi ya da kuruluşa ait projeler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Ayrıca her bir yarışmacı, yarışmaya gönderdiği tasarımların kendilerine ait olduğunu, daha önce bir başka yarışmada, söz konusu proje/iş fikrinin ödül almadığını ve sergilenmediğini, hiçbir biçimde daha önce profesyonel anlamda kullanılmadığını beyan eder ve gerekli özelliklerini şartnamelere uygun biçimde belirtirler. Projenin kendisine ait ve tamamen özgün olduğunu, daha önce bir başka yarışmaya katılmadığını ve ticari anlamda kullanılmadığını taahhüt eder. Aksinin ispatı halinde tasarım ödül almış ise ödül geri alınır ve İTHİB bu nedenle uğradığı zarar ve ziyanları rücuen tazmin etme hakkına sahiptir.

İTHİB belirtilen ödüllerde, yarışma takviminde, jüri üyelerinde ve diğer tüm yarışma esasları ve koşullarında gerekli gördüğü değişiklikleri yapma hakkını saklı tutar.

Organizatör Yükümlülükleri

Futuretex İstanbul markası altında yer alan yarışmalar, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği tarafından organize edilmektedir. Adaylar tarafından başvuru esnasında İTHİB’ e teslim edilen dosyalar adayların talebine istinaden iade edilebilecek olup, final gecesi organizasyonundan itibaren 6 ay
içerisinde geri alınmayan başvuru dosyaları Birlik tarafından imha edilebilecektir. Final gecesinde sergilenmesi ihtimaline karşın elbise, kumaş ve diğer tüm yarışmaya ilişkin materyaller finalistlere 1 yıl içerisinde teslim edilecektir. Teslim alınmayan kumaş, numune ve diğer ürünlere karşı yarışmacının hiçbir hakkı bulunmamakta olup söz konusu ürünlerin akıbeti İTHİB’ in tasarrufunda olacaktır.

Yarışma İletişim

 • İTKİB Genel Sekreterliği, Tekstil Sektör Şubesi
 • Yenibosna Merkez Mahallesi Sanayi Caddesi No:3 Bahçelievler / 34197 İSTANBUL
  (Dış Ticaret Kompleksi İTKİB B Blok)
 • Tel: +90 212 454 0200
 • contest@ithib.org.tr
 • https://www.futuretexistanbul.com/

Futuretex İstanbul Tasarım Yarışması Ödülleri

Yarışma ödülleri Ticaret Bakanlığı onaylarına tabiidir. Söz konusu yarışmanın yurt dışında eğitim hakkına ilişkin detaylı bilgi için 5973 Sayılı kararın Uygulama Usul ve Esasları Genelgesine bağlantı linki üzerinden erişilebilmektedir: https://www.ticaret.gov.tr/destekler/ihracat-destekleri/5973-sayili-ihracat-destekleri-hakkindakarara-iliskin-genelgeler/tasarim-organizasyonu-destegi Dereceye giren ilk 3 finalist 2 yıl içerisinde yurtdışı eğitim ödülü kullanabilirler.

Maddi Ödüller

Birincilik Ödülü: 200.000 ₺
İkincilik Ödülü: 150.000
Üçüncülük Ödülü: 100.000 ₺
Onur Ödülü: 60.000 ₺ (1 adet)

Para Ödülleri, ödüllerin açıklanmasını takip eden bir ay içinde sahiplerine iletilecektir.

Yarışma Özel Ödülleri:

İlk üç Finalist arasından Ticaret Bakanlığı tarafından uygun görülen yarışmacılara, İTHİB tarafından belirlenecek, tasarımla ilgili bir eğitim kurumunda, %90 devamlılık ve başarı şartıyla yurt dışı eğitim hakkı tanınacaktır.

Diğer Ödüller:

İlk üçe giren yarışmacılara 6 ay yabancı dil eğitimi imkânı, ilk 5’e giren tasarımcılara İTHİB’in belirleyeceği bir yurtdışı fuar ziyareti ve 10 finaliste İstanbul Moda Akademisi’nde burslu ders imkânı sağlanacaktır.

Yarışma Takvimi

Yarışma duyuru tarihi: 19 MAYIS 2023
Son soru sorma tarihi: 2 HAZİRAN 2023
Soruların yanıtlarının ilanı: 9 HAZİRAN 2023
Son katılım tarihi: 10 TEMMUZ 2023
Ön seçici kurul değerlendirme toplantısı: 12-17 TEMMUZ 2023
Finale kalan başvuruların ilan edilmesi: 18 TEMMUZ 2023 (e-posta ile duyurulacaktır)
Seçici kurul değerlendirme toplantısı: 18 – 24 EYLÜL 2023
Ödül töreni ve sergi: EKİM 2023 (detaylar web sitesinde duyurulacaktır)

Futuretex İstanbul Tasarım Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.futuretexistanbul.com/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.235 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap