Gönüllülük Temalı Uluslararası Fotoğraf Yarışması

49

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından İslam İşbirliği Gençlik Forumu işbirliği ile “Gönüllülük Temalı Uluslararası Fotoğraf Yarışması” düzenlenmektedir.

 

  Düzenleyen: Gençlik ve Spor Bakanlığı
  Kategori: Fotoğrafçılık, Sanat
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye ve Yurt Dışı
  Kimler Başvurabilir: 18-35 yaş amatör ve profesyonel fotoğrafçılar
  Son Başvuru Tarihi: 17 Kasım 2019
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 25 Kasım 2019
  Başvuru & Detaylı Bilgi: http://www.kisafilmuzunetki.org
  Ödüller:

Birinci: 10.000 ₺

İkinci: 7.500 ₺

Üçüncü: 5.000 ₺

Sergileme: 250 ₺ (50 Eser)

Yarışma Konusu

“Gönüllülük”

Gönüllülük; kişinin tamamıyla kendi isteği doğrultusunda, dayanışma ve yardımlaşma amacıyla, bireysel çıkarlarını gözetmeksizin, hiçbir maddi beklentisi olmadan, sadece topluma faydalı olma arzusuyla, fiziksel gücünü, zamanını, bilgi birikimini, yeteneğini ve deneyimini birlikte ya da ayrı ayrı kullanabilmesi durumudur. Bu bağlamda gönüllülük esası, ülkeler arasındaki kültürel farklılıklar nedeniyle değişik formlarda karşımıza çıksa da, küreselleşen dünya düzeninde insanlığın evrensel değerlerini ön plana çıkarmasıyla birlikte, anlam kargaşası yaşanmadan üzerinde ortak bir platformda uzlaşılan bir olgu olma özelliği taşımaktadır.

Yarışma Amacı

Yarışma; tüm dünyada genç gönüllüğün önemini vurgulamak, gençlerin gönüllülük çalışmalarında daha etkin rol almalarını sağlamak ve bu kapsamda uluslararası bir bilinç oluşturmak amacıyla düzenlenmektedir. Yarışmanın amaçları arasında evrensel değerleri uluslararası toplum düzeyinde ve özellikle genç bireyler ekseninde ele alıp gönüllülüğün sınırsız dünyasında var olan güzel ve başarılı örnekleri gençlerin dinamizmi ve heyecanıyla çoğaltmak, bu heyecanı paylaşmanın değeriyle bütünleştirmek yer almaktadır.

Yarışma Kategori-Bölümleri

Yarışma Sayısal (Dijital) kategoride, Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğraf olmak üzere tek bölümlüdür.

Katılım Koşulları

 1. Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 • Katılımcı 18-35 yaş aralığında olmalıdır.
 • Yarışmaya  katılım,  tüm  amatör  veya  profesyonel  fotoğrafçılara  açıktır.  Katılımcının

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına bakılmayacaktır, başka ülkelerden fotoğrafçıların da katılımına açıktır. Yürütme Kurulu, Yarışma Sekreteryası, Jüri üyelerive TFSF temsilcisi ile birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamazlar.

 • Yarışmaya her yarışmacı en fazla 4 (dört) adet Sayısal (Dijital) Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğraf ile katılabilir.
 • e)      Katılımcı, internet sitesine yarışma için yüklediği fotoğrafların tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Aksine davranış kural ihlali sayılır.
 • Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikler kural ihlali sayılır.
 • TFSF tarafından verilmiş kısıtlılık kararı devam eden fotoğrafçılar ile FIAP kırmızı listesinde yer alan fotoğrafçılar bu yarışmaya katılamazlar.
 1. Düzenleyici kurum; jüri değerlendirilmesinden önce TFSF kısıtlamalılar listesi ile FIAP Kırmızı Liste’de olup bu yarışmaya katılan kişileri tespit ederek eleme yoluna gidecektir.
 • TFSF patronajlı bir yarışmaya katılmakla yarışmacı, TFSF üyesi olsun veya olmasın, yarışmaya gönderdiği fotoğrafların gerek duyulduğu takdirde TFSF kural ve tanımlarına uygunluğunun tespit edilebileceğini önceden kabul etmiş sayılır; TFSF elindeki bütün imkân ve teknikleri kullanarak bu araştırmayı yapabilir. Katılımcının kendisinden istenen gerekli bilgileri sunmaması, fotoğraf makinesi ile çekilen orijinal dosyayı vermemesi veya herhangi bir yasal, idari, vs. problemin tezahürü halinde işbu problemin çözümüne yönelik TFSF ile iş birliğine girmemesi durumunda katılımcı, kural ihlali yaptığı gerekçesi ile TFSF tarafından yasaklanır ve adı her şekilde teşhir edilir. Yarışmaya gönderilen fotoğrafların EXIF verilerinin muhtemel soruşturmaları kolaylaştırmak için bozulmamış olarak tutulması tavsiye edilmektedir.
 • Gençlik ve Spor Bakanlığı, ödül ve sergileme kazanan fotoğrafların, kısa kenarı en az 2200 piksel, bit derinliği 300 dpi olacak biçiminde asıl dosyalarını katılımcıdan talep edebilecektir.
 • Yarışma sonucunda verilecek olan Birincilik Ödülü, İkincilik Ödülü, Üçüncülük Ödülü, Gençlik ve Spor Bakanlığı Fotoğraf Sanatını Teşvik Özel Ödülü ve İslam İşbirliği Gençlik Forumu Fotoğraf Sanatını Teşvik Özel Ödülü, ödül almaya hak kazanan fotoğrafçılara Türkiye’de, 2019 yılı Aralık ayında İstanbul’da düzenlenecek olan Dünya Gönüllülük Zirvesi kapsamında gerçekleştirilecek ödül töreni esnasında elden ve nakit olarak verilecektir. Söz konusu ödülleri almaya hak kazanan fotoğrafçıların yurtdışı ulaşım, yurtiçi ulaşım, konaklama ve yemek masrafları karşılanacaktır.
 • Madalya ödüllerini almaya hak kazanan fotoğrafçılar, arzu etmeleri halinde kişisel masraflarını karşılayarak ödül törenine katılabilirler. Madalya almaya hak kazandığı halde ödül törenine katılamayan fotoğrafçıların madalya ödülleri talep etmeleri halinde posta adreslerine gönderilecektir.

Yarışma Takvimi:

 • Katılım Başlangıç Tarihi: 23 Eylül 2019
 • Son Katılma Tarihi: 17 Kasım 2019 saat 23.00 (TSİ)
 • Seçici Kurul Toplantısı: 21- 22 Kasım 2019
 • Sonuç Bildirimi: 25 Kasım 2019
 • Sergi ve Ödül Töreni: 10 Aralık 2019

Ödüller-Sergileme

 • Birincilik Ödülü: TFSF Altın Madalya + 10.000 (onbin) TL
 • İkincilik Ödülü: TFSF Gümüş Madalya +  7.500 (yedibinbeşyüz) TL
 • Üçüncülük Ödülü: TFSF Bronz Madalya +  5.000 (beşbin) TL
 • Gençlik ve Spor Bakanlığı Fotoğraf Sanatını Teşvik Özel Ödülü: 5.000 (beşbin) TL
 • İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF) Fotoğraf Sanatını Teşvik Özel Ödülü: ICYF bünyesinde düzenlenecek uluslararası etkinliklerden birine davet
Sergileme (en fazla 50fotoğraf) 250.- TL
Detaylı Bilgi ve Şartname: https://www.tfsfonayliyarismalar.org/sartnameler/2019/2019-067-ONAYLI-TR-GSB_SARTNAME.pdf
close

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 1.452 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Yorum Yap