GSB Gençler Arası Şiir Okuma Yarışması 2021

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gençlerin sosyal ve kişisel gelişimlerine katkı sunmak, gençlerin sanatsal yeteneklerini ortaya koymalarına imkan tanımak ve İstiklal Marşımızın kabulünün 100. Yıl dönümü münasebetiyle İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma amaçlarıyla GSB Gençler Arası Şiir Okuma Yarışması 2021 düzenleniyor. Ödüllü edebiyat yarışması başvuruları devam ediyor.

GSB Gençler Arası Şiir Okuma Yarışması 2021

Düzenleyen:Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü
Kategori:Şiir Okuma Yarışması, Gençlik Yarışmaları, Kültür – Sanat Yarışması
Edebiyat Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye 
Kimler Başvurabilir:14-29 yaş aralığındaki tüm gençler.
Son Başvuru Tarihi:30 HAZİRAN 2021
Sonuç Açıklanma Tarihi:22 TEMMUZ 2021
Ödüller:Birincilik Ödülü: Dizüstü Bilgisayar 
İkincilik Ödülü: Akıllı Telefon
Üçüncülük Ödülü: Akıllı Saat
İlk 20 ekibe 250 ₺ değerinde kitap çeki.

Şiir Okuma Yarışma Başvuru Koşulları

Yarışmaya 14-25 yaş aralığındaki tüm gençler başvurabilir.

Yarışma Kategorileri

Yarışma; 14-17 Yaş Kız Kategorisi, 14-17 Yaş Erkek Kategorisi, 18-25 Yaş Kız Kategorisi

18-25 Yaş Erkek Kategorisi olmak üzere kategoride yapılacaktır;

Yarışma Başvurusu

Yarışma başvuruları gencizbiz.gsb.gov.tr adresi üzerinden alınacak olup başvuru tamamlandıktan sonra herhangi bir güncelleme/değişiklik yapılamayacaktır.

Özel Esaslar

  • Yarışmaya gönderilecek videolar en az 2 en fazla 4 dakika olacaktır. Sürenin aşılması durumunda ise her bir dakika için 5 puan kesme cezası uygulanacaktır. (Okunacak şiirin 4 dakikadan fazla süre gerektirmesi durumunda yarışmacılar şiirin bir kısmını okuyabilir.)
  • Videolarda “playback (geri çalma/banttan çalma) yapma, stüdyo ortamında seslendirme, fon müziği ve efekt ekleme, çıplak ses ile video çekme işlemleri” serbest olacaktır.
  • gencizbiz.gsb.gov.tr adresine linki yüklenecek videolar mp4, mpeg, avi, mov formatlarında olacak ve dosya boyutu 2 GB’yi aşmayacaktır.
  • Performansların video formatında olması zorunlu olup ses kayıtları kabul edilmeyecektir.
  • Jüri değerlendirmesi sonucunda her kategoride en yüksek puanı alan 5 yarışmacı Türkiye Finali’nde yarışmaya hak kazanacaktır.
  • 2021 yılı Türkiye Büyük Milleti Meclisi tarafından İstiklal Marşı Yılı olarak kabul edilmiş olup, İstiklal Marşımızın kabulünün 100. Yıl dönümü dolayısıyla yıl boyunca İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri düzenlenecektir. Bu bağlamda yarışmacılar Mehmet Akif ERSOY’un şiirlerini topladığı Safahat eserinde bulunan şiirleri seslendirebileceği gibi başka şairlere ait şiirleri de seslendirebilir. Yarışmacı kendi yazdığı şiirle de yarışmaya katılabilir.

*Safahat eseri (Safahat, Süleymaniye Kürsüsünde, Hakkın Sesleri, Fatih Kürsüsünde, Hatıralar, Asım, Gölgeler) bölümlerinden oluşmaktadır. İstiklal Marşımız milletimize ve kahraman ordumuza armağan edildiği için  Safahat eserinde yer almamaktadır. Bu bakımdan yarışmacılar İstiklal Marşımız ile yarışmaya katılamazlar.

  • Burada yer alan hükümler Gençler Arası Şiir Okuma Yarışması Talimatı’nın sadece bazı maddeleri olup, yarışmaya başvuran tüm katılımcılar Gençler Arası Şiir Okuma Yarışması Talimatı’nda yer alan tüm hükümleri kabul etmiş sayılacaktır. Söz konusu talimat gençlik merkezlerinden temin edilebilecektir.
  • Türkiye Finaline katılmaya hak kazananlar 22 Temmuz 2021 tarihinde Bakanlık resmi sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır

GSB Gençler Arası Şiir Okuma Yarışması 2021 Ödülleri

Birincilik Ödülü: Dizüstü Bilgisayar 
İkincilik Ödülü: Akıllı Telefon
Üçüncülük Ödülü: Akıllı Saat

İlk 20 ekibe 250 ₺ değerinde kitap çeki.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 30 HAZİRAN 2021
Sonuç Açıklanma Tarihi: 22 TEMMUZ 2021

GSB Gençler Arası Şiir Okuma Yarışması 2021 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://e-genc.gsb.gov.tr/EGenc/Content/NewsDetail?contentId=63

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.220 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap